Vera Wang markası, gelinlik ile gece kıyafetleri ve hazır giyimin ötesine geçerek; yayıncılık, parfüm, güzellik ürünleri, aksesuarlar ve ev tekstiline uzanan bir yaşam tarzı yaratma vizyonunu yansıtıyor.

TASARIMCILIĞA GİDEN YOL…

Vera Ellen Wang 1949 yılında New York’ta doğup büyüyen Çin kökenli bir moda tasarımcısıdır. Vera Wang olarak anılan modacının ailesi 1940’ların ortalarında Amerika Birleşik Devletleri’ne Çin’den göç etti. Vera Wang’ın annesi olan Florence Wu (Wu Chifang), Birleşmiş Milletler’de tercüman olarak görev yaparken, babası Cheng Ching Wang (Wang Chengqing) Yanjin Üniversitesi ve MIT mezunu olarak bir ilaç şirketinin sahibiydi. Vera Wang’in anne tarafından büyükbabası, 1928 yılında Huanggutun olayında Japonya İmparatorluğu tarafından öldürülen Fengtian savaş lordu Wu Junsheng’dir. Vera Wang’ın Kenneth isimli bir erkek kardeşi bulunmaktadır.

Vera Wang New York’da doğup büyüyen bir genç kız olarak farklı bir kültürden gelen biri olmasına rağmen metropol şehrin içerisinde başarılı bir öğrenci ve çok yönlü biri olmayı başardı. Eğitimli ve kültürlü bir aileden gelen Vera Wang, ebeveynlerinin yönlendirmesiyle henüz 8 yaşındayken artistik patinaj yapmaya başlamıştı. Lisedeyken paten partneri James Stuart ile yoğun bir eğitim alarak, 1968 yılında Amerika Birleşik Devletleri Artistik Patinaj Şampiyonası’na katıldı. Bu şampiyonada hedeflediği yüksek dereceyi elde edemedi ancak spor dergisi Sports Illustrated’ın 9 Ocak 1968 sayısında yer aldı. Amerika Birleşik Devletleri olimpiyat takımlarına giremeyince moda endüstrisine ilk adımlarını attı. Vera Wang 1967 yılında Chapin Okulu’ndan mezun olduktan sonra, sanata olan eğilimi sayesinde Paris Üniversitesi’ne gitti ve Sarah Lawrence Koleji’nden sanat tarihi diploması aldı. Ancak paten kaymak ünlü tasarımcı için halen çok büyük bir tutku olmaya devam ediyor. 1968 yılında olan bir diğer önemli gelişme ise Vera Wang’ın Waldorf Astoria New York’taki Uluslararası Debutante Balosu’nda sosyeteye resmen takdim edilmesiydi.

MODA KARİYERİ BAŞLIYOR…

Vera Wang, Sarah Lawrence Koleji’nden başarıyla mezun olduktan hemen sonra Vogue Dergisi’nde editör olarak işe alındı ​​ve bu sayede Vogue tarihindeki en genç editör olmayı başardı. Vera Wang 17 yıl boyunca Vogue Dergisi’nde görev yaptıktan sonra, 1987 yılında 2 yıl birlikte çalıştığı Ralph Lauren’e katılmak üzere Vogue Dergisi’nden ayrıldı. Vera Wang 40 yaşına geldiğinde ise Ralph Lauren ile olan çalışmalarına son vererek, istifa etti ve bağımsız bir gelinlik tasarımcısı olarak kendi markasının ilk temellerini attı.

VERA WANG MARKASI…

Kariyerini modanın ön saflarında geçiren New Yorklu Vera Wang, 1990 yılında New York’taki Carlyle Hotel’de ilk mağazasının açılışıyla gelinlik endüstrisinde kapsamlı bir dönüşüm başlattı. Bugün salon, sofistike inceliklerle ve feminen detaylarla gelinlik tasarımına modern bir yaklaşımı yansıtan koleksiyonları sergilemeye devam ediyor. 2000 yılında, Vera Wang’ın özel tasarım modaya olan tutkusu, hazır giyim alanına da yönelmesine ön ayak oldu ve böylece Vera Wang çok büyük ilgi gören hazır giyim koleksiyonlarını da piyasalara sunmaya başladı. Vera Wang’ın 23 Ekim 2001’de Vera Wang On Weddings adlı kitabı yayınlandı. Bu kitapla çok yönlülüğünü ve mesleki uzmanlığını bir kez daha kanıtlayan Vera Wang, bu kitabı sayesinde moda sektörünün yoğun ilgisiyle karşılaştı. Tarz ve lüks konusundaki kayıtsız yaklaşımıyla tanınan Vera Wang’ın hazır giyim koleksiyonları, imzası niteliğindeki kumaş katmanları, karmaşık dökümler ve özel detayları ile moda sektöründe adeta yankılanma etkisi yarattı. Vera Wang markası, gelinlik ile gece kıyafetleri ve hazır giyimin ötesine geçerek; yayıncılık, parfüm, güzellik ürünleri, aksesuarlar ve ev tekstiline uzanan bir yaşam tarzı yaratma vizyonunu yansıtıyor. Bu koleksiyonlar lüks pazarın en üst noktasında yer alıyor. Sanatsal, modern ve lüks tasarım ve stil, özel tasarım kalite ve yüksek düzeyde müşteri hizmeti ile yönlendirilen Vera Wang’ın koleksiyonları, müşterileri için kusursuz bir çekiciliğe sahiptir.

Vera Wang, önde gelen küresel ortaklarla işbirliği yapıyor, doğrudan 200’den fazla kişiyi istihdam ediyor ve gelinlik koleksiyonlarının çoğunu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki şirketine ait atölyelerinde üretiyor. 2006 yılında Vera Wang, büyük mağazalar zinciri olan Kohl’s ile sadece onlara özel daha ekonomik bir hazır giyim koleksiyonu hazırlamak amacıyla Simply Vera adlı bir anlaşmaya imza attı. Forbes, onu Amerika’nın 2018 En Zengin Kadınlar Listesinde 34. sıraya yerleştirdi ve Vera Wang’ın o yılki geliri 630 milyon Dolara kadar yükseldi.

Vera Wang moda sektöründe itibar sahibi, sofistike bir tasarımcı olarak sayısız ünlüye ve dünyaca ünlü yıldızlara gelinlikler ve gece kıyafetleri tasarladı. Ariana Grande, Chelsea Clinton, Karenna Gore, Ivanka Trump, Campbell Brown, Alicia Keys ve Mariah Carey gibi sayısız sosyetik güzel ve yıldız Vera Wang imzalı gelinlikleri tercih ettiler. Bunun yanı sıra, Victoria Beckham, Sarah Michelle Gellar, Avril Lavigne, Hilary Duff,  Khloe Kardashian, Kim Kardashian ve Michelle Obama gibi önemli isimler de Vera Wang tasarımı olan gece kıyafetleri ile önemli etkinliklerde basına poz verdiler. Vera Wang’ın gece kıyafetleri, 2012 Akademi Ödülleri’nde Viola Davis ve 65. Emmy Ödülleri’nde Sofia Vergara gibi birçok kırmızı halı etkinliğinde de yıldızlar tarafından giyildi.

VERA WANG’İN PATEN TUTKUSU…

Paten tutkusundan hiç vazgeçmeyen Vera Wang, Nancy Kerrigan, Michelle Kwan, Evan Lysacek ve Nathan Chen gibi önemli patenciler için de kostümler tasarlamaktan geri durmadı. Vera Wang, 1992 ve 1994 Kış Olimpiyatları için Nancy Kerrigan’ı giydirirken; 1998 ve 2002 Kış Olimpiyatları’nda Michelle Kwan’ın kostümlerini hazırladı. Vera Wang 2010 Kış Olimpiyatları için Evan Lysacek’i, 2018 Kış Olimpiyatları için ise Nathan Chen’i giydiren isim oldu. Vera Wang bir moda tasarımcısı olarak spora yaptığı katkılardan dolayı 2009 yılında Amerika Birleşik Devletleri Artistik Patinaj Onur Liste’sine girdi. Vera Wang ayrıca Philadelphia Eagles’ın amigo kızlarının kostümlerini de bizzat tasarlardı. 10 Eylül 2019’da, koleksiyonlarını yalnızca filmlerde beğenilere sunduğu 2 yıllık bir aranın ardından Vera Wang, 30. yılını kutlamak adına 2020 İlkbahar/Yaz gelinlik defilesi için New York Moda Haftası’nda podyumlara geri döndü. Vera Wang’ın 30. yıldönümünü onurlandıran 2020 İlkbahar/Yaz gelinlik koleksiyonu, Wang’ın hazırladığı 60. gelinlik koleksiyonu olma özelliğini de taşıyordu.

ÖDÜLLER…

Haziran 2005’te Council of Fashion Designers of America’da (CFDA) ‘Yılın Kadın Giyim Tasarımcısı’ ödülünü kazandı. 27 Mayıs 2006’da Vera Wang, Savannah Sanat ve Tasarım Koleji’nden André Leon Talley Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görüldü. Vera Wang 2013 yılında Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne ev sahipliği yaptı.

POPÜLER KÜLTÜRDE VERA WANG…

Vera Wang gece kıyafetleri ve gelinlikleri birçok popüler sinema filmi ve uluslararası izleyicilerle buluşan ünlü televizyon dizilerinde boy gösterdi. Ünlü Televizyon dizisi The West Wing’in ‘The Black Vera Wang’ isimli üçüncü sezon bölümünde, Vera Wang imzası taşıyan bir gece elbisesi, dizinin hikayesi için çok önemli bir karakter olan Beyaz Saray’ın Basın Sekreteri C. J. Cregg tarafından giyildi. Yine Aaron Sorkin tarafından senaryosu yazılan The Newsroom isimli dizideki Mac isimli karakter, düğün töreni için Vera Wang tasarımlarından birini giymek istediğinden bahsederek, seçimini Vera Wang gelinliğinden yana kullandı.

Bir dönemin çok popüler gençlik dizilerinden olan Gossip Girl’de de Vera Wang daima öne çıkarılan markalar arasında yer alıyordu. Öyle ki dizinin başrol karakterlerinden Blair Waldorf, düğünü için ısrarla Vera Wang gelinliğini tercih etti. Vera Wang, Gossip Girl dizisinin beşinci sezonun on birinci bölümünde kısa bir an için kameraların karşısında dahi görüldü. Yine dünyaca ünlü televizyon dizilerinden Sex And The City’de, karakterlerden Charlotte York, Trey MacDougal ile olan düğününde mükemmel bulduğunu söylediği Vera Wang imzalı gelinliği ile kameraların karşısındaydı. Gelin Savaşları isimli sinema filminde ise ünlü aktristler Anne Hathaway ve Kate Hudson, özel yapım Vera Wang kostümlerini giydiler.

VERA WANG EYEWEAR…

Vera Wang imzasını taşıyan tüm ürünleriyle, tutku ve gençliğin inceliklerini vurgulayan benzersiz ve ilham verici bir dünya yarattı. Zarif detaylar, karmaşık dökümler ve kayıtsız bir stil anlayışı Vera Wang estetiğini karakterize ediyor. Materyalleri karıştırma sanatında ustalaşan Vera Wang,  koleksiyonlarını sadece kusursuz terziliğiyle değil, aynı zamanda klasikleşmiş ve standart tasarım algılarının çok ötesinde olan üstün yaratıcı zekasıyla hazırlıyor. Vera Wang’ın bu özel yetenekleri gözlük tasarımlarına aktarıldığında da benzer estetik değerler ortaya çıkıyor. Vera Wang kadınsı ve erkeksi tasarımları arasında değişen biçimsel farklılıkları, bazen agresif, bazen çocuksu, bazense romantik çizgilerle gözlüklerinde de harmanlıyor. Ancak tüm Vera Wang gözlük koleksiyonları her zaman modern, sofistike ve fresh görünümlere sahip oluyor.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli optik sektörünün lider şirketlerinden Kenmark Group 2001 yılında Vera Wang optik ve güneş gözlüklerinin tasarımı, üretimi ve dünya çapındaki dağıtımı üzerine küresel bir lisans anlaşması imzaladı. O tarihten günümüze uzun soluklu işbirliklerini yeniledikleri lisans anlaşmalarıyla devam ettiren Kenmark Group ve Vera Wang, en son olarak yaptıkları anlaşmayla işbirliklerini 2025 yılına kadar uzattılar.

Vera Wang’ın topraklanmış nötr ve çiçek desenlerinin dokunuşlarıyla birleştirdiği renk ve materyal karışımları, zengin bir palet oluşturmak adına genellikle laminasyon veya katmanlama yoluyla gözlük koleksiyonlarında hayat buluyor. Aynı zamanda Vera Wang gözlük koleksiyonlarında kristal süslemeler de anahtar rol oynayarak, belirgin şekilde ön plana çıkıyorlar. Vera Wang’ın hem optik hem de güneş gözlüğü tasarımlarında kullandığı stillerin birçoğu bu sebeple çoğunlukla ön cephelerinde kristallerle donatılmış olmaktadırlar. Bu kristal detaylar çerçevelerin ana hatlarıyla iç içe geçerek, özenle yerlerine yerleştirilmektedir. Dünyaca ünlü tasarımcı Vera Wang gözlüklerin en sevdiği aksesuar olduğunu, kişilerin stil anlayışlarını ifade etmede önemli birer aracı olduklarını ve gözlük tasarımının yaratıcılığı daha çok ortaya çıkardığından daha eğlenceli ve pratik olduğunu özellikle vurguluyor.

Ocak 2022