Röportaj
TREE SPECTACLES

TREE SPECTACLES

ÇAĞIN BEKLENTİ VE İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAK AMACIYLA BAĞIMSIZ BİR GÖZLÜK MARKASI OLARAK KURULAN TREE SPECTACLES, MİNİMAL ÇİZGİDEKİ RAFİNE TASARIM ANLAYIŞINDAN VE DETAYLARA GÖSTERDİĞİ ÖZENDEN ÖDÜN VERMİYOR.

2012 Mido Optik Fuarı’nda lanse ettikleri ilk ahşap gözlük koleksiyonunun başarılı çıkışından sonra ‘Made in Italy’ etiketini gururla taşımaya başlayan Tree Spectacles’ın Kurucu Ortaklarından Marco Barp ile markasının temel değerleri, tasarım yaklaşımı ve yeni beğenilere sundukları iki seriden oluşan koleksiyonları hakkında yapılan röportajı sunuyoruz.

Tree Spectacles olarak okurlarımıza yeni beğenilere sunduğunuz iki seriden oluşan koleksiyonunuzdan bahsedebilir misiniz?
Bu yıl optik pazarına kazandırdığımız koleksiyonumuz iki seriden oluşuyor. Block ve Light ismini verdiğimiz bu yeni serilerimizin şirketimizin sektörel duruşu ile markamızın DNA’sının bir parçası olan tasarım felsefemizi en ideal şekilde yansıttığına inanıyoruz. Tree Spectacles olarak sunacağımız koleksiyonlarımızda bu başarıya ulaşmak için her bir seriyle ilgili ekstra çalışma yaparak, serilerimizi her seferinde evrimleştirmeye ve geliştirmeye özen gösteririz. Örneğin materyal olarak asetatı tercih ettiğimiz serilerimizde, son ürüne daha temiz ve keskin bir incelik katan kenar bölümlerin bitirilişine ve frezelenmesine daha fazla önem veriyoruz. Koleksiyonlarımızda yeni renklerimizi sunma şeklimize de büyük bir enerji harcarız. Bir yandan çizgimize renk katan çok farklı olan yeni modeller oluştururken diğer yandan da denge ve temiz tasarımla özdeşleşen ‘Tree Spectacles’ tasarım stilini yakından takip edenlerin beklentilerini karşılayan yeni serilerimizi de bu gelişim mantığı ile oluşturduk. Böylelikle Block serimizde çarpıcı titanyum modeller hazırladık. Süper hafif, ancak öncekilerinden biraz daha büyük ölçülerde olan bu yepyeni titanyum tasarımlarımızın ön kısımları için de yeni renk versiyonları geliştirdik. Zengin renkler ve iki tonlu efektlerle öne çıkan modellerimize, aynı zamanda hafif ve zarif bir denge de eklemek istedik. Materyalde gerçekten benzersiz bir parlak etki geliştirmek için son işlem tekniklerine özel olarak önem verdiğimiz ve kadınlara yönelik beğenilere sunduğumuz Light serimizde de titanyumu merkeze koyduk. Block ve Light serilerinden oluşan yeni koleksiyonumuzun büyük ilgi ile karşılandığını ve serilerimizi ilerleyen dönemlerde yeni eklenen stillerle genişletmeyi düşündüğümüzü de belirtmeliyim.

Tree Spectacles’ın tasarımlarımda öncelik verdiği konular nelerdir, markanızı diğerlerinden öne çıkaran özellikleri nelerdir?
Tree Spectacles, her zaman özgün, iyi hazırlanmış, inovasyona dayalı uzman tasarım süreçlerinin sonucunda, farklı teknik özellikler ve niteliklere sahip materyalleri tercih ederek kullanıcıların stillerine zarafet, rahatlık ve işlevsellik ekleyecek olan optik ve güneş gözlüklerinin geliştirilmesi ve üretimde uzmanlaşmış bir markadır. Az önce de belirttiğim gibi tüm koleksiyonlarımızda gerçekten göze çarpan detayların, renk efektlerinin, iki tonlu kombinasyonların kullanımıyla ve materyallerimizi işleme ve kesme yöntemlerimizdeki unsurları teknik donanımla bir araya getirme özelliğimizle kurulduğumuz günden bugüne dikkatleri üzerimize çekmeyi başardık. Yenilikçi oluşumuz, modern teknikleri uyguluyor oluşumuz bizi hem tasarım hem de iş ortaklarımızla yürüttüğümüz üretim faaliyetlerimizde bir adım öne çıkarıyor. Özellikle diğer koleksiyonlarımız içinde büyük önem verdiğimiz AR-GE çalışmalarımızı yeni koleksiyonumuzda Japon titanyumu üzerine yoğunlaşarak devam ettirdik. Böylece çok yüksek kalitede ve estetik olarak mükemmelliği yakaladığına inandığımız yeni gözlüklerimizi gözlük severlerin beğenilerine sunmaktan gurur duyuyoruz.

Koleksiyonlarınızda materyal olarak Mazzucchelli M49’u da kullandınız. Bu biyo asetatın türünün gözlüklerinize sağladığı estetiksel avantajlar nelerdir?
Evet, Mazzucchelli M49 biyo bazlı bir asetattır ve bu materyalin belirli renklerini seçerek koleksiyonlarımızda kullanmayı tercih ediyoruz. Biyo bazlı olma özelliğiyle çevre dostu yaklaşımımıza uygun olan ve bu bağlamda avantajlı bir materyal olmasının yanı sıra, aynı zamanda çok yüksek kalite standartlarını oluşturmamızda da büyük kolaylık ve rahatlık sağlamaktadır. Mazzucchell M49 ile seçtiğimiz renkler de son derece soft olduğundan kullanıcılara benzersiz ve modern görünümler vadetmemizi sağlamaktadır. Çağdaş ve zamanın ruhunu yakalayan bir gözlük markası olduğumuz için bu materyalin ürün yelpazemizde son derece etkin ve verimli olduğunu fark ettik. Eko sisteme en az zararı veren bu asetat türü ile çalışmalarımızda oldukça kolay ve rahat bir şekilde gerçekleşmiştir. Öyle ki geçmiş yıllarda kullandığımız normal asetattan bile daha iyi sonuçlar alabildiğimizi görmek bizi heyecanlandırdı. Tree Spectacles olarak elbette en büyük heyecanı biyo asetat aracılığıyla sürdürülebilirlik alanında da hizmet sunabiliyor olmamız vermektedir. Mümkün olduğunca çevre bilinciyle hareket eden bir marka olarak sürdürülebilirlikle ilgili elimizden gelen tüm çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda gözlük kutularımız ve ambalajlarımız için geri dönüştürülmüş kağıtlardan istifade ediyoruz. İşimizin her alanında sorumluluk almak bizim ödün vermediğimiz bir marka değerimizdir.

Koleksiyonlarınızda titanyum materyali ile de çalışarak başarılı ürünler ortaya koyuyorsunuz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Japon titanyumunun anti-alerjik, hafif, dayanıklı ve esnek oluş gibi özellikleriyle bizi marka olarak çok yüksek bir tasarım seviyesine taşıdığını rahatlıkla söyleyebilirim. Prestiji ve teknik yeterlilikleri yüksek bir materyal olarak tasarımlara sağlamlık, direnç sunmanın yanı sıra, esnekliğini koruyan yapısıyla optik sektörünün vazgeçilmezleri arasındaki yerini korumaktadır. Japon titanyumu çok ince çizgilere sahip gözlükler oluşturmaya olanak sağlayabilirken rahat ve kullanımı zevkli olan daha kalın çerçevelerin hazırlanmasını da kolaylaştırmaktadır. Japon titanyumu tasarımlarımız için yenilikler ve deneysel çalışmalar yapmamızı sağladığından Block ve Light serilerimizde bu materyal ile keyifle çalıştık. Bizim için gerçekten olağanüstü bir materyal oldu, beğeniyle karşılanan yeni koleksiyonumuzun da merkezi haline geldi.

Optik sektöründe bağımsız bir marka olarak devam eden yolculuğunuz nasıl başladı, Tree Spectacles’ın kuruluşu ve gelişimi ile ilgili neler paylaşmak istersiniz?
Tree Spectacles’ı 2011 yılında kurduk ve yenilikçi ahşap gözlük koleksiyonumuzu ilk olarak 2012 yılında Mido Optik Fuarı’nda görücüye çıkararak sektöre adımımızı attık. Mido’da sunduğumuz ahşap koleksiyonumuzun getirdiği sesin neticesinde çok çeşitli koleksiyonları geliştirme fırsatı yakalayacağımızı anlamıştık. Prestijli materyaller her zaman için bizim odak noktamız oldu. Geriye dönüp baktığımda ilk ahşap koleksiyonumuz, Tree Spectacles olarak yeteneklerimizi ve gelecekte yapabileceğimize inandığımız her şeyi temsil ediyordu. Bu ahşap gözlük koleksiyonundaki ilk ürünlerimizi dönemin optik pazarındaki sistemden oldukça farklı olarak ‘katmanlı’ bir tasarım formuyla ve patentli olarak oluşturmuştuk. 2012 Mido Optik Fuarı lansmanımızla birlikte net, fresh ve ultra modern bir tasarım kimliğine sahip markamızı, her zaman minimalist estetik anlayışlara daha yakın durarak evrimleştirmeye ve geliştirmeye odaklandık. Geçen süre zarfında benzersiz bir stil ve sofistike bir görünüm vadeden çeşitli materyallerle zenginleştirilmiş koleksiyonlarımızı her seferinde daha ileriye doğru yönelerek beğenilere sunuyoruz. Özellikle son iki yıldır, alanlarında uzman üretici iş ortaklarımız tarafından Japonya’da ve İtalya’da imal edilen asetat, biyo asetat ve titanyumdan hazırlanmış koleksiyonlarımızla muazzam bir başarı yakaladık.

Son dönemlerde sezonsuz moda yaklaşımına, zamansız stillere, özgünlüğe ve sürdürülebilirliğe eğilimin artığını görüyoruz. Siz markanız adına bu konuda neler düşünüyorsunuz?
Evet, küresel optik sektörü olarak böyle bir eğilim içerisine girildiğini kesinlikle söyleyebilirim. Açıkçası henüz 10. yılını kutlayan bir gözlük markası olarak halihazırda yapmakta olduklarımızla ve sektöre sunduğumuz ürünlerle bu eğilimin bizimle uyumlu ilerlediğini belirtmek isterim. Tree Spectacles olarak mevsimsel trendlerden ziyade tamamen sunduğumuz ve sunacağımız ürünlerin mükemmelliğine odaklanmış teknik bir yaklaşıma sahibiz. Tasarımsal dikkatimizi günümüz moda trendlerinin ‘süper moda’ olarak tanımladığı unsurlarına değil; mevsimlerden ve sezonlardan bağımsız olan zamansız olarak nitelendirebileceğimiz, sofistike ve zarif tasarımların oluşturulmasına veriyoruz. Sürdürülebilirlik de bugün bizim için odak noktalarımızdan olan önemli bir konudur ve marka olarak daha önce de bahsettiğim gibi çalışma şeklimizi çevresel hassasiyetimiz sebebiyle sürdürülebilirliğe uygun olacak şekilde yapılandırmaya özen göstermekteyiz. Bu bağlamda da geleceğe dönük hedeflerimizde daha fazla ön planda olmasını istediğimiz sürdürülebilirlik çalışmalarımızı, birincil materyali biyo asetat olan koleksiyonumuzu hazırlayarak başlatmış olduk. Özgünlük ise halihazırda Tree Spectacles ile bütünleşmiş kavramlardan biridir.  Dünya devleri arasında henüz oldukça küçük ve bağımsız ilerleyen bir İtalyan markası olsak da, ekibimizdeki her kişi köklü geçmişleri ve uzun yıllara dayanan deneyimleriyle kendilerini araştırma, geliştirme ve tasarım konusunda iyi eğitmiş olduklarından büyümeye ve gelişmeye açığız. Teknik yeniliklere ve dolayısıyla özgün tasarımlara adanmışlığımızla kullanıcıların hemen tanıyabileceği ürünlere sahip olduğumuzu düşünüyorum. Son olarak çağın gerekliliklerinden doğmuş son derece modern bir marka olarak dönemin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak ürünler ve hizmetler vermeyi amaç edindiğimizi söyleyebilirim.


Kaynak: www.2020europe.com

Temmuz 2021