Göz Haberi
GÖZ TANSİYONU DEĞERLERİ KAÇ OLMALIDIR?

GÖZ TANSİYONU DEĞERLERİ KAÇ OLMALIDIR?

Göz tansiyonu günümüzün en önemli sorunlarından bir tanesidir. Göz tansiyonu değerlerine de dikkat edilmesi gerekir.

Göz tansiyonu (glokom), her yaşta görülebilir. Ancak, 40 yaşın üzerindeki hastalarda daha sıklıkla görüldüğünden bu hastaların yılda bir defa göz tansiyonu kontrolünden geçmesi gerekir. Ailesinde göz tansiyonu olanlar ise daha sık kontrolden geçmelidir. Göz tansiyonu günümüzde çoğu kişide görülen rahatsızlıklardan bir tanesi olarak öne çıkmaktadır. Optik sinirlere de zarar veren göz tansiyonu göz hastalıklarından en çok görülenler arasında yer alır. Göz tansiyonunun yüksek olması gözdeki sinirlere de zarar vermektedir. Hastaların büyük bir bölümünde herhangi bir belirti görülmez. Erken dönemde bazı hastalarda sabahları belirginleşen baş ağrıları, zaman zaman bulanık görme, geceleri ışıkların etrafında ışıklı halkalar görülmesi, televizyon izlerken göz etrafında ağrı, vb. belirtiler ortaya çıkabilir.

Göz Tansiyonu Değerleri Kaç Olmalıdır?
Göz tansiyonunun sürekli yüksek olması zaman içerisinde görme bozukluklarına yol açabilir. Göz tansiyonu değeri mutlaka 12 ile 22 mm Hg arasında olmalıdır. Bu değer genellikle normal kabul edilir. Ayrıca kişinin göz tansiyonu değeri 22 mm Hg ve üstü olursa göz tansiyonunun yüksek olduğu düşünülür. Göz tansiyonunun yüksek olması önemli bir risk faktörü olarak ortaya çıkmaktadır. Göz tansiyonu mutlaka belli aralıklar ile ölçülmelidir. Göz tansiyonunun normal değerlerde olması da önem taşımaktadır.

Göz Tansiyonu Kaç Olursa Tehlikelidir?
Günümüzde çoğu kişide göz tansiyonu görülmektedir. Göz tansiyonunun yüksek olmasının da belli başlı göz sağlığı sorunlarına yol açtığı biliniyor. Buna göre göz tansiyonu değeri 22 mm Hg ve üstü olduğu takdirde oldukça tehlikelidir. Bu şekilde tehlike oluşturan göz tansiyonu değeri sürekli yüksek çıktığı takdirde bazı sağlık sorunlarına neden olur. Yüksek göz tansiyonu olan kişilerde glokom da görülebilir. Özellikle akut açı göz tansiyonu da çok önem taşımaktadır. Buna göre çok şiddetli göz ağrıları, mide bulantısı ve kusma yaşanır. Gözlerde ani kızarıklıklar oluşurken ani bir şekilde bulanık görme de oluşur.

Göz Tansiyonu Kaç Olursa Kör Eder?
Normal kişilerde göz tansiyonu 20 mm Hg üzerinde olduğunda bu tehlike yaratmaktadır. Erken evrede çok bir etkisi olmayan göz tansiyonu ilerleyen dönemlerde ve 40 yaşın üzerinde ciddi sonuçlar doğurur. Göz tansiyonu 50 mm üzerine çıktığı takdirde tedavi edilmediği durumda kalıcı körlük de oluşabilir. Bu durumda göz tansiyonu da doğru bir şekilde acil olarak tedavi edilmelidir.

 

 

Eylül 2021