Röportaj
MARKUS T

MARKUS T

MARKUS TEMMING TARAFINDAN İNOVASYONA DAYALI GÖZLÜKLER OLUŞTURMA TUTKUSUYLA KURULAN MARKUS T, %100 ALMAN KALİTESİNİ VE İŞÇİLİĞİNİ YENİ ÇIKARDIĞI EASE KOLEKSİYONUYLA BEĞENİLERE SUNUYOR.

Markus T markasının başarı hikayesi 1998 yılında Markus Temming’in yenilikçi gözlükler geliştirme tutkusuyla başladı. Markus Temming’in tasarladığı gözlüklerle ilgili ilk hedefi, onların hafif ve güçlü olmaları yanında bakıma en az ihtiyaç duyulan modeller haline gelmesiydi. Tasarımcı bu hedefle, %100 Almanya yapımı olan ilk koleksiyonu Design Classic’i geliştirdi. Markus Temming’in bizzat tasarladığı koleksiyondaki modelleri için ana fikri tek parça titanyumdan oluşan, filigran desenlerle süslenmiş ve ekstra hafif gözlük çerçeveleri oluşturmaktı. Bu sebeple Markus T markasının ilk koleksiyonu olan Design Classic, zekice geliştirilmiş tasarımları, sunduğu eşsiz konfor ve teknolojik kapsamlılığı ile optik sektöründe dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Markus Temming, Design Classic koleksiyonunda dayanaklı teknolojileri, benzersiz vidasız menteşelerle ve patentli cam takma sistemiyle buluşturdu. Markus T’nin beğenilere sunduğu ilk koleksiyon olan Design Classic’in günümüzde halen ilgi görmesinin kanıtı olarak, koleksiyonun ürün tasarım kategorisinde kazandığı İf Ödülleri veya Red Dot Ödülleri gibi sayısız ödülü gösterebiliriz.

Markus T, hızlı bir çıkış yakalayan bu ilk koleksiyonun ardından ürettiği tüm gözlüklerinde materyal olarak yüksek kalitede titanyum ve patentli hafif sentetik Tmi’yi kullanmayı tercih etti. Marka, Design Classic koleksiyonunu öne çıkaran filigran desenlerle yaptığı süslemelerin yanı sıra, etkileyici ve vurgusu olan renk kombinasyonlarını özellikle seçiyor. Markus T imzalı gözlük koleksiyonlarını değerli yapan şey olarak sadece şekil, renk ve tasarım olarak çarpıcı olmalarını değil, her bir koleksiyonun eşsiz bir ruh ve tutkuyla üretiliyor olmalarını da belirtmemiz gerekir. Yenilikçi bir bakış açısıyla ve tutkuyla tasarlanan Markus T koleksiyonlarının öne çıkan bir diğer özelliği ise yüksek kalitedeki ustalıkla ve el işçiliğiyle, %100 Alman yapımı olarak üretilmeleridir. Markanın gözlükleri piyasaya sunulmadan önce tasarım atölyesinden üretime, kalite kontrolünden müşterilere ulaştırılmasına kadar geçen her aşamada titizlikle çalışılıyor ve kaliteli hizmetten ödün verilmiyor. Markus Temming özenle oluşturduğu çalışma ekibini gözlük tutkusuyla donatılmış bir aile olarak tanımlıyor. Alman gözlük tasarım markası Markus T şimdi de, sektördeki 20 yılı aşkın deneyimiyle yeni koleksiyonu Ease’yi beğenilere sunuyor. Geçirdiği 20 yıl içerisinde özellikle optik gözlükler alanındaki uzmanlığını kanıtlayabilmeyi başaran Markus T, tamamen çerçevesiz tasarımlarımdan oluşan Ease koleksiyonuyla birlikte ilgileri yeniden üzerine çekmeye hazırlanıyor. Ease koleksiyonundaki benzersiz çerçevesiz tasarımlar, maksimumluğu en aza indirgeyerek minimalist çizgilerde hazırlanmış. Zamansızlığa vurgu yapan bu özel modeller, gözlük kullanıcılarının stillerine yön vermeyi ve yüksek konforu vadediyor. 2020 Alman Tasarım Ödülü’ne layık görülen Ease koleksiyonuyla ilgili koleksiyonun ve markanın yaratıcısı Markus Temming ile yapılan röportajı sunuyoruz.

Ease koleksiyonuna geçmeden önce Markus T’nin tasarım felsefesinden bahsedebilir misiniz?
Tasarım felsefem Markus T’nin de temel dayanağını oluşturan %100 Alman yapımı konseptinden doğdu. Beğenilere sunduğum her gözlüğün tasarım felsefesinin kalbinde %100 Alman yapımı olmalarından asla ödün vermemem yatıyor. Tedarikçimden birşeylere ihtiyacım olduğunda, bunların bu bölgeden çıkmış olması benim için çok önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle Markus T’nin tasarım felsefesini anlamayan yurt dışındaki tedarikçilerle sadece ucuz oldukları için asla çalışmıyorum. Yurt dışı ile çok ender ve özel durumlarda sözleşme imzalıyorum. Hep kendi başıma bir şeyler geliştirme içgüdüsüyle ilerlemişimdir ve bu yüzden bölgemdeki insanlarla çalışmak, kendi kendime yetebilme felsefeme daha uygun.

Ease serisinizde toplam 22 yeni model bulunuyor. Koleksiyonunuzun temel özelliklerinden bahsedebilir misiniz?
Ease koleksiyonunda camlar için neredeyse ağırlığı olmayan aşırı küçük birleştirici elementler, vidasız sistemler, esneklik sunan yapılar, renkli Tmi-flex hatlar ve titanyum eklentiler gibi teknik özelliklere yer verdik. Ancak koleksiyonu özel kılan çerçevesiz gözlükler konseptinin genel çerçevesiz gözlüklerden çok daha öteye taşınmış olmasıdır. 30.000’den farklı kombinasyon aracığıyla tamamen çerçevesizden yarı çerçeveli ve çerçeveli olmak üzere geniş bir aralığı olan bitirişler kullandık.

Ease koleksiyonunu tasarlarken nelerden ilham aldınız?
Hafifliği, işlevselliği ve kendine özgü bir duruşu olan objeleri ve araç gereçleri çok fazla gözlemledim. Gözlüklere dair herkes ve herşey ilgi alanıma giriyor. Ancak gözlüklere tutkuyla yaklaşan ve onları yürekten seven kullanıcılar asıl ilham kaynağım oldu diyebilirim.

Çerçevesiz gözlük tasarımına odaklanmanız ne zaman ve nasıl oldu?
Aslında 20 yıl öncesinde bile bir gün Markus T imzalı çerçevesiz gözlüklerden oluşan bir koleksiyon çıkaracağımızı biliyordum çünkü çerçevesiz gözlükler hem vizyonumuza hem de felsefemize birebir uyuyor. Bugüne kadar lansmanını yapmamamıza gözlük modasının kendine özgü evrimini sebep olarak gösterebilirim. Asıl vurgu asetat ve ahşaptan üretilen ağırlığı hafifletilmiş tasarımlara dönüktü. Öte yandan çerçevesiz gözlükler el işliği anlamında en yüksek standartları isteyen bir alandır. Çerçevesiz bir gözlük tasarlamak, geliştirmek ya da yeniden icat etmek ciddi anlamda büyük bir emek ister. Minimalist estetik değerlerine rağmen kullanıcısının yüzünde bir duruş sergileyen ve yüze bir anlam kazandıran ürünler oluşturmak bizim için yol gösterici oldu. Böylece hafifliği harekete dönüştürdüğümüz Ease koleksiyonumuz ortaya çıkmış oldu. Koleksiyondaki modeller yaşam stilini etkileyen, tasarımın özüne odaklanılmış bir üslupla geliştirildi. Tasarımların özü aynı zamanda keyif ve güzellik gibi unsurları da barındırıyor. Küresel olarak yaşadığımız mevcut durumun içerisinde hafiflikleriyle kullanıcılarının yaşamlarına konfor ekliyor. Ease koleksiyonundaki modeller cesaret, yaşamdan keyif alma ve birlikte omuz omuza yaşama gibi temel değerleri yansıtıyor. Hafiflik ve sadeliğin önem kazandığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu yüzden Markus T olarak #coroNo hashtagi ile de bu temel değerlere yönelik mesajlar veriyoruz.

Ease’deki modeller nasıl kişiselleştirilebiliyorlar?
Şuan itibarıyla koleksiyonda 22 model var. Konu camların şekline geldiğinde, optisyenlere çerçevesiz gözlüklerin doğasında yer alan geniş bir esneklik sunuyoruz. Modellerimizin birçoğuna titanyum eklentiler yerleştirilebiliyor. Bu eklentiler arasında çerçevesiz modellerimizi yarı çerçeveli hale dönüştürmeye yarayan ve çeşitli varyasyonları olan clip-on üst çerçeveler bulunuyor. Alternatif olarak her model, cam şekilleri ve ölçülerine göre adapte edilebilen ve çerçevelere çerçeveli gözlük görünümü veren ve renk seçenekleri bulunan Tmi-flex ile kontürlendi. Bu alternatif için şuanda  2.2mm ve 4.00mm olmak üzere 2 farklı genişlik sunuyoruz. Saplarımızın da ayrıca 2 tip varyasyonu bulunuyor. Özetle diyebilirim ki sadece Ease koleksiyonundaki tasarımlarla 30.000 farklı kombinasyon elde edebilirsiniz.

Titanyum eklentileriniz için hangi çeşit renkleri sunuyorsunuz?
Yeşil, mavi, gül ve yüksek kontrastlı siyahtan oluşan temel titanyum renk paletinden seçtiğimiz 11 farklı renk alternatifi sunuyoruz. Aynı zamanda renklendirmede PVD kaplamalı 24 ayar altın da kullandık.

Koleksiyonunuzu 3 kelimeyle nasıl tanımlardınız?
Yalın. İşlevsel. Çarpıcı.

Ease koleksiyonunun hafifliğinden söz ettik. Modellerin ağırlıklarını paylaşabilir misiniz?
Kişiselleştirmelere bağlı olarak koleksiyonumuzdaki tasarımlar ortalama olarak 2 gramdan az diyebilirim.

Ease’nin tasarım sürecinde diğer koleksiyonlarınızdan edindiğiniz deneyimler etkili oldu mu?
Bence Ease koleksiyonunu hazırlamak için bu kadar beklememiz çok doğru oldu. Bu bekleyiş sayesinde birinci sınıf bir çerçevesiz koleksiyon çıkarmak için 20 yılı aşan uzmanlığımızı kullanmış olduk. Aldığımız ödülden ve gelen olumlu dönüşlerden de emin olduk ki; 20 yıl içerisindeki en iyi Markus T koleksiyonuna imza attık.

Çerçevesiz tasarımlarda dünya çapında uzmanlaşmış markalar var. Sizi bu markalardan ayıran özellikler nelerdir?
Çerçevesiz gözlüklerdeki başarımız detayların derinlerine son derece güçlü bir şekilde inmemizden kaynaklanıyor. Hafifletici ve minimalize edici elementleri yeniden icat etmek, bu detayları geliştirmek çok incelikli ve zahmetli bir iş. Biz bunu başardığımıza inanıyoruz. Ayrıca fikirlerin oluşmasından tasarıma, üretimden dağıtıma kadar her hizmeti Gütersloh-Isselhorst’daki merkez ofisimizden yürütüyor olmamız da esnek ve hızlı olmamızı sağlıyor.

Kaynak: Spectr

Aralık 2020