LAGOM OPTİK
Kararında ve Doğru

Silmo İstanbul’un her geçen yıl daha büyük bir hizmet alanı ve katılımcı sayısıyla büyümesi, sektördeki yenilikleri takip etme ve iş birlikleri kurma fırsatlarını artırmaktadır.

Merhaba Ece Hanım & Melih Bey. Öncelikle kendinizi biraz tanıtarak, optik sektörü ile yolunuzun nasıl kesiştiğinden bahsedebilir misiniz?
Ece Derman:
Merhaba, 1987 yılında Bursa’da doğdum. İşletme eğitimimle başladığım kariyerim, 12 yıl boyunca iki farklı global perakende mağazasında görsel yönetici pozisyonlarında çalışmalarım ile devam etti. Eşimin optik sektöründeki deneyiminden ilham alarak hayatımda yeni bir sayfa açmaya karar verdim. Eşim ile birlikte optisyenlik bölümünü okuyarak mezun olduk. 2023 yılının Nisan ayında kendi optik mağazamızı açtık.

Melih Derman: Merhaba, 1987 yılında Bursa’da doğdum.  2010 yılında Bursa’da yerel bir optik mağazasında çalışmaya başlayarak sektördeki ilk deneyimimi edindim. Burada geçirdiğim 13 yıllık süre boyunca gözlük modelleri, cam teknolojileri ve müşteri ihtiyaçları konusunda derinlemesine bilgi sahibi oldum. Bu süreçte sektörümüzdeki gelişmeleri yakından takip ederek, yeni teknolojilere ve trendlere hakim olmaya çalıştım. Yeni açtığımız mağazamızda dostlarımıza ve müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Lagom Optik’in kurulma aşamasından söz eder misiniz?
Kuruluş felsefemizde, sağlık ve modanın gözlük sektöründe ayrılamaz bir ikili olduğunu vurgulayarak ticari mağazalardan farklı bir yaklaşım benimsemek istedik. Bizler, mağazamızı ziyaret edenleri sadece müşteri olarak değil, aynı zamanda bizden destek ve yardım almaya gelen kişiler olarak görüyoruz. Görselliğin ön planda olduğu bir sektörde, sağlık ve modayı birleştiren konsept bir mağaza oluşturma hedefimiz doğrultusunda, modern teknolojileri en iyi kaliteyle birleştirerek mağazamızda mükemmel bir hizmet sunmayı amaçlıyoruz. Bilgisayar destekli dijital odak alma makineleri gibi yenilikçi teknolojileri de kullanarak desteğimizi isteyen kişilerin ihtiyaçlarına özel çözümler sunuyoruz.

Mağazanızda en çok satışı yapılan optik ve güneş gözlüğü markaları nelerdir?
Mağazamızda en çok satışı yapılan marka ayrımını yapmak bizim adımıza doğru bir yaklaşım olmayabilir çünkü her marka bizim için gerçekten değerli. Biz mağazamızda marka ayırt etmeksizin kişinin yüzüne yakışan, sağlık ve konfor anlamında da rahat edeceği gözlük modeli hangisi ise o markaya yönlendirmeye çalışmaktayız. Çünkü kişinin bütçe ve isteklerine göre sunduğumuz marka tercihimiz de değişebiliyor. Bu yüzden geniş bir optik çerçeve ve güneş gözlüğü koleksiyonu sunmaktayız. Tom Ford, Prada, Miu Miu, Giorgio Armani, Emporio Armani, Burberry, Moschino, Dsquared2, David Beckham, Ray-Ban, Garrett Leight California, Yohji Yamamoto, Oliver Peoples, Kaleos, Mooshu, Vanity Effect, Snob Milano, Kyme, Mykita, French Retro, Entourage Of 7, Markus T, For Art’s Sake London, Vycoz, Frank Custom, Hally & Son, UDM Unique Design Milano, Movitra, Bust Out, Projekt Produkt örnek verebileceğimiz markalardan.

Mağazanızda her segmentten ürüne yer veriyor musunuz? Sizce farklı ürün segmentlerini bulundurmak satışlarınıza nasıl yansıyor?
Mağazamızın ismi Lagom İsveççe bir kelime olup “Ne çok az ne çok fazla. Tam kararında” yani kısaca “dengeli” anlamına geliyor. Dengeli yaşama sanatını mağazamızda bulundurduğumuz ürün çeşitliliğimize de yansıtmak bizim için önemli. Her segment ürüne mağazamızda yer veriyoruz. Geniş bir ürün yelpazesi sunarak farklı müşteri ihtiyaçlarına hitap ediyoruz.

Mağazanızda yapılan değişiklikler ve kampanyalarla ilgili müşterilerinizi nasıl bilgilendiriyorsunuz?
Lagom Optik olarak mağazamızdaki değişiklikleri ve kampanyaları müşterilerimize ağırlıklı olarak sosyal medya üzerinden duyuruyoruz ve buna önem veriyoruz. Facebook ve Instagram sayfalarımız aracılığıyla düzenlediğimiz kampanyaları ve mağaza içi yenilikleri paylaşıyor, yeni gelen gözlükler hakkında bilgilendirme paylaşımları yaparak müşterilerimizle etkileşimde bulunuyoruz. Böylece hızlı, etkili ve güncel bir iletişim sağlayarak müşteri memnuniyetini artırmayı hedefliyoruz.

Cadde mağazaları mı yoksa Avm içerisinde yer almak mı? Sizin tercihiniz nedir ve sebepleri nelerdir?
Aslında cadde mağazacılığı ve Avm mağazacılığı da mağazamıza tam anlamı uymuyor. İlk önceliğimiz klasikleşmiş optik mağaza kültüründen sıyrılarak mağazamıza benzersiz bir karakter katmak ve enerjisini yüksek tutabileceğimiz bir ortam hazırlamaktı. Bulunduğumuz konum Bursa’nın en işlek ana hatlarından birisi yani yaya trafiğinin az olduğu fakat araç trafiğinin yoğun olduğu bir konum. Bizim bu konumu tercih sebebimiz olası vakit kaybımızı önleyerek koruduğumuz enerjimizi, mağazamıza alışveriş yapmaya gelen dostlarımıza ve müşterilerimize harcayarak en iyi hizmeti sunmaktı. Yaya trafiğinin yoğun olmasındansa mağazamızı şehir içine adapte ederek görünürlüğü artırmayı tercih ettik. Bunlar klasikleşmiş mağazacılık anlayışına ters olsa da araç ile gelen müşterilerimize sunduğumuz geniş otopark imkanımız mevcut ve toplu ulaşım ile gelmek isteyen müşterilerimiz için de şehrimizde bulunan metro hattına yürüme mesafesindeyiz. Böylelikle müşterilerimize kolay erişim sağlama ve mağazamızı şehir yaşamının içine entegre etme avantajına sahip olduk.

Perakendecilerden biri olarak meslektaşlarınızla aranızdaki fiyat rekabeti hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Lagom Optik olarak perakende sektöründe fiyat rekabetinin önemli olduğunun farkındayız, ancak önceliğimiz her zaman iyi ve kusursuz hizmet sunmak. Müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak, kaliteli ürünler ve uzmanlıkla desteklenen bir alışveriş deneyimi sağlamak bizim için önceliklidir.

Sektör içi yapılan satış ve eğitim bilgilendirmeleri yeterli mi? Siz mağaza çalışanlarınız için eğitim programları düzenliyor musunuz?
Lagom Optik olarak kendi gelişimimizi bireysel olarak yönetiyoruz. Optik sektöründeki değişiklikleri ve yenilikleri takip etmek, mağazamızı tercih edenlere en iyi hizmeti sunabilmek adına sektördeki gelişmeleri anlamak için çeşitli online kaynakları ve sektör bilgilerini aktif olarak kullanıyoruz. Çeşitli online eğitimler ve sektörel etkinliklere katılarak kendimizi sürekli olarak güncelliyor ve geliştiriyoruz. Ayrıca optik cam firmalarından yetkili arkadaşlarımızın belirli periyotlarda mağazamıza uğramalarını ve cam teknolojileri hakkında sunum yapmalarını istemekteyiz. Böylelikle edindiğimiz bilgileri taze tutuyor ve yeni teknolojik bilgiler ediniyoruz. Mağazamızı daha rekabetçi kılabilmek ve en iyi optik deneyimi sunabilmek adına bilgi ve yeteneklerimizi artırmaya odaklanıyoruz.

Yeni ve daha büyük hizmet alanıyla, 10. kez gerçekleşen Silmo İstanbul Optik Fuarını başlangıcından bugüne nasıl değerlendirirsiniz?
Lagom Optik olarak Silmo İstanbul Optik Fuarı’nın 10. yılında yaşanan gelişmeleri ve büyümeyi çok olumlu görüyoruz. Fuarın her geçen yıl daha büyük bir hizmet alanı ve katılımcı sayısıyla büyümesi, sektördeki yenilikleri takip etme ve iş birlikleri kurma fırsatlarını artırmaktadır. Fuar, sektördeki dinamizmi ve yenilikleri bir araya getirerek bize ilham veriyor ve müşterilere daha iyi bir hizmet sunma yolunda bize rehberlik ediyor.

Bu değerli röportaj için çok teşekkür ederiz. Son olarak, dergimiz 4 youreyes’in dijital yayıncılığa geçişi ilgili yorumlarınızı öğrenebilir miyiz?
Derginizin dijital platforma geçişi, okuyucularınıza daha hızlı ve etkileşimli bir deneyim sunma potansiyeli taşıyor. 4 your eyes’in güçlü varlığının ve başarılarınızın devamını diliyoruz.

Mart 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir