EN İYİ AVUSTURYA MARKALARI II

LİMİTLERİN ÖTESİNDE

Küresel çapta diğer gözlük markalarından farklılık gösteren ve sınırları zorlayan en iyi Avusturya markalarına daha yakından göz atmaya devam ediyoruz.

ROLF SPECTACLES DEĞİŞİMİN BİR PARÇASI

Rolf Spectacles 2007 yılında sürdürülebilirlik ve doğal malzemelere odaklandığı güçlü bir vizyon ile kuruldu. Marka, tasarımlarında titiz kalite kontrol ve işçilikle desteklenen iddiasız ama zarif kentsel görünümlere yer vermeyi tercih etmektedir. Çerçevelerinde taş, ahşap ve doğal boynuz gibi işlenmesi zor malzemeleri kullanan Rolf Spectacles’ın diğer ayırt edici özelliklerinden biri de patentli vidasız menteşe sistemine sahip olmasıdır. Avusturyalı markanın Kurucuları Marija Mary Iljazovic ve Roland Wolf, en başından itibaren markalarının kimliğini bölgesel kaynaklı doğal malzemelerin kullanımı üzerine inşa etmiştir. Bu yol gösterici ilke, ilk taş kaplı ahşap gözlük çerçevesi olan ‘Woodstone’ gibi aynı derecede benzersiz ürünlere sahip yenilikçi bir marka geliştirmelerini sağladı. Markanın zamansız, zarif tasarımları, malzeme seçimleri ve işçiliği, ilk çıkışından bu yana önce Avrupa daha sonra da dünya gözlük sahnesinde büyük bir sıçrama gerçekleştirmesini sağladı. Avusturyalı marka kuruluşundan günümüze; ahşap, taş, doğal boynuz ve hatta 3D baskılı ekolojik malzemeleri ustaca kullanması sayesinde birden fazla Silmo d’Or Ödülü’nün yanı sıra, Avrupa Ürün Tasarım Ödülü, Red Dot Tasarım Ödülü ve Muse Tasarım Ödülü’nü de evine götürdü. Rolf Spectacles için kökenler, rasyonellik ve gelecek kavramları marka Dna’sı ve değerlerinin daima temelini oluşturmuştur.

Marka için kökenleri ve bulunduğu bölge ile bağlantıda olmak büyük önem taşımaktadır. Avusturyalı bir marka olarak kuruldukları bölge kendilerini şekillendirmede büyük rol oynamıştır. Marka bu sebeple bölgesel olarak üretim yapmaktadır ve bölgedeki bağlantılarını güçlendirmeyi hiçbir zaman göz ardı etmemektedir. Yerel tedarikçilerle aile yakınlığında bir ilişki geliştirmektedir. Patentli menteşelerini ve lens takma sistemlerini geliştirerek, üretmesi; katma değerli ürünler oluşturmada yeni teknolojileri hedeflemesi ise markanın rasyonelliğe olan tutkusunu ideal bir şekilde gözler önüne sermektedir. Gelecek için daima hazırlıklı olmayı amaç edinen Rolf Spectacles, değişimin bir parçası olmanın ve sürdürülebilir bir zihniyetle daima daha iyi ürünler ortaya koymanın mümkün olduğunu geliştirdiği sistemler ve kullandığı en yeni teknolojilerle hazırladığı koleksiyonları aracılığı ile sunmaya devam etmektedir.

ROBERT LA ROCHE İLE CESUR TASARIMLAR

Avusturyalı Robert La Roche, 1973 yılında parlak renkler ve cesur tasarımlar döneminde kuruldu ve o zamandan beri baş döndürmeye devam ediyor. Viyana merkezli markanın gözlükleri, Yoko Ono, Meryl Streep ve Arnold Schwarzenegger gibi dünyaca ünlü isimler tarafından kırmızı halılarda boy göstermiştir. Uluslararası trendleri belirleyen markalardan biri olan Robert La Roche, 1999-2014 yılları arasında verdiği aranın ardından cesur tasarımlarını 21. yüzyıla taşımak amacıyla yeniden piyasaya sürüldü. Avusturyalı marka hayranlarını çok memnun eden bu dönüş ile göz alıcı koleksiyonlarını yeniden beğenilere sunmaya başladı.

Robert La Roche’nin tüm çerçeveleri İtalya ve Japonya’daki zanaatkarlar tarafından piya-sadaki en iyi malzemeler kullanılarak el işçiliğiyle üretildiğinden ömür boyu süren kaliteyi vadetmektedirler. Bununla birlikte, Robert La Roche’yi gerçekten özel kılan ise çarpıcı şekil ve stil seçeneklerine sahip olmasıdır. Cesur tasarımlardan sıra dışı şekillere kadar uzanan çeşitliliği ile çerçevelerinin çoğu kendi başlarına adeta bir koleksiyon gibidir. Robert La Roche 70’li yılların başında kurulmuş köklü bir marka olduğundan basit vintage yeniden yapım çerçevelerle dolup taşan pazara, kendine özgü tarihi tasarım değerlerini, sanat ve günümüz teknolojileri ile birleştirdiği benzersiz gözlük koleksiyonlarını ideal bir alternatif olarak sunmaktadır.

GLORYFY İLE KIRILMAZ GÖZLÜKLER

Gloryfy’ın Kurucusu Christoph Egger, bir spor kazası sırasında bir meslektaşının gözünden yaralanmasının ardından tahrip edilemeyen ve kırılmaz gözlükler oluşturmak amacıyla markasını beğenilere sundu. Kurulduğu dönemden bu yana Gloryfy’ın ilk tahrip edilemez tasarımı olan performans gözlüğü adeta evrim geçirerek çok çeşitli ve estetik açıdan farklı konseptlerle daha geniş bir pazara yayılmayı başardı. Avusturyalı Gloryfy günümüzde kırılmaz gözlükler dendiğinde dünya çapında tanınan bir marka haline geldi. Markanın Kurucusunun “Gloryfy Kahramanları” olarak adlandırdığı sanatçılar ve sporcularla yapılan işbirlikleri de markanın sektördeki başarılı konumuma kısa sürede ulaşmasında büyük katkıda bulundu. Markanın ilk güneş gözlüğü modelleri Rich:Art, Dust ve Lilo Krebernik gibi sanatçılarla veya kayak gözlüğü tasarımları snowboard efsanesi Michi Albin ile 2010 yılında geliştirilmiştir. Üretimini Avusturya’da yerel olarak gerçekleştiren Gloryfy’ın tahrip edilemeyen ve kırılmaz gözlükleri, ultra esnek çerçeve ve camlara sahip olmanın yanı sıra, kullanılan malzemeler ve işçilik sayesinde ultra güçlü ve hafif oluşlarıyla da dikkat çekmektedir. Bükülebilir olan Gloryfy tasarımları üzerlerine oturulduğunda bile kırılmazlar. Patentli tescilli malzeme NBFX sayesinde, en tahrip edici koşullar da bile orijinal şekillerine geri dönmektedirler. Avusturyalı marka sürdürülebilirlik girişiminin bir parçası olarak ürünlerine ömür boyu garanti vermenin yanı sıra, üretim sürecinde ise yüzde seksen üçü geri dönüştürülebilir malzemeler kullanmayı tercih etmektedir.

SPECT EYEWEAR İLE FORM VE İŞLEV BİR ARADA

Avusturya merkezli olarak 2016 yılında kurulan Spect Eyewear, güneş gözlükleri, spor gözlükleri ve optik çerçeveleriyle form ve işlevi birleştirmeye odaklanıyor. Merkezi Graz’da bulunan marka, fiziksel olarak aktif yaşam tarzına sahip bireylerin ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanan tasarımlar geliştiriyor. Bu da markanın Ultem, TR90, Edelstahl ve Naylon gibi işlevsel malzemeler kullanmaya özen göstermesinin yanı sıra, Ultra Flex, Wing, Magnetron ve Flow teknolojileri gibi bir dizi yeniliği bir araya getirmesini sağlıyor. Sonuç ise neredeyse yok edilemez, takması rahat ve ister dağ bisikleti sürüyor ister rafting yapıyor olun, kayış gerektirmeden yerinde duracak gözlüklerin üretilmesi oluyor. Hem kullanışlılığa hem de stile derinden bağlı olan Spect Eyewear henüz oldukça yeni bir marka olmasına rağmen Red Bull ile resmi bir ortaklık kurarak Red Bull x Spect Eyewear koleksiyonunu optik dünyasına kazandırdı ve marka konumunu güçlendirdi.

Kaynak: Favrspecs

Nisan 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir