İnavasyonda Öncü

Görme bakımında ve tıbbi cihazlar geliştirmede 80 yıla yaklaşan deneyimiyle bir dünya lideri olan Alcon, milyonları iyileştirmeye devam ediyor.

Bir İsviçre-Amerikan şirketi olan Alcon, insanların mükemmel görmelerine yardımcı olmaya kendini adamış, göz bakımında küresel bir liderdir. Yaklaşık 80 yıllık mirasıyla, Cerrahi ve Görme Bakımı alanlarındaki tamamlayıcı işletmeleriyle dünyanın en büyük göz bakım cihazı şirketidir. Gerçek anlamda küresel bir şirket olan Alcon, 70’den fazla ülkede çalışmakta ve 180’tan fazla ülkedeki hastalara hizmet vermektedir. Alcon, sektörde ilkleri gerçekleştirme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir ve her yıl müşteri ihtiyaçlarını ve hasta taleplerini karşılamak için Ar&Ge’ye önemli miktarda yatırım yapmaktadır.

Kuruluş ve Büyüme

Alcon, 1945 yılında Fort Worth, Texas, Amerika Birleşik Devletleri’nde küçük bir eczane olarak kuruldu. Alcon adını steril oftalmik ürünlere odaklanan kurucuları eczacı Robert Alexander ve William Conner’ın soyadlarının ilk hecelerinden almıştır. Alcon Laboratories’in 1947’de kurulmasının ardından şirket özel farmasötik ürünler üretmeye başladı. Alcon 1950’de minör göz enfeksiyonları için Ophthalzin ve kırmızı, kaşıntılı gözler için Zincfrin olmak üzere ilk iki oftalmik ürününü tanıttı. Şirket 1959’da Kanada’da bir ofis açarak uluslararası faaliyetlerine başladı. Alcon, düşük gelirli glokom hastalarına ücretsiz ilaç sağlayan ve dünya çapında tıbbi misyonları destekleyen hasta yardım programını 1962’de başlattı. 1969’da ise Alcon’un cerrahi bölümü yedi ortakla kuruldu. Yetmişli yıllara 31 milyon dolarlık satışla giren Alcon halka açıldı. İsviçreli Nestlé’nin 1977’de Alcon’u satın almasının ardından, şirket Güney Amerika ve Avrupa’daki yeni tesisleriyle üretim kapasitesini genişletti ve araştırmaya yaptığı yatırımı büyük ölçüde artırdı. İki yıl sonra Orbis International ile dünya çapında yoksul topluluklara göz sağlığı hizmetleri ve sağlık hizmeti sağlayıcıları eğitimi götürmek için işbirliği yaptı. Aynı yıl Texas Pharmacal Company’yi satın alarak Dermatological Products of Texas’ı kurdu. Alcon’un göz hastalıkları ve bozukluklarının tedavisine yönelik araştırmalarını önemli ölçüde genişletmesine yardımcı olacak William C. Conner Araştırma Merkezi 1982’de kuruldu ve 1988’e gelindiğinde Alcon, Sharpoint şirketini satın alarak cerrahi üretim kapasitesini genişletti. 1989’da Alcon, CooperVision Surgical’ı satın aldı ve mevcut operasyonlarıyla birleştirerek dünyanın önde gelen oftalmik cerrahi şirketi haline geldi. Alcon’un ürün yelpazesi ilaçlardan cerrahi alana doğru genişledi.

Alcon Gözlere İyi Bakıyor

Alcon’un oftalmik enstrümantasyon geliştirme konusunda dünyanın önde gelen merkezi olan Irvine Teknoloji Merkezi 1990’da Kaliforniya’da açıldı. Şirketin AcrySof IQ göz içi lensi FDA tarafından 1994’te onayladı. 1997’de Alcon, alerjik konjonktivit tedavisinde önde gelen reçeteli göz damlası olan Patanol oftalmik solüsyonunu tanıttı. Otuz geceye kadar sürekli kullanım için ilk silikon hidrojel kontakt lens olan Air Optix Night & Day 1998’de piyasaya sürüldü. Alcon, yumuşak kontakt lenslerin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi için Opti-Free Express solüsyonunu 2000’de sundu. Şirket refraktif lazer pazarına girmek ve retina cerrahisi aletleri serisini genişletmek için Summit Autonomous ve Grieshaber’i aynı yıl satın aldı. Alcon, glokom hastalarında göz içi basıncını düşürmek için Travatan oftalmik solüsyonunu ise 2001’de piyasaya sürdü.

Nestlé 2002’de Alcon’daki hisselerinin %25’ini halka arz etti. Ciba Vision, oksijen geçirgenliği yüksek, nefes alabilen aylık yedek kontakt lens O2optix’i -daha sonra Air Optix olarak yeniden markalandı- 2004’te piyasaya sürdü. Alcon, glokom hastalarında göz içi basıncını düşüren Travatan Z oftalmik solüsyonu ve astigmatizması olan katarakt hastaları için AcrySof® Toric göz içi lensi sunarak, glokom ve katarakt tedavi ürünlerini 2006’da önemli ölçüde çoğalttı. Şirket, Wavelight AG’yi satın almak için 2007’de yasal izin alarak Lasik cerrahisi için ürün portföyünü genişletti. Alcon, 2008’de bir yeniliğe daha imza atarak nazal alerji semptomlarını tedavi etmek için şirketin ilk nazal ürünü olan Patanase nazal spreyi sundu. Ayrıca Phakic ve IQ ReStor+3.0 D ile AcrySof serisini aynı yıl genişletti.

Novartis & Alcon

Novartis, Nestlé’nin Alcon’daki hisselerinin yaklaşık yüzde 25’ini satın alarak 2008 yılında Alcon’un ikinci büyük hissedarı haline geldi. Novartis ayrıca 2010 yılından itibaren Nestlé’nin Alcon’daki hisselerinin geri kalan yüzde 52’sini satın alma opsiyonunu da elinde bulunduruyordu. Alcon, Mart 2010’da Sirion Therapeutics’ten Durezol ve Zyclorin’i satın aldı. Şirket Sirion Therapeutics’ten Durezol emülsiyonunun Amerika Birleşik Devletleri’ndeki haklarını ve Zyclorin’in Latin Amerika hariç küresel haklarını satın almak için düzenleyici onayı aynı yıl aldı.  Haziran 2010’da Alcon’un Bağımsız Direktörler Komitesi, Novartis’in birleşme teklifi hakkında şirket yönetim kurulunun karar vermesinden önce komitenin tavsiyesinin vazgeçilmez bir ilk adım olduğunu açıklayarak, Novartis’in Alcon’un çoğunluk hissedarı haline gelmesinin ardından Bağımsız Direktörler Komitesi’nin pozisyonuna bakılmaksızın birleşmeyi tek taraflı olarak dayatabileceği yönündeki kamuoyu imalarını reddetti. Temmuz 2010’da Alcon’un Bağımsız Direktörler Komitesi, şirketin azınlık hissedarlarının teklif sahibi Novartis’den en iyi anlaşmayı almalarını sağlamak için 50 milyon dolarlık bir dava fonu kurmuştu.  Novartis ve Alcon yönetim kurulları, Novartis’e Alcon’un yüzde 100 hissesini veren birleşme anlaşmasını ise 2011’de tamamladı. Birleşme Alcon, Ciba Vision ve Novartis Ophthalmics’in güçlü yönlerini tek bir göz sağlığı işinde birleştirerek Alcon’u Novartis’in en büyük ikinci bölümü haline getirdi. Satışlar 2011’de 10 milyar dolara ulaştı. Görme bakımı lideri Alcon 9 Nisan 2019’da Novartis’ten %100 bölünme işlemini tamamlayarak bağımsız bir şirket haline geldi. Yeni bağımsız şirketin değeri 2019’da 28 milyar İsviçre Frangına kadar çıktı.

İnovasyona Yatırım Sürüyor

Alcon, Ivantis’i ve glokom cerrahisi stent teknolojisini en az 475 milyon dolara satın alacağını Kasım 2021’de duyurdu. Ağustos 2022’de Alcon, oftalmik ilaç portföyünü geliştirmek için Aerie Pharmaceuticals’ı 770 milyon ABD doları karşılığında satın almayı kabul etti. Alcon aynı yıl, eğitimdeki katarakt cerrahları için taşınabilir bir cihaz olan Fidelis Sanal Gerçeklik Oftalmik Cerrahi Simülatörünü tanıttı. Alcon, görmeyi iyileştiren ürünler geliştirerek yaşamları iyileştirmeyi, toplumları güçlendirmeyi ve uzun vadeli değer yaratmayı amaçlamaktadır. Stratejisi, toplumların kritik göz sağlığı hizmetlerine erişebilmelerini sağlama sözü olan mottosu See Brilliantly (Mükemmel Bir Şekilde Görebilme) üzerinden öncülük etmektir. Bu strateji yaşamlar, inovasyon ve gezegenimiz olmak üzere üç alana sosyal ve çevresel etki hedeflerini gerçekleştirecek olan sorumluluk bilinciyle odaklanmaktadır.

Kronoloji

1945: Robert Alexander ve William Conner adlı iki eczacı Fort Worth, Teksas’ta küçük bir eczane açar.

1953: Batı Teksas’ta bir satış görüşmesi sırasında Robert Alexander ve yerel bir doktor, yıllarca göz bakımında standart olan Droptainer göz damlası dağıtım şişesini geliştirir.

1962: Alcon Trust kuruldu ve bugün Alcon Vakfı aracılığıyla devam ediyor.

1989: Alcon’un periyodik değişim için özel olarak ürettiği ilk yumuşak kontakt lens olan NewVue (Focus) piyasaya sürüldü.

1996: Ciba Vision, tescilli LightStream üretim platformunda üretilen ilk lens olan Focus Dailies tek kullanımlık kontakt lensleri piyasaya sürdü.

2003: Alcon, kuru göz semptomlarının tedavisi için Systane göz damlalarını piyasaya sürdü. Systane ailesi şu anda doktorlar tarafından önerilen 1 numaralı küresel yapay gözyaşıdır.

2005: Alcon, AcrySof IQ ReStor göz içi lens piyasaya sürdü ve multifokal göz içi lenslerde küresel bir lider haline geldi. Alcon, multifokal torik göz içi lensleri de içeren portföy genişletmeleri ile hem astigmatizma hem de presbiyopi için tasarlanmış göz içi lensleri tanıttı.

2007: Alcon, WaveLight AG’yi satın alarak Lasik cerrahisine yönelik ürün portföyünü genişletti.

2008: Alcon vitreoretinal cerrahi için Constellation Vision System’i tanıttı.

2010: Alcon, LenSx Lasers şirketini satın alarak katarakt cerrahisi portföyünü genişletti. Bugün LenSx Laser, katarakt femtosaniye lazer teknolojisinde küresel lider konumundadır.

2011: Alcon, dünyanın ilk ve tek su gradyanlı günlük tek kullanımlık kontakt lensi Dailies Total1’i piyasaya sürdü.

2013: Alcon, en gelişmiş fakoemülsifikasyon teknolojisi platformu olan Centurion Vision System’i piyasaya sürdü.

2014: Alcon, dokuz doğal görünümlü renkte mevcut olan silikon hidrojel teknolojisine sahip aylık yedek renk geliştirici lensi Air Optix Colors kontakt lensleri tanıttı.

2015: Bir göz sağlığı eğitim ve öğretim merkezi olan ilk Alcon Deneyim Merkezi (AEC) açıldı. Bugün, dünya çapında 10 AEC bulunmaktadır ve her yıl 15.000’den fazla Göz Sağlığı Uzmanı bu merkezlerde eğitim almaktadır.

2018: Alcon, tüm majör kuru göz tipleri için rahatlama sağlayan ilk kayganlaştırıcı göz damlası olan Systane Complete’i piyasaya sürdü.

2019: Alcon’un retina portföyü Hypervit Çift Bıçaklı Vitrektomi Probunun piyasaya sürülmesiyle genişledi. Alcon, her tür oftalmik cerrahi için hem anterior hem de posterior prosedürler için tasarlanmış Luxor Revalia Oftalmik Mikroskobu piyasaya sürdü.

2020: Alcon’un retina portföyü, vitreoretinal cerrahi sırasında gelişmiş stabilite ve kontrol için Finesse Reflex Handle’ın ilk lansmanı ile genişledi. Argos Biometer with Image Guidance’ın piyasaya sürüldü. Bu cerrahlar için daha verimli bir iş akışı ve gelişmiş doğruluk sağladı.

2021: Otuzuncu günde bile hiçbir şey hissettirmeyen, ilk ve tek aylık değiştirilebilir, su gradyanlı lens olan Total30 kontakt lenslerin lansmanı yapıldı. Alcon, Smart Solutions platformu altındaki ilk uygulama olan ve klinikten ameliyathaneye kadar verimlilik ve gelişmiş doğruluk sağlamak için tasarlanan SmartCataract’ı tanıttı.

2022: Alcon, Ivantis’in satın alımını tamamladı ve minimal invaziv glokom cerrahisi (MIGS) cihazı olan Hydrus Microstent’i cerrahi portföyüne kattı. Kullanımı kolay çok dozlu şişede Systane Komple Koruyucusuz Kayganlaştırıcı Göz Damlası piyasaya sürüldü. Alcon, tutarlı görsel sonuçlar sağlayabilen yeni Clareon malzemesini içeren Clareon göz içi lensi ailesinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Alcon, eğitimdeki katarakt cerrahları için taşınabilir bir cihaz olan Fidelis Sanal Gerçeklik Oftalmik Cerrahi Simülatörünü tanıttı.

2023: Alcon, katarakt cerrahisi hakkında farkındalığı artırmak için ‘See Brilliantly, Live Brilliantly’ kampanyasını sundu.

Mayıs 2024