EFOR OPTİK

Yüz Kişilik Bir Aile

Hem yerli hemde yabancı birçok firmaya aynı anda ulaşabilmenin, bünyemizde ki tüm markaları ve yenilikleri sergileyebilmenin en efektif yolu Silmo İstanbul Optik Fuarından geçiyor.

Merhaba Fatih Bey, öncelikle hoş geldiniz. Okurlarımıza kendinizden bahsedip, sektöre giriş hikayenizden söz edebilir misiniz?
Merhaba hoşbulduk, ben Fatih Orhan. 1977 İstanbul doğumluyum. Gözlük sektörüne 1999 yılında Hekim Optik’te satış personeli olarak başladım. Yaklaşık dokuz yıl aynı firmada sahada aktif olarak görev aldım. 2008 yılında, üretim yapan bir optik firmasında iki yıl satış direktörlüğü yaptıktan sonra edindiğimiz saha tecrübeleri, bilgi ve birikimlerle, küçük bir atölyede Efor Optik’in temellerini atıp, üretim yapabilme hayalimize yönelik adımlar attık. Üretime başladığımız günden bu yana sektörün ihtiyaçlarını iyi analiz edip, iş modelimizi ihitiyaçlara göre geliştirdik. Üretim kapasitemiz her geçen sene daha da artarak emin adımlarla büyümeye devam ediyoruz. 2021 yılında yaklaşık yüz çalışma arkadaşımızla beraber Türkiye ve dünya için üretmeye, çalışmaya devam ediyoruz.

Efor Optik’i kurmaya nasıl karar verdiniz ve hedefleriniz nelerdi?
Sahada görev aldığımız yıllarda, sektörde çok az sayıda üretici vardı. Biz o yıllarda bu boşluğun farkına vardık ve sektörün ihtiyaçlarını tespit edip, aynı zamanda sektöre yeni bir soluk getirmek amacıyla Efor Optik’i kurmaya karar verdik. İlk olarak Qzen markasıyla başladığımız yolculuğumuza bir çok marka eklemeyi başardık. Mücadeleden kaçmayıp, zorlukların üstesinden gelerek, adımlarımızı sağlam atmaya gayret gösterdik. Her geçen yıl üstüne koyarak, hedeflerimizi büyüterek yüz kişilik bir aile olmayı başardık. Her zaman müşterilerimize kaliteli ürünleri ulaştırmayı kendimize borç bildik.

Geçtiğimiz yıl Efor Optik’te köklü bir değişim oldu ve ortağınızdan ayrılarak tüm yönetimi ve idareyi siz üstlendiniz. Bu süreç sizi zorladı mı ve Efor Optik ne gibi yenilikler içerisinde?
Pandemi sürecinin başlarında ortağımdan gelen talep üzerine yollarımızı ayırma kararı aldık. Bu zorlu sürecin ardından, mevcut kadromuzun bilgi birikim ve tecrübeleriyle, büyüme hedefimizden uzaklaşmadan yolumuza devam ettik. Yatırımlarımızın hızını kesmeden, yeni anlaşmalara imza atarak, yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. İnşallah 2022 yılında mevcut markalarımızın, tasarımlarını geliştirerek yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimizin beğenisine sunacağız.

Silmo İstanbul fuarında yeni markalarınızın lansmanını gerçekleştirdiniz. Bize bünyenizde yer alan markalar ve bu markaların özelliklerini paylaşabilir misiniz?
Köklü markalarımızın yanında, bu yıl Warner Bros. ile lisans anlaşmasına imza atarak Harry Potter, Batman, Superman, Tom & Jerry, Matrix gibi markaların kullanım haklarını satın aldık. Çocuklara ve yetişkinlere hitap edecek yeni koleksiyonlarımızla 2022 yılında sektöre yenilik getirmeyi planlıyoruz. Çocuklarımızın sevdiği karakterleri gözlükle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu doğrultuda ürün yelpazemizi ve marka koleksiyonumuzu genişletmeyi sürdürüyoruz. Qzen, Cobbelti gibi lokomotif markalarımızın yanında bu sene Regina’nın da çok ses getireceğine inanıyoruz. Kadınlara özel taşlı, süslü, aparatlı şık tasarımları, TR90 gövdeyi metal sap ile kombine ederek, zenginleştirip müşterilerimizin beğenisine sunduk. Hem mağazalardan hemde nihai tüketiciden aldığımız olumlu tepkiler bizi oldukça motive etti. Erkekler için tasarladığımız Winner’s Club markamızın koleksiyononu daha fazla geliştirip,  yeni tasarımlarla gözlük severleri buluşturmayı planlıyoruz.

İhracat yaptığınız ülkelerin sayısı her geçene sene daha da fazlalaşıyor. Bu kararlı büyümenin sırrını ve tercih edilmenizin sebeplerini bizimle paylaşabilir misiniz?
Biz yola her zaman müşteri memnuniyetini esas alarak çıktık. Ürünlerimizin kalitesi, dayanıklılığı ve hafifliği bizi ön plana çıkardı. Sahip olduğumuz üretim kapasitesiyle, yurtdışında ki müşterilerimizin ihtiyaçlarına anında cevap verebilmekteyiz. Son on yıldır yurtdışında ki tüm uluslararası optik fuarlarına katılıyoruz. Bu fuarlarda hem çalıştığımız firmalarla, hemde potensiyel alıcılarla birebir iletişim kurabiliyoruz. 2022 senesinde mevcut iş planımıza sadık kalarak, bünyemizde bulunan markaların, koleksiyonlarında ki optik ve güneş gözlüklerini yenilikçi tasarım anlayışımızla genişleterek ihracat hedeflerimizi büyütmeye devam ediyoruz. İhracat ekibimizle beraber her noktaya temas etmek için yoğun gayret içerisinde olmaya devam edeceğiz.

Satış oranın hızla artması üretim kapasitesinde size zorluk yaşatıyor mu? Sahada aktif satış yapan personelimiz ve ihracat ekiplerimizle satışlarımızı artırmayı başardık. 2020 yılında üretim kısmında sistem değişikliğine giderek artan satışlar doğrultusunda yıllık bir milyon adedi aşan üretim kapasitemizi gerekli istihdam ve yatırımları yaparak %25 oranında arttırdık. Her geçen gün üstüne koyarak markalarımızın dünyanın her yerinde olması için tüm gücümüzle üretmeye, çalışmaya devam ediyoruz. Yerli üretim yapmanın gururunu yaşıyoruz. Efor Optik olarak 2021 yılını Bizim için hedeflerimiz üstünde bir oranla geride bıraktık. Türkiye yerli üretimde hem kalitesi hemde sağladığı uygun fiyat politikası ile oldukça cazip hale gelmiştir. Yapılan bazı eksikler ve yanlışlar var ancak zaman içerisinde bu yanlışların yok olacağına ve işini doğru yapanların  daha da büyüyerek hem ülke ekonomisine hemde sektörün gelişimine devam edeceklerine inanıyorum.

Markalarınızın tanıtımını yaparken hangi iletişim aracını daha efektif buluyorsunuz? Kampanya ve yeniliklerden müşterilerinizi nasıl haberdar ediyorsunuz?
Sahada olan satış ekiplerimiz müşterilerimizle birebir temas halindeler. Bunun haricinde sosyal medya ve dergi reklamları ile müşterilerimizi yeniliklerimizden haberdar ediyoruz. Geçtiğimiz aylarda köklü bir GSM firması ile yaptığımız anlaşma ile her bir bireye ulaşarak kampanyalarımızdan bahsettik. İnternet sitemizi her zaman güncel tutup bizlere ulaşmalarını, yeniliklerimizi takip etmelerini kolaylaştırmaya gayret gösteriyoruz.

Online satış sistemi ile ilgili düşünceleriniz ve varsa yaptığınız yatırımlar nelerdir?
Online satış sitemizi geliştirerek daha aktif hale getirdik. Talep eden müşterilerimizi kampanyalarımızla destekliyoruz. Pandemi sürecinde insanlar daha çok online alışverişi tercih etmeye başladığından dolayı bizlerde bu konuda gerekli altyapımızı oluşturarak müşterilerimizin ürünlerimize daha hızlı ulaşabilmelerini sağladık.

Pandemi sizin firmanızda ki üretim, pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinde neleri değiştirdi? Bu değişimin sürekliliği hakkındaki fikirleriniz nelerdir?
Pandemi süreci tüm dünya ve ülkemiz için zorlu geçiyor. Yurtdışı fuarlarının iptal olması, yurtdışı müşterileriyle ziyaretlerin kısıtlı olması ile birlikte, mevcut distribütörlerimizle e-mail ve sms yoluyla iletişime geçerek kısmen telafi etmeye çalıştık. Yurtiçi müşterilerimizin yanında olduğumuzu hissetmelerini sağlayarak, iyi gün dostu olmadığımızı göstererek elimizi taşın altına koyarak iyi niyet göstergesi olarak ödeme güçlüğü yaşayan müşterilerimizde durumlarını telafi etme yoluna gittik. Bu süreci el birliğiyle telafi etmeye çalıştık. Bu sürecin etkisini azaltıp dünya gözlük fuarlarının açılacağını düşünerek tekrardan müşterilerimizle yüz yüze temas edip kucaklamayı umut ediyoruz.

2022 yılından beklentileriniz, hedefleriniz nelerdir? Optik sektöründe ne gibi yenilikler ve değişiklikler olabilir?
Küresel salgının biran önce son bulup insanların feraha kavuşmalarını diliyorum. Yeni trendleri yakından takip edip, müşterilerimizin ihtiyaçlarını her zaman olduğu gibi en iyi şekilde karşılamak istiyoruz. Sürekli kendimizi yenileyerek en kaliteli ve en güncel ürünleri insanlara sunabilmek için yenilikleri takip ediyoruz.

Bu yıl 18-21 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek Silmo Optik Fuarı hakkındaki genel düşünce ve değerlendirmeleriniz nelerdir?
Silmo İstanbul Optik Fuarı jeopolitik önemi ve ulaşım kolaylığı ile yerli yabancı birçok firmaya aynı anda ulaşabilmenin ve yenilikleri sergileyebilmenin en efektif yoludur. Silmo İstanbul Optik Fuarı, yeni lisans anlaşmamızın lansmanını gerçekleştirmek için bize iyi bir fırsat oldu. Sizlere, sektöre bu buluşma imkânını sağladığınız için de teşekkür ederiz. Bu yıl furda bizi ziyaret eden tüm firmalara teşekkür ederiz. Başarılarımızın devamını diliyoruz.

Optik sektörünün lokomotifi kabul edilen dergimiz “4 your eyes” ile ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?
Optik sektöründe ciddi okur kitlesine ulaşan derginizi biz de reklamlarımızla desteklemeye çalışıyoruz. Çalışmalarınızı takip edip, sektörle ilgili bilgilere rahatça ulaşabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Her bir mağazaya ulaşıp, bizlerinde her noktaya temas edebilmemizi  sağlamanız da mutluluk verici. En güncel haberleri paylaştığınız içinde sizlere teşekkür ederiz.

Aralık 2021