BİR AMERİKAN RÜYASI

İkonik polo atı logosuyla milyonlar tarafından tanınan ve tercih edilen yaşam stili markası, kurulduğu günden itibaren bir rüyayı beklentilerin ötesine taşıyor.

Genel bir bakış…
Ralph Lauren Corporation, 1967 yılında Amerikalı moda tasarımcısı Ralph Lauren tarafından kurulmuş, halka açık bir Amerikan moda şirketidir. Merkezi New York’ta bulunan şirket, orta sınıftan lüks segmente kadar çeşitli ürünler üretmektedir. Giyim, ev, aksesuar ve koku olmak üzere dört kategoride ürün pazarlama ve dağıtımıyla tanınmaktadır. Şirketin markaları arasında orta sınıf Chaps markasından alt premium Lauren Ralph Lauren markasına, premium Polo Ralph Lauren, Double RL, Ralph Lauren Childrenswear ve Denim & Supply Ralph Lauren markalarından tam lüks Ralph Lauren Purple Label ve Ralph Lauren Collection markalarına kadar birçok marka bulunmaktadır. Ralph Lauren adını ve markasını gözlük için Luxottica’ya; koku ve kozmetik için L’oréal’e, iç çamaşırı ve pijama için Hanesbrands’e, Chaps markası için O5 Apparel’e, yatak takımı için Kohl’s ve Hollander Sleep Products’a, kumaş ile duvar kağıdı için Designers Guild’e ve ev mobilyası için EJ Victor’a lisanslamaktadır.

Bir başarı hikayesi başlıyor…
14 Ekim 1939’da Belarus’ta Lifshitz ailesinde Ralph adında bir erkek çocuk dünyaya geldi. İkinci Dünya Savaşı’nın arifesinde, efsanevi modaevinin gelecekteki kurucusunun ailesi Amerika Birleşik Devletleri’ne New York, Bronx’a taşındı. Ailenin babası, yerel halk arasında göze çarpmamak için soyadını değiştirmeye karar verdi ve Lifshitz’ler Lauren oldu. Lando Simonetti gibi diğer tanınmış moda markası kurucularının aksine, genç Ralph sanata karşı herhangi bir çekim hissetmedi ve hatta Baruch College’da okuduğu ekonomi alanında teknik bir eğitimi seçti. Ancak üniversiteden mezun olamadı, çünkü o sırada Vietnam savaşı başlamıştı ve on sekiz ila yirmi sekiz yaş arasındaki tüm gençler orduya hizmet etmeye gönderilmişti. Ancak Ralph şanslıydı ve askeri eğitimini bitirdiğinde Kuzey ve Güney Vietnam ateşkes ilan etmişti. Orduda görev yaptıktan sonra, sivil hayatta Lauren, Ricky Lowby adında güzel bir kızla tanıştı. Bir yıldan kısa bir süre sonra gençler evlendi ve yeni oluşan ailesini geçindirmek için Ralph Lauren iş değiştirmeye karar vererek, Brooks Brothers mağazasında satış asistanı olarak işe girdi. Tasarım konusundaki yeteneğini de o dönem keşfetti. O zamanlar Ralph “Klasik Amerikan Rüyasına” adeta takıntılıydı, bu yüzden elinden ne gelirse yaparak, para kazanmak istiyordu. Böylelikle kendisinde keşfettiği yetenekten yararlanmaya karar vererek kadınlar için kıyafetler hazırlamaya başladı, bu da onun için iyi bir yarı zamanlı iş oldu. Ancak, Ralph kıyafetlerle yetinmedi ve kısa süre sonra Rivetz & Co. için ilk gerçek tasarımı olan bir ipek kravat hazırladı.

1967…
Bu yıl Lauren ailesi için harika günlerin başlangıcı oldu. Ralph, o zamanlar bugünün standartlarına göre 1 milyon dolara denk gelen 50.000 dolar kredi alarak “Polo Fashion” adını verdiği kendi markasını kurdu. Bu marka tamamen polo sporcularına yönelik kıyafetlerin tasarımına odaklanmıştı. Ralph’ın özellikle bu sporu seçmesinin aslında çok gizemli bir cevabı yoktu. Çünkü o zamanlar, prensip olarak, belirli bir zenginlik seviyesine sahip aristokrat kanı taşıyan insanlar bu sporu oynuyordu. Böylece polo için kıyafet satın alma ihtiyacı onları sürekli olarak Ralph Lauren’in markasıyla buluşturdu. Ralph Lauren, markasını büyütürken de daha önce olduğu gibi, milyoner olmayı hayal ediyordu. Bu yüzden sürekli olarak yüksek zenginlik seviyesindeki insanlarla iletişim kurmak ve hedef kitlesi olarak onları seçmek istiyordu. Yeteneklerini ve çalışkanlığını işini ilerleterek ve sosyal basamakları bir bir tırmanarak itinayla nakış gibi işleyen Ralph’ın Amerikan rüyasının özü buydu ve bu rüyasını hayal ettiğinden ve beklentilerden çok daha büyük bir başarıyla gerçekleştirdi.

Polo Ralph Lauren’e evriliş…
Bu başarının getirilerinden biri de Ralph Lauren’in 1970 yılında Coty Ödülü’ne layık görülmesidir. Ralph’ın moda sektöründeki faaliyetlerinden ötürü aldığı bu ilk ödülü, ilerleyen yıllarda daha birçok ödül takip etti. Ralph Lauren, tüm ruhunu, azmini ve coşkusunu işine adayarak polo giyim şirketini Amerika’nın en popüler şirketi haline getirmeyi kısa süre içerisinde başardı. Moda sektöründe herkes tarafından tanınan bir isme dönmüştü ve markasının konumunu güçlendirmek için kendi ismini kullanmaya karar vererek, şirketin ismini Polo Fashion”dan Polo Ralph Lauren’e değiştirdi. Bu hamle muazzamdı. Marka bilinirliğini bir yılda yüzde üç yüze varacak şekilde artırdı. Benzeri görülmemiş bu başarı, Ralph’ı daha fazla değişikliğe motive etti, böylece yepyeni bir marka logosu oluşturuldu. Bugün tüm dünya tarafından bilinen marka logosu; at sırtında bir jokey, polo oynarken topa vurmak için sopasına uzanıyor… Logo 1971 yılındaki ilk Polo Ralph Lauren koleksiyonu ile beğenilere sunuldu. Bu koleksiyonda erkek gömlekleri büyük ilgi topladı. Öyle ki resmi Polo Ralph Lauren mağazası bu koleksiyonun tanıtımından sonraki ilk üç gün içerisinde tüm ürünleri sattı ve bu da marka konumlanması ve bilinirliği için yapılan tüm değişikliklerin fazlasıyla işe yaradığını kanıtlamış oldu. Aynı yıl Beverly Hills’teki Rodeo Drive’da ilk bağımsız mağaza açıldı. 1972’ye gelindiğinde Polo Ralph Lauren, markanın muhtemelen en çok ilişkilendirildiği giysiyi, polo tişörtü ilk kez görücüye çıkardı. İlk polo tişört René Lacoste tarafından icat edilmiş olsa da Ralph Lauren bu giysiyi yeniden geliştirmeyi başardı. Böylece, Ralph Lauren’in polo tişörtü pamuklu pike değil, interloktan üretildi. Göğsündeki ikonik logosuyla birlikte polo tişörtün yeni versiyonu kısa sürede kendini kabul ettirdi ve Polo Ralph Lauren’in özünde sportif ama zarif duruşu temsil ettiğini somutlaştırdı. Ralph Lauren 1974 yılında The Great Gatsby filminin erkek oyuncu kadrosunu, Robert Redford’un Jay Gatsby’si için özel olarak tasarladığı pembe takım elbise dışında, 1920’lerin tarzında erkek takım elbise ve kazaklarından oluşan Polo serisinden seçilen kostümlerle donattı. 1977’de Diane Keaton ve Woody Allen, Oscar ödüllü Annie Hall filminde Lauren’in kıyafetlerini giydi. Aynı yıl, Ralph Lauren göğsünde polo oyuncusu logosu bulunan çeşitli renklerde pamuklu örgü yeni polo tişörtünü tanıttı. Warner-Lauren tarafından üretilen ilk Ralph Lauren kokuları 1978 yılında Bloomingdale’s’de piyasaya sürüldü. Kadınlar için Lauren ve erkekler için üretilen Polo kolonyası büyük beğeni kazandı. Bu lansman, bir tasarımcının biri erkekler diğeri kadınlar için olmak üzere iki kokuyu aynı anda tanıtmasının ilk örneği olarak da dikkatleri üzerine çekmektedir.

Uluslararası bir marka oluyor…
Seksenler marka için çok önemli bir on yıl olacaktı. Polo Ralph Lauren, 1970’lerin sonu ve 1980’lerin başında tiki ve kolejli görünümün yükselişiyle birlikte hem kampüs içinde hem de dışında birçok stilin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Marka kendini daha varlıklı ailelerden gelen genç yetişkinlerin elit çevrelerinde kabul ettirirken, Lo Lifes olarak adlandırılan grup markanın kimliğini alıp kendi kimlikleri haline getirdi. Lo Lifes, Polo Ralph Lauren etrafında şekillenen Brooklyn merkezli bir alt kültürdü. Buradaki ‘Lo’, Polo’dan geliyordu. Hareket özellikle 80’ler ve 90’larda aktifti ve geniş bir alana yayılmıştı. Lo Lifes’in özünde tepeden tırnağa Polo Ralph Lauren giyinmek vardı. Polo Ralph Lauren’i merkezi yapan şey, markanın özellikle ülkenin dört bir yanındaki Ivy Leagues’den seçkin kolej çocuklarıyla ilişkilendirilmesiydi. Çeşitli Lo Life gruplarının pek çok üyesi daha düşük sosyal çevrelerden gelme eğiliminde olduğundan, Polo parçalarının çoğu özellikle başlangıçta satın alınmak yerine çalındı, bu nedenle artan ilgi markada adeta acı bir tat bıraktı. Bununla birlikte, Lo Lifes markanın tarihinin önemli bir bölümünü temsil etmektedir. Polo Ralph Lauren ürünlerinin nasıl farklı bir şekilde stilize edilebileceğini gösteren bu akım, adeta kendine has bir marka imajı ortaya çıkarmış oldu. Ralph Lauren 1981’de Londra, İngiltere’nin West End bölgesindeki New Bond Street’te ilk bağımsız mağazasını açarak uluslararası hale geldi. Bu mağazayı Avrupa’nın farklı ülkelerindeki açılışlar hızla takip etti. Ralph Lauren ilk amiral gemisini 1986’da New York’ta Madison Avenue ve 72. Cadde üzerindeki Rhinelander malikanesinde açtı.

Polo atına yeni bir arkadaş katılıyor…
Dünyaca çapında bilinen ve tercih edilen bir marka haline dönüşen Polo Ralph Lauren 1991 yılında Polo Teddy Bear maskotunu tanıttı. Ralph Lauren’in kardeşi ve Steiff ayılarının hevesli koleksiyoncusu Jerry Lauren, iş arkadaşlarından hediye olarak kendisi gibi giydirilmiş bir Steiff ayısı alır. Aynı zamanda Ralph Lauren de Batılı bir görünümde giydirilmiş bir ayı hediye alır. Böylece marka için sadece yeni bir gelenek doğmakla kalmadı, Ralph Lauren Steiff ayılarından o kadar ilham aldı ki onları iki farklı şekilde tasarımlarına dahil etti. Bunlardan ilki, Steiff ile işbirliği içinde sınırlı sayıda üretilen bir oyuncak ayıydı. İkincisi ise, örneğin sweatshirt, tişört veya kot ceketlerde yeni evini bulan ayı tasarımıydı. At logosuyla birlikte polo ayısı markanın simgesi haline geldi. Bugün bile, özellikle tiki ayılı sweatshirtler geniş bir hayran kitlesine sahip.

2000’ler…
Polo Ralph Lauren, 90’ların TV dizilerinde de moda markası tekrar tekrar kıyafetleriyle temsil edildi. Ancak günümüzde halen tekrar tekrar izlenen fenomen dizi Friends, Polo Ralph Lauren’i doğrudan ele aldı. Ünlü dizide markaya sadece küçük imalar yapılmakla kalmıyordu; ana karakterlerden biri olan Rachel, Polo Ralph Lauren’de çalışıyordu. Dahası, Ralph Lauren’in kendisi de dizide konuk oyuncu olarak yer aldı. Polo Ralph Lauren 2019 yılında bir Friends koleksiyonu bile çıkardı. Ralph Lauren Cooperation 12 Haziran 1997’de New York Borsa’sında halka açık bir şirket haline geldi. Şirket web sitesini ve online mağazasını 2000 yılında NBC ile işbirliği içerisinde polo.com by RL Media olarak açtı. 2007 yılında Ralph Lauren Corporation, RL Media’nın NBC hisselerini satın aldı ve web sitesi ralphlauren.com olarak yeniden açıldı. Eylül 2015’te, Stefan Larsson’un şirketin kurucusu Ralph Lauren’in yerine Ceo olarak geçeceği açıklandı. Lauren Yönetim Kurulu Başkanı ve Kreatif Direktör olarak görevine devam etti. Şubat 2017’de, Larsson’un Ralph Lauren ile yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle 1 Mayıs 2017’den itibaren Ceo’luk görevinden ayrılmayı kabul ettiği açıklandı. 17 Mayıs 2017’de Ralph Lauren, Patrice Louvet’yi Başkan ve Ceo olarak atadı. Patrice Louvet son olarak Procter & Gamble’da Küresel Güzellik Grup Başkanı olarak görev yapıyordu ve 17 Temmuz 2017’de görevi devraldı. Ekim 2020’de Ralph Lauren Corporation, ana markalarına odaklanmak, Kuzey Amerika büyük mağaza kanalının doğrudan maruziyetini azaltmak ve Chaps markasını deneyimli bir ortakla beslenecek şekilde kurmak için Chaps markasını tamamen lisanslı bir iş modeline geçireceğini duyurdu. Yine aynı yılın Ekim ayında Ralph Lauren Corporation, eski Obama Yönetimi Danışmanı Valerie Jarrett’i Yönetim Kuruluna atadı. Mayıs 2021’de Ralph Lauren Corporation, Club Monaco markasını özel sermaye şirketi Regent LP’ye satacağını duyurdu. Günümüzde sağlam temelleri ile başarılara imza atmaya halen devam eden şirket, sosyal sorumluluk konularında da birçok markaya örnek olacak nitelikleriyle ön plana çıkıyor. Sunduğu sayısız koleksiyonlar ve geniş ürün yelpazesiyle Amerikan rüyasını gerçekleştiren genç bir tasarımcı ve iş insanının çizdiği doğrultuda güçlenmeye devam ediyor.

Ralph Lauren Eyewear
Ralph Lauren ve Polo Ralph Lauren tasarımcı gözlükleri 1980’lerden itibaren tamamen Amerikan yaklaşımı, zamansız stil, modern bir bakış açısına sahip klasik tasarımlar ile karakterize edilir. Polo Ralph Lauren çerçeveler, en kaliteli işçiliği gösteren Batı esintili metal detaylardan klasik zarafeti yansıtan vintage stillere kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Premium ve lüks gözlük sektöründe dünya lideri olan Luxottica Group 27 Şubat 2006’da Ralph Lauren Corporation ile Polo Ralph Lauren adı altında reçeteli çerçeve ve güneş gözlüklerinin tasarımı, üretimi ve dünya çapında dağıtımı için 10 yıllık bir lisans anlaşması yaptığını duyurdu. Luxottica Group ve Ralph Lauren Corporation için 1 Ocak 2007’de başlayacak olan bu anlaşmanın, süresi boyunca 1.75 milyar ABD dolarını aşan satış değerine sahip olacağı öngörülmüştü. Şartlar arasında, anlaşmanın on yıllık süresi boyunca vadesi dolacak olan 199 milyon ABD doları tutarında bir telif hakkı avans ödemesi  de yer alıyordu.On yıl boyunca sayısız başarılı ve çarpıcı koleksiyona imza atan Luxottica Group ve Ralph Lauren Corporation, 22 Aralık 2016 günü Polo ve Ralph Lauren dahil olmak üzere belirli Ralph Lauren markaları altında güneş gözlükleri ve reçeteli çerçevelerin geliştirilmesi, üretimi ve dünya çapında dağıtımı için özel lisans anlaşmalarını yeni bir on yıl için yenilediler. İkonik marka, kalabalığın arasından sıyrılmak isteyen herkes için mükemmel olan benzersiz görünümler sunmaya devam etmektedir ve tasarımlar modern ve yeni olsalar da, yine de klasik Ralph Lauren stilinin dokunuşuna sahiptir.

Haziran 2023