ALTRA OPTİK

Kusursuz Müşteri Deneyimi

Tüm katılımcı ve ziyaretçilere kendilerini geliştirmeleri ve güncellemeleri için imkan sağlayan Silmo İstanbul’un her geçen yıl daha da başarılı olmasını diliyorum.

Merhaba Celal Bey… Kendinizi okurlarımıza tanıtıp, Altra Optik’te devam eden kariyer hikayenizden bahsedebilir misiniz?
Merhaba… Profesyonel iş yaşantım hızlı tüketim ürünleri sektöründe başladı. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren öncü firmaların satış, pazarlama departmanlarında çeşitli pozisyonlarda görev yaptım. Optik sektörü ile buluşmam ise 2009 yılında çok uluslu bir firma olan PPG şirketinde, Transitions Optical’ın Ürün Sorumlusu olarak görev yapmaya başlamamla beraber oldu. Sonrasında yine aynı firmada Kilit Müşteriler Müdürü olarak kariyerime devam ettim. 2014 yılından sonra ise iki seneye yakın bir süre Essilor Group Eğitim Müdürü olarak çalıştım. Aralık 2015 tarihinden bu yana ise Shamir Optical Industry’nin Türkiye’deki şirketi Altra Optik’in Türkiye Satış Müdürü olarak görev yapıyorum.

Shamir’in Türkiye iştirakı olarak, Türkiye’deki faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?
Shamir Optical Industry, 1972 yılından bu yana optik cam tasarım, üretim ve pazarlaması alanlarında 23 ülkede faaliyet gösteren; öncü ve lider çok uluslu bir firmadır. Altra Optik ise Shamir Optical Industry’nin Türkiye’deki iştirakidir ve 2005 yılından bu yana Shamir’in Avrupa’daki optik laboratuvarlarından birisi olarak faaliyet göstermektedir. İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan ve %100 dijital üretim yaptığımız modern optik laboratuvarımızda Shamir’in güçlü AR-GE altyapısı ve yüksek teknoloji ile geliştirdiği ürünlerimizi imal ediyor ve iş ortağımız olan optik mağazalar aracılığı ile gözlük kullanıcılarına ulaştırıyoruz. Hedefimiz gözlük camı kullanıcılarının çeşitli görüş ihtiyaçlarını karşılamak ve kalitesini artırmak; buna bağlı olarak hayat kalitelerini en üst seviyeye taşımaktır. İş ortağımız olan optik mağazalara yönelik hedefimiz ise hızlı, kesintisiz ve tam memnuniyet ilkesine dayalı çözüm odaklı hizmet sunmaktır.

Çalışma ilkeleriniz ve sizi öne çıkaran özellikleriniz nelerdir?
Altra Optik olarak bir optik mağazanın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ürün yelpazesi ve hizmet kabiliyetine sahibiz. Amacımız hem gözlük kullanıcıları için hem de optik mağazalar için ‘Kusursuz müşteri deneyimi’ oluşturmaktır. Shamir’in 4 ana çalışma ilkesi bize bu amacımıza ulaşmak için ışık tutuyor: Bu ilkelerden ilki ‘İnovasyon’; Shamir’in AR-GE alt yapısı sayesinde pazara devrim niteliğinde ürünler sunuyoruz. İkinci ilke ise ‘En iyi olma hedefi’dir. Bu bağlamda öğrenmekten ve kendimizi geliştirmekten asla vazgeçmiyoruz. Üstün kaliteli ürünlerle mutlu müşteri deneyimi sağlıyoruz. Vizyonumuzu, teknoloji ile birleştirerek iş ortaklarımız ve kullanıcılar için elimizden gelenin en iyisini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Üçüncü olarak ‘Üstün hizmet kalitesi’ ilkesi büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla iş ortaklarımızı dinliyor ve isteklerinizi anlıyoruz. Bu sayede işlerinin ihtiyaçlarına göre daha iyi hizmet verebiliyoruz. Son olarak ise değişen kullanıcı ihtiyaçları ve esnek pazar şartlarına tam ve hızlı cevap vermemizi sağlayan ‘Çeviklik’ ilkesinden ödün vermemekteyiz.

Shamir; aldığı ödüllerle, teknolojik ve inovatif açıdan dünyanın lider firmalarından biri. Kullandığınız bu yüksek teknolojilerden ve genel özelliklerinden söz edebilir misiniz?
1972 yılında bifokal gözlük camı üreticisi olarak çalışmalarına başlayan Shamir, 1979 yılından bu yana özellikle progressive gözlük camı tasarımlarını geliştirmek üzere yoğun AR-GE yatırımları yapmıştır. Bugün Shamir, kendi bünyesinde 20’den fazla cam tasarımını barındıran, kişiselleştirilmiş gözlük camları tasarlayan, bu tasarımları son kullanıcılar ile buluşturmak için yazılım programları geliştiren sektörünün önde gelen teknoloji firmalarından birisi olmuştur.  Öncü tasarım teknolojilerimiz Eye-Point Technology III®, Natural Posture™, IntelliCorridor™, As-Worn Quadro™ ve Close-Up™ ‘tan faydalanarak üreten ve progressive camda ‘Yepyeni Bir Görüş Deneyimi’ sunan Shamir Autograph III™; farklı yaşam şekilleri ve görüş ihtiyaçlarına çözüm sunan progressive camlarımız Shamir Autograph InTouch™, Shamir Urban™ ve kişiye özel bifokal camımız Shamir Duo™; çocuklara özel progressive gözlük camlarımız Shamir Cool™; mesleki – ofis gözlük camlarımız Shamir Computer™ & Shamir Workspace™, kişiye özel tek odaklı camlarda Smart ürün ailelerimizle; her zaman en iyiyi arayan müşterilerimize hizmet sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bizi heyecanlandıran en önemli gelişmelerden birisi de; yapay zeka teknolojisiyle tasarlanan ilk ve tek progressive gözlük camı dizaynı olan Shamir Autograph Intelligence™’ı dünyadaki tüm Shamir üretim tesisleriyle aynı anda 2019 yılında Türkiye’de de üretime başlamamız oldu. Artık her adisyon için farklı bir dizayn tasarlayan yapay zeka teknolojisi sayesinde kullanıcıların yaşam tarzlarına uygun progressive camlar üretebiliyoruz. Shamir Autograph Intelligence™, tanıtım ve üretimine başladığımız günden bu yana İngiltere, Portekiz ve İspanya’da ‘En İyi Gözlük Camı’ kategorisinde birincilik ödüllerine layık görüldü. Biz de Altra Optik–Shamir Türkiye ekibi olarak bu benzersiz ve yenilikçi ürünü kullanıcılar ile buluşturmanın heyecanı ve gururunu yaşıyoruz. Sadece bir bölümünü saydığım ürünlerimizi geniş hammadde seçeneklerimiz ve premium gözlük camı kaplama çeşitlerimiz ile zenginleştiriyoruz.

Shamir progressive ve tek odaklı cam tasarımlarının yanında özel cam hammaddeleri ile de öne çıkıyor. Bizimle bu hammaddelerden Shamir Blue Zero™ ile ilgili bilgilendirebilir misiniz?
Shamir Blue Zero™ zararlı mavi ışıktan gözlerimizi korumak için tasarlanmış gözlük camı hammaddesidir. Bildiğiniz gibi zararlı mavi ışığa uzun süre maruz kalmak kısa vadede göz yorgunluğu, göz kuruması, görsel kontrast azalması ve baş ağrılarına yol açabilir. Uzun vadede ise maküla dejenerasyonuna yol açabilir ve retina rahatsızlıkları riskini artırır. Çocukların göz içi mercekleri daha şeffaf olduğu için gözleri daha savunmasızdır. TV ekranları, tablet, bilgisayar ve akıllı telefonların mavi ışığından daha fazla etkilenirler. Benzersiz bir polimer yapıya sahip Shamir Blue Zero™ gözlük camları berraktır ve mavi ışığın zararlı etkilerini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca zararlı UVA ve UVB ışınlarını da etkin bir şekilde engeller. Sadece reçeteli gözlük kullanıcıları için değil numarasız gözlük kullanıcıları için de son derece uygundur. Evden çalışma ve uzaktan eğitim ile artan dijital cihaz kullanımına karşı göz sağlığının korunması için Shamir Blue Zero™ ideal bir çözüm olacaktır.

Shamir olarak cam kaplamalarında da yeni ürünlere imza atıyorsunuz. Son olarak 2020 yılında üretmeye başladığınız Shamir Glacier + UV IR™ kaplamanız ve bu kaplamanın son kullanıcıya faydalarından bahsedebilir misiniz?
Güneş ışınları yaşamımız için vazgeçilmez ancak tamamının faydalı olmadığını biliyoruz.  Gözlerimizi yalnızca güneşin UV ışınlarından değil, diğer zararlı ışınlardan da korumamız gerekiyor. Güneş ışığından gelen kızılötesi ışınlar gözlerimize zarar verebilir. Shamir’in geliştirdiği Shamir Glacier + UV IR™ gözlük camı kaplaması gözleri kızılötesi ışınlara karşı koruyarak göze ulaşan kızılötesi ışın miktarını önemli ölçüde azaltır. Kızılötesi ışınlar göz içerisinde fototermal etkiye sahiptir ve ısıya dönüşür. Yapılan araştırmalar kızılötesi ışınların göze sadece termal hasar vermekle kalmayacağını, aynı zamanda UV ışınlarının bilinen etkilerini de artırabileceğini göstermektedir. Shamir Glacier + UV IR™ kızılötesi radyasyonu filtreleyerek standart gözlük camlarına kıyasla 3 kata kadar daha fazla koruma sağlar ve göz sağlığını korumaya yardımcı olur. Tüm hammadde ve indekslerde uygulayabildiğimiz bu kaplamamızın, UV ışınlarını kesen hammaddelerle kullanılmasını öneriyoruz.

Altra Optik olarak pandemi sürecinde ticari faaliyetlerinizi nasıl yönettiniz? Pandemi süreci hepimiz için belirsizliklerle dolu, endişeli bir süreç oldu ve maalesef hala devam ediyor. Öncelikle çalışma arkadaşlarımızın sağlığını korumak için gerekli önlemleri aldık ve hala bu önlemleri sıkı şekilde uygulamaya devam ediyoruz. Ofis ve üretim departmanlarımızı gruplara bölerek birbirleriyle teması olan insan sayımızı azalttık ve uzaktan çalışma modelini uygulamaya aldık. Bir diğer önemli uygulamamız da dijitalleşme oldu; bu dönemde iş ortaklarımız için pandemi dönemine özel, bu süreci daha etkin yönetebilmeleri ve işlerini geliştirebilmelerine yönelik seminerler hazırlayarak video konferans yönetimiyle toplantılar düzenledik. Aynı zamanda, iç eğitimlerimizi dijital olarak sürdürerek ‘Hibrit Satış Metodolojisi’ uygulamasına başladık. Sanal mağaza ziyaretleri gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Pandemi dönemi tüm ticari faaliyetlerimizi gözden geçirerek, yeni şartlara ve oluşan ihtiyaçlara göre iş yapış şeklimizi yenilediğimiz bir süreç oldu.

Sosyal sorumluluk projelerinde yer alan öncü firmalardansınız. Ne tür projelerde yer alıyorsunuz?
Genel olarak göz sağlığı konusunda farkındalığı artıracak ve topluma faydalı olabilecek projeleri elimizden geldiğince gerçekleştirmeye ve desteklemeye çalışıyoruz. Pandemi döneminin başında, sağlık çalışanlarımızın zorlu mücadelesine destek olmak ve minnettarlığımızı göstermek amacıyla bir proje gerçekleştirdik. 8 Mayıs 2020 tarihinde maske kullanımı ile camın yüzeyinde oluşan buğuyu önleyen Anti-Fog kaplamalı Shamir Eyres markalı medikal güvenlik gözlüklerimizi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde görev yapan sağlık çalışanlarına ulaştırdık. Ayrıca dünya çapında körlük ve görme bozukluğuna dikkat çekmek amacıyla her yıl Ekim ayının ikinci haftasında gerçekleştirilen Dünya Görme Günü etkinliğini geçtiğimiz yıl ‘Göz kontrolünüzü yaptırın, hayata odaklanın’ projesi kapsamında; Kartal’da bulunan Yakacık Hatice Abbas Halim Sevgi Evleri Çocuk Yuvası’nda düzenledik. Çocukların gözlük ihtiyaçlarını karşılayarak bizleri çok mutlu eden bir sosyal sorumluluk projesine imza attık. Bu projemizin ilerleyen dönemlerde süreklilik kazanması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Altra Optik olarak 2021 yılı optik sektörü ile ilgili öngörüleriniz nelerdir?İçerisinde bulunduğumuz dönem hem ekonomik hem de psikolojik olarak hepimiz için çok zor geçse de bizler sağlık sektörünün bir parçasıyız ve gözlük kullanıcılarının ihtiyaçlarının artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Bu dönemde evden çalışma, uzaktan öğretim ve buna bağlı olarak dijital cihaz kullanımının artışıyla gözlük kullanım oranında bir artış söz konusu oldu. Özellikle dijital cihazların yoğun kullanımı ile ortaya çıkan göz yorgunluğuna karşı zararlı mavi ışığı engelleyen gözlük camlarına olan talebin arttığını gözlemledik. Yurt dışı merkez ofisimizle yaptığımız görüşmeler ve aldığımız bilgileri de değerlendirecek olursak, 2021 yılının geri kalan kısmı ve sonraki yıllarda da gözlük kullanımının artacağını optik sektörü için güzel bir dönem olacağını öngörüyoruz.

Bu yıl 18-21 Kasım tarihleri arasında sekizincisi gerçekleştirilecek olan Silmo İstanbul Optik Fuarı hakkındaki değerlendirmeleriniz nelerdir?
Silmo İstanbul optik sektörünün tamamının bir araya geldiği tek fuar olduğu için çok değerli ve önemli bir organizasyon. Tüm katılımcı ve ziyaretçilere kendilerini geliştirmeleri ve güncellemeleri için imkan sağlayan bu organizasyonun her geçen yıl daha da başarılı olmasını diliyorum.

Optik sektörüne hizmet veren dergimiz ‘4 your eyes’ ile ilgili yorumlarınız nelerdir?
4 your eyes dergisi uzun yıllardır takip ettiğim, kaliteli içeriği ile sektörün nabzını tutan ve gelişimine katkıda bulunan en önemli yayınlardan birisidir. Başarılarınızın artarak devamını diliyorum.

Nisan 2021