AREN KOZMETİK

Çok Yönlü Hizmet

“Silmo İstanbul Optik Fuarı büyük bir organizasyon ve insanlara güven veriyor. Müşterilerimiz bizleri her yıl karşılarında görmek istiyorlar. Katılımcısı olduğumuz için mutluyuz.”

Sayın İlgen Coşkun, kendinizi okurlarımıza tanıtır mısınız?
Ben İlgen Çoşkun, 1979 yılında Bandırma’da doğdum. Evliyim ve bir oğlum var. Dört kuşaktır eczacılık sektörüne hizmet veren bir aileden geliyorum.

Optik sektörüne nasıl başladığınızdan bahsedebilir misiniz? Yapmış olduğunuz iş kollarınız ile optik sektörü arasında nasıl bir bağ var?
On iki yaşımdan itibaren yaz tatillerinde amcamın ve babamın eczanesinde çalışırdım. Amcamın eczane-optiği ve babamın eczanesi arasında gidip geldiğim süreç içerisinde anladım ki ben amcamın eczanesinde daha çok vakit geçiriyorum. Amcamın eczanesinde arkada bulunan optik laboratuvarında ilk defa fokometre kullanmayı, el taşı ile cam montajı yapmayı öğrendim. O yaşlarda yalnızca Sferic cam satan amcamın, mesleğini niye geliştirmek istemediğine hiç anlam verememiştim. Onun tavsiyesi üzerine Muğla Üniversitesi Optisyenlik bölümünü yazdım. Aşina olduğum optisyenlik mesleğimi diplomamla taçlandırmak istedim. Önce Bandırma, daha sonraları Erdek’te olmak üzere iki yerde parfüm dükkanı açtım. Her gün büyüyen bir network ve müşteri kitlesi kazanıyordum. Ruhsatımızın çıkması sürecinde eğitimimi İşletme Fakültesinde okuyarak tamamladım ve 2005’te ilk optik mağazamı Bandırma’da açtım. 2007’de de ikinci optik mağazamı açtım. Oğlumun 2008’de dünyaya gelmesiyle birlikte çocuk tekstil işine girdim. Tekstil firması kimya sektörüne olan merakımı anlamış olmalı ki kendi markaları ile alkolsüz çocuk parfümü üretmemi istediler. Bu amaçla 2011’de Aren Kozmetik’i kurdum.

Optik sektörüne birçok ürün çeşidiyle hizmet veriyorsunuz. Üretim ağınızı daha fazla genişletmeyi düşünüyor musunuz?
Bizde her zaman iş işi doğurur. Mesela dezenfektanlar ürün gamımıza sürpriz ürün olarak girdi. Sağlık Bakanlığı kozmetik firmalarına böyle bir hak tanıyarak Biosidal ruhsatı almamızın önünü açtı. Bizim de enerjimiz çok şükür yerinde ve üretimimize güveniyoruz.

Ürünlerinizin tasarımı söz konusu olduğunda nelere dikkat ediyorsunuz?Ürünün prototipi yapıldığında en az iki hafta yanımda taşır, kullanır ve yakınlarıma kullanması için dağıtırım. Sonrasında geri bildirimlere bakarak rapor ederiz. Tasarımı ilk bakışta beğenmediğimiz, küçük dokunuşlarla beğenir hale getirdiğimiz de olmuştur. Çok beğendiğimiz bir üründen vazgeçip üretmediğimiz de olmuştur.

Ürün skalasını her geçen gün daha da genişlettiğinizi görüyoruz. Aren Kozmetik’ten daha ne gibi sürprizler bekleyebiliriz?
İthalatın ve navlun fiyatlarının çok yüksek olmasından kaynaklı ithalatı zor birkaç ürünün üretimini fabrikamızda yapmayı planlıyoruz. O sürpriz de bizde saklı kalsın, umarım bir sonraki Silmo İstanbul’a yetiştirmiş oluruz.

Son dönemlerde üretim kapasitenizi artırmak için neler yapıyorsunuz?
Yeni makine alımlarımız oldu. Türkiye’de üretici olmak bildiğiniz gibi oldukça zor. Her gün farklı bir sürpriz ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu sebeple kullandığımız hammaddelerimizi stoklu alır hale geldik. Her an gelen taleplere cevap verebilmek adına tedbirli olup üretimleri karşılamaya çalışıyoruz.

Sektördeki rakip firmaların bıraktığı olumsuz etkilerden sıyrılmak için nasıl bir yönetim anlayışı kullanıyorsunuz?
Aren Kozmetik olarak tekstil, optik ve kimya sektörüne hakimiz. Sahanın ve son tüketicinin neler istediğini çok iyi biliyoruz. Mesela optik solüsyon üretimimiz başladığında birçok cam firmasının camlarında Ar-Ge testlerimizi yaptık. En iyi spektleri yakalamış olmalıyız ki başarı merdivenlerini ağır ağır ve temkinli bir şekilde çıkarak, itibarımızın ve sözlerimizin hep arkasında durduk. Dolayısıyla hiçbir işimizi aceleye getirmedik, yapamayacağımız üretim için vaatte bulunmadık, ne taahhüt ettiysek istenilen zaman ve şekilde yerine getirdik.

Dijital baskılı ürünlerin daha çok beğeni çekmesinin sizce nedenleri nelerdir?
Tamamen psikoloji kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü dijital baskılı ürünler neşeli, ürüne bir anlam veriyor. Mesela yöresel motifli gözlük bezlerimize inanılmaz bir ilgi var.

Covid-19 pandemisi Aren Kozmetik’i nasıl etkiledi? 2023 yılı için hedefleriniz nelerdir?
Pandemide rutin işlerimizi devam ettirdik, en uygun fiyatlarla dezenfektan ve kolonyalarımızı satışa sunduk. Kit ihtiyacı olan cam firmalarımızı ve meslektaşlarımızı temin konusunda çözüm olduk. Hızlıca fog solüsyon üretimini ve formülasyonunu çıkarmak için uğraştık. Faydası açısından yüksek değerli bir ürün oldu. 2023 yılında üretimini yapmadığımız ancak ihtiyaç olarak gördüğümüz ürünleri, üretmeyi planlıyoruz. Girdi maliyetlerini daha da düşürerek uygun fiyata kalitesi yüksek ürünler yapmayı planlıyoruz.

Türkiye optik sektörünün bugünü ve geleceği ile ilgili yorumlarınız nelerdir?
Hiçbir meslektaşımın emeğinin karşılığını bulduğunu düşünmüyorum, bizim sektörümüz yıpranma payı yüksek bir sektördür. Ben sektöre başladığım ilk yıllarda devlet katkısı o kadar yüksekti ki Bandırma’da yeşil kartlı müşterilerin gözlük reçetelerini veren tek mağaza bizdik. İki ay içerisinde neredeyse kurum reçeteleriyle tüm borcumu kapatmıştım. Şimdi maalesef 2005 yılının reçete rakamları bile ödenmiyor. Tabii günden güne zincir mağazalarının açılmasının da sektörümüzde saygınlığın yok olmasına sebep olduğuna inanıyorum.

Silmo İstanbul Optik Fuarı hakkında genel değerlendirmelerinizi öğrenebilir miyiz?
Silmo İstanbul 2021 Optik Fuarı’nın açıkçası pandeminin etkisi ile yoğun olabileceğini düşünmüyordum ancak yanıldım. Beklentimizin üzerinde bir fuar yaşadık. Fog solüsyonlarımızla ihracat yapma şansımız oldu. Silmo İstanbul Optik Fuarı büyük bir organizasyon ve insanlara güven veriyor. Müşterilerimiz bizleri her yıl karşılarında görmek istiyorlar. Fuar müşterilerimizle buluşma fırsatı sağlıyor. Bu sebeple katılımcısı olmaktan mutluyuz.

On beş yıldır aralıksız optik sektörüne yön veren dergimiz ‘4 your eyes’ ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Derginizin optik sektörü için son derece başarılı olduğunu düşünüyorum. Sektöre büyük katkısı olan ve sürekli kendini yenileyen özel bir dergi. Röportajınız için emeği geçen herkese teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.

Kasım 2022