Ulaşılabilir lükse odaklanan çağdaş Amerikan markalarından Rebecca Minkoff, yenilikçi ve yaratıcı koleksiyonlarıyla adını küresel çapta duyuruyor.

Rebecca Minkoff daima eşitlikten yana olan ve kadınları güçlendirme misyonunu benimsemiş bir markadır. Deriler markanın vazgeçilmez unsurlarından olmuştur. Rock and roll ve bohem stili harmanlayan Minkoff daha çok çanta ve aksesuarlarıyla tanınmaktadır. Markanın Morning After isimli çantası 2000’li yılların başında ikonik bir parça haline gelmiştir. Çiviler, kıvrımlar ve deriler gibi özenli detaylar Minkoff’u rakiplerinden ayıran özellikler arasında yer almaktadır. Tasarımcı Rebecca Minkoff tarzı için ‘Parti Kızları’ndan ilham aldığını ancak hiçbir zaman kendini bir parti kızı olarak tanımlamadığını belirtiyor. Rebecca Minkoff markası günümüzde tüm dünyada kendi adını taşıyan yüzün üzerinde butiğe sahiptir.

REBECCA MINKOFF’A DAİR…

Rebecca Minkoff 11 Aralık 1980 yılında Florida, Petersberg’de doğdu. Lisedeyken tiyatroda kostüm bölümünde çalıştı ve o dönem tasarıma olan ilgisi gelişmeye başladı. On sekiz yaşına geldiğinde kariyer hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla New York’a taşındı. Kostüm bölümünden aldığı zevk dışında tasarım alanında akademik bir geçmişi olmayan Rebecca, gençliğinden ve moda tutkusundan kaynaklanan cesareti sayesinde ailesinden çok az maddi destek alarak yeni bir hayat kurdu. New York’taki moda endüstrisiyle hiçbir bağlantısı olmayan biri için büyük bir adım atan Rebecca, o dönem bu büyük metropolde tüm zorluklara rağmen mutlu olduğunu vurguluyor. Kısa süre sonra tasarımcı Craig Taylor’un yanında stajyer olarak iş bulan Rebecca, Craig Taylor’un kanatları altına girerek moda endüstrisindeki basamakları tırmanmaya başladı.

BİR MARKA DOĞUYOR…

Rebecca 2001’de 11 Eylül’den kısa bir süre sonra, Jenna Elfman tarafından Tonight Show’da giyilen ‘I Love New York’ isimli ilk tişörtünü tasarladı. O dönem dikkatleri büyük oranda üzerine çeken bu ilk tasarım sayesinde başarılı bir tasarımcı olacağının da sinyallerini vermiş oldu. Rebecca o tarihlerde henüz çanta yapmıyordu. Hatta tek odağı giysilerdi. 2005 yılında yakın bir arkadaşı ‘Touched’ isimli film için bir çanta tasarlamasını istediğinde kabul etti. Çok büyük bir başarıya ulaşan ikonik Morning After çantası böyle doğdu. Çanta 2000’lerin başında Hilary Duff ve Lauren Conrad gibi sayısız ünlüde görüldü.

Rebecca 2005’te kendi adını verdiği markasını kurmak için tıbbi girişimlere yatırım yapmakta olan kardeşi Uri Minkoff ile güçlerini birleştirdi. Şirketinin kuruluşu sırasında oldukça zorluk yaşayan Rebeca’nın en önemli hedefi geniş bir tüketici kitlesine hitap edecek şekilde ulaşabilir fiyatlarda lüks ürünler tasarlamaktı. Kendisiyle adeta özdeşleşen deri ürünleriyle aksesuarlar ve çantalar tasarlayan Rebecca, 2009 yılında ilk hazır giyim koleksiyonunu beğenilere sundu.

Rebecca Minkoff, kadınları destekleyen ve güçlendiren bir marka olarak kendine yer edinse de, markanın erkeklere özel bir çanta koleksiyonu da bulunmaktadır. Rebecca’nın isminden ilham alınan koleksiyona ‘Ben Minkoff’ adı verilmiştir.

Kısa bir süre önce Rebecca Minkoff markası, tüm moda yolculuğunun başlamasını sağlayan tişörtün ve Morning After çantasının yeni yorumlarını da içeren New York isimli kapsül koleksiyonu beğenilere sundu. Rebecca büyük ilgi gören bu koleksiyonu sayesinde kadın modasına yön veren ürünlerle uzun süre adından söz ettirecek bir tasarımcı olduğunu kanıtlamış oldu.

Rebecca Minkoff, on beş yılı aşkın bir süredir lüksü yaşatan ve kadınları moda yoluyla güçlendiren bir marka olarak yolculuğuna devam etmektedir. Marka New York, San Francisco, Los Angeles, Hong Kong, Tokyo ve Güney Kore’deki perakende mağazaları yanı sıra, dünya çapında dokuz yüzden fazla mağazada dağıtılıyor. Rebecca Minkoff markası, giysi, çanta, ayakkabı, mücevher ve aksesuar dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

KADINLARIN GÜCÜ…

Moda endüstrisindeki yükselişi hızla devam eden Rebecca, aynı zamanda aklına koyduğu her şeyi yapabileceğini kanıtlayan birçok başka yan projeyi de ele aldı. Kadın hakları savunucusu olan Rebecca, New York Kadın ve Kız Çocukları Eyalet Konseyi’nin ilk üyesiydi. 2018 yılında Rebecca Minkoff, Kadın Kolektifi’ni kurdu. Bu kolektif, kadınların işlerini geliştirmeleri için maddi ve manevi destek sağlayan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak büyük ses getirdi.

Rebecca, 2018 yılında küresel çapta konuşulan ‘Kadınlar Yürüyüşü’ne destek olmak amacıyla aynı dönem RM Superwoman sanal platformu beğenilere sundu. RM Superwoman platformu, kadınlara ‘Kendi Süper Kadınınız Olun’ sloganı altında hikayelerini ve deneyimlerini paylaşma fırsatı sunuyor. Markası, Kadın Kolektifi ve RM Superwoman platformuyla ilgilenen Rebecca ‘Korkusuz: Yaratıcılığın, Cesaretin ve Başarının Kilidini Açmak için Yeni Kurallar’ adlı bir kitap yazmak için zaman buldu. Bu kitap, Minkoff’un Florida’daki genç bir kızdan bugün onu bildiğimiz feminist endüstri ikonuna tırmanışının hikayesini anlatıyor.

REBECCA MINKOFF EYEWEAR

Ulaşılabilir lükse odaklanmış en ünlü çağdaş Amerikan markalarından biri olan Rebecca Minkoff, 2017’de optik ve güneş gözlüklerinin tasarımı, üretimi ve küresel çaptaki dağıtımı için Safilo Group ile 31 Aralık 2024 tarihine kadar geçerli olan bir lisans anlaşmasına imza attı. Marka ilk güneş gözlüğü koleksiyonunu 2018 yılının son çeyreğinde beğenilere sunmasının hemen ardından 2019 yılının Ocak ayında optik gözlük koleksiyonunu da piyasaya sürdü.

Rebecca Minkoff, siyah degrade camlar, pembe degrade camlı pilot formlar ve büyük boy yuvarlak optik gözlükler içeren çarpıcı optik ve güneş gözlüğü koleksiyonlarında tasarladığı her parçaya eğlenceli bir dokunuş katıyor. Marka klasik Amerikan gözlük tasarımlarından esinlenerek, tasarımlarını sade ve rahat tutarken onlara modern bir tazelik katıyor. Rebecca Minkoff hem moda blogger’ları hem de Katty Perry, Taylor Swift, Gigi Hadid, Olivia Palermo, Zendaya Coleman, Anna Kendrick, Nikki Reed ve Bella Thorne gibi ünlüler tarafından tercih edilen bir marka olarak küresel çapta büyümeye devam ediyor.

ÖDÜLLER…

2009
New York Moves Power Women ödülünü kadınlara verdiği destekten ötürü kazandı.

2010
Amerikan Moda Tasarımcıları Konseyi’ne üye oldu. Umut Vadeden Tasarımcı Ödülü’nü kazandı.

2011
Aksesuar Konseyi tarafından Çığır Açan Tasarımcı Ödülü verildi.

2013
Ernst & Young Girişim Ödülü’nü evine götürdü.

2015
En Yenilikçi Modacı Ödülü’nün sahibi oldu.

Mayıs 2022