ARMA OPTİK

Renk ve Teknoloji

İş ortaklıkları ve yeni pazarlara açılma fırsatı sunan Silmo İstanbul, yeni markamızı ve koleksiyonumuzu hem Türkiye hem de yurt dışına tanıtmak açısından çok önemli bir platform oldu.

Merhaba Hikmet Bey… Kendinizi okurlarımıza kısaca tanıttıktan sonra optik sektörüne giriş hikayenizi paylaşabilir misiniz?
Merhaba, 1983 yılından itibaren optik sektörünün hemen hemen her bölümünde görev aldım. Toptancılık ve perakendecilik yapmanın yanı sıra, sektörel danışman ve üniversitede Öğretim Görevlisi olarak da çalıştım. Denizli’de açtığımız optik mağazası ile başlayan bu serüven İstanbul’da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okurken de devam etti. Okulum bitince de yine optik sektörüne hizmet etmeye devam ettim.

Arma Optik’in kuruluş aşamasından, gelişiminden ve sektörel vizyonundan bahsedebilir misiniz?
Arma Optik, toptan ve perakendede yılların oluşturduğu tecrübenin bir sonucudur. Arma markası, tasarımdan ürettiğimiz ürünlere kadar kendimizi sürekli geliştirmenin ve sektöre geniş ve özgün bir bakış açısıyla bakmamızın adeta bir ödülü oldu. Özellikle renkli kontakt lenste edindiğimiz tecrübe ile oluşturduğumuz Arma markasının en büyük hedefi alanında dünyanın sayılı markaları arasındaki yerini almaktır.

Arma Lens’in oluşum süreci ve koleksiyonlarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Son altı yıldır Türkiye distribütörlüğünü yaptığımız on farklı kontakt lens markası ile pazarda seçkin bir yer oluşturmayı başardık. Bu markaların en çok satan renkleri ve tasarımları bize renkli kontakt lens pazarında müşteri taleplerini doğru bir şekilde yorumlama olanağını tanıdı. Biz de bu olanağı değerlendirip harika ve yüksek kalitede bir Arma Renkli Lens koleksiyonu oluşturduk. Arma Renkli Lens koleksiyonumuzun üretimini Güney Kore’nin en iyi kontakt lens fabrikasında gerçekleştirdik.

Bünyenize yeni markalar eklemeyi düşünüyor musunuz?
Öncelikli olarak bünyemize yeni markalar eklemek yerine kendi tescilli markalarımıza ait yeni ve çarpıcı koleksiyonlar oluşturmayı ve bu koleksiyonlarımız ile dünya kontakt lens pazarında büyümeyi amaçlıyoruz.

Markalarınıza ait koleksiyonları hangi etkenlere göre belirliyorsunuz?
Perakende bağımız sayesinde tüketici isteklerini çok yakından öğrenebiliyoruz. Kontakt lens pazarını hem dijital platformlardan hem de gerçek dünyadan çok yakın takip ediyor, yeni eğilimleri anında değerlendiriyoruz. Trendleri ve en yeni moda unsurlarını uzun yıllara dayanan bilgi birikimimizle harmanlayarak tüketiciler için cazip ve ciddi oranda talep gören koleksiyonlar ortaya koyuyoruz.

Marka bilinirliliğinizi sağlamlaştırmak adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Tanıtımlarınız için ne gibi araçlardan faydalanıyorsunuz?
Marka bilinirliliğimizi güçlendirmek adına en büyük silahımız Instagram ve web sayfamızdır. Bu iletişim ağlarının yanı sıra, diğer sosyal medya uygulamalarında da aktif olarak bulunuyoruz. Arma Optik olarak beş yıl üst üste ‘Dijital Dünyanın En İyi Optik & Lens Firması’ ödülünü almamız da dijital çağ ile yakın bir bağlantı kurmamızın bir ürünü olarak görülebilir. Ancak yine de markamızın güçlenmesi ve bilinmesinde esas etkenin müşterilerimizin memnuniyeti olduğunu belirtmek isteriz. Memnun müşteri tavsiyesinden daha güçlü bir reklam olmadığına tecrübelerimize dayanarak yürekten inanıyoruz.

Satış ve dağıtım ağınızın işleyişi nasıldır? Bu ağları geliştirmek için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Türkiye’nin hemen hemen her şehrinde kontakt lenslerimizi satabilecek seçkin optik mağazaların araştırmasına büyük önem veriyoruz. Şehirlerimizde araştırmalarımız sonucu tespit ettiğimiz bu seçkin optik mağazaları ile güçlü iletişim ve satış ağımız sayesinde bayilik anlaşmaları imzalıyoruz. Kontakt lens pazarının değerine önem veren ve bu pazarda büyüyerek ürün çeşitliliklerini artırmak isteyen tüm optik mağazaları potansiyel bayilerimiz olarak görüyor, dağıtım ağı geliştirme çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz.

Bir optik mağazası Arma Optik markalarını neden tercih etmeli?
Kontakt lenslerimizi bayimiz olan seçkin optik mağazaları ile son kullanıcıya ulaştırıyoruz. Kontakt lenslerimiz üstün kaliteye ve geniş renk seçeneklerine sahip. Biz de Arma Optik olarak sosyal medya desteği ve tüm Türkiye’de tek fiyat uygulaması ile bayilerimizin hem karlı hem sorunsuz satışlar yapmalarını sağlıyoruz. Bayilerimizin mevcut müşteri portföyüne, kontakt lenslerimizi satın almak isteyen, satın alma gücü yüksek yeni ve kaliteli bir müşteri profili ekliyoruz.

Arma Optik olarak Türkiye optik sektörünün bugünü ve geleceği ile ilgili yorumlarınız nelerdir?
Arma Optik olarak dünyadaki tüm sektörler gibi optik sektörünün de dijital dünyaya uyum sağlamak zorunda olduğuna inanıyoruz. Pandemi sürecinde oluşan online alışveriş alışkanlığı optik sektörünün geleceğindeki yerini almak zorunda. Şu an kanunlarla kısıtlı olan bu mecranın önündeki engellerin önümüzdeki yıllarda kalkacağını düşünüyorum.

2022 trendleriyle ilgili neler söyleyebilirsiniz?
Hızla gelişen ve değişen kontakt lens teknolojileri sayesinde 2022 yılında da trendler doğal olarak gelişim ve değişim gösterdi. Renkli kontakt lenste gerçek göz renginde görünen renkler, gözü biraz daha belirgin ve iri gösteren tasarımlar daha çok tercih ediliyor.

Silmo İstanbul Optik Fuarı sizin için nasıl geçti? Fuar hakkında genel değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?
Silmo İstanbul Optik Fuarı her geçen yıl katlanarak yükselen başarı ivmesi sayesinde sayısı oldukça yüksek olan markaların ve bu markalara ait koleksiyonların sergilendiği önemli ve efektif bir organizasyon olmaya devam ediyor. İş ortaklıkları ve yeni pazarlara açılma fırsatı sunan Silmo İstanbul, yeni markamızı ve koleksiyonumuzu hem Türkiye hem de yurt dışına tanıtmak açısından çok önemli bir platform oldu. Sektörel yenilikleri ve teknolojileri Silmo İstanbul’da bir arada görebildiğimiz için ve meslektaşlarımızla buluşma şansı yakaladığımız için memnuniyet duyuyoruz.

On beş yıldır aralıksız optik sektörüne yön veren dergimiz ‘4 your eyes’ ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Sektörün en dinamik haber kaynağısınız. En güncel gelişmeleri, küresel optik pazarına ait haberleri, trendleri, teknolojileri yurt içi ve yurt dışındaki meslektaşlarımıza ulaştırdığınız için teşekkürlerimizi sunmak isteriz. Büyük bir emek ve titizlikle hazırlandığı her sayısında belli olan derginizin ekibini içtenlikle tebrik ederiz.

Ekim 2022