ÜÇ LONDRALI MARKA

İNGİLİZ ZERAFETİ

Mükemmelliğe olan adanmışlıkları yanı sıra, abartısız ve zamansız lüks tasarımları ile küresel çapta ün kazanmış Londra merkezli gözlük markalarına yakından bakıyoruz…

İngiliz gözlükçülüğünün geçmişi yüzyıllar öncesine dayanıyor, ancak İngiltere’de bir moda olarak gözlük 20. yüzyılın ikinci yarısında fırtına gibi esmeye başladı. İngiliz markaları, birden fazla yönleri olan küresel markalar olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın her yerinde satılmakta olan bu markalar, İngiliz modasını uluslararası alanda ihraç etmekle kalmayıp Amerika Birleşik Devletleri’nden Japonya’ya kadar modayı takip eden müşterilere benzersiz İngiliz havasını sunmaktadırlar. Ancak çok daha doğrudan bir şekilde belirtmek gerekirse, İngiliz gözlükleri kendi kıyılarının çok ötesinden tedarik edilen teknoloji ve tekniklerin ürünüdür. En iyi markalar İtalyan, Fransız, Alman ve Japon optik geleneklerinin yerel bilgi ve zanaatkarlığını kendi yerel İngiliz uzmanlıkları ve benzersiz tasarımlarıyla gururla birleştirmektedir.

Üstelik dünyaca ünlü isimler sadece İngiliz gözlük markalarını kullanmakla kalmıyor, imajlarını da bu markalar üzerine inşa ediyorlar. Örneğin, Elton John’u koleksiyonundaki üç yüzden fazla Cutler & Gross çerçeveden biri olmadan hayal etmek imkansızdır. Benzer şekilde, İngiliz markaları kırmızı halıda, film setlerinde ve müzik kliplerinde yoğun bir şekilde yer alıyor. Neden mi? Çünkü İngiliz gözlükleri ve İngiliz gözlük markaları ayrıcalıklı bir duruşu ve stili temsil ediyorlar. İster Ted Baker’in benzersiz ısmarlama çerçeveleri, ister Kirk & Kirk’ün cesur ve renkli tasarımları, ister Hackett London’ın klasik İngiliz tarzı olsun, en iyi İngiliz gözlük markaları sadece daha iyi görmemize yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcılarının kendini ifade etme biçimi haline dönüşüyorlar. Şimdi İngiliz gözlük markalarından Londra merkezli olan üç tanesine daha yakından göz atalım.

TOM DAVIES’TE KONFOR,
STİL VE İŞLEV BİR ARADA

Kişiselleştirme, müşteri hizmetleri ve ısmarlama tasarımlara odaklanan Tom Davies, seçici müşterilerine arzu ettikleri mükemmel uyum, stil ve teknik mükemmelliği sunuyor. Davies, markasını 2002 yılında yüzlerimizin standart olmadığı, dolayısıyla gözlüklerimizin de standart olmaması gerektiği ilkesiyle kurdu. Bu tutum, gözlük markasının gelişimini şekillendirdi ve onu İngiltere’nin en kaliteli ısmarlama gözlükler için başvurulacak markası haline getirdi. Tom Davies koleksiyonları, her müşterisine ideal bir deneyim yaşatmak için Londra’daki fabrikalarında özel olarak üretilen çerçeveler ve camlardan oluşmaktadır. Gözlük söz konusu olduğunda, iyi tasarım konfor, stil ve işlev açısından büyük fark yaratabilir düşüncesiyle hareket eden Tom Davies bu nedenle her çerçevesinin kullanıcının burnuna, kafa şekline ve kulaklarına uyacak şekilde ayrı ayrı üretilmesine özen göstermektedir. Mükemmelliğe olan bu adanmışlık, en yüksek kalitede titanyum, asetat, gümüş, altın ve doğal boynuzun yanı sıra birkaç özel yapım malzemeyi içeren zamansız ama aynı zamanda çarpıcı tasarımlara olan sevgiyle hazırlanmaktadır. Bu tasarımlar ünlülerin, moda severlerin ve film yönetmenlerinin dikkatini çekmiş ve Tom Davies, markaya sadık bir uluslararası takipçi kitlesi kazanmasının yanı sıra, Matrix Resurrections ve Cruella gibi gişe rekorları kıran filmlerde tasarımlarıyla boy göstermiştir.

WILLIAM MORRIS KALİTEYE BAĞLI VE CESUR

İngiliz gözlük markaları söz konusu olduğunda, William Morris London göz ardı edilemeyecek markalar arasında yer alıyor. Özünde bir İngiliz markası olarak 1996 yılında Robert Morris tarafından kurulan William Morris London, Londra sokaklarından ilham alarak yaratıcı, renkli ve özünde İngiliz havası taşıyan çarpıcı gözlük koleksiyonları geliştiriyor. Ayrıca, William Morris çerçevelerini her zaman en kaliteli malzemelerden üretmekle kalmıyor, yeni koleksiyonlarında da yeni nesil biyo asetatlar ve Alman mühendisliği ürünü yaylı menteşeler kullanıyor. Tahmin edilebileceği gibi William Morris’in cesur tarzı, felsefesi ve kaliteye olan bağlılığı kısa sürede küresel çapta moda severlerin beğenisini kazandı. Marka büyüdükçe, cesur ve modern stillerden oluşan seçkisi ve yelpazesi de büyüdü. Bugün William Morris London, elliden fazla ülkede faaliyet gösteren ve dağıtım yapan, İngiliz tasarım ve modasını uluslararası alanda tanıtan bir marka olarak koleksiyonlarını genişletiyor.

HACKETT LONDON İLE ABARTISIZ LÜKS

Odak noktası gözlük koleksiyonları hazırlamaktan çok daha geniş bir alanı kaplasa da Hackett London, üst düzey bir ısmarlama gözlük markası olarak adından söz ettiriyor. Dünyaca ünlü yaşam tarzı markası, diğer ürünlerinde olduğu gibi gözlüklerinde de klasik üst düzey İngiliz tarzına odaklanıyor. Bu da retro esintili ama zamansız tasarımların, golf sahasında olduğu kadar yönetim kurulu toplantılarında da rahatlıkla kullanılabileceği geniş bir yelpaze anlamına geliyor. Birçok İngiliz gözlük markası sanatsal bir şekilde kendini ifade etme değerine yönelmişken, Hackett London kullanıcılarına daha farklı türde bir ifade ve duruş sunuyor. Abartısız, lüks odaklı tasarımları, günümüz moda trendlerinden tamamen bağımsız bir ayrıcalık hissi uyandırmayı amaçlıyor. İngiliz markanın bu yaklaşımı ve ürünlerinde ödün vermediği kalite, onları hem Birleşik Krallık’ta hem de dünya genelinde üst düzey müşteriler için tercih edilen gözlük markası haline getiriyor. İngiliz tasarım çizgisini ve zarafetini en iyi yansıtan markalardan biri olarak moda severlerin beğenisini kazanmaya devam ediyor.

Kaynak: Favrspecs

Ocak 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir