TEKNOLOJİ VE ESTETİK BİR ARADA

Tavır, vizyon ve stilleriyle Amerika Birleşik Devletleri’nden yola çıkıp küresel optik sektöründe yer edinen gözlük markalarına göz gezdirmeye devam ediyoruz…

ROBERT MARC NYC – NEW YORK RUHU

Amerikan gözlük markalarından çok azı New York’un ruhunu Robert Marc NYC gibi temsil etmektedir. Marka 1981 yılında Columbus Avenue’da açılan küçük bir optik mağaza olarak gözlük yolculuğuna başladı. Neredeyse yirmi yıl boyunca müşterilerini gözlük uzmanlığıyla fethettikten sonra 1999 yılına gelindiğinde bir adım daha ileri gidildi ve Robert Marc NYC tam anlamıyla bir gözlük markası olarak sektördeki yerini aldı. Kuruluşundan itibaren markanın yegane felsefesi New York’un en çok talep edilen gözlüklerini tasarlamak ve onların keşfedilmelerini sağlamak oldu.

Marka ilk günden itibaren optik ve güneş gözlüğü tasarımlarında New York şehrinden ve klasik, Fransa’nın gözlüklere dair bilgi birikimlerinden etkilenmiştir. Günümüzde Robert Marc NYC çerçeveleri, stil ve uyumun otantik karışımları olarak dünya çapında tanınıyor. Marka söz konusu tasarımdaki detaylar olduğunda titizlikten ödün vermiyor. Robert Marc NYC’nin genel olarak amacı, zamansız gözlükler tasarlamak için birinci sınıf materyalleri ve benzersiz renk kombinasyonlarını uyumlu hale getirmektir. Markanın çerçevelerindeki gerçek imzası eşsiz menteşeleridir. Tarihi tasarımlar ve yapılardan esinlenerek hazırlanan menteşeler, her çerçevede işlevsellik ve modayı harmanlamayı başarıyor.

OVVO – DAYANIKLI PROFİLLER

Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak 2011 yılının Mart ayında kurulan Ovvo Optics’in en başından beri büyük hedefi dünya üzerindeki en dayanıklı ve hafif çerçeveleri tasarlamak olmuştur. Ovvo ekibi ilk yıllarında doğru metal malzemeyi bulamadığından çözüm olarak kendine özgü çerçevesini geliştirmeyi seçti. Bu sebeple günümüzde her Ovvo çerçevesi titanyum ve askeri sınıf cerrahi çeliğin birleşiminden oluşuyor. Amerikan markasının metal karışımı yüzde yetmiş çelik ve yüzde otuz titanyumdan oluşuyor. Bu hipo alerjenik metal olağanüstü dayanıklılık, hafiflik, esneme hafızası ve ısı direnci sunuyor.

Gözlüklerinde dayanıklılık ve sağlamlık konusunda ekstra bir avantaj yakalamak isteyen Ovvo, aynı zamanda Diamond-Like Carbon (Elmas Benzeri Karbon) nano teknolojisini kullanıyor. Markanın imzasını taşıyan metal çerçeveler sağlamlığı garanti eden DLC kaplama katmanı içeriyor. Ayrıca sağlamlık göz önünde bulundurularak üretilen patentli vidasız menteşeler sade tasarımları sayesinde güvenilirliği ve dayanıklılığı artırıyor. Dayanıklılık ve sağlamlık konusundaki iddiasından vazgeçmeyen Amerikan markası Ovvo’nun menteşeleri iki yüz yıllık kullanım boyunca doksan pound (yaklaşık kırk bir kilo) çekme kuvvetine dayanabiliyor. Ürünlerinde yüksek teknolojiler kullanan Ovvo’nun çerçeveleri yalnızca 0.6 ons olan (yaklaşık on beş gram) ultra hafif ağırlıklarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Bununla birlikte, markanın optik ve güneş gözlüğü koleksiyonları çeşitli şekil ve renklerde güçlü stilistik ifadeler sunmaktadır. Dayanıklılık ve hafiflik kadar estetik değerlere ve tasarım detaylarına özen gösteren Ovvo, gözlük severler için hazırladığı ve onlara ideal alternatifler sunduğu gözlük koleksiyonlarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor.

GLCO – Kaliforniya sıcaklığı

Garrett Leight California Optical (GLCO) 2010 yılında Kaliforniya Eyaleti’nin melekler şehri olan Los Angeles’taki Venice Beach’te (Venedik Kumsalı) kuruldu. Markanın başarılarıyla adından söz ettiren ünlü tasarımcısı Garrett Leight, güçlü bir gözlük geçmişine sahip bir aileden geliyor. Kendisi gibi ünlü bir tasarımcı olan babasının izinden giden Garrett Leight’in kendi adını taşıyan markası, Kaliforniya yaşam tarzından ilham alan ikonik gözlükler konusunda uzmanlaşmıştır. Tüm Garrett Leight California Optical çerçeveleri markanın Los Angeles şehir merkezindeki Arts District’te bulunan stüdyosunda tasarlanıyor.

GLCO yalnızca en seçkin, en yüksek kaliteli malzemeleri kullanarak küresel çapta göze çarpan Amerikan markaları arasındaki yerini koruyor. Garrett Leight’in malzeme tercihi sektörün en iyisi olan tedarikçilerden yana oluyor. Bu sayede ortaya çıkan tüm GLCO koleksiyonları mükemmel işçilik ile zamansız estetiği ideal bir şekilde birleştiriyor. Markanın öne çıkan özellikleri arasında optik gözlüklerindeki şık panto formlar ve zarif tasarım yaklaşımı yer alıyor. Garrett Leight California Optical’ın hem kadın hem erkeklere özel tasarlanan birbirinden lüks, yüksek kalitede, çabasız zarafet sunan güneş gözlükleri ise gözlük tutkunlarının vazgeçilmezi olmayı başarıyor. Amerikalı Garrett Leight California Optical’ın her tasarımı markanın Venedik’e uzanan köklerini yansıtan VC/CA 90291 işaretini üzerinde taşımaktadır. Özgün, orijinal ve en önemlisi de ilham verici bir Amerikan gözlük markası olan Garrett Leight California Optical, lüks ve elegant tasarımlarıyla dünyaca ünlü isimlerin ve yüksek sosyetenin de tercih sebebi oluyor. 

Kaynak: Favrspecs

Ekim 2022