İsveçli bilim insanları görme kaybına neden olan “kornea sivrileşmesi” rahatsızlığına alternatif bir tedavi bulduklarını açıkladı.

Kornea sivrileşmesi için deneysel tedavi! İsveçli bilim insanları, görme kaybına yol açan kornea sivrileşmesi hastalığının tedavisi için devrim niteliğinde bir yöntem geliştirdiklerini açıkladı. Normalde kornea implantı ile çare aranan hastalık, hayvanlardan elde edilen bir protein sayesinde tedavi edilebilecek. Araştırma ekibi kornea sivrileşmesini yani tıbbi adıyla Keratokonusu domuz derisinden üretilen maddeyle tedavi ettiklerini açıkladılar. Yeni sistemle domuz derisinden alınan kolajen, özel bir jel haline getiriliyor. Bu jel kullanılarak 3 boyutlu yazıcılarla üretilen implant, hastaların gözüne yerleştiriliyor. Bu sayede incelen korneanın yırtılması önleniyor. Bilim insanları geliştirilen özel maddenin bağışıklık sistemini tetiklemediğini vurguluyor.

Tüm Hastalar Yeniden Görmeye Başladı
Araştırmacılar “Normal tedavide bağışçıdan alınan kornea kullanılıyor ancak her zaman vücudun reddetme riski vardı. Artık gıda endüstrisinin normalde çöpe attığı bir maddeyi kullanarak tedaviyi mümkün kılıyoruz. Böylelikle tedavi sayesinde tüm hastalar yeniden görebiliyorlar” diye konuştu. Uygulama yapılırken implantı kullanan tüm hastaların yeniden görmeye seviyeleri ve iyileşmeleri aynı hızda olamayabiliyor. Tedavi bazı hastalarda daha başarılı ve hızlı sonuç verirken bazılarının tedavisi daha yavaş ilerleyebiliyor. Ancak tedavi gören tüm hastalar zaman içinde eskisinden çok daha iyi görmeye başlıyor. Sık görülen kornea incelmesi, genelde ergenlik yaşlarında başlıyor. Gözün saydam tabakası olan korneanın sivrileşmesiyle oluşan hastalık görme kaybına yol açabiliyor. İsveç’te geliştirilen tedavinin 3-4 yıl içinde tüm dünyada geniş çapta uygulanmaya başlanması bekleniyor.

Temmuz 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir