türkeli tekstil

Müşteri odaklı

“Silmo İstanbul’un müşteri yelpazemizi genişletmek ve daha geniş kitlelere ulaşmak için ideal bir ortam ve fırsat sunduğunu düşünüyoruz.”

Merhaba Şahin Bey… Öncelikle kendinizi biraz tanıtarak optik sektörü ile kişisel olarak yolunuzun nasıl kesiştiğinden bahsedebilir misiniz?
Merhaba… Ben Yavuz Şahin Türkeli. Öncelikle bu röportaj için 4 your eyes ailesine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Türkeli Tekstil 2016 yılında kurulan İzmir merkezli bir firmadır. Kuruluşumuzdan itibaren yapmış olduğumuz ürün araştırmalarımız neticesinde, optik sektöründe gözlük kılıf ve çantalarına yönelik bir boşluk olduğunu tespit ettik ve Türkeli Tekstil olarak ürün çeşitliliğimiz arasından bir kolu optik sektörüne yönlendirmeye karar verdik. Başlangıcımızdan itibaren gerek tasarım çeşitliliğimizi gerekse de ürün skalamızı çoğaltarak yurtiçi ve yurt dışında hizmet vermeye devam ediyoruz.

Sektörde yeni olmanıza rağmen sahip olduğunuz vizyon ile kalıcı olmayı başardınız. Türkeli Tekstil’i kurmaya nasıl ve ne zaman karar verdiniz?
Yenilikçi olmak, yeni bir girişim için harekete geçmek bünyesinde bazı riskler taşımaktadır. Ancak biz Türkeli Tekstil’i kurduğumuz ilk günden itibaren tüm riskleri göz önüne alarak müşterilerimizin talep ve beklentilerine en iyi şekilde cevap vermeye odaklandık. Müşteri odaklı bir vizyon geliştirdik ve bu sayede de yeni olduğumuz optik sektöründe kalıcı bir yer edinmeyi başardığımızı düşünüyorum. Türkeli Tekstil olarak müşteri dönüşlerini kendimize rehber edinerek firmamızı ileriye taşımaya özenle devam edeceğiz.

Şirket faaliyetleriniz, hizmet alanlarınız ve ürünleriniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?
Türkeli Tekstil olarak optik sektörünün bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Yurt içi ve yurt dışı için tüm ebatlarda deri ve kumaştan mamul gözlük çantası ve koruyucu kılıflar üretiyoruz. Üretimlerimizin yüksek kalitedeki materyallerle, titizlikle yapılması bizim için büyük önem taşıyor. Optik sektörü haricinde Türkeli Tekstil olarak aynı zamanda yine tüm ebatlarda makyaj çantası imalatı ve toptan satışını da gerçekleştirmekteyiz.

Gözlük kılıf ve çanta tasarımının diğer aksesuar kılıflarından ayıran farkları nelerdir? Tasarımların onaylanma sürecini paylaşabilir misiniz?
Türkeli Tekstil olarak ürünlerimizin tasarımlarının estetik olarak şık ve çarpıcı olmasına elbette önem veriyoruz. Lüks gözlük kılıf ve çantalarımızı hazırlarken öncelikle müşterilerimizin taleplerinden ve en yeni trendlerden ilham alıyoruz. Ancak sadece estetik zarafet ve şıklık bizim için kesinlikle yeterli değil. Bu sebeple firmamızda üretilen her kılıf ve gözlük çantası içine konulan materyalin zarar görmesini engelleyecek şekilde özel olarak tasarlanmaktadır. Ürünün işlevi olan koruyuculuğunu optimum düzeyde sağlamak öncelikli hedefimizdir.

Ürünlerinizin üretimini yaptığınız tesisiniz ve kapasitesi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Türkeli Tekstil olarak üretim, depolama, kalite kontrol ve yönetim binalarımızın içerisinde yer aldığı iki yüz elli metrekarelik bir alanda faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. İşletmemiz günde yaklaşık iki bin beş yüz parça gözlük kılıfı ve çantası üretimini titizlikle gerçekleştirmektedir.

Dağıtım ve satış ağınızı genişletmek için nasıl bir strateji uyguluyorsunuz?
Yeni kurulmuş bir firma olarak işletmemizi ve ürünlerimizi geniş kitlelere duyurmak konusunda oldukça özenliyiz. Bu amaçla piyasada firmamızı ve ürünlerimizi tanıtan donanımlı personelimizin çalışmaları, dijital platformlardaki reklamlarımız ve benim bizzat gerçekleştirdiğim müşteri ziyaretlerim aracılığıyla hem dağıtım hem satış ağımızı geliştirmekteyiz. Aynı zamanda son iki yıldır katılımcısı olduğumuz Silmo İstanbul Optik Fuarı’ndaki varlığımız sayesinde de müşteri potansiyelimizi ve piyasadaki yerimizi her geçen gün bir üst seviyeye taşımaktayız.

Son 2 yıldır yurtdışına da ürün sattığınızı biliyoruz. Yurtdışındaki müşterileriniz için farklı ürünler tasarlıyor musunuz?
Evet, Türkeli Tekstil olarak son iki yıldır yurtiçinin yanı sıra yurt dışı ile de çalışmaya başladık. Yurt dışındaki ilk müşterimiz Yunanistan’daki bir optik firmasıydı. Hala adı geçen müşterimiz ile ihracatımız düzenli bir şekilde devam etmektedir. Bunun yanında katıldığımız fuarlarda ve dijital ortamda bizi tanıyıp çalışmaya karar veren farklı ülkelerdeki firma ve müşterilerimizle devam etmekteyiz. Daha önce de belirttiğim gibi ürünlerimizde ve sunduğumuz hizmetlerde müşterilerimizin istek ve beklentilerine büyük önem vermekteyiz. Bu sebeple yurt dışındaki müşterilerimize onların kendilerine özgü talepleri doğrultusunda hizmet veriyoruz. Tasarımcıları-mızın bu taleplere göre hazırlamış olduğu farklı modellerle onlara geniş seçenekler sunuyoruz.

Farklı sektörler için de ürün kutusu ya da çantası üretiyor musunuz?
Evet optik sektörünün dışındaki farklı sektörler için de ürünler hazırlamaktayız. Bunlar arasında kırtasiye, kozmetik ve kuyumculuk sektörlerini sayabilirim. Bu sektörlerdeki müşteri taleplerine göre promosyon çantaları üretiyoruz. Müşterilerimizden son olarak gelen talepler doğrultusunda laptop ve tablet kılıfları da üretmeye başladık. İçine konan ürünleri ideal bir şekilde koruyan, estetik olarak şık ve dikkat çekici kılıflar ve çantalar üretmeye devam edeceğiz.

Uluslararası fuarları takip ediyor musunuz? Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?
Uluslararası fuarları yakından takip etmenin sektörel yenilikleri, en yeni trendleri keşfedebilmek, bir üretici firma olarak ufkunuzu genişletmek ve belki de en önemlisi iş fırsatları yakalamak açısından çok büyük önem taşıdığına inanıyorum. Bu sebeple Türkeli Tekstil olarak 2023 yılında bu fuarlarda yerimizi alabilmek adına girişimlerde bulunmaya kararlıyız.

İki yıldır katılımcıları arasında yer aldığınız Silmo İstanbul Optik Fuarı hakkındaki değerlendirmeleriniz ve fuarın firmanıza katkıları nelerdir?
Silmo İstanbul Optik Fuarı’nın sektörde yeni sayılabilecek ve gözlük kılıfları ile çantalarının üretimi yapan bir firma olarak bize müşteri yelpazemizi genişletmek ve daha geniş kitlelere ulaşmak için ideal bir ortam ve fırsat sunduğunu düşünüyoruz. Her geçen yıl bir önceki yıldan daha ileriye gitmeyi başaran ve etki alanını genişleten Silmo İstanbul’un katılımcılardan biri olduğumuz için Türkeli Ailesi olarak mutluluk duyuyoruz.

Dergimize röportaj verdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Son olarak, 4 your eyes ve dijital yayıncılığa evrilmesiyle ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?
Optik sektörüne tüm içeriği ile gerçek anlamda yön veren bir dergi 4 your eyes. Dijital platforma geçişiyle birlikte daha fazla okuyucuya ulaşacağına ve böylelikle etki alanını genişleteceğine inanıyorum. Sektör için verdiğiniz tüm bu emek ve röportaj için teşekkürlerimi sunuyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

Mart 2023