ALTRA OPTİK

İnovasyon Tutkusu

“Tüm katılımcı ve ziyaretçilere kendilerini geliştirmeleri ve bilgilerini güncellemeleri için imkan sağlayan Silmo İstanbul’un her geçen yıl daha da başarılı olmasını diliyorum.”

Merhaba Aslı Hanım… Kendinizi okurlarımıza tanıtıp, Altra Optik’te devam eden kariyer hikayenizden bahsedebilir misiniz?
Merhaba… Profesyonel iş yaşantım hizmet sektöründe başladı. Farklı halkla ilişkiler, tanıtım ve organizasyon firmalarında satış ve pazarlama departmanlarında çeşitli pozisyonlarda görev aldım. Optik sektörü ile buluşmam ise 2008 yılında Shamir Optical Industry’nin Türkiye’deki iştiraki olan Altra Optik’de Pazarlama Uzmanı olarak görev yapmaya başlamamla beraber oldu. Sonrasında Pazarlama ve IK Müdürü olarak kariyerime devam ettim. 2019 yılından bu yana ise Altra Optik’in Türkiye Operasyon Müdürü olarak görev yapıyorum. Firmamızdaki üretim, depo, lojistik, satın alma, kalite, IT ve IK süreçlerinden sorumluyum.

Sektörümüzde sizin yaptığınız görevde kadın çalışan olduğunu hatırlamıyorum. Bir kadın gözüyle yaptığınız görevi nasıl görüyorsunuz
Bizim şirketimizde başta Genel Müdürümüz olmak üzere her kademede çalışan kadın çalışma arkadaşlarımız var. Övünerek söyleyebilirim ki şirketimizin %42’si kadın çalışanlardan oluşuyor. Altra Optik olarak hem kadın hem de erkek çalışanlarımızla büyük ve yüksek enerjili bir yapıya sahip olduğumuzu düşünüyorum.  Ben yapmış olduğum görevde cinsiyetin bir önemi olmadığını düşünüyorum ve ekibimle büyük bir uyum içerisinde çalışmaktan mutluluk duyuyorum.

Shamir Optical’in Türkiye iştirakı olarak, Türkiye’deki faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?
Shamir Optical Industry, 1972 yılından bu yana optik cam tasarım, üretim ve pazarlaması alanlarında 23 ülkede faaliyet gösteren; öncü ve lider çok uluslu bir firmadır. Bu sene Shamir Optical olarak 50. yılımızı kutlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Altra Optik ise Shamir Optical Industry’nin Türkiye’deki iştirakidir ve 2005 yılından bu yana Shamir’in Avrupa’daki optik laboratuvarlarından birisi olarak faaliyet göstermektedir. İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan ve %100 dijital üretim yaptığımız modern optik laboratuvarımızda Shamir’in güçlü AR-GE altyapısı ve yüksek teknoloji ile geliştirdiği ürünlerimizi imal ediyor ve iş ortağımız olan optik mağazalar aracılığı ile gözlük kullanıcılarına ulaştırıyoruz.

Deneyimli ekibimiz ile hızlı, kesintisiz ve kaliteli hizmet sunarak tam memnuniyet ilkesine dayalı çözüm odaklı hizmet sunuyoruz. Hedefimiz gözlük camı kullanıcılarının çeşitli görüş ihtiyaçlarını karşılamak ve görüş kalitelerini artırmak; buna bağlı olarak da hayat kalitelerini en üst seviyeye taşımaktır. İş ortağımız olan optik mağazalara yönelik hedefimiz ise hızlı, kesintisiz ve tam memnuniyet ilkesine dayalı çözüm odaklı hizmet sunmaktır.

Sizi farklılaştıran özellikleriniz ve firmanızın çalışma ilkeleri nelerdir?
Bir optik mağazanın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ürün ve hizmet yelpazesine sahibiz. En önemli amacımız öncelikle optisyenlerin daha sonra da camlarımızı kullanan gözlük kullanıcılarının ‘Kusursuz Müşteri Deneyimi’ yaşamasıdır. Siparişi aldığımız ilk andan başlayarak camın teslimatı ve satış sonrası hizmetlerimiz dahil olmak üzere tüm operasyonun ve müşteri deneyiminin kusursuz şekilde olması ana hedefimiz.

Shamir Optical’in dört ana çalışma ilkesi bize bu amacımıza ulaşmak için rehberlik ediyor: ‘İnovasyon’, ‘En iyi olma hedefi’, ‘Üstün hizmet kalitesi’ son olarak ise değişen kullanıcı ihtiyaçları ve esnek pazar şartlarına tam ve hızlı cevap vermemizi sağlayan ‘Çeviklik’ ilkesinden ödün vermemekteyiz. Shamir’in AR-GE alt yapısından aldığımız sınırsız destek ile pazarımıza yenilikçi ve çığır açan ürünler sunabilmemiz de bizi farklılaştıran en önemli özelliklerimizin başında geliyor.

Shamir; teknolojik ve inovatif açıdan dünyanın lider optik cam üreticisi firmalarından biri. Bu yıl bize tanıtabileceğiniz en yeni inovasyon nedir?
1972 yılında bifokal gözlük camı üreticisi olarak çalışmalarına başlayan Shamir, 1979 yılından bu yana özellikle progressive gözlük camı tasarımlarını geliştirmek üzere yoğun AR-GE yatırımları yapmıştır. Bugün Shamir, kendi bünyesinde 20’den fazla cam tasarımını barındıran, kişiselleştirilmiş gözlük camları tasarlayan, bu tasarımları son kullanıcılar ile buluşturmak için yazılım programları geliştiren sektörünün önde gelen teknoloji firmalarından birisi olmuştur. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz dönemde cam tasarım teknolojilerinde bizi heyecanlandıran en önemli gelişme; yapay zeka teknolojisiyle tasarlanan ilk ve tek progressive gözlük camı dizaynı olan Shamir Autograph Intelligence™’ı dünyadaki tüm Shamir üretim tesisleriyle aynı anda Türkiye’de de üretime başlamamız olmuştu.

Shamir Autograph Intelligence™, tanıtım ve üretimine başladığımız günden bu yana İngiltere, Portekiz ve İspanya’da ‘En İyi Gözlük Camı’ kategorisinde birincilik ödüllerine layık görüldü. Şu anda ise Shamir’in en güçlü yanı olan inovasyon tutkusunu taçlandıran Shamir Metaform™ teknolojisini tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Shamir Metaform™, optik dünyası için bir teknolojik devrim ve optik cam üretiminde imkansızı mümkün kılan bir yenilik.

Bu söyledikleriniz çok heyecan verici… Shamir Metaform™ teknolojisini daha detaylı olarak anlatabilir misiniz?
Memnuniyet ve gururla…. Shamir Metaform™ kısaca nanoyapı teknolojisi ile güçlenen süper dayanıklı camlar demek. Metaform™, Shamir tarafından yıllarca süren AR-GE çalışmaları ve araştırmalardan sonra pazara sunulan nanoyapılı bir cam üretim teknolojisi. Detay verecek olursam Metaform™ teknolojisi camları; daha yüksek darbe direncine, geliştirilmiş koruyucu özelliklere ve ışık dalga boyu kontrol yeteneklerine sahip süper dayanıklı camlar hale getirir.

Bu bahsettiğim özellikleri camın içerisine tek bir seferde özel bir üretim tekniğiyle işler. Tüm bu işlemleri ise hassas ve kusursuz bir şekilde camların indekslerine uyumlu olarak yapar. Metaform teknolojisi; şu anda piyasada mevcut olmayan yeni bir cam türünün üretilmesini sağlar. Farklı indeks ve hammadde özelliklerine sahip camları zenginleştirir ve süper dayanıklı hale getirir. 

Biraz daha detay vermeniz gerekirse bahsettiğiniz süper dayanıklı camlar nasıl üretiliyor?
Öncelikle Metaform’un yeni nesil bir üretim tekniği olduğunun altını çizerek başlamalıyım. Bu tekniğin merkezinde; geliştirilen Preform™ kaplamanın camın yüzeyine özel tekniklerle uygulanması süreci yer alıyor. Preform™ kaplama eşsiz bir tasarım sürecinde bir araya getirilmiş bir kaplama yapısı ve optik filmden oluşan yeni nesil bir cam kaplama türüdür. Optik film ise daha ince ve daha hafif bir cam elde etmeyi sağlayan ve darbe direnci özellikleri nedeniyle NASA dahil otomotiv, havacılık ve uzay endüstrileri tarafından kullanılan güçlü bir katmandır. İlk aşamada Preform™ kaplama; 3D termoform işleme tekniğiyle camın geometrik özelliklerine göre şekillendirilir ve daha sonra cam hammaddesine füzyon tekniğiyle işlenir.

Bu sayede anti-refle kaplama dahil olmak üzere bir optik camda olması gereken tüm özelliklere sahip bir cam üretilmiş olur. Peki şimdi aklınızda bu üretim tekniğinin kullanıcılar için ne gibi faydaları olduğu sorusu belirmiş olabilir. Bu teknolojinin heyecan verici ve çığır açan nitelikte olmasını sağlayan da kullanıcılara ve çevreye faydalarıdır. Bu faydalardan bahsetmem gerekirse öncelikle geliştirilmiş konfor ve güvenlik özelliği sunar.

Bu camlar ile iddiamız son tüketicileri süper dayanıklı, süper ince ve süper hafif camlar ile buluşturmak. Metaform camlar, FDA standart gereksiniminden 18 kata kadar daha dayanıklı, standart eksi numaralı camlardan %40’a kadar daha ince ve daha hafiftir. Daha ince camlar üretilebildiği ve cam yüzeyi kusurları en aza indirgenmiş olduğu için estetik açıdan geliştirilmiş ve her cam için aynı yüksek kalite garantisindedir. Tüm bunların yanında Shamir için inovasyon, yalnızca en ileri teknolojiyi geliştirmek ve en yüksek ürün kalitesi ve performansını sunmakla ilgili değildir. Aynı zamanda tutarlı ve yaratıcı bir şekilde ekolojik olmakla da ilgilidir. Metaform™ üretim süreci çevre dostudur.

Metaform cam üretimi minimum su, kimyasal ve enerji tüketimi kullanarak yapılır. Bu sayede mümkün olan en küçük ekolojik ayak izini bırakması ve çevre üzerinde minimum etki oluşturması sağlanır.

Bu son olarak bahsettiğiniz çevre dostu yaklaşım gerçekten çok değerli… Bu konuda başka neler yapılıyor üretim tesisinizde?
Faaliyetlerimizin ana eksenine oturttuğumuz sürdürülebilir büyümenin, sürdürülebilir çevre ve enerji ilkelerini yaşattığımız sürece mümkün olduğunun bilincinde bir firmayız. Doğal kaynakları verimli kullanmayı, sıfır atık kapsamında geri dönüşüm ve geri kazanımı artırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda; sıfır atık belgesine sahip bir firmayız ve üzerimize düşen tüm yükümlülükleri yerine getiriyoruz.

Bunu bir zorunluluk olarak değil gelecek nesiller için firmamız adına bir sorumluluk olarak görüyoruz. Yine sıfır atık projesi kapsamında, belgelendirme başvurusu yapan ve belgeyi alan ilk firmalardan birisi olmanın gururunu yaşıyoruz. Üretim ve hizmet süreçlerimizin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin doğal ortama zarar vermesini önlemek için hava, su, gürültü ve toprak kirliliği konusunda sürekli iyileştirme ilkelerini uygulayarak, mümkün olan her yerde ve her zaman kirliliği kaynakta önlemeyi hedefliyoruz.

Shamir olarak pazara sunacağınız başka yenilikler var mı?
Yukarıda bahsettiğim gibi Shamir Optical olarak bu sene 50. yılımızı kutluyoruz. Shamir’in 50 yıldır süre gelen inovasyon tutkusu ve yenilikçi yaklaşımı ile pazara sunacağımız yenilikler için sabırsızlanıyoruz. AR-GE departmanımızın üzerinde çalıştığı yeni kaplama ve progressive cam tasarımları olduğunu biliyoruz ama şimdilik detaylarını paylaşamıyorum. Hem kısa vadede yani 2022 yılının ikinci yarısında pazara sunacağımız hem de ilerleyen dönemde fark yaratacak yenilikçi ürünlerimiz olacağını söyleyebilirim.

Yakın dönemde Shamir’in Alpine F1® Takımı ile bir iş birliği gerçekleşti, bu konuda neler söylemek istersiniz?
Shamir ve Alpine F1® Takımı benzersiz bir işbirliğine imza attı. Bu işbirliğine ortak olmaktan heyecan ve gurur duyuyoruz. Alpine F1 Takımı’nın optik performans ortağı olarak AR-GE ekibimiz yenilikçi çalışmalara imza atıyor. Bu ortaklık ile amacımız her bir yarış ekibi üyesinin görüş kalitesi ve güvenliğini sağlayarak performanslarını geliştirmek. Bugünlerde F1 yeni yarış sezonu başladı, bizler de Alpine F1® Takımı’nı yakından takip ediyor ve başarılar diliyoruz.

Bu yıl 17-21 Kasım tarihleri arasında dokuzuncusu gerçekleştirilecek olan Silmo İstanbul Optik Fuarı hakkındaki değerlendirmeleriniz nelerdir?
Silmo İstanbul optik sektörünün tamamının bir araya geldiği en önemli ve başarılı fuar olduğu için çok değerli bir organizasyon. Tüm katılımcı ve ziyaretçilere kendilerini geliştirmeleri ve bilgilerini güncellemeleri için imkan sağlayan bu organizasyonun her geçen yıl daha da başarılı olmasını diliyorum.

Optik sektörüne hizmet veren dergimiz ‘4 your eyes’ ile ilgili yorumlarınız nelerdir?
4 your eyes dergisi uzun yıllardır takip ettiğim, kaliteli içeriği ile sektörün nabzını tutan ve gelişimine katkıda bulunan en önemli yayınlardan birisidir. Sizleri tebrik ediyor ve başarılarınızın artarak devamını diliyorum.

Nisan 2021