Ortokeratoloji çocuklarda miyopinin (uzağı net görememe) ilerlemesini yavaşlatma tedavisi olarak da uygulanıyor.

Ortokeratoloji tedavisinde lenslerin kornea merkezini düzleştirmesi, ışığın göze girerken kırılma şeklini değiştirmesi ve retina tabakasına ulaşması hedefleniyor. Tedavinin başarılı bir şekilde sürdürülebilmesi için lenslerin düzenli olarak kullanılması gerektiğini vurgulayan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, “Çoğu ortokeratoloji lensi korneayı düzleştirmek için gece boyunca takılır, ardından gün içinde çıkarılır. Bu gece lensleri, korneayı yeniden şekillendirmeye yetecek kadar sağlam olmasıyla birlikte gözün sağlıklı kalması için oksijenin geçmesine izin veren sert, gaz geçirgen lenslerdir. Gece lens takma bırakılırsa, gözler belli bir zaman sonra eski şekline döner ve görme kusuru daha hızlı ilerleyebilir. Llensler düzenli olarak kullanılması, yavaşlatma süreci için çok önemlidir” dedi.

 Lens kullanımında hijyen önemli
Bu lenslerin kullanımındaki riskler diğer kontak lens kullanımlarıyla benzer durumdadır. Ancak Ortokeratoloji  tedavisi uygulanan genellikle çocuk oldukları için hijyen konusunda erişkinler kadar dikkatli olmayabilir. Dolayısıyla bu durumda ailelerin dikkati çok daha fazla önem kazanıyor.

Aktif spor yapan genç miyopi hastaları iyi sonuç alıyor
Çeşitli spor dallarında uğraşanlar bilirler ki spor yaparken gözlük kullanmak sorun olabiliyor. Spor yaparken yapılan hareketler gözlüğün yüzde durmasını zorlaştırır, kayıp düşmesine neden olabiliyor. Bu sebeple Ortokeratoloji tedavisi spor yapan gençler için de önerilen bir tedavi şeklidir. Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz bu tedavi sayesinde spor yapan gençlerin performanslarının daha yüksek olduğunu ve daha önce yaşadıkları isteksizliğin ortadan kalktığını söyledi.

Bununla birlikte bazı göz yapılarının ortokeratoloji tedavisi için uygun olmadığını söyleyen Op. Dr. Yusuf Avni Yılmaz, “Kurala aykırı astigmat, kalıcı astigmat, geniş pupil (göz bebeği), düşük kapak, çok düz kornea, patolojik kuru göz sendromu yaşayan bireyler için bu tedavi yöntemi ne yazık ki uygun bulunmuyor” şeklinde konuştu.

Mayıs 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir