YENER OPTİK

Yenilik ve Samimiyet

Silmo İstanbul’un sektörümüz için çok büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Son fuar hem toptancı hem perakendeci katılım oranıyla çok güzeldi; sektöre ve bize önemli katkıları oldu.

Merhaba Şerife Hanım, öncelikle kendinizi biraz tanıtarak, optik sektörü ile yolunuzun nasıl kesiştiğinden bahsedebilir misiniz?
Merhaba, ben Şerife Elik Kaya. Yener Optik Burhaniye şubesi mesul müdürüyüm, aynı zamanda kurucusu Yener Bey’in eşiyim. Optik sektörüne yaklaşık altı yıl önce eşimle kendi mağazamızı açmaya karar vererek başladım. Eşim zaten on beş yıldır sektörün içindeydi. Sonrasında optisyenlik bölümünü okuyarak hem teoride hem de pratikte kendimi geliştirmeye çalıştım, hala da çalışmaya devam ediyorum.

Mağazanızı açmaya nasıl karar verdiniz? Kurulma aşamanızdan söz edebilir misiniz?
Eşim ile uzun yıllar sektörde çalıştıktan sonra artık kendi tecrübelerimizi değerlendirmek, kendi hizmet ve esnaflık anlayışımızla sektöre yeni bir bakış açısı getirmek istedik. Bu amaçla, bölgemizde son kreasyon butik ürünleri müşterilerimize sunmak, son teknoloji makine teçhizatımızla en kaliteli ve güvenilir hizmeti sunmak ve tamamen yüzde yüz müşteri memnuniyeti odaklı olarak mağazamızı açma kararı aldık. Mağazamızı tasarlarken de bu konuda uzman ve alanında deneyimli iç mimarlar ile kendi fikirlerimizi de katarak çalıştık.

Mağazanızı hangi vizyon ve hedeflerle açtığınızdan bahsedebilir misiniz?
Öncelikle sağlık sektörü olmamız bu konuda insanlarla iletişimimizin gerçek ve samimi olmasını gerektiriyor. Biz de öncelikle müşterilerimizle ailemizden biri gibi ilgileniyoruz. Bunu yaparken de dünyanın önde gelen cam firmaları, optik ve güneş gözlüğü markalarıyla butik bir ürün portföyü oluşturduk. Bu konuda son kreasyon ve son teknoloji ürünleri sürekli takip ediyor ve müşterilerimize sunuyoruz. Vizyonumuz yenilik ve samimiyet.

Mağazanızda her gruptan ürün bulunduruyor musunuz? Sizce farklı ürün segmentlerini bulundurmak satışlarınıza nasıl yansıyor?
Evet, hemen hemen her segmentte ve her bütçeye uygun ürünlerimiz bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak orta ve üst segment ürünleri bulundurmakla birlikte günlük olarak da kullanılabilen geniş bir ürün portföyümüz mevcuttur. Böylelikle tüm müşterilerimize hitap ediyoruz. Dünyaca ünlü markaların ürünleri konusunda körfezin en iddialı optik mağazasıyız.

Mağazanızda en çok satışı yapılan optik ve güneş gözlüğü markaları nelerdir?
En çok satış yaptığımız optik markaları; Mykita, Tom Ford, Etnia Barcelona, Seiko, Modo, Moleskine, Façonnable, Charmant, Dutz, LongChamp ve diğer dünyaca ünlü moda markaları yer alıyor. Güneş gözlüğü markalarından en çok satışını yaptıklarımız arasında Mykita, Serengeti, Tom Ford, Prada, Versace, For Arts Sake, Burberry, Dolce&Gabbana, Nikon ve Lacoste bulunmaktadır.

Satışını yapacağınız optik ve güneş gözlüğü markalarını neleri göz önüne alarak seçiyorsunuz?
Optik gözlüklerde modaya uygun olarak, ergonomik tasarımı ile insanların memnun kalacağı ürünleri seçiyoruz. Güneş gözlüklerinde son kreasyon ürünleri mağazamızda bulunduruyoruz.

Son yıllarda designer markalar oldukça rağbet görüyor. Size de müşterilerinizden bu yönde talep geliyor mu?
Sürekli yenilenen, gelişen bilgi çağında bizlerde sürekli yenilenmek ve gelişmek zorundayız. Bu yüzden designer markalarla iletişim halinde olup müşterilerimizden gelen taleplere cevap veriyoruz. Klasik modellerden sıkılan ve farklı tasarım isteyen müşterilerimizi memnun ederek biz de çok mutlu oluyoruz.

Satış sonrası hizmetleriniz nelerdir?
Bizim için önemli olan satış yapmaktan ziyade satış sonrası hizmetimizdir. Mağazamızdan ürün alan veya almayan tüm müşterilerimize satış sonrası konusunda yardımcı oluyoruz. Bunu yaparken de en kısa vadede yapmaya çalışıyoruz. Mağazamıza gelen tüm müşterilerimizi mutlu etmek, ‘yok’ dememek, empatik düşünmek hedeflerimizden biridir.

Mağazanızda yapılan değişiklikler ve kampanyalarla ilgili müşterilerinizi nasıl bilgilendiriyorsunuz?
Mağazamızda düzenli bir şekilde özel günlerde kampanyalar yapıyoruz. Özellikle yıldönümlerimizde özel etkinlikler yapıyoruz. Sosyal medya ve diğer dijital platformların da gücünü kullanarak hedef kitlemizi artırıyoruz. Kampanya ve etkinliklerimize dair bilgileri sosyal medya ve otomasyon programımız aracılığıyla müşterilerimize ulaştırıyoruz.

Bir optik mağazanın vitrin düzeni ve iç tasarımını sizce satışlarda nasıl bir rol oynuyor? Siz bu unsurları hazırlarken nelere dikkat ettiniz?
Vitrin düzenimizde sade ama son kreasyon ürünlerden modeller sunarak, aynı zamanda dijital görsellerden yararlanarak müşterilerimize mağazamız hakkında fikir sunuyoruz. Böylelikle müşterilerimiz mağazamızda hangi marka ve ürün grupları bulunduğunu bilerek ve görerek mağazamızı tercih ediyor. Ayrıca sezona göre iç tasarımda ürünlerimizi sürekli güncelliyoruz. Bulunduğumuz bölge yazlık bir bölge olduğundan dolayı yaz aylarında iç mekanda daha çok güneş gözlüklerine yer veriyoruz. Dolayısıyla vitrinlerimizi hazırlarken markalara, ürün gruplarına ve mevsimsel sezona göre hareket ediyoruz. Bu da satışlarımıza olumlu olarak yansıyor.

Perakendecilerden biri olarak meslektaşlarınızla aranızdaki fiyat rekabeti hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Fiyatlandırma konusunda firmaların tavsiye ettiği satış fiyatlarına riayet ederek, ürünlerin piyasa koşullarında değerini düşürmeden kaliteli hizmet ile sunmaktan yanayız. Yani bir ürünün değeri neyse ona göre satışı yapılmalıdır. Bizi rakiplerimizden ayıran unsur hizmet kalitemizdir.

Sektöre hizmet veren biri olarak ülkemizde gözlük kullanımı oranları ve bilinci hakkında neler düşünüyorsunuz? Gözlük kullanımının artırılması için neler yapılabilir ve kimlere görev düşüyor?
Öncelikle optometri eğitiminin ülkemizde de olması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü yetişkinlerin yılda bir, çocukların altı ayda bir göz muayenesi yaptırması gerekiyor. Maalesef ekonomik koşullar ve hekim yetersizliğinden dolayı bunu ertelemek zorunda kalıyorlar. Nüfusumuzun giderek artması, hastane ve hekim sayılarının yetersiz kalması, özel hastane ve özel muayenehanelerin bu durumu tamamen ticari olarak görmesi sağlık sektörüne zarar vermektedir. Mağazamıza gelen tüm müşterilerimize gözlük kullanma bilinci hakkında bilgilendirme yapmak konusunda çok hassas davranıyoruz ve bunu tüm meslektaşlarımızın yapmasını da diliyoruz. Çünkü bu bilinç ne kadar gelişirse sektörümüz de o kadar gelişecektir.  Ayrıca sağlık sektörü olduğumuz için ürünlerin denetimi ve internet ortamındaki satışı konusunda da çalışmaların daha fazla yapılmasını diliyoruz.

Yurtdışında yapılan uluslararası optik fuarlarını ve sektörel gelişmeleri takip ediyor musunuz?
Tabii ki. Hem yurtiçi hem de yurtdışı tüm optik fuarlarını takip ediyoruz ve katılmaya özen gösteriyoruz. Böylelikle en güncel ürünleri, son teknolojileri takip ediyor ve mağazamızı da bu doğrultuda sürekli güncelliyoruz.

Silmo İstanbul Optik Fuarı hakkındaki görüş ve değerlendirmeleriniz nelerdir?
Silmo İstanbul Optik Fuarının sektörümüz için çok büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. 17-20 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleşen Silmo İstanbul Optik Fuarı hem toptancı hem perakendeci katılım oranıyla çok güzeldi ve genelinde sektöre özelinde bize çok güzel katkıları oldu. Umarım gelişerek ve büyüyerek devam eder.

Dijital ortamda yayınlanmaya başlayan 4 your eyes ile ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?
Dijital teknolojinin her alanda gelişmesiyle birlikte bu durumun çok olumlu bir adım olduğunu düşünüyorum. Böylelikle 4 your eyes’e sadece sektörde olanlar değil herkes erişebiliyor. Aynı zamanda sürdürülebilirlik teknoloji konusunda da büyük katkı yaptığınızı düşünüyor, destekliyor ve başarınızın devamını diliyorum.

Haziran 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir