Marka Hikayesi
BOGNER

BOGNER

YÜKSEK KALİTEYİ, ZARAFETİ VE LÜKS STİLİ SPOR GİYİM ÜRÜNLERİNDE VE AKSESUARLARINDA BULUŞTURAN BOGNER; SPORCULAR VE SPOR TUTKUNLARI KADAR DÜNYACA ÜNLÜ YILDIZLARI DA KENDİNE ÇEKİYOR.

SPOR LÜKSLE BULUŞUYOR
Almanya merkezli spor giyim şirketi olarak başlayan ve günümüzde tam bir lüks yaşam stili markasına dönüşen Bogner, küresel moda sektöründeki güçlü duruşunu 89. yıldönümü ile kutluyor. Marka DNA’sını oluşturan ‘Spor lüksle buluşuyor’ mottosu ile hareket eden Bogner, Alman tasarım kalitesini ortaya koyduğu zarif ve sportif koleksiyonlarını her geçen yıl kendini daha da yenileyerek ve geliştirerek kullanıcılarının beğenisine sunuyor.  Spora ve modaya sıkı sıkıya bağlı olan marka, 89 yıllık başarısını kaliteye adanmış hassasiyet, sportif ürünlerin lükse dönüşebileceğine dair inanç, tasarım sürecinde materyal seçiminden tercih edilen renklere kadar tüm detaylara gösterilen titizlik ve her daim ön planda tutulan işlevsellik ve yüksek performans kavramlarıyla açıklıyor. Spor giyim ve lüks moda anlayışını tek çatı altında ideal ve göz alıcı bir şekilde toplamayı başaran öncü markalardan biri olan Bogner, İskandinavya kökenli Alman bir ailenin kayak sporuna olan tutkusu ve girişimcilik dehasıyla moda sektörüne kazandırılmış.

WILHELM BOGNER: İLK TOHUMLAR
Bogner markasının Kurucusu ve Willy ön adıyla tanınan Wilhelm Bogner 7 Şubat 1909 yılında Almanya’nın Traunstein şehrinde doğmuş. Genç yaşlarında kayak sporuyla ilgilenmeye başlayan Willy Bogner, profesyonel kayak hayatına geçiş yaptığı 1930’lu yıllarda Almanya ve İskandinavya’da gerçekleştirilen yarışmalarda ve olimpiyatlarda şampiyonluklar elde etmiş. Tam bir kayak aşığı olan Willy Bogner, alanındaki ilk başarılarını FIS Nordic Kayak Şampiyonası’nda 1934 yılında gümüş, 1935 yılında ise bronz madalya alarak elde etmiş. Willy Bogner aynı zamanda 1936 Garmisch-Partenkirchen’de düzenlenen Kış Olimpiyatlarında da on ikinci olarak dereceye girmiş. Kayak kariyeri boyunca on bir kez Almanya ve beş kez de İskandinav kayak şampiyonluğunu kazanan Willy Bogner, kayak sporuna olan tutkusunu profesyonel ticari yaşamına aktarmaya 1932 yılında karar vermiş. Willy Bogner’in kayak giyimi üzerine 1932 yılında açtığı şirketi, kendisi halihazırda kayak şampiyonalarına katılan profesyonel bir sporcuyken faaliyetlerini göstermeye başlamış. 1937 yılında kendisi gibi spora tutkun ve atletik bir kadın olan Maria Lux ile evlenen Willy Bogner, eşi Maria’nın da tasarımcı olarak giyim şirketine katılmasıyla giderek güçlenen bir ekibin sahibi olmuş. Rosemarie, Michael ve Wilhelm isimli üç çocuğa sahip olan Willy ve Maria Bogner, babadan oğula geçecek ve küresel çapta isim yapacak bir markanın ilk tohumlarını böylece atmış oldular.

BOGNER KÖK SALIYOR...
Eşi Maria Bogner ile evlenmeden bir yıl önce Alman Ulusal Kayak Takımı’nı 1936 Kış Olimpiyatları için giydiren Willy Bogner, başarılı bir sporcu olmanın yanında iyi bir girişimci olduğunu da kanıtlamış oldu. Eşinin tasarım ekibinin başına geçmesiyle bir adım daha ileriye taşınan kayak giyim şirketinin yükselişi II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte hız kesmek durumda kaldı. Almanya’da kara bulutların gezdiği bu zorlu dönemde, Bogner ailesi de çok sıkıntılı günler geçiriyordu. Çünkü Willy Bogner, Almanya’nın düşmanları tarafından uzun bir süre savaş esiri olarak tutuldu. Zorlu geçen esir hayatı sonucunda 1947 yılında evine çok sarsılmış şekilde de olsa sağ olarak dönen Willy Bogner, aynı yıl derhal şirketinin başına geçti. Zorlu savaş döneminin bitimine denk gelen 1950’li yılların başları ise Bogner şirketinin markalaşma ve şöhret sahibi olması açısından verimli geçen yıllarına işaret ediyordu. 1950’li yılların başında kayak modasına bomba gibi düşen streç pantolon tasarımını yapan Maria Bogner sayesinde Bogner, Marilyn Monroe, Jayne Mansfield ve Ingrid Bergman gibi birçok dünyaca ünlü yıldızın ilgi alanına girdi. Böylece Bogner, ünlülerin tercih ettiği adını sadece Almanya ve İskandinavya ülkelerinde değil, dünya çapında duyurmayı başaran bir marka oldu. Kendilerine çektikleri kitleleri hazırladıkları özgün ve yenilikçi spor giyim koleksiyonlarıyla etkilemeye başaran Bogner, güçlü marka kimliğini de kazanmış oldu.

BABADAN OĞULA…
Willy Bogner’in kendisiyle aynı adı taşıyan oğlu Wilhelm Hermann Björn Bogner 23 Ocak 1942 yılında doğdu. Her anlamda babasının izinden gitmeyi tercih eden Willy Bogner Junior da profesyonel olarak kayak sporuyla ilgilendi. 1950’li yılların sonunda ve 1960’larda Almanya’daki Kış Olimpiyatlarına katılarak önemli dereceler elde eden Willy Bogner Junior, şirketin yönetimini 1977 yılında babasının vefatı sonrası devraldı. Şirketin başına geçmeden önce Willy Bogner Junior birden fazla alanda kendini ispatlamayı başarmıştı. Moda tasarımcısı olmanın yanı sıra, profesyonel olarak film yapımcılığı da yapan Willy Bogner’in fotoğraf sanatıyla da yakından ilgilendiği ve babasından miras kalan Bogner markasını bu çok yönlü kişiliği ile çok daha üst seviyelere taşıdığı yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

BOGNER SPORU ZARAFETLE BULUŞTURUYOR
Willy Bogner Junior ilk spor giyim koleksiyonu olan Formula W’yu 1971 yılında beğenilere sunduktan sonra 1973 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Newport, Vermont’da bir üretim tesisi kurdu. Bir yıl sonrasında ise marka ilk tenis modasına yönelik koleksiyonunu beğenilere sundu. Kayak sporu ile başlayan Bogner tarihi, tenisten sonra 1976 yılında golf sporcularına yönelik giyim koleksiyonunun piyasaya sunulmasıyla birlikte, geçen süre zarfında spora olan tutkusundan ödün vermeyeceğinin de sinyallerini vermiş oldu. Babasının vefatı sırasında Amerika Birleşik Devletleri’nde olan Willy Bogner Junior, Münih’e dönerek şirketin tüm kontrolünü üzerine aldı. Babasının mirasını özenle koruyarak, Bogner markasının büyümesine ve gelişimine büyük katkılar sunan Will Bogner Junior, 1983 yılında şirketin ilk güneş gözlüğü koleksiyonunun da beğenilere sunulmasını sağladı. Bogner’in sahibi Willy Bogner Junior 2014 yılında şirketin CEO’luğunu Andreas Baumgärtner’e bıraktığında Bogner, spor sektörünün en temel ihtiyaçlarını gelişen teknoloji ve yenilikçi materyaller üzerinde yaptıkları ileri AR-GE çalışmaları sonucunda karşılamayı başarmış 85 yılını doldurmuş popüler bir marka haline gelmişti. Profesyonel sporcular ve spor tutkunları için geliştirdikleri yüksek teknoloji ürünü kayak giysileri yanında, lüks kış giyim koleksiyonlarına da imza atan Bogner, lüks spor modasıyla eşanlamlı uluslararası bir şirket olarak çalışmalarını sürdürüyor. Yüksek kaliteyi, zarafeti ve lüks stili erkeklere, kadınlara ve çocuklara özel geliştirdikleri spor giyim ürünlerinde ve aksesuarlarında buluşturan Bogner, günümüzde dünyaca ünlü yıldızlar, dünya liderleri, ünlü politikacılar ve küresel şirketler tarafından tercih edilen marka konumunu koruyor. Bugün Bogner lisanslı koleksiyonları 50’den fazla ülkeye dağıtılıyor ve 6.500’den fazla mağazada satışa sunuluyor.

BOGNER EYEWEAR
Uluslararası başarıya sahip Almanya merkezli yaşam stili markası Bogner, 1983 yılında beğenilere sunduğu ilk gözlük koleksiyonu da dahil olmak üzere tüm gözlük koleksiyonlarında markanın köklü tarihine kazınan yüksek kalite, işlevsellik, dayanıklılık ve lüksü yaşatmak üzerine kurulu ürün anlayışı görülüyor. Kullanıcılarının memnuniyetine odaklı olan Bogner, gözlük koleksiyonlarını oluştururken giyim koleksiyonlarındaki renk paletlerini gözlüklerine aktarmalarıyla ön plana çıkıyorlar. Bogner giyim koleksiyonları ile gözlük koleksiyonları arasındaki köprü, markanın DNA’sını yansıtan tasarım kodlarıyla olduğu kadar sezonun renkleriyle de kurulmuş oluyor. Sportif zarafet estetik anlayışını optik ve güneş gözlükleri koleksiyonlarında bir araya getiren Bogner, CEO’su Andreas Baumgärtner önderliğinde 2019 yılında yine bir Alman devi olan Menrad Group’un Menrad Vision şirketiyle lisans anlaşması imzalayarak Bogner imzalı optik ve güneş gözlüklerinin tasarımı, üretimi ve dağıtılmasına yönelik küresel çaptaki işbirliğine başladı. Bu işbirliğine ait erkek ve kadınlara yönelik ilk optik ve güneş gözlüğü koleksiyonu 2019 yaz sezonunda dünyanın beğenisine sunuldu.

1932
Willy Bogner kayak ekipmanları ve kayak giysilerinin üretimini yaptığı Bogner isimli şirketini kurdu.

1948
Willy Bogner’in eşi Maria Bogner spor modasına bir devrime yol açan dayanıklı kumaşlardan tasarladığı streç pantolunu tasarladı. Bu pantolon daha sonraki yıllarda spor modası dünyasında ‘Bogners’ olarak adlandırıldı.

1955
Maria Bogner, Bogner markasının eşsiz sembolü olacak olan ikonik B fermuarını tasarladı. Bu icat Bogner’in markalaşma yolundaki ilk adımı olarak kabul görmektedir.

1967
Willy Bogner Junior, 1967 yılına kadar uluslararası kayak dünyasının tanınan simalarından biriydi. Fakat Willy Bogner aynı yıl kayak hayatını sonlandırarak film yapımcılığına yöneldi.

1969
Film yapımcılığı ve fotoğraf sanatı ile yakından ilgilenmeyi sürdüren Willy Bogner Junior, Bogner markası için sayısız reklam kampanyası ve video çekimleri gerçekleştirdi. Aynı zamanda aynı yıl dört farklı James Bond filminde görev aldı.

1971
Willy Bogner Junior, kendi tasarladığı ve Formula W ismini verdiği ilk kayak giyim koleksiyonunu beğenilere sundu. Koleksiyondaki stiller kendi üretimi olan inovatif naylon materyali ile karıştırılmış tasarımlardan oluşuyordu.

1972
Willy Bogner Junior ailesinin şirketinde tam zamanlı olarak çalışmaya başladı. Spor giyim koleksiyonlarının tasarımından ve aynı zamanda markanın reklam çalışmalarından sorumluydu. Beş yıl sonrasında ise babasının vefatı üzerine şirket yönetimine geçti.

1983
Bogner markası, Willy Bogner Junior yönetimindeyken ilk güneş gözlüğü koleksiyonunu piyasalara sundu.

1986
Willy Bogner tarafından çekilen ‘Fire and Ice’ isimli film sinemalarda gösterime girdi ve ‘Fire and Ice’ dünya çapındaki klasik filmlerden biri haline geldi.

1989
Willy Bogner Junior, büyük başarılara imza atmış filmi ‘Fire and Ice’ ile aynı adı taşıyan yeni markası Fire+Ice’yi beğenilere sundu.

2002
Doğu ve Batı Almanya’nın birleşimin 3 Ekim 2002’deki 12. yıldönümü etkinliklerinin bir parçası olarak, Bogner Berlin’de yeniden inşa edilen Brandenburg Gate’de markanın sembolü olan B fermuarının dev ölçülerdeki versiyonunu astı.

2018
Bogner 2018 yılına Berlin’de gerçekleştirdiği çarpıcı ve göz alıcı moda defilesiyle başladı. Bogner, ISPO 2018’deki standında markanın yeni tasarım dilini beğenilere sundu.

2019
• Maria Bogner’in 1950’lerdeki özgün ve sıra dışı tasarımlarıyla spor ve modayı benzersiz bir şekilde bir araya getirmeyi başaran lüks yaşam stili markası Bogner, klasikleşen ceketlerini zamanın ruhuna uygun bir biçimde ancak özüne sadık kalarak yeniden yorumlayarak piyasaya sürdü.
•Aynı yıl içinde markanın CEO’su Andreas Baumgärtner, Menrad Group şirketlerinden Menrad Vision ile optik ve güneş gözlüklerinin küresel çapta tasarımı, üretimi ve dağıtımı üzerine bir lisans anlaşması imzaladı.

2020
Dünyaca ünlü süper star Taylor Swift, Bogner imzası taşıyan ve markanın en ikonik stillerinden biri olan kayak tulumuyla Variety isimli derginin kapağı oldu.

Haziran 2021