Omega, 170 yılı aşkın süredir mükemmellik, yenilik ve hassasiyet ile tanınmaktadır. Omega kurulduğu tarihten bu yana her zaman ilk, öncü bir marka olması sebebiyle, her zaman en çok tercih edilen bir marka konumda olmuştur.

Yunan alfabesinin son harfi olan Omega, bir hedefe ulaşmaktaki mükemmeliyeti ve başarıyı simgelemektedir. Omega SA, İsviçre merkezli bir lüks saat üreticisidir. 1848’de La Chaux-de-Fonds’da Louis Brandt tarafından kurulan şirket, 1903’te Omega adını kullanana kadar ilk olarak La Generale Watch Co, olarak faaliyet göstermiştir. Daha sonra ki yıllarda  Louis Brandt et Frère-Omega Watch & Co. ismini kullanmıştır. Şirket, 1984 yılında adını resmi olarak Omega SA olarak değiştirdi ve Swiss Swatch Group Omega’nın bir yan kuruluşu olarak başarılı yolculuğuna devam ediyor.

Omega kurulduğu tarihten bu yana her zaman ilk, öncü bir marka olması sebebiyle, her zaman en çok tercih edilen bir marka konumda olmuştur. İngiltere’nin Kraliyet Hava Donanması Kolordusu, 1918’de ABD Ordusunun da yaptığı gibi savaş birimleri için resmi saatleri olarak (1917) Omega saatlerini seçti. Nasa’nın da ilk tercihi Omega saatleri oldu hatta 1969’da Apollo 11 görevi için Ay’da bulunan ilk saat Omega oldu. Omega 1936, 1980 ve 2022’deki oyunlar da dahil olmak üzere 1932’den beri Olimpiyat Oyunlarının resmi zaman tutucusu olmuştur. James Bond, 1995’ten filmlerinde Omega saatlerini giymiştir. Geçmişteki ve günümüzdeki diğer ünlü Omega kullanıcıları arasında Buzz Aldrin, Başkan John F. Kennedy, Elvis Presley ve Prens William da bulunmaktadır. Omega şu anda America’s Cup yat yarışının zaman tutucusu ve 2022 Kış Olimpiyatları’nın ana ortağıdır. Omega, ilk saat müzesini de Ocak 1984’te Biel/Bienne’de halka açmıştır.

BAŞLANGIÇ…

Omega’nın öncüsü La Generale Watch Co, 1848’de İsviçre’nin La Chaux-de-Fonds kentinde, yerel zanaatkarlar tarafından sağlanan parçalardan anahtarlı hassas cep saatleri üreten Louis Brandt tarafından kuruldu. Louis Brandt, saatlerini İtalya’dan İskandinavya’ya kadar ana pazarı olan İngiltere üzerinden sattı. 1894’te iki oğlu Louis-Paul ve César, bileşen parçalarının birbirinin yerine geçmesine izin veren devrim niteliğinde bir şirket içi üretim sistemi geliştirdi. Bu tekniklerle geliştirilen saatler, La Generale Watch Co.’nun Omega markası adı altında pazarlandı. 1903 yılına gelindiğinde Omega markasının başarısı, La Generale Watch Co.’nun Omega markasını kendi şirketi gibi yürütmesine yol açtı ve Omega Watch Co. resmi olarak kuruldu.

YENİDEN YAPILANMA

Louis-Paul ve César Brandt 1903’te vefat etti ve yılda 240.000 saat üreten ve 800 kişiyi çalıştıran İsviçre’nin en büyük saat şirketlerinden birini dört genç insanın ellerine bırakmış oldu.  İçlerinden en büyüğü Paul-Emile Brandt bile henüz 24 yaşında bile değildi. Paul-Emile Brandt, Omega’nın büyük mimarı ve kurucusuydu ve etkisi sonraki yarım yüzyılda dahi hissedilecekti. Birinci Dünya Savaşı’nın getirdiği ekonomik zorluklar onu 1925’ten itibaren Omega ve Tissot birliğine, daha sonra 1930’da Cenevre’deki SSIH grubuyla birleşmelerine doğru, aktif olarak çalışmaya yönlendirdi.

Omega, Brandt ve 1955’ten itibaren Joseph Reiser’in liderliğinde büyümeye devam etti. En ünlü Omega kronograf mekanizmalarını üreten Lanco ve Lemania dahil olmak üzere, yaklaşık elli şirketi bünyesine kattı. 1970’lere gelindiğinde SSIH, İsviçre’nin bir numaralı, dünyanın ise üç numaralı saat üreticisi haline gelmişti. Bu zamana kadar Omega markası, lüks saat segmentinde ki başlıca İsviçreli rakibi olan Rolex’i geride bırakmıştı ancak Rolex marka saatler daha yüksek fiyata satılıyordu. Bu süre zarfında Rolex, “İsviçre Saat markalarının kralı” yarışmasında Omega’ya karşı rakip olarak görülüyordu. Omega saatler daha devrimci ve daha profesyonel odaklı olma eğilimindeyken, Rolex saatler ‘Evrimsel’ mekanik parçaları ve isimleriyle ünlüydü.

ÖNEMLİ GELİŞMELER

Şiddetli parasal kriz ve 1975 ile 1980 arasındaki durgunluk nedeniyle zayıflayan SSIH, 1981’de bankalar tarafından iflastan kurtarıldı. Bu dönemde Seiko, Omega’yı satın almakla ilgilendiğini ifade etti ancak görüşmelerden hiçbir şey çıkmadı. İsviçre’nin diğer saat yapım devi Allgemeine Schweizerische Uhrenindustrie AG (ASUAG) ekonomik zorluk içerisinde olmakla birlikte Ébauche’nin ana üreticisi ve alt holding şirketi General Watch Co (GWC) aracılığıyla Longines, Rado, Certina, Hamilton Watch Company ve Mido dahil olmak üzere diğer çeşitli İsviçre saat markalarının sahibiydi. Finansal yeniden yapılandırmanın ardından ASUAG ve SSIH’nin Ar-Ge departmanları, Granges’teki ETA kompleksindeki üretim operasyonlarını birleştirdi. İki şirket tamamen birleşerek 1983 yılında bir holding şirketi olan ASUAG-SSIH’ı oluşturdu. İki yıl sonra bu holding şirketi, Nicolas Hayek liderliğindeki bir grup özel yatırımcı tarafından devralındı. SMH (Société de Microélectronique et d’Horlogerie) olarak yeniden adlandırılan bu yeni grup, sonraki on yılda dünyanın en iyi saat üreticilerinden biri haline geldi. 1998’de Omega ve Blancpain, Swatch ve Breguet gibi diğer markaları üreten Swatch Group oldu.

Omega’nın markası, James Bond 007 filmlerinde olduğu gibi, ürün yerleştirme stratejilerine odaklanan reklamlarla yeniden canlandı. Filmde ki karakter daha önce bir Rolex Submariner giymişti ancak GoldenEye (1995) ile Omega Seamaster Diver 300M’ye geçti ve sonraki yıllarda da markayı kullanmaya devam etti. Omega ayrıca Rolex’in pazar payını ve isim bilinirliğini artırmada başarılı olan Rolex’in iş modelinin birçok unsurunu (yani premium fiyatlandırma, bayi fiyatlandırmasının daha sıkı kontrolleri, artan reklamcılık vb.) uygulamaya başladı.  Bu da, Omega’nın Rolex’e daha doğrudan bir rakip olmak için izlediği başarılı bir yöntem oldu.

Mart 2022’de Omega, tüm sektörü şaşırtan ikonik Omega Speedmaster Moonwatch’ın ekonomik bir versiyonunu piyasaya sürmek için her ikisi de The Swatch Group’a ait olan kardeş şirket Swatch ile iş birliği yaptı. ‘MoonSwatch’ olarak adlandırılan model, seramik ve hint yağı karışımı olan Bioceramic’ten yapılmış ve 11 renkte seçeneği mevcuttur.

ÖNEMLİ BULUŞLAR VE PATENTLER

  • 1892’de Omega’nın kurucusu Louis Brandt, Audemars Piguet ile iş birliği yaparak dünyanın ilk dakika tekrar eden kol saatini üretti. 18K altın olan saat şimdi İsviçre Biel/Bienne’deki Omega Müzesi’nde tutuluyor.
  • Omega, 1999 yılında, İngiliz saatçi George Daniels tarafından icat edilen koaksiyel eşapmana sahip ilk seri üretim saati tanıtarak tarih yazdı. Birçok kişi tarafından manivela eşapmanının icadından bu yana en önemli bilimsel saat ilerlemelerinden biri olarak kabul edilen koaksiyel eşapman, neredeyse hiç yağlama olmadan çalışıyor ve böylece geleneksel manivelalı eşapmanın eksikliklerinden birini ortadan kaldırıyordu.
  • Omega, 17 Ocak 2013’te 1.5 Tesla’dan (15.000 Gauss) daha büyük manyetik alanlara dayanıklı, daha önceki herhangi bir saatin ulaştığı manyetik direnç seviyelerini çok aşan ilk saatin yaratıldığını duyurdu. Benzer bir mekanizma Daniel Craig tarafından James Bond’da kullanıldı.
  • Omega, 2015 yılında bir mekanizmanın Cosc (Resmi İsviçre Kronometre Test Enstitüsü) sertifikasıyla birlikte Metas (Federal Metroloji Enstitüsü) tarafından belirlenen sekiz testi geçtiğini belirten Master Chronometer Sertifikasyonunu tanıttı. Master Chronometer saatler, minimum 100 metre su geçirmezlik değerine, 60 saatlik minimum güç rezerv değerine, günde 0/+5 saniye doğruluk derecesine sahiptir ve 15.000 gauss manyetik alanlara dayanıklıdır. Master Chronometer Sertifikasyonu, Globemaster’da ilk kez görücüye çıktı ancak günümüzde birçok saat koleksiyonunda sunuluyor.

OMEGA EYEWEAR

Omega, 170 yılı aşkın süredir mükemmellik, yenilik ve hassasiyet ile tanınmaktadır. 1965’ten beri Omega Speedmaster aya iniş de dahil olmak üzere Nasa’nın pilot görevlerinin her birinin bir parçası olmuştur. Marka 2019 yılında, okyanusta şimdiye kadar kaydedilen en derin noktaya ulaşan Five Deeps Expedition’ın da bir parçası olmuştur. Bunun yanı sıra, hiçbir marka spor zaman işleyişine bu kadar aktif olarak dahil olamamıştır. Golf, yelken, atletizm ve yüzme alanındaki ortaklıklara ek olarak Omega, 1932’den beri neredeyse her seferinde Olimpiyat Oyunlarının Resmi Zaman Tutucusu olarak hizmet vermiştir. Saat yapımında ki bu miras, Omega’nın tarihi bir mükemmellik geleneğine adanmıştır. Omega’nın mirası, 1999’da bir devrim niteliğinde olan Co-Axial eşapmanın piyasaya sürülmesiyle ve 2015’te Master Chronometer ile devam etmiştir. İsviçre Federal Metroloji Enstitüsü tarafından onaylanan Master Chronometer sertifikası, İsviçre endüstrisinin en yüksek hassasiyet, manyetik direnç ve kronometrik performans standardını temsil eder.

Tüm bu başarılar Omega markasını başka devrimler de yapmaya teşvik etti. İkonik İsviçreli saat üreticisi Omega ve dünyanın önde gelen gözlük şirketlerinden Marcolin Group, Temmuz 2016’da Omega markalı güneş gözlükleri yaratmak için özel bir iş birliğine karar verdiler. İlk yaz koleksiyonu Ağustos ayında yalnızca dünyanın dört bir yanındaki Omega butiklerinde satışa sunuldu. 2016 yılı, Omega’nın güçlü mirasından ve saat tasarımından alınan güneş gözlüklerine de ilham verdi. Omega ve Marcolin Group, bu gözlük koleksiyonunu birlikte tasarlamak için yakın bir şekilde çalıştı ve kalite, lüks ve hassasiyete olan ortak bağlılıkları, en yüksek ürün standardına ulaşmalarını sağladı. Bugün, büyüyen aksesuar koleksiyonunun bir parçası olarak Omega, hem erkekler hem de kadınlar için heyecan verici bir gözlük yelpazesi sunmak için Marcolin ile ortak çalışmaktan gurur duyuyor.

Haziran 2022