CENGİZ OPTİK

30 Yılı Aşan Deneyim

Silmo İstanbul optik sektörü için çok önemli bir fuar. Bu yıl pandeminin etkisinde olmasına rağmen fuarın son derece verimli ve başarılı geçtiğini düşünüyorum.

Merhaba Cengiz Bey. Öncelikle sizi biraz tanıyalım ve sektöre giriş hikayenizden bahsedelim…
Öncelikle tüm okuyucularınıza ve optik sektöründe faaliyet gösteren tüm meslektaşlarıma selam ve bol kazançlar diliyorum. 1965 yılı Bandırma doğumluyum. 1973 yılında babamın işi sebebiyle İzmir’e yerleştik. Mesleğe 1981 yılında çıraklık yaparak başladım. Evliyim bir oğlum ve bir kızım var. 1991 yılında İzmir’in Aliağa ilçesinde Cengiz Optik – Saat isimli işletmemi kurdum. Yaklaşık 30 yıldan bu yana da faaliyetimize Aliağa’da devam ediyoruz.

Cengiz Optik kurulma aşamasından söz eder misiniz?
Cengiz Optik Saat’i 1991 yılının Aralık ayında İzmir’in Aliağa ilçesinde kurdum. O senelerde Aliağa’da gözlük ve saat adına bir talebin olduğunu fark ettik ve ufacık bir dükkan ile Aliağa Çarşısında başlayan serüvenimiz o günden bu güne kadar gerek yanımızda çalışan personellerimiz gerekse saygıdeğer müşterilerimiz sayesinde bugünkü haline kavuştu. Kurulduğumuz yıllarda Aliağa’nın nüfusu az denilecek düzeydeydi. Zaman ile büyük bir sanayi şehrine evrildi.

Mağazalarınızın yerini belirlerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Mağaza yerleri konusundaki prensibim her zaman kontrol altında tutabilmeye dayalı olma ilkesine bağlıdır. Açıkçası bu zamana kadar Aliağa dışında bir mağaza açma girişimim olmadı. Daha rahat kontrol edebileceğimiz bir sistem üzerinde yürümek, müşterilerimiz ile birebir iletişim halinde olup süreçlerini takip etmek hayatım boyunca bana daha avantajlı geldi. Ufak bir mağazadan renovasyonunu yeni bitirdiğimiz yüz kırk metre kare mağazamıza ulaşabilmemize kadar uzanan bu yolda otuz bir seneyi devirebilmemizin en büyük sebebinin bu olduğunu düşünüyorum.

 

Mağazanızda her gruptan ürün bulunduruyor musunuz?
Aliağa lokasyon olarak her gelir grubundan müşterilerimizi barındıran kozmopolit bir ilçe. Bu sebeple mağazamıza gözlük veya saat ihtiyacı ile gelen her müşteriye hitap edebilmek benim büyük önceliklerimden bir tanesi.  Mağazamızın kapısından giren bir müşteri istediği A Plus bir markayı her zaman bulabilir. Öte yanda bütçesi kısıtlı bir müşterilerimiz de bizden alışveriş yapmayı istiyorsa her zaman gerekli hizmeti ve ürünleri alabilir. Bu işe başladığım günden bugüne kadar hep böyle oldu böyle de olmasını her zaman sağlamaya çalışmak öncelikli hedeflerimizden biri.

Mağazanızda en çok satışı yapılan optik ve güneş gözlüğü markaları nelerdir? Müşterileriniz tarafından seçilen bu markaların tercih nedenleri ne olabilir?
Hem optik gözlük çerçevesi hem de güneş gözlüğü olarak Silhouette, Lacoste, Tom Ford ve Gucci bizim mağazamızda çokça sattığımız markalar arasında yer alıyor. Silhouette hafifliği ile Lacoste spor modelleri ile Tom Ford daha elegant stiliyle ve Gucci de şıklığıyla müşterilerimizin daha çok tercih ettiği markalar arasında. Bu markalar dışında daha düşük fiyat skalasında bulunan Osse, Mustang, Cerrutti, U.S. Polo gibi ürünler de çok tercih edilen markalarımız arasında.

Son yıllarda designer markalar olarak adlandırdığımız yeni tasarımcıların ürünleri oldukça rağbet görüyor. Size de müşterilerinizden bu yönde talep geliyor mu?
Tabii ki görüyor. Mağazamızda özellikle designer markaları bulundurmaya ve bu ürünlerin hikayelerini müşteriler ile paylaşmaya özen gösteriyoruz. Özellikle son dönemlerde designer markalara talebin arttığını gözlemliyoruz.

Satış sonrası hizmetleriniz nelerdir?
Müşterilerimize aldığı ürün ne olursa olsun bir hasar oluşması durumunda her zaman değişim, tamir gibi gereken tüm hizmetleri sorgusuz sağlıyoruz. Bizden aldıkları ürünler ile ilgili müşterilerimizin memnuniyetlerini sürekli takip ediyoruz. Her ne kadar mümkün olmasa da bir müşterimizin bile bizden memnuniyetsiz ayrılmaması için yeri geldiğinde bazı şeylerden ödün verebiliyoruz. Satış sonrasında mini tadilatlarını satış üzerinden ne kadar geçerse geçsin ücretsiz olarak yapıyoruz.

Cadde mağazaları mı yoksa AVM içerisinde yer almak mı? Sizin tercihiniz nedir ve sebepleri nelerdir?
Mesleğe başladığım günden bu yana bir cadde esnafı olmaya alışkın olmamdan kaynaklı olsa gerek cadde mağazasında iş yapmak her zaman bana daha çekici geldi. Daha samimi bir ortamda çalışmak ve yakında bir yerde herhangi bir AVM bulunmadığı için müşterilerimizin kolay ulaşabileceği bir yerde olmayı istemek bunun en öncelikli sebepleri.

Mağazanızda yapılan değişiklikler ve kampanyalarla ilgili müşterilerinizi nasıl bilgilendiriyorsunuz?
Yazılı ve sesli yerel basını her zaman kullanıyoruz. Bunun yanında kimsenin şüphesi yoktur ki çağımızın en önemli reklam mecrası sosyal medya. Tüm sosyal medya kanallarında bir hesabımız bulunmakta ve mümkün olduğunca içerik paylaşıp müşterilerimizi mağazamızda bulunan tüm fırsatlardan haberdar etmeye çabalıyoruz. Bunun yanında bünyemize kattığımız yeni markaları ve modelleri de bu mecralardan paylaşmaya özen gösteriyoruz. Bu mecralardan gelen talepleri de değerlendirip memnuniyeti en üst düzeye taşımaya çabalıyoruz.

Büyük şehirlere göre Anadolu’da mağaza işletmenin avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Şüphesiz mağazamıza gelen müşterilerimizin portföyünün çeşitli olması Anadolu’daki bir ilçede çarşı mağazasına sahip olmamızın getirdiği en büyük avantaj olarak görülebilir. Bir dezavantaj olmasa da ürün tedariki sağlayan firmalardan aldığımız geri bildirimlerden farklı olarak bizim işletmemizin bulunduğu ilçede satılan modeller ve renkler her zaman farklı olmuştur.

Perakendecilerden biri olarak meslektaşlarınızla aranızdaki fiyat rekabeti hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
Fiyat rekabetinin çok fazla olduğu bir sektörde iş yapmak cidden bazen zorlayıcı olabiliyor. Ancak zincir mağazalar ile fiyatta rekabet etmenin bir çözüm olmadığını savunanlardanım. Biz öncelikli olarak müşterilerimize verdiğimiz hizmeti en üst noktada sunup sadece fiyat odaklı değil, bizim işletmemizin farklılığına ve müşteriye verdiği değere bağlı olarak bizi tercih etmesini sağlamaya çalışıyoruz. İşletme olarak prensipte ‘pahalı’ algısı oluşmaması için de kaliteli bir hizmet verebileceğimiz minimum fiyatı müşterilerimize sunmak konusunda her imkanımızı kullanıyoruz.

Sektör içi yapılan satış ve eğitim bilgilendirmeleri yeterli mi? Siz mağaza çalışanlarınız için eğitim programları düzenliyor musunuz?
Ben şahsi olarak eğitimin bir ‘yeterliliğinin’ olduğunu düşünmüyorum. Gelişen teknoloji ve araştırmalar ile birlikte yeri geldiğinde bir gün öncesinde bildiğimiz bilgiyi ertesi gün daha farklı bir şekilde görebiliyoruz. Bu sebeple eğitimin sürekliliğinin en iyisi olacağını her zaman savunuyoruz. Firmamıza ürün sağlayan gerek cam gerekse çerçeve tedarikçisi firmalar düzenli olarak kendi ürünlerini tanıtacak eğitimleri mağazamızda veriyor. Bunlar ile birlikte kendi şirket içi eğitimlerimizle de bu süreci destekleyip hem personelimizin bilgilenmesini sağlıyor hem de müşterilerimize doğru bilgi vererek ürün satmaya gayret ediyoruz.

Sektöre yıllardır hizmet veren biri olarak ülkemizde gözlük kullanımı oranları ve bilinci hakkında neler düşünüyorsunuz? Gözlük kullanımının arttırılması için neler yapılabilir ve kimlere görev düşüyor?
Ülkemizde ve dünyada dijitalleşmeye ve ekran başında uzun süreler geçirmekten kaynaklı gün geçtikçe artan bir görme bozukluğu problemlerinin oluştuğunu görüyoruz. Ne yazık ki göz kusurları ile alakalı yeterli bir bilince ulaşmış değiliz. Nasıl biz işletmeler olarak sosyal medyayı müşterilerimize ulaşmak için kullanıyorsak hem bizler hem de ilgili kuruluşlar tarafından bilgilendirme içerikli, ilgi çekici sosyal medya reklamları ile görme problemi çeken herkesin bunu fark etmesi sağlanıp bir göz doktoruna danışması sağlanabilir.

Gözlük trendleri bu sene ne yönde?
Bu sene güneş gözlüklerinde daha spor kalın saplar, kalın asetat çerçeveler ve metal keskin hatlı çerçeveler ön plana çıkıyor. Optik çerçeve özelinde ise yuvarlak, köşeli metal ve asetat çerçeveler daha ön planda.

Yurtdışında yapılan uluslararası optik fuarlarını ve sektörel gelişmeleri takip ediyor musunuz?
Yakın zamanda pandemi nedeniyle yurtdışı fuarlarına gitme imkanı bulamasam da sürekli online olarak sektörel gelişmeleri takip edip gelecek planlarımızı da buna göre yönlendiriyoruz.

18-21 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleşen Silmo İstanbul Optik Fuarı hakkındaki görüş ve değerlendirmeleriniz nelerdir?
Her ne kadar pandeminin etkisinde olsa da verimli ve başarılı bir fuar geçirmiş olduk. Silmo İstanbul fuarının Türkiye optik sektörü için önemi çok büyük. Gelecek senelerde fuarımızın katılımcı sayısının da artmasıyla dünya çapında ses getirecek bir hale gelmesini diliyorum.

Dergimiz ‘4 your eyes’ ile ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?
Uzun yıllardır sektörümüz ile ilgili haberleri ve gelişmeleri aylık olarak takip edebildiğimiz, sektörümüz özelinde göz dolduran içerikleri ile bize fikir veren bir dergi. İşletmemize ve bana bu sayınızda yer verdiğiniz için teşekkür ederim.

Şubat 2022