Havaların soğumaya başladığı son günlerde salgın hastalıkların görülme sıklığı da arttı. Özellikle boğaz ağrısı, ateş, öksürük ve burun akıntısı ile kendini gösteren Adenovirüsler gözlerde ise akıntıya ve kırmızı göz olarak bilinen konjonktivite sebep olabiliyor.

Soğuk havalarla birlikte artan viral enfeksiyonların göz sağlığını da etkilediğini ifade eden Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Gamze Öztürk Karabulut, “Havaların soğumaya başladığı son günlerde salgın hastalıkların görülme sıklığı da arttı. Özellikle boğaz ağrısı, ateş, öksürük ve burun akıntısı ile kendini gösteren Adenovirüsler gözlerde ise akıntıya ve kırmızı göz olarak bilinen konjonktivit’e sebep olabiliyor. Bu belirtileri taşıyanların göz hekimine muayene olmaları göz sağlığı açısından önem arz ediyor” dedi.
Gözlerde Adenovirüs Salgını
Kışın gözlerde adenovirüs salgını ile de sıklıkla görülmektedir. Adenovirüs salgını ile daha çok sonbahar ve kış dönemlerinde karşılaşıyoruz. İnsanlar kapalı mekanlarda çok daha fazla vakit geçirdiği için virüsün bulaşıcılığı artıyor. Gözde ağır ve uzun süren kızarıklıklar meydana gelebiliyor. Bu da insanların temas ettiği kapı kollarından, asansör düğmelerinden geçebiliyor. Gözlerimize dokunmadan önce ellerimizi yıkamak, el hijyenine dikkat etmek adenovirüsün yayılmasını önlemek açısından önemlidir. Boğaz ağrısı, burun ve göz akıntısı, ateş ve öksürük gibi şikayetleri olanların göz hekimine de muayene olmaları önerilir.
Hava Kirliliğine Dikkat
Soğuk havalarda özellikle büyük şehirlerde artan hava kirliliğinin göz kuruluğu problemini beraberinde artırıyor. Çevre koşulları göz sağlığını çok etkiliyor. Kış aylarında şehirlerde hava kirliliği arttığı için çok fazla göz kuruluğu problemi ile karşılaşıyoruz. İnsanlar farklı şehirlere gittiği zaman o şehrin ortamına göre şikayetler azalıp, artabiliyor. Hiç şikayeti olmayan ve kırsalda yaşayan biri şehre geldiği zaman rahatsızlık duyabiliyor ya da ılıman ve nemli iklimi olan şehirlerden kuru ve soğuk iklimi olan bölgelere gittiği zaman kuru göz şikayetleri artabiliyor. Göz kuruluğu; gözlerde yanma, batma, kaşıntı, ağrı, yorgunluk, gibi şikayetlere neden olur. Kendimize dumanın içerisinde bir ortam yaratıyoruz, bu da gözde yanma ve batma yapıyor, yorgunluk hissi yaratıyor. Bu nedenle soğuk havalarda, özellikle de kış mevsiminde karşılaşılan en büyük sağlık sorunlarından bir tanesi göz kuruluğudur. Yıl boyunca rahatsızlık hissetmeyen insanların bile havaların soğuduğu dönemde şikayetleri oluşabilir.
Nemli Ortamlar Önemli
Kapalı ortamlardaki ısıtıcıların ve klimaların göz kuruluğuna neden olduğunu veya göz kuruluğu olan kişinin şikayetini çoğaltır. Kapalı ortamların ısıtılmasında kullanılan sistemler de havadaki nemi alıp, göz kuruluğu gibi şikayetlere sebep olabilir. Bu nedenle kapalı alanlarda ortamın nemlendirilmesi çok önemlidir. Göz kuruluğu şikayetinin artması durumunda bir doktora başvurulması tavsiye edilir.
Sebze Meyve Tüketmeyi İhmal Etmeyin
Kışın yeterince vitamin alamayabiliyoruz. Bu nedenle sağlıklı sebze ve meyve tüketmek de göz sağlığında faydalı olacaktır. Bunun yanında düzenli olarak yılda bir kez göz muayenesi olmak, göz sağlığının korunması ve hastalıkların erken teşhisi açısından önemlidir.

Ocak 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir