Göz Haberi
YANLIŞ IŞIK GÖZÜN DÜŞMANI!

YANLIŞ IŞIK GÖZÜN DÜŞMANI!

Yapay ışığın geliş açısı, parlaklık derecesi gibi detayları göz sağlığını çok yakından ilgilendiriyor. Işık migren, göz tansiyonu, miyozis ve miyopi gibi birçok hastalığı etkiler.

Sonbahar ve kış aylarında, doğal ışıkla aramızdaki mesafe biraz daha açılıyor. Dolayısıyla daha fazla yapay ışık kullanıyoruz. Evde, ofiste ve bulunduğumuz tüm kapalı mekanlarda maruz kaldığımız yapay ışığın geliş açısı, parlaklık derecesi gibi detayları göz sağlığını çok yakından ilgilendiriyor. Işık migren, göz tansiyonu, miyozis ve miyopi gibi birçok hastalığı etkiler. Günümüz dünyasında kapalı mekanlarda ve doğal ışıktan uzakta geçirdiğimiz zaman dilimi, günden güne artıyor. Bu süre sonbahar-kış aylarında çok daha fazla olur. Işığa duyulan ihtiyaç anında ise devreye yapay ışıklar girer. Ancak bulunduğumuz ortamı aydınlatmak amacıyla kullandığımız ışıklar, doğru kullanılmadığı takdirde göz sağlığını tehdit edebilir. Genelde dikkat edilmeyen bu detay, ilerleyen zamanlarda göz hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık problemine yol açabilir. Ev ve çalışma ortamlarında, özellikle parlak ışıktan kaçınmak gerekir. Işığın çok parlak olduğu ortamlarda göz bebeği küçülür. Bu durum baş ağrısına neden olur ve migreni tetikleyebilir. Aydınlatmalarda floresan ampuller çok fazla elektromanyetik dalga yaydığı ve ışığı kesik kesik gönderdiği için önerilmez. Led ampul kullanılması gözleri daha az yorar. Aydınlık kadar loş ve karanlık ortamlarda gözler için problem yaratır. Ortam karanlık olduğunda daha iyi görebilmek için göz bebeği büyür. Bu da göz tansiyonunun artmasına neden olabilir.

Çalışırken ışık önden gelmeli!
Çalışma ortamlarındaki ışığın masaya önden vurması ve kişinin gölgesinin masaya düşmemesi gerekir. Işık, göz hizasının daha yukarısından masaya gelmelidir. Masa lambası kullanıldığında da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Sağ el kullanıyorsak ışık soldan, sol elimizi kullanıyorsak ise ışık sağdan omuz üzerinden masaya düşmelidir.

Gece uyurken ışığı açık bırakmayın!
Gece uyurken ışıkların açık bırakılmaması gerekir. Bu durum gözde miyozis (küçülme) yaparak miyopiye neden olabilir.

Temmuz 2021