Adellens Optik

Bir İlk’e İmza Atıyor

“Silmo İstanbul bizim için dostlarla buluşma noktasıdır. Her yıl güzel kalabalıklarla daha da üstüne koyarak ilerliyor. Özellikle hem katılımcı hem ziyaretçi anlamında her geçen yıl yerli ve yabancı olarak ciddi bir artış var.”

Merhaba Cem Bey, öncelikle fabrikanızın kapıları bize açtığınız ve bu güzel karşılamanız için teşekkür ederiz. Adel Lens firması bu yıl büyük bir yatırım yaparak, “Otomatik Üretim” sistemi ile çalışmaya başladı. Bu son teknoloji üretim bandını ve sektöre kazandırdıkları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?
Öncelikle kurduğumuz tamamen otomatik üretim bandını Türkiye’ye ilk getiren firma olmaktan çok mutlu ve gururluyuz. Yurtdışı seyahatlerimizde birkaç firmada gördüğümüz otomatik hat bizi her zaman çok etkilerdi ve kesinlikle ülkemizin de bu hatta sahip olması gerektiğine inanırdık. Bunu başarmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bu yatırımdan sonra ne mutlu ki sektörümüzden çok fazla destek ve tebrik telefonları aldık. Bu yeniliğin sektörün gelecekteki vizyonuna etkisi mutlaka olacaktır çünkü dünyadaki gidişat artık otomasyona doğru yürümekle kalmıyor, adeta koşuyor. Tüm ürünler elbette ki otomatik sistemde yapılabilecektir. Teslimat süreleri kesinlikle daha da kısalacaktır, kaliteye etkisi ise tamamen insandan bağımsız standartta bağlanmış en yüksek seviyede olacaktır. Fiyat artışı sektörün gerçeklerinden farklı olmayacaktır.
Kaç markanız var? Ürünlerinizi rakiplerinden ayıran özellikler nelerdir?
Adel Lens olarak üç markaya sahibiz. Bunlar arasından Cortex markamız ana markamız ve kuruluşumuzdan beri kullandığımız bir markamızdır. İçeriğinde tek odaklı, bifocal ve progressive ürün gruplarımız mevcuttur. Kendimizi ve yatırımımızı sürekli güncelleme durumunda olduğumuz için 2019 yılında yeni yazılımla birlikte bünyemize Oppo markamızı kattık. Oppo’nun içinde de tek odaklı ve progressive mevcut. 2020 yılında ise en son aldığımız yazılım ile birlikte ürün gamımızı genişlettik. Adel Lens ailemize kattığımız en son üyemiz Cyber Eye Progressive ürünümüzdür. Kendimizi sürekli olarak geliştirmenin, üretimimize ve ürünlerimize değer katacak yenilikleri getirmenin gayreti içindeyiz.

Bütün indekslerde cam üretiminizi burada mı yapıyorsunuz?
Ürün yelpazemizin son derece geniş olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Tek odaklı–bifocal (S2–Eline–Aphak Bifocal) – progressive camları üç çeşit markamız altında 1.5–1,56–1,57-1,61–1,67–1,74 tüm indeksleri İstanbul’daki üretim tesislerimizde üretmekteyiz. Üretimimizin yüzde yirmi beş ve yüzde otuz arasını ihracatımız oluşturuyor. Bulgaristan’da sekiz yıldır faaliyet halinde olan kendi satış ofisimizden hem Bulgaristan pazarına hem de Balkan ülkeleriyle ciddi çalışmalarımız var. Bunun yanında bayiliğimizin olduğu ülkeler arasında Azerbaycan, Kırgızistan ve Kazakistan gibi ülkeler yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra gerçek anlamda asıl büyük üretim yerimizin İran’da olduğunu belirtmek isterim. İran’daki üretim tesisimiz hem kendi markamızı hem de İndo markasının üretimini gerçekleştirmektedir. İran’da hem en büyük üretim tesisiyiz hem de sektörde lider konumdayız.
Yıllık üretim kapasiteniz ne kadar? Otomatik üretim sistemi ile kapasitenizi ne kadar artırmayı hedefliyorsunuz?
Yıllık üretim kapasitemiz iki yüz altmış bin çift idi. Tamamen otomatik üretim sistemine geçerek full otomatik üretim hattını kullanmaya başlamamızla beraber yüzde altmışlık ciddi bir kapasite artışı yakalayarak, yıllık dört yüz on beş bin çift üretebilecek seviyeye ulaştık.

Bir optik mağaza Adel Lens Optik markalarını neden tercih etmeli?
Optik mağazaların Adel Lens markalarını seçmeleri için temel sebepler olarak kalite, güven, hız, satış sonrası hizmet, problemleri anında çözmeyi sayabilirim. Tabii ki en önemli unsurlardan bir tanesi olarak Adel Lens ailesindeki bölge müdürlerimiz ve onların yanında özveriyle çalışan ekibimizin varlığını es geçemem. Çünkü bu saydığım ekibin her üyesi kendi bölgesinde gerçek anlamda markalaşmış isimler artık. Başta saydığım özellikler bu muhteşem ekiple birleşince zaten tercih sebebi olmak daha da kolaylaşıyor.
Uzun yıllardır Silmo İstanbul Optik fuarında yer alan bir firma olarak fuarın sizlere katkılarını ve gelişim sürecini nasıl yorumlarsınız? Üretici bir firma olarak Silmo İstanbul Fuarı’ndan beklentileriniz nelerdir?
Silmo İstanbul Optik fuarları bizim için dostlarla buluşma noktasıdır. Ne mutlu ki optikçi dostlarımızın teveccühleri sayesinde fuar her yıl gayet kalabalık ve güzel geçiyor. Özellikle gelenek haline getirdiğimiz üçün günün akşamındaki yemek programımızla da bu güzel buluşmayı pekiştiriyoruz. Silmo İstanbul Optik Fuarı her yıl daha da üstüne koyarak ilerliyor. Özellikle hem katılımcı hem ziyaretçi anlamında yerli ve yabancı olarak ciddi bir artış var. Bizde böyle güzel bir şehrin fuarının daha da uluslararası hale gelmesi için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. Çünkü bu organizasyon, bu şehir bunu gerçekten hak ediyor.

Aralık 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir