Modanın İlerisinde

Parizyen yaşam stili ve lüks moda markası Elle, 80 yıla yaklaşan mirasıyla günümüz kadınlarının ihtiyaçlarını tamamlayan çağdaş, işlevsel ve moda öncüsü stiller sunmaya devam ediyor.

Elle, 1945 yılında Pierre Lazareff ve eşi Hélène Gordon tarafından Fransa’da kurulan ve Fransa Lagardère Grubu’na ait olan kadın moda dergisidir. Elle Fransızca’da ‘kadın’ anlamına gelmektedir. Ancak Elle uzun zamandır bir moda dergisinden daha fazlası olmuştur. Elle aynı zamanda derginin eşsiz havasından ve taklit edilemez Paris yaşam tarzından ilham alarak geniş bir ürün portföyü sunan lüks moda markasıdır. Elle, hazır giyim koleksiyonları, spor kıyafetleri, çocuk kıyafet serileri, parfümler ve bakım ürünleri yanı sıra duvar boyaları, halı koleksiyonları gibi sayısız dekoratif ürünler sunarken; çantalar, saatler ve gözlüklerin başı çektiği lüks aksesuarları ile de dünya çapında adından söz ettirmektedir.

Elle’nin Doğuşu

Rus asıllı Hélène Gordon, 1938 yılında Fransız medya patronu Pierre Lazareff ile evlendikten hemen sonra, etnografya eğitimi üzerine Soudan’da iki yıl Dogon kabile kültürü üzerine çalışmış olmasına rağmen bu alanda kariyer yapmamaya karar verdi. Bunun yerine, en sevdiği konu olan modaya odaklandı. İkinci Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine çift, Pierre’in siyasi açıdan tartışmalı gazetesi Paris Soir’a karşı tepkilerden kaçınmak için birkaç yıl Manhattan’da yaşadı. İngilizce de dahil olmak üzere birçok dili akıcı bir şekilde konuşabilen Hélène, New York’ta kısa sürede iş bulmuş, moda dergileri Harper’s Bazaar ve Vogue’da yazmaya başlamış, ardından da The New York Times’ın artık kullanılmayan Kadın sayfasının baş yazarı ve editörü olarak çalışmaya başlamıştır.

1944 yılında, Paris’in kurtarılmasından sadece birkaç hafta sonra, Lazareff’ler Fransa’ya döndüler ve hem sosyal hem de profesyonel olarak hayatlarına devam ettiler. Pierre, Paris Soir’ın başına geçerek gazeteyi Avrupa’nın en yüksek tirajlı günlük gazetelerinden biri haline getirirken, moda gazeteciliğinin gerçek mesleği olduğunu anlayan Hélène de yurtdışında öğrendiklerini kullanarak kendi moda dergisini kurmaya karar verdi. Başarılı yazar, temel editoryal yaklaşımı kadınların zihinlerini dünyadaki farklı trendlere açmak ve onlara moda ve güzellik endüstrilerine özel erişimlerini sağlamak olan bir kadın dergisi hayal ediyordu. Hélène 1 Ekim 1945’te dergisinin ilk sayısını dünyaya tanıtarak ‘kadınlar için, bir kadın tarafından yönetilen bir dergi’ amacına ulaştı.

Elle Şöhreti Yakalıyor

Altmışlara gelindiğinde Elle’in Fransa genelinde 800.000 okuyucu kitlesine sahip olduğu ve modayı yansıtmaktan çok modaya hükmettiği söyleniyordu. Lagardère Group iştiraki Hachette Filipacchi Médias 1985’te Elle’i Fransa dışına taşımaya başlamış ve Elle’i İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya sürmüştür. Derginin Çince versiyonu ilk olarak 1988 yılında yayımlanmıştır. Çin’de sunulan ilk dört renkli moda dergisiydi. Dergi, Çin tekstil pazarını açmak için bilgilendirici ve eğitici bir araç olmuştur. 1987 yılında Elle Decoration, Lagardère Grubu tarafından Fransa’da piyasaya sürüldü. Markanın uluslararasılaşması, 1989’da Elle Decor’un piyasaya sürülmesiyle ABD’de başladı. 1995 yılında, dergi dünya çapında 5 milyon kopya satarak büyük bir zafer kazanmıştır.  Elle.com 2007 yılında yayına girmiştir. 2011 yılında, Hearst Corporation, Lagardère ile 651 milyon Euro’luk bir anlaşma yaparak Elle Dergisi’nin Birleşik Krallık, İtalya, İspanya, Rusya ve Ukrayna dahil on beş ülkede yayın haklarını satın almıştır. 2000’li yıllarda uluslararası pazarda zorlanan Lagardère, Fransızca baskının haklarını elinde tuttu ve uluslararası baskılardan telif ücreti aldı. Elle markasının Fransa’daki mülkiyetini elinde tutarak ve 25 ülkede lisans formları aracılığıyla Lagardère marka tutarlılığının garantörü olarak kaldı. Lagardère, dergilerin kullanımı için lisans vererek Fransa’da ve uluslararası alanda Elle markasının sahibi olmaya devam ediyor. Günümüzde Elle markası, sayfalarında ve çeşitli web sitelerinde tanıttığı üst düzey markalar kadar en son moda ve üstün kalite ile eşanlamlıdır. Elle, medya, e-ticaret ve ürün ortağı hesapları dahil 100’den fazla web sitesi, 150 sosyal medya hesabı ve dünya çapında 200 milyondan fazla kişinin eriştiği 158’den fazla ekiyle dünyanın önde gelen moda markalarından biridir. Fransız Lagardère Active Group’a ait olan Elle markası aynı zamanda Elle Homme, Elle Sport, Elle Golf, Elle Décor, Elle Café, Elle Kids, Elle Spa, Elle Salon, Elle Eyewear ve daha fazlası gibi çeşitli alt markalar altında lisanslı tüketici ürünlerinin perakende satışında 600 milyon dolardan fazla paya sahiptir. Lagardère markayı medya mülkü ile ürün ve hizmetler olarak iki şekilde lisanslamaktadır. Lagardère Group’un Elle’nin medya harici tüm ürünlerini lisanslayan şirketi Lagardère Active Enterprises, ilk lisanslamasını 1981 yılında Japonya’ya yapmıştır.

Elle’nin Kadına Bakışı

Lüks moda markası Elle, stil, güzellik ve kültürün kesiştiği noktada yer almaktadır. Moda, güzellik, yaşam tarzı ve kadınların güçlendirilmesi Elle markasının dayandığı temeli oluşturmaktadır. Elle en başından beri kadınlara dünyayı değiştirmeleri, kendilerini ve kendi moda, güzellik ve yaşam tarzı anlayışlarını geliştirmeleri için ilham vermeye çalışmıştır. Bunu yaparken Elle, her zaman kadınların başkaları için anlamlı bir şeyler yaparken hayatın sunduklarından en iyi şekilde yararlanmaları gerektiğine inanmıştır. Kadınların oy hakkı, eğitime ve çalışmaya erişim hakkı, kendi banka hesaplarını açmaları Elle’nin gündeminden düşmemiştir. Kadınların güçlendirilmesi, kısmen kendi annelerimiz, büyükannelerimiz ve büyük büyükannelerimiz sayesinde uzun bir yol kat etti. Bugün bile konu hala güncelliğini koruyor ve nihayet birkaç yıldır kamuoyu tarafından tamamen benimsenmiş durumda. Kadınların eşitliği, Elle markasının tarihsel değerlerine de yansıyan önemli bir konudur. Kadınlar Elle ile ve Elle aracılığıyla dünya ve yaşam vizyonlarını paylaşmaktadır. Elle kadınlara sadece moda, güzellik ve yaşam tarzı konusunda ilham vermekle kalmıyor, aynı zamanda onları kendileri olmaya ve kim ve nasıl olduklarını sevmeye teşvik ediyor. Bu beklenti dünyayı pozitiflik, öz saygı, özgürlük ve öz güçlendirme ile dolu daha parlak hale getiriyor. Seksen yıla yaklaşan tarihe sahip, Parizyen yaşam stili ve lüks moda markası Elle, günümüzün aktif kadınlarının ihtiyaçlarını tamamlayan ve yanıtlayan çağdaş, işlevsel ve moda öncüsü stiller sunmaya devam ediyor.

Elle Eyewear

Charmant Group 1996 yılından bu yana dünya çapında pek çok kadının hayatını olumlu yönde etkilemiş olan bu çok özel Parisli marka için küresel çapta gözlük tasarımı, üretimi ve dağıtımı yapmaktadır. Charmant, Elle Eyewear koleksiyonları için ürettiği güneş gözlükleri ve optik çerçevelerin her birinde markanın kültürünü ve değerlerini yansıtmaktadır. Gözlük çerçeveleri Paris şıklığıyla karakterize edilirken, Charmant fabrikalarından çıkan tüm ürünler gibi tipik, güvenilir bir kaliteyle üretilmektedir. Elle, 1945’teki kuruluşundan bu yana, dünyanın dört bir yanındaki kadınlara hem olumlu hem de kararlı bir dille seslenirken, onlara sürekli değişen bir dünyada başarılı olmanın anahtarlarını sunuyor. Özgürleşmelerinin standart taşıyıcısı olan Elle Eyewear de kadınları dinlerken güçlü ve bağımsız bir yaşama doğru çıktıkları yolculukta onlara her gün eşlik etmektedir. Elle Eyewear kadınlar tarafından, kadınlar için, yüksek kaliteli Fransız çerçevelerle anlatılan koleksiyonlarıyla öne çıkmaktadır. Sofistike ve özgünlük arasında zarifçe salınan Elle gözlük çerçeveleri, yumuşak ve zarif kıvrımlar, özenle seçilmiş asetat tabakalardan elde edilen kentsel renk kombinasyonları ve hoş, yaratıcı vurgularla Parislilerin evrensel kadınlığını ortaya koyuyor.

Parisli yaşam tarzı ve moda markası Elle 2020 yılında 75. yıldönümünü çarpıcı bir güneş gözlüğü koleksiyonuyla kutladı. Ancak Elle’nin 75. yaşında sınırlı sayıda üretilen Tote isimli özel baskılı çanta eşsiz estetiği ile ön plana çıkarak büyük beğeni topladı. Elle gözlüklerini üreten ve dağıtan Charmant’ın Elle’nin yıldönümünü onurlandırmak için hazırladığı çanta bir sanat eseri olarak nitelendirildi. Elle Eyewear’ın 75. yıldönümü gözlük koleksiyonu ve ses getiren çantası; markanın kadınlar için pozitiflik, özgüven, özgürlük ve kendini güçlendirme ile dolu bir dünyayı savunan uzun soluklu geçmişini sembolize ederek onurlandırıyor.

Kronoloji

1945: Fransız medya patronu Pierre Lazareff ve Rus asıllı eşi Hélène Gordon tarafından Elle dergisi kurulur.

1952: Brigitte Bardot henüz sadece on yedi yaşındayken Girl in the Bikini filminden aylar önce ilk kez Elle dergisinin kapağı oldu.

1956: Grace Kelly, Monako Prensi Rainier III ile evlenmesinden birkaç gün önce Elle France’ın kapağında yer aldı. Temmuz ayında ise Marilyn Monroe Elle dergisinin kapak kızı oldu.

1970: Elle’nin ilk uluslararası baskısı Elle Japon adıyla yayın hayatına başladı.

1985: Amerikan Elle dergisi piyasaya sürüldü ve ilk sayısında süper model Yasmin Le Bon’u kapağına taşıdı. Derginin İngiltere baskısı da aynı yıl piyasaya sürüldü ve kapağında yine Yasmin Le Bon’a yer verdi.

1988: Hélène Gordon vefat etti.

1992: Elle Korea 1992’de bir yıl sonra da Elle Singapore baskıları çıktı.

1994: Meksika, Arjantin, Tayland, Polanya ve Çek Cumhuriyetleri baskıları çıktı. İki yıl sonra Elle Russia ve Elle South Africa lanse edildi. Elle Russia 2022 yılında Ukrayna ile ilişkileri sebebiyle kapatıldı.

1996: Elle ve Charmant Group Elle markası adı altında optik ve güneş gözlüğü koleksiyonlarının tasarımı, üretimi ve dağıtımını küresel çapta yapmak üzere lisans anlaşması imzaladı.

1999: Türkiye baskısı lanse edildi.

2001: Elle Canada, Elle Ukraine ve Elle Hungary piyasaya sürüldü. 2020 yılında Elle Canada Toronto’daki ofisini kapattı ancak Montreal’den yayın yapmaya devam ediyor.

2003: Elle Belçika’da hem Fransızca hem de Hollandaca olarak piyasaya sürüldü.

2005: Elle’in Sırbistan baskısı Bulgaristan baskısıyla birlikte piyasaya sürüldü. Elle Slovenya da aynı yıl yayın hayatına başladı.

2008: Elle Endonezya ve Elle Finlandiya yayın hayatına başladı. Aynı yıl içinde Danimarka baskısı da piyasaya sürüldü.

2010: Ringier lisansı altında Vietnamca bir baskı (Elle Phái đẹp) başlatıldı, ancak 2020’de yayını durduruldu. Dergi daha sonra yeniden yayın hayatına başladı.

2017: Şubat 2017’de Fildişi Sahili için bir dijital baskı başlatıldı.

2020: Elle Style Ödülleri ve markanın küresel 75. yıldönümü kutlaması 29 Ekim 2020’de Çin’in Chengdu kentinde görkemli bir gala gecesiyle gerçekleşti.

2024:  Elle Lithuania Şubat 2024’te yayın hayatına başladı. Dergi daha önce 2010’dan 2023’te kapanana kadar L’Officiel Lithuania’yı yayınlayan ekip tarafından yayınlandı. Elle Egypt Nisan 2024’te dijital olarak yayın hayatına başladı, basılı versiyonu ise Eylül 2024’te yayınlandı.

Haziran 2024