NIRVAN JAVAN

Kültürlerin Kesişimi

Nirvan Javan marka Dna’sı, form dilini maksimuma indirgemek ve kullanıcının doğal güzelliğini merkeze yerleştirmek üzerine kurulu. Temel unsurlara bu şekilde odaklanmak tasarımcı için sınırlayıcı değil, aksine özgürleştirici…

Kültürlerin Kesişimi
Nirvan Javan markası, aynı ismi taşıyan İran kökenli İsviçreli tasarımcı tarafından 2015 yılında İsviçre merkezli olarak piyasaya sürüldü. Nirvan Javan, optisyen olarak yüksek lisans derecesini aldığı sıralarda, tasarım eskizleri ve ürün geliştirme konusundaki yeteneğini keşfederek bu alandaki becerilerini geliştirmeye odaklandı. Kendi adını taşıyan markası, minimalist ve sade tasarımlarıyla gözlük endüstrisinde kısa sürede ses getirdi. Almanca konuşulan ülkelerde büyük yankı uyandıran Nirvan Javan, kozmopolit etkilerden ilham alan marka Dna’sıyla küresel bir başarı öyküsüne dönüştü.

Pürist Tasarımlar
Nirvan Javan şehirlerden, sanatçılardan, sinemadan, farklı kültürlerden ve genel olarak insanlardan ilham alıyor. Tasarımcı aynı zamanda gözlük tasarımının en büyük hitlerini yakından takip ederek, bunları çağdaş bir form diliyle yeniden yorumluyor. Gözlükleri için ideal kullanıcıyı dünyayı tüm yönleriyle deneyimlemek isteyen, zarif, kozmopolit bireyler olarak tanımlayan Nirvan Javan, tasarımlarını titizlikle ve özenle hazırlıyor.

Şimdiye kadar Tokyo ve Londra gibi birçok kozmopolit şehir çok beğenilen Nirvan Javan koleksiyonlarına ilham kaynağı oldu. Nirvan Javan optisyen ve bir gözlük tasarımcısı olarak kendine optik dünyasında bir yer edinmesinin yanında tam bir modern zaman gezgini olarak kültürleri ve şehirleri keşfetmek üzere dünyanın sayısız noktasına seyahatler yapıyor. Tasarımcı bu gezileri sayesinde dünyaya, kültürlere, sanata ve sanatçılara farklı bakış açılarından bakmayı öğrenerek, edindiği tüm deneyimleri ile koleksiyonlarını adeta besliyor. Nirvan Javan’ın tasarım dilinin merkezinde ise lüks malzemeler yer alıyor. Örneğin, marka uzun yıllar yalnızca Japonya’da elde işlenen en kaliteli asetatı kullandı. Halihazırda tercih ettiği malzemenin kalite seviyesini olağanüstü bulan Nirvan Javan, farklı malzemelere geçiş yapmayı uzun bir süre düşünmedi. Ancak 2020 yılında Nirvan Javan, Tokyo koleksiyonunda ilk kez yüksek kalitede titanyum kullanarak hazırladığı çerçeve koleksiyonunu beğenilere sundu. Titanyumu seçerek teknolojik anlamda bir yeniliğe gitse de Nirvan Javan’ın tasarımları her zamanki gibi saf ve klasik esintili, çift köprü yapılara ve klasik pilot formlara yapılan yeni yorumları içeriyordu. Tokyo koleksiyonu ile optik dünyasındaki marka bilinirliğini oldukça hızla artıran Nirvan Javan, gözlüklerin geleceği hakkında fikir üretebilen tutkulu bir tasarımcı olarak tanınmaya başladı.

Fütüristik Gelenekçilik
Nirvan Javan marka Dna’sı, form dilini maksimuma indirgemek ve kullanıcının doğal güzelliğini merkeze yerleştirmek üzerine kurulu. Temel unsurlara bu şekilde odaklanmak tasarımcı için sınırlayıcı değil, aksine özgürleştirici. Tasarımlarında tamamen yeni fırsatların önünü açmayı tercih eden Nirvan Javan, koleksiyonları sayesinde kozmopolit yaşam tarzı içerisindeki bireylerin yeni ufukların, boyutların ve çeşitliliğin varlığını hatırlamalarına yardımcı olma misyonunu taşıyor. Özellikle son birkaç yıldır Nirvan Javan, sade ve güncel tasarımlarıyla giderek büyüyen bir uluslararası hayran kitlesi oluşturdu. İşçilik ve kaliteden ödün vermeyen odaklanma, yıllar boyunca geçerliliğini koruyan koleksiyonlar hazırlamasında büyük rol oynuyor. Aşırı stresli bir dünyada hoş bir tutarlılık ve sakinlik hissi uyandırmayı hedefleyen Nirvan Javan, kullanıcılarını koleksiyonları aracılığı ile dünyayı kendi gözünden görmeye davet ediyor.

2023’e Yeni Monogram ile Başladı
Nirvan Javan, 2023 yılının ilk aylarında markası için yazı tipi ve desenleri harmanlayan motif anlamına gelen yepyeni bir monogram hazırladı. İran asıllı İsviçreli tasarımcı yeni monogramını ilk olarak kış sezonunda beğenilere sunduğu Marrakech koleksiyonunda kullandı. Koleksiyonundaki çerçevelerin sap kısımlarına desen olarak yerleştirdiği yeni monogram optik tasarım dünyasında büyük beğeni topladı. Dünyanın büyük metropollerinden ilham alarak, durmak bilmeyen bir evrim ve tutkulu yaratıcılıkla gözlük koleksiyonları sunan Nirvan Javan’ın sonu olmayan tasarım yolculuğunun ürünlerinden biri olan bu yeni monogram, aynı zamanda markanın baş harfleri olan N.J.’yi de içeriyor. Monogramda birbiri içinde eriyerek tek bir bütün haline gelen bu iki harf, markanın saf tasarım felsefesini ideal bir şekilde temsil ediyor. Klasik unsurlar taşıyan yeni desen ile modern dünyanın somutlaşmış hali özetleniyor. Nirvan Javan’ın yeni marka kimliğini sembolize eden monogram, Marrakech koleksiyonundaki çerçevelere yeni detaylar ve tarihsel doku katıyor. Nirvan Javan, Kuzey Afrika’’nın kültürel olarak en hareketli metropollerinden biri olan Marakeş’in renkli çarşıları ve oryantal mimarisinden ilham alarak hazırladığı Marrakech koleksiyonunda sadece optik çerçevelere yer verdi.

Yine yüksek kalitedeki Japon asetatından üretilen koleksiyondaki çerçeveler, Arap mimarisinin özel geometrisine dayanan görkemli renk paletiyle donatıldı. Marrakech koleksiyonundaki çerçevelerin detayları, saplara işlenen yeni monogram, iç içe geçmiş, açık ve sürekli değişim içinde olan modern dünyayı benzersiz bir şekilde sembolize ediyor.

Javan’ın En Yenisi: Stockholm
Nirvan Javan’ın yeni Stockholm koleksiyonu İsveç’in saflığı ve sadeliğinden ilham alıyor ve Kuzey’in işlevsel ruhunu yakalıyor. Tasarımcının kendini adadığı kozmopolit inanç olan modern dünyanın zarafetini deneyimleme yolculuğu, markanın yeni koleksiyonunda da tasarımlara rehberlik ediyor. Toronto, Marakeş ve Tokyo gibi metropollere yaptığı dokunuşlar sonrasında Nirvan Javan bu kez kendini Kuzey Avrupa’da buluyor. Kuzey, tasarımcının ellerinde yeni koleksiyonu olan Stockholm’a dönüşüyor. İsveç’in saflığı ve sadeliğinden ilham alan tasarımcı, İskandinav metropolünü markanın pürist tasarım anlayışı ve çizgileriyle yeni koleksiyonunda başka bir evrene dönüştürüyor. Fazlalıklardan tamamen arındırılmış gündelik çerçevelerde, İsveç tasarım felsefesi hayat buluyor ve evrensel çekiciliğe sahip sadelik ile netlik dolu şekiller ortaya çıkıyor. Böylece toprak renklerinde tutulan mat asetat çerçeveler, Kuzey’in işlevsel ruhunu yakalıyor. İsveç, Nirvan Javan sayesinde adeta bir gözlük çerçevesine sığdırılmış oluyor.

Ağustos 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir