İyimser ve pozitif bir felsefeye sahip olan Scotch & Soda bireyselliği, özgünlüğü ve kendini ifade etmenin gücünü savunuyor. Markanın bu tutumu tüm koleksiyonlarına yansıyor.

AMSTERDAM’IN ÖZGÜR RUHU

Amsterdam’da 1985 yılında kurulan Scotch & Soda, doğduğu şehrin özgür ruhunu temsil ediyor. İyimser ve pozitif bir felsefeye sahip olan marka bireyselliği, özgünlüğü ve kendini ifade etmenin gücünü savunuyor. Markanın bu tutumu erkek, kadın, çocuk, denim, gözlük, koku ve aksesuarları içeren tüm koleksiyonlarına yansıyor ve böylelikle Scotch & Soda günümüzün küresel moda ortamında benzersiz bir yer işgal ediyor.

Scotch & Soda’nın koleksiyonları Avrupa, Kuzey Amerika, Asya, Orta Doğu, Afrika ve Avustralya’daki iki yüz yirmi beş bağımsız mağazanın yanı sıra New York, Londra ve Paris de kapsayan dünyanın en büyük şehirlerindeki sekiz binin üzerindeki lokasyonlarda bulunabiliyor. Markanın online satış ağı da yetmişin üzerinde ülkeye genişlemiş durumda. Scotch & Soda’nın tüm koleksiyonlarının Kreatif Direktörlüğünü 2014 yılından itibaren tasarımcı Marlou van Engelen yapmaktadır.

YEPYENİ BİR KİMLİK…

Scotch & Soda yeni kimliğinin lansmanını 2021 yılının Mart ayı ortalarında yaparken, takip eden altı ay içerisinde açtığı on beş yeni mağazayla genişlemekteki kararlığının da altını çizmiş oldu. Amsterdam’ın özgür ruhunu temsil eden Scotch & Soda’nın yeni marka logosu, adının merkezinde yer alan birlik sembolünü kucaklıyor ve ikonik ampersand ile markanın baş harflerini harmanlarken, aynı zamanda bir iğnenin ucuna takılı bir ipliğin hassas hareketini takip ederek koleksiyonlara giren işçiliğe de estetik bir gönderme yapıyor.

Scotch & Soda’nın yeni kimliği, markanın bekleneni beklenmeyene bağlayan tasarım anlayışını yansıtıyor ve Amsterdam’ın kendini ifade etme gücü ile liberal düşünce yapısını onurlandırıyor. Scotch & Soda yeni kimliği ile erkek giyim, kadın giyim, çocuk giyim ve adını ikonik “Amsterdams Blauw”dan alan premium denimlerini modern bir günlük gardırop sunmak için temel unsurları eklektik ifadelerle birleştiren, şaşırtıcı detaylar ve benzersiz işlevsellik ile temellendiren göz alıcı koleksiyonlara dönüştürüyor.

SCOTCH & SODA GENİŞLİYOR…

Scotch & Soda’nın geçtiğimiz yılki önemli açılışları arasında Hollanda’da Utrecht’teki üç büyük lokasyon, Leidschendam’daki Westfield’s Mall of the Netherlands ve ‘s-Hertogenbosch’taki markanın dünya çapındaki en büyük amiral gemisi yer alıyor. Marka Almanya’da ise Hamburg’da yeni bir lokasyonla başlamak üzere iki mağaza açtı. Fransa’da ise Nice’deki CAP3000 sahil alışveriş merkezinin Corso kanadında yeni bir mağazasının açılışını gerçekleştirdi. Ukrayna’da bir lokasyon açılırken, Polonya’da Varşova’da iki mağaza hizmet vermeye başladı. Ayrıca, İsviçre’de Globus ile üç mağaza içi mağaza açılışı yapan Scotch & Soda, İsveç’teki Åhléns mağazalarında da yedi adet mağaza içi mağazayı faaliyete geçirdi.

Scotch & Soda, Ocak ayında Kaliforniya’da açtığı iki mağazanın ardından Eylül ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde Boston’un Seaport bölgesinde bir mağaza açarak Kuzey Amerika’daki mevcut mağaza portföyüne kırk üç adet daha ekledi. Scotch & Soda büyüme yolundaki adımlarını hızlandırmak amacıyla Kaliforniya, Kuzey Carolina ve Pensilvanya’daki önemli şehirlerde de ek konumlar sağlamayı hedefliyor.

Orta Doğu’daki genişlemesini de sürdüren marka, geçtiğimiz yılın Nisan ayında yeni pazarı İsrail’e girdi ve bunu Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt izledi. Asya-Pasifik’te ise Nisan ayında Hindistan’ın Mumbai kentinde ve Ekim ayında Avustralya’nın Perth kentinde birer franchise açarak küresel bir marka olduğunu kanıtlamış oldu.

MAĞAZALAR…

Benzersiz Scotch & Soda mağazaları, her bir binanın özgün mimarisini ve özelliklerini markanın kendi imza tasarımıyla harmanlamaktadır. Markanın Dna’sını yansıtan tüm cepheler ve iç mekanlar günışığı sarısı, gül pembesi ve bordo gibi pop vurgularla birleştirilmiştir. Eskitilmiş pirinç, dokulu fayanslar, mermer, toz boya kaplı çelik ve özel bir bardan oluşan ısmarlama armatürlerin yanı sıra markanın bizzat tasarladığı vintage mobilyalar ve duvar kağıtları da markanın mağazalarındaki yeni tasarım konseptini tamamlıyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK HEDEFLERİ…

Sürdürülebilirlik, Scotch & Soda’nın çevre dostu koleksiyonlar yaratma yaklaşımının da merkezinde yer alıyor. Marka 2021 Yaz sezonunda koleksiyonlarındaki tüm stillerin yüzde kırk birini ürün bazında yüzde yirmi çevre dostu malzeme kullanarak sürdürülebilirlik standartlarını yükseltmiştir. Marka 2022 Yaz koleksiyonlarından itibaren ise çevre dostu malzeme kullanım standardını en az yüzde elli oranına yükseltmeyi başarmıştır. Çevre duyarlılığı yolunda önemli adımlar atan Scotch & Soda, 2024 hedefleri kapsamında tüm koleksiyonlarındaki tasarımların en az yüzde yetmişinde sürdürülebilir malzemeler kullanmak yer almaktadır.

SCOTCH & SODA EYEWEAR

Mondottica International ve Scotch & Soda, 2019 yılının Şubat ayı ortasında Scotch & Soda gözlük koleksiyonlarının tasarımı, üretimi ve dağıtımı için bir lisans anlaşması imzaladı. Markanın çok yönlü ve maceracı doğasına saygı duruşunda bulunan gözlük koleksiyonları, modelleri benzersiz kılan olağanüstü detaylara ve otantik bir estetiğe sahiptir. Numaralı gözlükler ve güneş gözlükleri, Scotch & Soda’ya özgü her şeyi, özen ve kalitenin bir işareti olarak detaylara gösterilen büyük dikkatle somutlaştırıyor. Markanın göz alıcı gözlük stilleri, kullanıcısını bir keşif yolculuğuna çıkmaya ve ilham almaya teşvik ediyor.

1985 yılında kurulan Scotch & Soda, güçlü ekibiyle dünyadan ilham alan Amsterdam merkezli bir marka olarak koleksiyonlarına her sezon aynı ilgi çekici anlatımla başlıyor ve sonuçta paylaşmaya ve giymeye hazır güzel fikirlerden oluşan bir ağ ortaya çıkıyor. Scotch & Soda’nın tasarımlarına kattığı ‘dünya’, her zaman sizi içine çeken bir hikayeye dönüşüyor. Modaya yönelik bu meraklı ve cesur yaklaşımdan esinlenen gözlük serileri de markanın tasarım stüdyosunda geliştirilen diğer koleksiyonlarla mükemmel bir uyum yakalıyor. Hem erkek hem de kadın güneş gözlükleri ve oftalmik gözlükler için Mondottica ile yapılan anlaşma 2024 yılına kadar sürecek. Mondottica aracılığıyla ilk Scotch & Soda optik gözlük koleksiyonu 2020 İlkbahar/Yaz sezonu için özel olarak hazırlandı ve dünya çapındaki güçlü dağıtımıyla büyük ilgi gören bir koleksiyon oldu.  Bu koleksiyonu güneş gözlüğü serisi takip etti. Scotch & Soda’nın kendi perakende ağı ve seçili küresel stokçular aracılığıyla satışa sunulan güneş gözlüğü serisi de kullanıcılardan artı puan aldı.

Eylül 2022