KOZA CAM OPTİK

Yeni ve Yenilikçi

 

Optik sektörü çok hızlı büyüyor ve gelişiyor. Bu sebeple giderek yükselen bir başarıya sahip olan Silmo İstanbul’a yakın zamanda salonlarının yetmeyeceğini düşünüyorum.

Hoş geldiniz Sayın Faruk Tepe. Kendinizi tanıtarak sektöre ne zaman ve nasıl giriş yaptığınızdan okurlarımıza bahseder misiniz?
Merhaba… Ben Faruk Tepe. 1980 İstanbul doğumluyum. Optik sektörüne 2007 yılında City Optik isimli gözlük mağazasını açarak giriş yaptım. Yaklaşık on üç yıl kadar mağazacılık sektöründe aktif olarak zincir mağazalar oluşturdum. Optik sektörü ile ilgili deneyim kazandıktan sonra 2019’da toptan pazarlama bölümü ile ilgili hazırlık araştırması yaptım.

Aynı yıl Koza Cam Optik firmasını bünyemize dahil ettik. Perakende sektöründen müşterilerin ve son kullanıcının taleplerini uzun süre analiz yaptığımız için sektöre giriş yaptığımızda deneyimlerimizi gözlükçü iş ortaklarımızla paylaştık. Bu durum ile son kullanıcı ve gözlükçü meslektaşlarımızın ilgisini çekmeyi başardık.

Uzun yıllar edindiğiniz deneyimler doğrultusunda kendi firmanızı kurmak adına sizi harekete geçiren unsur neydi?
Perakende sektöründeki çalışmalarımız son kullanıcıya yönelik eğitimler, seminerler ve kitapçıklar düzenlemek üzerine çalışmalarla doludur. Bu anlamdaki deneyimlerimizi perakende sektöründeki diğer meslektaşlarımız ile paylaşmak son kullanıcıya doğru bilgi, kaliteli ürün ve hizmeti Koza Cam Optik farkıyla yansıtmak istedik ve kısa zamanda son kullanıcının dikkatini çekmeyi başardık. 

Pandemi sürecinde kurulan bir firma olmanıza rağmen sektörde oldukça başarılı oldunuz. Bu süreçte nasıl bir strateji uyguladınız?
Bu düşünceniz için şirketimiz adına teşekkür ederim. Başarımızın tamamının çalışanlarımıza vermiş olduğumuz eğitimden, yapmış olduğumuz hizmette müşteri memnuniyetini ön planda tutmamızdan, ürün kalitemizden, katalog tasarımımızdan ve meslektaşlarımıza ayırdığımız vakti doğru değerlendirmekten dolayı olduğunu düşünüyoruz.

Koza Cam’ın temel değerleri ve misyonundan bahsedebilir misiniz?
Optik sektörüne daha iyi hizmet verebilmek aynı zamanda sağlıklı görme konusuna verdiğimiz destek doğrulusunda Ar-Ge ile teknoloji ve kaliteyi en ön planda tuttuk. Bünyemizde bulundurduğumuz markalarda hammadde, kaplama ve son teknoloji yazılımları kullanarak ürünlerimizin yeni bir yüze sahip olmalarını sağladık. Şirket 2021 yılı içerisinde Rx üretimine giriş yapıp ürünü son kullanıcıya ulaştırma konusunda yapmış olduğu sunum teknikleriyle hızlı bir ivme kazandırmıştır.

Sirkeci merkezimizdeki geniş stok ürün gamı ve hızlı sevkiyat konusundaki deneyimlerimizi kıymetli iş ortaklarımızla birlikte yürütmekten memnuniyet duyuyoruz. Kaliteli ürünlerle görme bozukluklarının giderilmesine katkıda bulunmak ayrıca dünya çapında gelişen teknolojiyi samimi hizmet anlayışımızla birleştirip iş ortaklarımıza sunmak şirketimizin en önemli misyonudur.

Şu anda Koza Cam’ın kendi üretimi olan Chrome’u bize nasıl anlatırsınız
Kısa zamanda sektörde büyük ivme kazanmış ve tamamen kalitesi ile ön planda olan bir markadır. Ürünümüzün büyük çoğunluğu stoklarımızda mevcut olup özel üretimlerimizde de Chrome Hd markasını ve kalitesini kullanmaktayız.

Koza Cam Optik olarak 2022 hedefleriniz nelerdir?
Hedeflerimizin ilk önceliği hazırlıkları ve alt yapısını kısmen tamamladığımız özel üretim Rx fabrikasını Türkiye sınırlarında faaliyete geçirmek ve mevcutta hizmet vermiş olduğumuz Sirkeci şubemizi merkez şube olarak kullanıp Türkiye genelinde diğer şubelerimizi faaliyete geçirmektir.

Yurtdışı fuarlarını takip ediyor musunuz? Uluslararası fuarların pandemi nedeniyle yapılamaması ya da dijital platformda gerçekleştirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yurtiçi ve yurtdışı fuarlarını yakından takip etmekteyim. Sektörümüzün bilinirliği ve gelişmesi açısından büyük faydası olduğunu düşünmekteyim. Uluslararası fuarların dijital platformda yapılmasının ise fuar katılımcılarına faydası olduğunu düşünmüyorum. Birçok organizasyon pandemi sürecinde planlı ve kurala uygun hareket edildiğinde faaliyet gösterirken fuarların iptal edilmesi ya da dijital ortama taşınması sektör açısından ve katılamayan bizler açısından üzücü bir durum.

Bayileriniz için satış esnasında ve satış sonrasında sağladığınız desteklerden biraz bahsedebilir misiniz?
Biz Chrome Hd markası olarak tamamen son kullanıcıya yönelik çalışmalar yapmaktayız. Sirkeci merkez şubemizden çağrı merkezi siparişi alır ve gözlük mağazasına en hızlı ve doğru şekilde ulaştırmayı hedefler. Birçok yüksek indeksteki numaralı ürünleri stoklarda bulunduruyor olmak gözlük mağazası ve son kullanıcıya hızlı çözüm sunmaktadır. Son kullanıcıya yönelik yapmış olduğumuz en büyük fark ürünlerimizi kişiselleştirmek oldu. Son kullanıcıya ve ürünleri aldığı gözlük mağazasına özel kullanım setleri müşterinin Chrome Hd markasını tercih etmekteki en büyük sebep olmuştur.

Türkiye optik sektörünün yakın geleceği hakkındaki değerlendirmelerinizi öğrenebilir miyiz?
Türkiye’de optik sektörünün gelişiminin giderek daha hızlanacağını ön görüyorum. Çünkü gözlük ve gözlük camını son kullanıcıya ulaşması artık daha hızlı. Pandemi sürecinde insanların sosyal medya ve internet kullanımına yönelmesi gözlük kullanıcı sayısının artmasına sebep oldu. Dernekler ve fuarların yapmış olduğu yayınlar buna en büyük etki sağlayan faktörlerden ikincisidir. Bu yayınların daha fazla gündemde olması sektörün büyümesine katkı sağlayacaktır.

Satış ağınızdan ve ağınızı geliştirme planlarınızdan bahsedebilir misiniz?Şirketimizin en büyük yatırım planı bu konu üzerinedir. Ürünlerimizi daha fazla noktada pazara sunmayı ve daha fazla son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemekteyiz. Bu sebeple satış ağımızı geliştirme hedefine ulaşmak üzere çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz.

2013 yılından beri gerçekleştirilen ve dünya çapında birçok firmanın buluşmasını sağlayan Silmo İstanbul Optik Fuarı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?
Sektörümüzün birleşimini sağlayan Silmo İstanbul’un bu konuda gerçekten başarılı olduğunu düşünüyorum. Çünkü dört günlük bir süreç içerisinde yurtiçi ve yurtdışı sektör profesyonellerini bir araya getirmek önemli bir organizasyon kabiliyeti istiyor. Bu sebeple fuarın gerçekten çok başarılı ve ayakta alkışlanacak bir ekip ile gerçekleştirildiğini düşünüyorum. Tabii ki bizim için Silmo İstanbul Optik Fuarı vazgeçilmez. Fuarın büyük bir ağı olduğuna inanıyorum çünkü hepimizi diğer firmalardaki arkadaşlarımı, son kullanıcıları hatta bayiilerimizi bir araya getirerek daha hızlı ve daha doğru bir şekilde bilgilendirmemizi sağlıyor. Bu yüzden Silmo’nun yurtdışındaki başarısı kadar Türkiye’de de çok başarılı olduğuna inanıyorum. Hatta şöyle bir iddialı düşüncem var. Silmo İstanbul’a yakın zamanda salonlarının yetmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü bizim sektör hızlı büyüyor ve hızlı büyüdüğü için daha geniş çaplı bir organizasyona gerek duyulacağına inanıyorum. Fuar için emeği geçen tüm arkadaşlara ve ziyaretçilerimize çok teşekkür ediyorum.

Optik magazin dergisi ‘4 your eyes’ hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Derginin sektöre ne gibi yararları olduğunu düşünüyorsunuz?
Dergiyi çok başarılı buluyorum ve her yeni çıkan sayıyı takip etmekteyim. Derginiz sayesinde sektörel yenilikler, yeni model ve markalar hakkında mağazayı ziyaret eden son kullanıcı ve gözlük mağazaları en iyi şekilde bilgilendirilmiş olmaktadır. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Şubat 2022