EBRU ERGÜN OPTİK

Özenli ve Kaliteli Hizmet

“Silmo İstanbul’a her yıl katılmaya özen gösteriyorum. Tüm tedarikçileri aynı çatı altında görmek heyecan veriyor. İşimle ilgili yenilikleri takip etmekten çok keyif alıyorum.”

Merhaba Ebru Hanım. Öncelikle sizi biraz tanıyalım ve sektöre giriş hikayenizden bahsedelim…
Manisa’nın Soma ilçesinde 1986 yılında doğdum. Eşim Maden Mühendisi ve bir çocuk annesiyim. Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgi Teknolojileri bölümünden 2008 yılında mezun olduktan sonra kendi reklam ve dijital baskı ajansımı kurdum ve aynı dönemde kurucu olduğum özel eğitim merkezinde hizmet verdim. Annem, babam ve kız kardeşim optisyen. Ailem, otuz sekiz yıldır bu sektörde ve Soma’da Klas Optik ve Damla Optik şubeleri olarak hizmet vermekteler. Baba mesleğini devam ettirebilmek adına, 2019 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Optisyenlik Bölümünü derece ile bitirerek babamın yanında kendimi geliştirdim. Yeterli tecrübeyi edindiğimi düşünerek, bu yıl optik mağazamı açmaya karar verdim.

Ebru Ergün Optik’in kurulma aşamasından söz eder misiniz?
Bu yılın Haziran ayında, Soma’nın işlek caddesinde mağazanın konumu için bir keşifle yola başladım. Mağaza konumuna karar verdikten sonra, cadde mağazacılıkta görsel dizayn ve dekorun önemli olduğunu düşünerek bir mimar ile anlaştım. Tadilatlar devam ederken çalışmak istediğim marka ve firmalar ile görüşmeler yaparak bir koleksiyon belirledim. Ağustos ayının sonunda hizmete başladık. Ürünleri mağazama yerleştirdikten sonra eksiklerimi daha iyi görebildim. Mağaza, sezon değişiminde hizmete girdiği için yeni sezonda ürün skalamı genişletmeyi planlıyorum. Mağaza dekoru olarak ilgi çekici bir konsept yakaladığımızı düşünüyorum.

Mağazanızda her gruptan ürün bulunduruyor musunuz?
Evet. Her grup ve segmentte ürüne yer verdik. Cadde mağazacılıkta geniş kitleye hitap edebilmek, önemli diye düşünüyorum. Özellikle yerli markalara rafımda muhakkak yer veriyorum. Ülkemiz adına, yerli üretimi sonuna kadar destekliyor ve önemsiyorum. En dikkat ettiğimiz unsurlardan biri de satış sonrası hizmet ve iletişimi sürdürebilmek.

Mağazanızda en çok satışı yapılan optik ve güneş gözlüğü markaları nelerdir?
Böyle bir genelleme yapmak benim için henüz erken ama eski tecrübelerime dayanarak, Tom Ford, Rayban, Prada, Vogue, Osse, Hawk, Mustang çok tercih ediliyor. Optik grubunda ise Modo, Emporio Armani, US Polo Assign, Gigi Milano, Silhouette ilgi görüyor.

Ülkemizde gözlük kullanımı oranları ve bilinci hakkında neler düşünüyorsunuz? Gözlük kullanımının artırılması için neler yapılabilir ve kimlere görev düşüyor?
Ülkemizde gözlük kullanım oranı her geçen sene artmakta ancak bir yandan da zorunlu durumlar haricinde yapılan lazer ameliyatları dikkat çekiyor. Herkes bu ameliyatları olamaz. Çocukluk çağından itibaren hem güneş hem de optik gözlük kullanımı ile ilgili içerikler düzenlenmeli, düzenli muayenenin önemi sürekli vurgulanmalı. Okullarımız, bağlı olduğumuz odalar, kamu, öğretmenler, doktorlar ve birçok meslek dalına mensup kuruluş ve dernekler ile projeler düzenlenip gözlük kullanımı ve göz sağlığına dikkat çekmeliyiz.

Sektör içi yapılan satış ve eğitim bilgilendirmeleri yeterli mi? Siz mağaza çalışanlarınız için eğitim programları düzenliyor musunuz?
Yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bilgiyi teknoloji ile iyi harmanlayıp yeni nesile aktarabilmeliyiz. Bu bilinçle, üyesi ve yönetim kurulunda olduğum Optisyenlik Mesleği Eğitim ve Dayanışma Derneği ile birlikte pandemi sürecinde optisyenlik öğrencileri ve meslektaşlarımızla online eğitim programları düzenledik. Firma ve meslekten birçok konuk davet ederek, dinleyicilerle buluşturduk. Tecrübelerimizi aktarıp soru-cevap sohbetleri düzenledik ve yeni programlar düzenlemeye devam ediyoruz.

Yurtdışında yapılan uluslararası optik fuarlarını ve sektörel gelişmeleri takip ediyor musunuz?
Evet sosyal medyadan takip edip araştırıyorum. Farklı kaynak ve ülke dışında gelişmelere de ulaşmaya çalışıyorum. Uluslararası fuarlara katılmak planlarım arasında. O havayı solumak vizyonumu ve bakış açımı geliştirir.

18-21 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleşen Silmo İstanbul Optik Fuarı hakkındaki görüş ve değerlendirmeleriniz nelerdir?
Silmo İstanbul Optik Fuarı’na her yıl katılmaya özen gösteriyorum. Tüm tedarikçileri aynı çatı altında görmek heyecan veriyor. İşimle ilgili yenilikleri takip etmekten çok keyif alıyorum. Silmo İstanbul 2021’nin pandemi sonrası fuarda farklı ilden oda temsilcileri ile sohbet etme şansımız önemliydi.

Dergimiz ‘4 your eyes’ ile ilgili neler söylemek istersiniz?
Derginizdeki her içeriği detayıyla takip ediyorum. Her ay aynı özenle ve özveriyle sektörümüz için çalışıyorsunuz. Emekleriniz için teşekkür ederiz.

Kasım 2022