Göz Haberi
2050’YE KADAR TOPLUMUN YÜZDE 60’ININ ‘MİYOPİ’ OLMASI BEKLENİYOR

2050’YE KADAR TOPLUMUN YÜZDE 60’ININ ‘MİYOPİ’ OLMASI BEKLENİYOR

Covid 19 salgını sebebiyle günümüzde birçok işyeri home office şeklinde çalışmaya geçmiş ve eğitim sistemi de online eğitime dönmüş durumda. Bu süreçte yetişkinlerin evde çalışma süreci ve öğrencilerin online eğitimleri tablet ve bilgisayar kullanımını oldukça arttırmıştır. Tablet, bilgisayar, televizyon, telefon ve bunun gibi aletlere çok yakın ve odaklı bakılması nedeniyle de uzağı görme bozukluğu olarak adlandırılan miyopi oranı da eskiye oranla oldukça hızlı bir şekilde artmıştır. Son 1 yıl içerisinde toplumun yüzde 30 ile 35’inin bilgisayara bağlı görme bozukluğunun geliştiğini açıklayan Doç. Dr. Deniz Turgut Çoban, buna bağlı olarak 2050 yılına kadar toplumun yüzde 60’a yakınının miyopi olacağının öngörüldüğünü aktardı.


Gözler yakını görmek için çok efor hacar
Doç. Dr. Çoban, normalde gözün uzak odaklı olduğunu anlattı. İnsanın uzağı gayet iyi görebildiğini belirten Doç. Dr. Çoban, “Yakın görme için ise gözlerimiz farklı bir efor harcar. Sürekli yakından baktığımızda ise gözümüz yakına odaklanmaya çalışarak miyop dediğimiz olayı ortaya çıkarır. Bu da uzak görme bozuklukları olarak karşımıza çıkmaktadır. Pandemiden sonra son bir yıl içerisinde miyopi oranında artış görüldü. Miyopiye bağlı gözlerde kayma da gözlemledik. Sürekli yakına bakmak özellikle çocukların gözlerinde bozukluklara, şaşılıklara sebep olabiliyor. Bu nedenle aralıklı çalışmaya dikkat etmek gerekiyor. Çocuklar da dışarıya çok çıkmadıkları için tablet, telefon gibi ürünlerle oynuyorlar. Onlardan istediğimiz şey ise yarım saatlik ya da 1 saatlik çalışmanın ardından açık havada 5 dakika uzağa bakacakları bir ortamda bulunmaları. Özellikle boş vakitlerini açık ve geniş ortamlarda geçirmelerini istiyoruz” dedi.


Açık havada uzağa bakma tedavisi
Göz sağlığı için açık havada vakit geçirilmesi önerisinde bulunan Doç. Dr. Çoban, “Gün ışığının miyopiyi ve göz bozukluklarını engelleyen koruyucu etkisi vardır. Eğer dar alanda değilseniz gözünüzü 20 metre uzağa odaklamanızı sağlar, yakından bizi uzaklaştırır ve göz kaslarımızın rahatlamasını sağlar. Miyopinin gelişmesini de engeller, özellikle miyopinin tedavisinde bunu önermekteyiz” dedi.

Ağustos 2021