Genç yaşta moda tasarımı dünyasında adından söz ettirmeyi başaran Zac Posen, lüks giyim ve aksesuar ürünleriyle geniş kitlelere ulaşıyor.

Bir tasarımcı doğuyor
Göz alıcı gece elbiseleri ve kokteyl kıyafetleri ile tanınan Amerikalı moda tasarımcısı Zachary E. Posen 24 Ekim 1980’de New York’ta doğdu. Zac Posen avukat annesi Susan Orzack ve ressam babası Stephen Arnold Posen ile Manhattan’da Soho çevrelerinde büyüdü. Zac Posen’in aile kökleri Shklow, Belarus ve Polonya gibi geniş bir coğrafyaya dayandığından, tasarımcı farklı kültürlerin etkisi altında kalarak erken yaşlarda hayata bakış açısını genişletme fırsatını buldu. Moda tasarımına olan ilgisi küçük yaşlarda başlayan Zac Posen, çocukken oyuncak bebeklere balo elbiseleri yapmak için büyükanne ve büyükbabasının kıyafetlerini gizlice aşırırmış. Ancak ortaya çıkardığı elbiselerin güzelliği sebebiyle ailesi tarafından hep hoşgörüyle karşılanan Zac Posen, on üç yaşına geldiğinde Brooklyn’de özel bir sanat okulu olan Saint Ann’s School’a devam etti ve okulun ikinci yılında moda tasarımcısı Nicole Miller’ın yanında staj yapmaya başladı. Buradaki tasarımlarından biriyle Scholastic Sanat ve Yazı Ödülü’nü kazandı. Sanata ve tasarımı yeteneğini erken yaşlarında kanıtlayan Zac Posen, henüz on altı yaşındayken dünyanın en ünlü ve prestijli moda okullarından olan Parsons The New School for Design’ın üniversite öncesi programına kaydoldu. 1999’da Saint Ann’s’dan mezun olan Posen üç yıl boyunca Metropolitan Sanat Müzesi Kostüm Enstitüsü’nde küratör Richard Martin’in danışmanlığını yaptı. On sekiz yaşındayken Londra Sanat Üniversitesi’ne bağlı Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Koleji’nde kadın giyim lisans programına kabul edildi. Posen 2001 yılında tamamen ince deri şeritler, kancalar ve gözlerden oluşan bir elbise tasarladı ve bu elbise Victoria ve Albert Müzesi tarafından “Curvaceous” isimli sergide boy gösterdi.

Posen, ünlüler dünyasında…
Zac Posen 2000 yılında dönemin dünyaca ünlü top modeli Naomi Campbell için bir elbiseyle moda çevrelerinden tam not alarak tasarım alanındaki varlığını kanıtladı. Ünlü aktris Paz De La Huerta’nın da aralarında bulunduğu moda dünyasının önde gelen isimleri tarafından birkaç kez tercih edilen bu elbise Zac Posen’in önemli bir kariyer fırsatı yakalamasını sağladı. Geniş bir çevre edinmekte ve önemli bağlantılar kurmakta zorlanmayan Zac Posen, Amerikalı aktris Stella Schnabel’i giydirdi ve aktristi ilham perisi olarak adlandırdı. Posen, ünlü dergi Interview’in Genel Yayın Yönetmeni Ingrid Sischy aracılığıyla kendisini ücretsiz temsil etmeyi teklif eden gelecekteki reklamcısı ve etkinlik yapımcısı Ed Filipowski ile tanıştı.

Zac Posen marka oluyor
Zac Posen 2001’de New York’ta ailesine ait evin oturma odasında kendisine atölye kurdu. Aynı yılın Ekim ayında GenArt’ın organize ettiği New York 2001 “Modadaki Yeni Yüzler” defilesinde bir kapsül koleksiyon sunmak üzere seçildi. Posen, 2001’deki ilk defilesinin ardından LVMH Fashion Group Başkanı Yves Carcelle, Christian Dior Ceo’su Sidney Toledano ve Gucci Başkanı Domenico De Sole gibi moda devlerinin ilgisini çekmeyi başardı. Bu sunumun başarısının ardından Posen, Laight Street Tribeca’da tasarım stüdyosunu kurdu. 2002 yılında Posen, eleştirilere maruz kalan ilk hazır giyim koleksiyonunu tanıttı. Hollywood’un Oscar Ödüllü oyuncusu Natalie Portman filmlerinden birinin Londra galasında Posen tasarımı bir elbise giydiğinde, tasarımcı dünya çapında büyük yankı uyandırdı. Aynı yılın ilerleyen günlerinde, Vogue editörü ve modanın güçlü isimlerinden Anna Wintour’un ön sırada oturduğu New York Moda Haftası’nda ilk kez sahneye çıkan Posen, sektörün altı ayda bir düzenlenen dört büyük etkinliğinden biri olan bu etkinlikte övgü dolu eleştiriler aldı. Posen’in 2004 koleksiyonu spor giyim üzerineydi ve kendisine Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi’nden Swarovski’nin kadın giyimi için verdiği Perry Ellis Ödülü’nü kazandırdı. Ayrıca Posen’in başarısı, Amerikalı rapçi ve giyim tasarımcısı Diddy’nin finansal desteğini almasını sağladı.

Popülerliği artıyor
Zac Posen, Natalie Portman ile dünya çapında elde ettiği popülerliğinin ardından Rihanna, Amanda Seyfried, Andy Dick, Kate Winslet, Claire Danes, Cameron Diaz, Dick Clark, Jennifer Lopez, Mischa Barton, Bay Kool Aid ve Beyoncé Knowles gibi diğer dünyaca ünlü isimlerin de favorisi haline geldi. 2004 yılında, üst düzey moda markası Sean John, Posen ile bir yatırım anlaşması yaptı. Amerikalı aktris ve moda tasarımcısı Ashley Olsen, 2005 yılında New York Üniversitesi’nde öğrenciyken Posen’in yanında staj yaptı. Nisan 2008’de Posen’in Target ile işbirliği içinde hazırladığı kapsül koleksiyon Zac Posen for Target, Avustralya’da yetmiş beş mağazada satışa sunuldu. Koleksiyonun bir ön gösterimi Mart ayındaki L’Oreal Melbourne Moda Festivali’nde gösterildi. 2012 Oscar Ödülleri’nde Glenn Close, 2013 Altın Küre Ödülleri’nde Reese Witherspoon ve Naomi Watts gibi ünlüler kırmızı halıda Zac Posen giydi. Kırmızı halıda Posen kreasyonları giyen diğer önemli isimler arasında 2013 Met Ball’da Uma Thurman, 2014 Altın Küre’de Sofia Vergara, 2014 Emmy Ödülleri’nde Anna Chlumsky ve 2014 AMA Ödülleri’nde Rita Ora yer alıyor. 18 Aralık 2012’de Posen, on birinci sezondan itibaren ünlü moda tasarımı yarışması Project Runway’de resmi jüri üyesi olarak seçildi ve on altıncı sezona kadar jürilik yaptı. Şubat 2014’te Posen, uygun fiyatlı gelinlik serisi Truly Zac Posen’i sunmak amacıyla David’s Bridal ile ortaklık kurdu. Ayrıca 2014’te Brooks Brothers’ın Kreatif Direktörü seçildi ve bu şirketin imzası niteliğindeki kadın giyim ve aksesuar serisini modernize etmek için görevlendirildi. Zac Posen, Delta Air Lines ile de işbirliği yaptı. Mayıs 2018 itibarıyla Posen’in hazırladığı üniformalar uçuş görevlilerinden müşteri hizmetlerine kadar tüm Delta Air Lines personeli tarafından giyilmeye başlandı.

Zac Posen’de köklü değişim
Kasım 2019’da Posen’in şirketinin moda markası sahipleri House of Z ve Z Spoke, markanın kapatılacağını duyurdu. Şubat 2020’de Centric Brands, Zac Posen markasını ve daha önce Z Spoke, LLC tarafından tutulan ilgili tüm fikri mülkiyeti satın aldığını doğruladı. İşlemin bir parçası olarak Centric, selef işletmeden mevcut tüm lisansları ve işbirliği anlaşmalarını devraldı. Posen’in Zac Posen markalı işletmelerin yaratıcı ve stratejik yönü, pazarlaması ve tanıtımıyla ilgili tüm konularda danışmanlık yapacağı açıklandı. Mevcut Zac Posen marka lisansları, Centric Brands’in halihazırda ürettiği kadın el çantaları, küçük deri ürünler ve çorap dahil olmak üzere soğuk hava aksesuarlarının yanı sıra gelinlik, kaliteli mücevher, erkek & kadın gözlükleri ve kadın ayakkabılarını içermektedir.

Zac Posen Eyewear
Ekim 2013’te lüks giyim ve aksesuar markası Zac Posen ile küresel optik ve güneş gözlüğü şirketi Kenmark Eyewear, yeni bir lüks gözlük koleksiyonu oluşturmak üzere ortaklık kurduklarını açıkladı. Anlaşma hem erkek hem de kadın güneş ve reçeteli gözlüklerinin tasarım, üretim ve dünya çapında dağıtımını kapsıyor. Kenmark Eyewear ve Zac Posen ortaklığı ile görücüye çıkan ilk koleksiyon 2014 Sonbahar/Kış sezonunda vitrinlerdeki yerini aldı. Koleksiyon, Kenmark’ın butik tasarım estetiği ve yenilikçiliği ile Zac Posen markasının modern Amerikan cazibesi duyarlılığını ve yaratıcılığını yansıtıyordu. Zac Posen, geleneksel terzilik tekniklerini çarpıcı yeniliklerle birleştiren modern Amerikan cazibesi vizyonuna sahip dünyaca ünlü bir moda tasarımcısı olarak, gözlük koleksiyonlarında da kendisinin tanımıyla modern duyarlılık ve üstünlükle zamansız şıklığa dayanan gerçek özünü yansıtıyor. Zac Posen gözlük koleksiyonları hem kadın hem de erkek stillerini içeriyor. Kadın koleksiyonlarında şık, kadınsı göz şekillerini dramatik jestler ve ince malzemelerle birleştirerek kadın yüzünün doğal güzelliğini ortaya çıkarırken, erkek stillerinde ayırt edici, erkeksi şekiller, klasik Avrupa asetatları ve özel donanımlar kullanılıyor.

Şubat 2023