Marka Hikayesi
TED BAKER LONDON

TED BAKER LONDON

GLASGOW’DA ERKEK GÖMLEKLERİ ÜZERİNE UZMANLAŞMIŞ RAY KELVİN TARAFINDAN KURULAN TED BAKER, GÜNÜMÜZDE TAM BİR YAŞAM STİLİ MARKASI OLARAK KÜRESEL ÇAPTAKİ YOLCULUĞUNA DEVAM EDİYOR.


LONDRA’DA BAŞLAYAN YAŞAM STİLİ
Raymond Stuart Kelvin, 33 yıl öncesinde sadece gömlekler konusundaki uzmanlığı ile açtığı mağazasını bu süreç içerisinde dünya çapında ünlü bir yaşam stili markasına dönüştürmeyi başarmış, yaptıkları ve kreasyonlarıyla adından söz ettiren bir girişimci ve tasarımcı olarak moda dünyasına hikayesini bırakabilen isimlerden biri. Londra’nın Kuzey bölgesinde 1955 yılında doğan ve günümüzde Ray Kelvin olarak tanınan modacı 11 yaşında amcasına ait erkek giyim mağazasında çalışmaya başlamış.  Bu sebeple özellikle erkek gömlekleri hazırlamada küçük yaşlarından itibaren ilgileri üzerine çekmeyi başaran Ray Kelvin, yaratıcı, özgüven sahibi ve ileri görüşlü her girişimci gibi yine Kuzey Londra’da olan Glasgow’da ilk mağazasını açarak moda alanında kendi imzasını taşıyan ilk ürünlerini müşterileriyle buluşturmuş.

RAY KELVİN’DEN TED BAKER LONDON’A…
Bir gömlek uzmanı ve bir tasarımcı olarak Ray Kelvin’in en güçlü yanlarından birisi entelektüel yapısının beslediği mizah duygusu ve karizmasıdır. Renkli ve sıra dışı karaktere sahip sanatçı ruhlu bu modacı, Glasgow’daki mağazasına gelen ilk müşterilerini gömlekleri yanında sunduğu kuru temizleme hizmetiyle de adeta büyüleyerek adını hızla çevre bölgelerde duyurmuş ve kendine bir isim yapmayı başarmış. Markalaşma yolunda hızla ilerleyen Ray Kelvin’in, klişelerden uzak durmayı seçerek markasına kendi ismini vermeyişinin sebebi ise hem o dönem hem de günümüzde halen merak konusu olabiliyor. Ray Kelvin, Ted Baker’ı moda dünyasında kendisine özgü bir bakış açısı ve felsefesi olan, İngiliz Kraliyet ailesinden Hollywood yıldızlarına kadar ulaşmayı hedefleyen ve kendisini sahne arkasında tutarak tüm sorumluluğu yüklediği bir alt benlik olarak yaratmış. Modacının mizah duygusu ve yaratıcılığı Ted Baker isminde toplanırken, 33 yaşına gelmiş küresel çapta ünlü bir moda markasının doğuşu böylece gerçekleşmiş. Ted Baker, Glasgow’daki ilk mağazanın ardından Manchester ve Nottingham mağazalarını peş peşe açtığında erkek giyim konusunda öne çıksa da daha ileriye gitme ve daha geniş kitlelere ulaşma hayalinden hiç vazgeçmemiş. 1990 yılına gelindiğinde Covent Garden’daki mağazasını da açan Ted Baker, dönemin İngiliz markalarının sunduklarına alternatif hale gelen, titiz ve yüksek kalitedeki tasarımlarıyla hızla büyümüş. 1995 yılında kadın giyim koleksiyonlarını ilk kez beğenilere sunan Ted Baker London, günümüzde yüksek kaliteli tasarımlarında kullandığı alışılmadık detaylar, desenler ve renklerle tam bir yaşam stili markası olarak sıra dışı stiller oluşturuyor. Ted Baker London tutkulu bir iş gücünün ürünü olarak dünya çapında yaptığı yatırımlarla, ulaştığı sayısız coğrafi bölgeyle, tarihe ve kültürlere gösterdiği saygıyla sıradan olmayışını tüm müşterilerine kanıtlamaktadır. Ray Kelvin her ne kadar ev sahipliğini yaptığı tasarım ve onur ödülleriyle övünmeyi hiçbir zaman tercih etmese de, Ted Baker müşterileri tarafından No Ordinary Designer Label (Sıra Dışı Tasarım Markası) olarak küresel çapta kabul görmekte ve gördüğü ilginin karşılığını tasarımın sınırlarını ortadan kaldıran çok çeşitli ürünleriyle vermeye devam etmektedir. 

TED BAKER EYEWEAR
Ted Baker London, premium kalitedeki erkek giyim, kadın giyim, çocuk giyim ve çanta, ayakkabı, kemer, mücevher vb. aksesuarları yanında kadın ile erkeklere yönelik tasarladığı optik ve güneş gözlükleriyle optik dünyasını kapsayan moda trendlerine de yön veren markalardan birisidir. Moda dünyasında Ted Baker imzalı optik ve güneş gözlükleri, Ted Baker tasarım anlayışının ve marka DNA’sının doğrudan müşterilerinin yüzlerine yansıtılmış versiyonu olarak görülüyor. Bu sebeple Ted Baker’ın vazgeçemediği yüksek kalite, detaylara gösterdiği sıra dışı titizlik ve sınır tanımayan tasarımsal özellikler, Ted Baker London Eyewear etiketinin de ödün vermediği özelikleri arasında yer alıyor. Ted ismi altında üretilen her ürün gibi optik ve güneş gözlükleri de Ted karakterinin kalbine incelikle işlenmiştir denilebilir. Bu durum da tasarlanan ve üretilen Ted gözlüklerinin her birinin bir ruhu olduğunu gözler önüne seriyor. İngiliz markalarının klasikleşmiş tasarım rotalarından uzakta, mizahı ve karizmayı üzerlerinde taşıyan bu gözlükler, estetik güzellikleri yanında işlevsellikleri ile de gözlük severlere ideal seçenekler sunmaya her yıl beğenilere sunduğu koleksiyonlarıyla devam ediyor. Ted Baker Eyewear’ın pazarlama yöntemi de markanın müşterilerine sunduğu sıra dışı hediyeler yoluyla ağızdan ağıza yayılan bir sistemle gerçekleşmektedir. Ted Baker Eyewear özel bir reklam kampanyası hazırlamadan uluslararası çapta tanınan tasarım markalardan olmayı başarıyor. Ted Baker Eyewear bazı Avrupa pazarlarına ise optik endüstrisinde Almanya merkezli büyük şirketlerden olan Menrad The Vision aracılığıyla ulaştırılıyor.

1987
Ted’in aklına küresel bir marka kurma düşüncesi balık tutarken geldi.

1988
Ted ilk mağazasını Glasgow’da, hemen ardında da King Caddesi, Manchester ve Nottingham’da açtı.

1990
Ted, Londra merkezinde yer alan ilk mağazasını Covent Garden’da açtı. Ted bu mağazayı Goldberg and Sons adlı bir şirketten satın aldı.

1992
Ted, Blue Baker isimli koleksiyonunu görücüye çıkardı.

1993
•  Ted, Soho, London, Leeds Victoria Kavşağı ve Bridlesmith Gate’de yeni mağazalar açtı.
•  Aynı yıl Ted Baker özel sektöre ait bir şirket haline geldi.

1994
• Ted İngiltere’de toptan satış işine başladı.
• Button Caddesi ve Liverpool’da Ted mağazaları açıldı.

1995
Ted Baker Woman ve Ted Baker lite koleksiyonları beğenilere sunuldu.

1996
• Amerika Birleşik Devletleri’nde Magic 1996 ile toptan satış ticareti başladı.
•  Genç erkeklere yönelik Teddy Boy’un lansmanı yapıldı.
• Nottingham’da kadınlara yönelik ilk Ted mağazası açıldı.

1997
Ted Baker, ‘No Ordinary Designer Label Limited’ adıyla ticaret yapan halka açık bir şirkete dönüştü.

1998
Ted, ilk iç çamaşırı koleksiyonunu beğenilere sundu.

1999
• Ted Baker ‘Endurance’ ismini verdiği erkeklere yönelik efsanevi takım elbiselerini geliştirmeye başladı.
• Ted ilk kadın parfümünün lansmanını gerçekleştirdi.
• Ted ilk online mağazasını açtı.
• Manchester Triangle Merkezi, Bluewater ve Stokholm’de yeni mağazalar açıldı.

2000
• Ted, ilk ayakkabı koleksiyonunu tanıttı.
• Genç kızlara yönelik Teddy Girl koleksiyonu beğenilere sunuldu.

2001
• Ted ilk optik ve güneş gözlüğü koleksiyonlarını görücüye çıkardı.
• Gatwick South havaalanındaki ilk mağazasını açtı.

2002
• Ted Heathrow havalanı, Paris, San Jose ve Miami’de yeni mağaza açılışları gerçekleştirdi.
• Ted, W ve M isimlerini verdiği yeni parfümlerini piyasaya sundu.
• Ted Baker Home ve Ted Baker saatleri lansmanı Ağustos ayında yapıldı.

2003
Ted’in ultra lüks ve sofistike koleksiyonu Global ve aynı ismi taşıyan sınırlı sayıda üretimi gerçekleşen Global parfümü beğenilere sunuldu.

2004
• Ted ilk kez Avustralya ve Yeni Zelanda pazarlarına açıldı.
• San Francisco, Las Vegas, Regent Caddesi, Stansted havalanı ve Guildford mağazalarının açılışını yaptı.
• Phantom isimli çok ses getiren koleksiyonunu Secondskin (İkinci Ten) ismini verdiği parfümle birlikte piyasaya sundu.

2005
Ted, kadınlara özel Secondscent isimli parfümün yanı sıra, Archive ismini verdiği klasik gömlek ve kravat koleksiyonunu piyasaya sundu.

2006
• Ted bir diğer olağanüstü parfümü XO’yu hem kadın hem erkeklere özel olarak hazırladı.
• Kaliforniya’daki Orange Country’de mağaza açtı.

2007
• Deniz aşırı ülkelerde 11 yeni mağaza açılışı gerçekleştirdi.
• Pashion isimli erkek giyim koleksiyonunu beğenilere sundu.

2009
• Günlük yaşam kıyafetlerinden oluşan erkek giyim koleksiyonu Born’u görücüye çıkardı.
• Tayvan’daki üçüncü mağazasını Taype’de açtı.

2010
Çok özel ve zarif olan iç çamaşırı koleksiyonu B’yi beğenilere sundu.

2011
Ray Kelvin, moda endüstrisine katkılarından dolayı İngiliz Kraliyet Sarayı tarafından CBE ödülüne layık görüldü.

2013
Ted, 25. Yıldönümünü dünya çapında yepyeni mağaza açılışlarıyla geçirdi.

2014
Ted, Abu Dabi ve Birmingham’da iki yeni mağaza açtı.

2015
Ted, Grand Slam dünyasından ünlü tenisçi James Ward ile işbirliği yaparak, tenisçinin giyimine sponsor oldu.

2016
Ted, 2016 Sonbahar/Kış kampanyası Mission Impeccable’ı beğenilere sundu.

2017
• Ted’in erkek giyim ürünleri kendi Instagram kanalına sahip oldu.
• St. Pancras, Oxford, Bicester yanında Miami, Tokyo, Sydney, Paris ve Kuala Lumpur’da yeni mağazalar açıldı.
• Ted Baker London Londra’daki genel merkezini 2017 yazında 58.25 milyon Sterline satın aldı.

2018
• Ted Baker London, 30. Yıldönümünü kutladı. Yıldönümü sebebiyle Ted, üzerlerinde logosu bulunan spor üst giyimleri arşivinden çıkarıp yeniden beğenilere sundu.
• Ted, çocuk giyim ilk defa tedbaker.com’da yerini aldı.

2021
Ted, 2021 İlkbahar/Yaz erkek ve kadınlara yönelik yepyeni koleksiyonunu beğenilere sundu.


 

 
 

Mayıs 2021