Palm Angels Amerikan sokak kültüründen ilham alarak, lüks ve sokak giyimini mükemmel bir şekilde harmanlayan çağdaş koleksiyonları ile dikkat çekiyor. 

Francesco Ragazzi, 2015 yılında Palm Angels moda markasını kuran İtalyan bir moda tasarımcısı ve fotoğrafçıdır. Benzersiz vizyonu ve kaykay kültürüne olan sevgisi, markanın koleksiyonlarına ve yüksek profilli tasarımcılar ve sanatçılarla yaptığı işbirliklerine ilham vererek Palm Angels’ı bugün moda dünyasının en çok aranan markalarından biri haline getirdi. Palm Angels Amerikan sokak kültüründen ilham alarak, lüks ve sokak giyimini mükemmel bir şekilde harmanlamasıyla öne çıkıyor. Los Angeles’ın kaykay kültürünün fotoğrafik dokümantasyonu olarak başlayan süreç, en iyi İtalyan işçiliğiyle yükselen lüks sokak giyim moda markası Palm Angels’a dönüştü. Marka, sokak giyimine ve üst düzey modaya getirdiği benzersiz yaklaşımla moda dünyasında hızla popülerlik kazandı. Palm Angels’ın tarihine ve bugün nasıl en çok aranan markalardan biri haline geldiğine daha yakından bakacağız.

Ragazzi’nin önceki kariyeri Francesco Ragazzi, Palm Angels’tan önce 10 yıl boyunca efsanevi Fransız dış giyim markası Moncler’in Kreatif Direktörlüğünü yaptı. Bu bağlantı, son yıllarda iki marka arasındaki güçlü işbirliklerine olanak sağladı. Ragazzi 2000’li yılların başında Los Angeles’ta kaykaycıların fotoğraflarını çekmeye başladı ve bu fotoğraflar daha sonra kendi moda markasının ilham kaynağı olacaktı. Ragazzi’nin fotoğrafları kaykay kültüründen büyük ölçüde etkilenmiş ve Ragazzi bu ilhamı üst düzey moda ve sokak giyiminin bir karışımı olan bir marka sunmak için kullanmıştır.

Palm Angels’ın doğuşu
Francesco Ragazzi, 2015 yılında bir İtalyan moda şirketi olan New Guards Group’un yardımıyla Palm Angels’ı kurdu. Markanın adı, Ragazzi’nin kaykaycıları fotoğraflamak için çok zaman harcadığı Los Angeles sokaklarındaki palmiye ağaçlarından esinlenilerek konuldu. İlk koleksiyonda grafik tişörtler, kapüşonlular ve eşofman altları da dahil olmak üzere bir dizi sokak kıyafeti yer aldı. Şüphesiz, markanın başlangıcı en zor an, en zorlu olanıydı. Palm Angels bilinmiyordu. Ragazzi, markanın lansmanından bir yıl önce Milano’da fotoğraf kitabını sunmuştu. Marka kurma düşüncesi vardı, yalnız nasıl ne şekilde yapacağına dair kesinleşmiş bir planı yoktu. Ama aklındaki projenin özgün olduğunu biliyordu ve büyük zorluklarla baş etmesi gerekse de asla pes etmedi. Kendini ifade edebileceği, onun gibi insanların tanıyabileceği bir marka yaratma hayaliyle yaşamıştı. Ama Ragazzi sadece bir hayalperest değildi. Çalışkandı da. Markayı yavaş yavaş inşa etti ve sonunda azminin karşılığını aldı. O zamanlar ona inanan doğru insanlarla tanıştığı için de çok şanslıydı.

Stil ve sokak kültürü
Fotoğrafçı ve tasarımcı Francesco Ragazzi 2014 yılında, güneşin kavurduğu Venice Beach’ten Manhattan Beach’e kadar kaykay sahnesini tanımlayan seçkin toplulukların siyah-beyaz fotoğraflarını içeren bir fotoğrafik kitap yayınladı. Kitabın konusu olan stil ve sokak kültürü gibi, 2015 yılında kurduğu marka da kapüşonlu sweatshirt, eşofman, denim ve aksesuar gibi klasiklerin modern yorumundan keyif alıyor. Ragazzi, Cali’nin soğukkanlı havasını İtalyan geçmişinin zarif kıyafet kodlarıyla zahmetsizce birleştirerek iş dışı giyimin en karşı konulmaz ve cezbedici niteliklerinden birine ulaşıyor. Ragazzi’nin bu duruşu Amerikan kültürüne ve alt kültürlerine İtalyan bir bakış açısıdır ve kıyafet kodlarına duyulan takdir ile kumaşa duyulan zevki birleştirir.

Nostaljik ve havalı
Palm Angels’ın stil kitabı, Los Angeles kökenleri nedeniyle tartışmasız bir şekilde havalı ve Justin Bieber, Migos’tan Quavo ve A$AP Rocky gibi stil meraklıları, ünlü müzisyenler ve rapçiler tarafından seviliyor. Batı Yakası nostaljisine eşsiz yaklaşımı, yan çizgili esnek jarse eşofman pantolonları; cesur vurgulara sahip çarpıcı denimler ve 90’lardan ilham alan bowling gömlekleri ve kargo şortları gibi hayranların favorilerinin yanı sıra, imrenilecek havuz kaydırakları ve vulkanize kauçuktan logolu spor ayakkabılardan oluşan eşit derecede etkileyici bir aksesuar serisi ile marka giderek güçleniyor. Fazlasıyla romantikleştirilmiş vizyon, modası geçmiş görünmeye direniyor ve Ragazzi’nin usta eli sayesinde modern bir teklif olarak öne çıkıyor.

Palm Angels’ın başarısı
Palm Angels, markanın sokak giyimine getirdiği benzersiz yaklaşım sayesinde moda dünyasında hızla popülerlik kazandı. Ragazzi’nin cesur grafikler, ipek ve deri gibi beklenmedik malzemeler kullanması Palm Angels’ı diğer sokak giyim markalarından ayırdı. Marka ayrıca Moncler ve Hiroshi Fujiwara da dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli tasarımcı ve sanatçıyla işbirliği yaptı. Palm Angels, 2017 yılında Milano Moda Haftası’nda ilk defilesini gerçekleştirdi. Defilede sokak giyimi ve üst düzey modanın bir karışımı yer aldı ve modeller podyumda büyük boy kapüşonlular, deri ceketler ve baskılı pantolonlarla yürüdü. Koleksiyon büyük ilgi gördü ve Palm Angels sezonun en çok konuşulan markalarından biri haline geldi.

Palm Angels, New Guards Group’un bir parçası olarak Moncler Genius, Playboi Carti, BBC Ice Cream, Under Armour & Clarks gibi markalarla işbirliği yaptı. Ragazzi tarafından çekilen Los Angeles kaykay sahnesinin siyah beyaz fotoğraflarından oluşan bir koleksiyon ve Pharrell Williams tarafından yazılan bir giriş yazısı içeren ve Rizolli tarafından yayınlanan fotoğrafik kitap markanın doğuşunda önemli rol oynadı. Kitabın lansmanı Paris’te Colette adlı eski konsept mağazada gerçekleşti. Bu lansman Amerikan kültürüne duyulan hayranlığın İtalyan bakış açısıyla birleştiği bir markanın yaratılmasına yol açtı ve Palm Angels koleksiyonlarına ilham verdi. Kitabın 2014 yılında yayınlanmasıyla ilk hazır giyim koleksiyonu 2015 Sonbahar/Kış sezonu için olmak üzere beğenilere sunuldu ve ardından her yıl bir İlkbahar/Yaz ve bir Sonbahar/Kış koleksiyonunun lansmanı yapıldı. Palm Angels 2017 yılında Suicoke ve Sundek gibi markalarla bir dizi işbirliği gerçekleştirdi. Palm Angels daha sonra 2018’de Amerikan markası Vlone ile küçük bir kapüşonlu sweatshirt kapsülü tasarlamak için ortak çalıştı. Playboi Carti ile de her biri “Palm Angels Die Punk” logosuyla süslenmiş eşofman, tişört, kapüşonlu sweatshirt ve kot ceketten oluşan sınırlı sayıda üretilen bir kapsül koleksiyon için bir araya geldi. Kısa bir süre sonra Palm Angels, The Webster NY’da BBC Ice Cream ile işbirliğini ve Art Basel 2019 sırasında Setai Miami ile otelcilik dünyasındaki ilk işbirliğini gerçekleştirdi.

Palm Angels, 2020 Sonbahar/Kış koleksiyonunu New York’ta tanıttı ve Palm Angles x C. & Clarks işbirliğini aynı yıl başlattı. Palm Angels, 2023 sezonu için Haas F1 Takımı ile ortaklık kurarak takımın garajlarının ve yarış kıyafetlerinin tasarımına katkıda bulundu ve markalarını araçlarının yanlarında kullandı. Palm Angels bugün moda dünyasının en çok aranan markalarından biri olmaya devam ediyor. Marka ürün yelpazesini aksesuarlar, ayakkabılar ve hatta ev dekorasyonu ile genişletti. Ragazzi’nin benzersiz vizyonu ve kaykay kültürüne olan sevgisi markanın koleksiyonlarına ilham vermeye devam ediyor ve Palm Angels’ın önümüzdeki yıllarda moda dünyasındaki önemli oyunculardan olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Eyewear
Palm Angels’a ait ilk gözlük koleksiyonu, 27 Mayıs 2021’de sadece iki çerçeve ile piyasaya sürülek tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Aslında lansman ile marka, New Guards’ta herhangi bir lisans olmaksızın tüm gözlüklerini kendi bünyesinde geliştirecek ve üretecek yeni bir iş biriminin açılacak olmasını kutlamaktadır. Palm Angels tarafından tasarlanan ve üretilen ilk gözlükler, hazır giyim koleksiyonu ile doğuştan gelen diyalogdan doğan ve sürekli genişlemesinin doğal bir evrimi olan markanın kodlarıyla doğrudan örtüşmektedir. Asetat çerçevelerin sert geometrik şekilleri, markanın gözlük panoramasındaki ilk çıkışını belirtmek için cesur ve görünür metalik Palm Angels logosuyla çarpışıyor. Koleksiyon, farklı renklerde “Palm” ve “Angel” isimli iki uniseks stil sunuyordu. Palm Angels, bu yeni gözlük bölümünü başlatmak için David Sims’e bir video ve fotoğraf kampanyası hazırlatarak yeni gözlüklerinin web sitesinde ve dünya çapında seçkin butiklerde ve gözlükçülerde piyasaya sürülmesini sağladı.
İlk gözlük lansmanından bu yana büyük beğeni toplayan Palm Angels, en son olarak Freedom tout Court adını verdiği 2024 İlkbahar/Yaz gözlük ön koleksiyonunun lansmanını yaptı. Kaliforniya’nın güneşinden ilham alan Palm Angels’ın en yeni gözlük koleksiyonu Freedom tout Court, hem Batı hem de vintage dünyasına referanslarla sokak giyimi ve terziliğin son derece doğru bir şekilde iç içe geçmesinden oluşuyor. Benzersiz parçalar ve titiz detaylarla bireyselliğin özünü hissettiren yeni koleksiyon, markanın gelecekteki koleksiyonları için temiz ve fresh bir yol açıyor.

Kronoloji
2011: Marka ilk olarak, Ragazzi’nin 2011 yılında Batı Yakası’nda yaşarken çektiği siyah beyaz fotoğrafları sergileyerek Los Angeles kaykay sahnesini belgeleyen bir Rizzoli fotoğraf kitabının yayınlanmasıyla doğdu.
2014: Los Angeles kaykay kültürü hakkındaki fotoğraf kitabının piyasaya sürülmesi.
2015: Francesco Ragazzi markasını kurdu ve Sonbahar/Kış 2015 sezonu için ilk hazır giyim koleksiyonunu piyasaya sürdü.
2017:  Palm Angels, Suicoke ve Sundek gibi markalarla bir dizi işbirliği yaptı ve ilk defilesini Milano Moda Haftası’nda gerçekleştirdi.
2018: Palm Angels daha sonra Amerikan markası Vlone ile küçük bir kapüşonlu sweatshirt kapsülü ve Playboi Carti ile her biri “Palm Angels Die Punk” logosuyla süslenmiş eşofman, tişört, kapüşonlu sweatshirt ve kot ceketten oluşan sınırlı sayıda üretilen bir kapsül koleksiyon tasarlamak için bir araya geldi.
2019: Palm Angels’ın otelcilik dünyasındaki ilk işbirliği Art Basel sırasında Setai Miami ile gerçekleşti.
2020: Palm Angels, 2020 Sonbahar/Kış koleksiyonunu New York’ta tanıttı ve Palm Angles x C. & Clarks işbirliğini başlattı.
2021: Palm Angels’ın ilk gözlük koleksiyonu görücüye çıktı.
2022: 8 Moncler Palm Angels koleksiyonu tanıtıldı. Kampanyasında Naomi Campbell başrolde.
2023: Palm Angels, 2023 sezonu için Haas F1 Takımı ile ortaklık kurdu ve takımın garajlarının ve yarış kıyafetlerinin tasarımına katkıda bulundu.
2024: Palm Angels, Freedom tout Court adını verdiği 2024 İlkbahar/Yaz gözlük ön koleksiyonunu piyasaya sürdü.

Mart 2024