Mücevher Gibi Gözlükler

Geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak avangart görünüme sahip güneş gözlükleri üretmeye kendini adamış bir moda gözlük markası Larma Eyewear, sadece üç yaşında!

Larma, çevre dostu malzemeler kullanarak keskin bir görünüme sahip güneş gözlükleri yaratmaya kendini adamış bir moda gözlük markasıdır. Çerçeveleri Fransa ve İtalya’da özenle el yapımı olarak üretilmekte ve son teknoloji işçilik ile avangart tasarımı bir araya getirmektedir. İsviçreli yaratıcı ikili Ania Marincek ve Julia La Mendola, tasarım, işçilik ve eko-sorumluluğu harmanlama arzularının rehberliğinde 2021 yılında Larma’yı kurdu. Tasarımcılar Paris ve Cenevre arasında yaşıyor. Yolculukları moda tasarımı, mücevher, ürün ve aksesuar tasarımının yanı sıra moda ve lüks yönetimi gibi çeşitli alanları kapsıyor. İlk ticari koleksiyonları için stüdyo, her biri üç renkte sınırlı olan cesur, renkli tasarımlara sahip beş gözlük modeli hazırladı. Gözlüklerini mücevher olarak hayal eden tasarımcılar, bu koleksiyonu endüstriyel atıklardan elde edilen renkli, boncuklu asetatlarla oluşturdu. Doku, parlak renkler ve etkileyici tasarımları bir araya getiren tasarım sürecinin her adımı, sorumlu bir şekilde üretilmiş cinsiyetsiz çerçeveler sunmak amacıyla düşünülmüştür.

Larma, moda, sorumlu tasarım ve rejeneratif üretim konularındaki araştırma ve diyalogların bir sonucudur. Markanın amacı, sorumlu bir yaklaşımla üst düzey bir aksesuar ve gözlük markası sunarak hızlı moda ve seri üretim döngülerinin yerleşik kodlarından uzaklaşan bir modanın parçası olmaktır. Tasarım ekibi, adil fiyatlarla yüksek kaliteli ürünler sağlarken mümkün olan en etik şekilde üretmeye kararlıdır. Yolculuklarının erken bir aşamasında olmaları nedeniyle, tamamen sürdürülebilir ürünler üretmek gerçek bir zorluk teşkil ediyor. Bununla birlikte, atık ve karbon ayak izini azaltmak amacıyla, etkilerini iyileştirmek için sürekli olarak yenilikçi çözümler aramaya kararlıdırlar ve eko-sorumluluk ilkeleri döngüsellik, ayrıcalıklı olmak, yerellik, kalite ve şeffaflıktır.

Döngüsellik söz konusu olduğunda, Larma çerçeveleri yalnızca gözlük endüstrisinden gelen ölü stok veya geri dönüştürülmüş asetatlardan yapılır. Bu süreç, atıkların azaltılmasını ve yeni ürünlere dönüştürülmesini sağlar. Uzun vadeli hedef, yalnızca geri dönüştürülmüş malzemelerle üretim yapmaktır. Larma için ayrıcalıklı olmak da bir kılavuzdur. Aynı renk asetat miktarı, ölü stoklar ve kesilmiş ürünlerle değişkendir. Bu nedenle marka her birinden yalnızca sınırlı miktarda üretmektedir, bu yüzden özel modeller ve sınırlı seriler sunarlar. Bu sayede aşırı üretimden de kaçınmanın bir başka yolunu uygulamaktadırlar. Diğer bir kılavuz ise yerelliktir. Larma Studio, tedarik ve üretim zincirinde mümkün olduğunca yerel kalmayı bir onur meselesi haline getiriyor. Küçük bir yarıçap içindeki şirketlerle çalışmak, yerel geleneksel işçilikle işbirliği yapmalarını ve düşük karbondioksit emisyonu üretmelerini sağlıyor. Tüm tedarikçileri ve üreticileri Avrupa’da yerleşiktir; ambalajları ve güneş gözlükleri Kuzey İtalya’da üretilirken asetat tedarikçileri Fransa’da bulunmaktadır.

Larma’nın uzun ömürlü ürünler sunabilmesi için yüksek kaliteli malzemeler ve işçilikle çalışması esastır. Bu doğrultuda, yalnızca en kaliteli malzemelerin yanı sıra uzmanlıklarıyla bilinen tedarikçiler ve üreticilerle çalışmaktadırlar. Son kılavuzları şeffaflık olan Larma, üretim ve tüketimde eko-pozitif bir yaklaşım geliştirmeye katkıda bulunurken moda endüstrisinin bir parçası olmanın mümkün olduğuna inanıyor. 

Henüz tamamen sürdürülebilir olduklarını iddia etmiyorlar ancak dürüstlüğün ve müşterileriyle yolculukları hakkında iletişim kurmanın kilit önem taşıdığına inanıyorlar. Marka, insanları tüketirken etik seçimler yapmaya teşvik edebileceğini umuyor.

Larma’nın ilk serisi Genesis

Cenevre merkezli stüdyo Larma’nın ilk koleksiyonu Genesis için her biri üç renkten oluşan beş cesur ve renkli güneş gözlüğü modeli oluşturuldu. Gözlüğü mücevher olarak hayal eden tasarımcılar, bu koleksiyonu gözlük endüstrisi atıklarından elde edilen incili ve renkli asetatlarla oluşturdu. Doku, parlak renkler ve cesur tasarımları bir araya getiren her ayrıntı, sorumlu bir şekilde üretilen üst düzey cinsiyetsiz gözlükler sunmak için düşünülmüştür.

Tasarım, Eko-sorumluluk, İşçilik… Bloom

İsviçreli yaratıcı ikili Ania Marincek ve Julia La Mendola, tasarım, zanaatkarlık ve çevreye duyarlılığı bir araya getirme arzularının rehberliğinde, yepyeni gözlük koleksiyonları Bloom by Larma Eyewear’ı sunuyor. Dört şekil varyasyonundan oluşan bu seri, ilk koleksiyonları Genesis’in zarif ruhunu korurken, sportif bir dokunuş ve iddialı hacimlerle zarafet katıyor. Ania Marincek ve Julia La Mendola güneş gözlüğü yaratmakta markaları adına üstlendikleri üç temel değer bulunmaktadır. İlk değer tasarımdır. Gözlükleri için cesur, renkli ve sofistike tasarımlara öncelik vererek müşterilerin bireyselliklerini benzersiz stillerle ifade etmeyi sağlıyorlar. Öte yandan Larma eko-sorumluluğa da önem vermektedir. Larma, asetat atıklarını ve atıl stoklardan elde edilen malzemeleri aktif olarak geri dönüştürerek çevreye saygılı olma sözünü tutmaktadır. Bunu yaparak, ilk tercih edilen malzemelerin tüketiminden kaçınır ve etkilerini azaltır. Son olarak, Larma sınırlı serilerde üretilen özel koleksiyonlar tasarlamaktadır. Bu yaklaşım, nadirlik ve benzersizlik hissi yaratarak türünün tek örneği bir gözlük arayan tüketicilere hitap ediyor. Larma, gözlüklerini Fransa ve İtalya’da üreterek yalnızca en üst düzey kaliteyi sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda yerel işçiliği de onurlandırıyor ve destekliyor.

Kaynak: The Eyewear Forum

Haziran 2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir