Marka Hikayesi
PORSCHE DESIGN

PORSCHE DESIGN

PORSCHE DESIGN’IN EŞSİZLİĞİNİ ANLAMAK İÇİN KURUCUSU FERDINAND ALEXANDER PORSCHE’NİN KARAKTERİNE VE BİYOGRAFİSİNE DAHA YAKINDAN BAKMAMIZ GEREKİYOR...

BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ
Profesör Ferdinand Alexander Porsche, 1963 yılında çağdaş tarihin en ikonik tasarım objelerinden biri olan Prosche 911’i yarattı. Profesör Ferdinand Alexander Porsche, vizyon ve ilkelerini temel yaparak Porsche’nin otomotiv dünyasının ötesine geçip, özel bir yaşam stili markası haline dönüşmesini sağladı. 1972’de Porsche Design markasını kuran bu ileri görüşlü ve tasarım dehası profesör Ferdinand Alexander Porsche, kendi felsefesini ve tasarım dilini günümüz Porsche Design imzalı ürünlere taşımayı başardı. Böylelikle her Porsche Design tasarımı, olağanüstü bir mükemmeliyetçilik anlayışıyla birlikte yüksek teknolojik inovasyonları birleştirdi ve ortaya yalınlığı kadar işlevselliği de ön planda olan lüks ürünler çıktı.

Avusturya’daki F. A. Porsche Stüdyo’nda üretilen Porsche Design tasarımları günümüzde dünya çapındaki Porsche Design mağazalarında, seçkin perakendecilerde ve markanın resmi online mağazasında, kaliteden ve lüksten vazgeçemeyen kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Porsche Design markasının eşsizliğini anlamak için Kurucusu Ferdinand Alexander Porsche’nin karakterine ve biyografisine daha yakından bakmamız gerekiyor. 11 Aralık 1935’te Dorothea ve Ferry Porsche’nin ilk erkek çocuğu olarak dünyaya gelen Ferdinand Alexander Porsche; çocukluğunun büyük bir kısmını büyükbabasının Stuttgart’daki tasarım stüdyosu ve atölyesinde geçirmiş. 1943’te ailesinin Avusturya’ya taşınması üzerine, Alexander Porsche eğitim hayatına Zell am See’de devam etmiş. Ferdinand Alexander Porsche’nin ailesi Stuttgart’a döndükten kısa bir süre sonra Ferry Porsche, babasının tasarım stüdyosu dışında spor arabaları şirketini kuruyor. Ferdinand Alexander Porsche ise 1958 yılında babasının şirketinde tasarımcı olarak işe başlıyor. Babasının spor araba şirketi için yaptığı ilk tasarım ise günümüzde tam bir klasik olan, zamansız Porsche 911. Teknolojiyi yakından takip eden ve yenilikler üreten bir tasarımcı olan Ferdinand Alexander Porsche, en yalın ve estetik formları ilk olarak Porsche 911’de bir araya getiriyor. 1970’lerin başında şirketin bir dönüşümden geçme zamanı geliyor. Porsche KG, Porsche AG adını alarak anonim bir şirket haline geçiyor ve Porsche ailesi günden güne işlerden geri çekilmeye başlıyor. Ferdinand Alexander Porsche, şirketin Yönetim Kurulu’ndaki yerini koruyor ancak anonim şirketin tüzüğü, baş tasarımcı olarak görevinden vazgeçmesini gerektiriyor. Ferdinand Alexander Porsche bunun üzerine sayısız efsanevi tasarıma imza attığı Porsche Design’ı 1972 yılında Stuttgart’ta kuruyor.

OTOMOBİLLERDEN AKSESUARLARA...
Ferdinand Alexander Porsche, Porsche Design Stüdyosu’nu 1974 yılında çocukluğunu geçirdiği Avusturya’daki Zell am See’ye taşıdı. Alplerin görkemli manzarasıyla çevrili ve ilham verici bu stüdyoda, Ferdinand Alexander tasarımdaki yaratıcılığı için gereken her şeye sahipti. Ferdinand Alexander Porsche için işinden elde ettiği gelir ya da sattığı ürünlerden aldığı komisyonlar hiç bir zaman birincil motivasyon kaynağı olmadı. Ferdinand Alexander için finansal bağımsızlık, istediği ve sevdiği ürünleri özgürçe tasarlayabilmek için zemin oluşturmak anlamına geliyordu.

Üstün kalite ve sıra dışı tasarımlarının kaynağı olarak, her objenin işlevselliğini ön planda tutup, objenin ruhunu keşfetmeyi gösteren Ferdinand Alexander Porsche, Porsche 911 ile başladığı yolculuğuna çok farklı ürünlerle devam etti. Ferdinand Alexander Porsche’nin Avusturya’daki Porsche Design Stüdyo’da tasarladığı ilk ürünü yine zamansız bir model olan Chronograph 1 isimli kol saatiydi. Optimum kaliteyle tasarlanan bu ürün, kayışından kasasına kadar tamamen mat siyah olan ilk kol saati olma özelliğini de taşıyor. Ferdinand Alexander Porsche’nin tasarım dehasının en ikonik örneklerinden olan Chronograph 1, Porsche spor arabalarının başarısını takip ederek, yarış dünyasındaki ünlü sporculardan Hollywood yıldızlarına kadar bir çok önemli figürün kolundaki yerini aldı. Porsche Design yıllar içerisinde saatler konusundaki uzmanlığını arttırarak bir çok saat firmasıyla işbirliklerine imza attı. Ferdinand Alexander Porsche, büyük saat firmalarından ilk olarak Orfina ile sonrasında IWC ile 1998’den beri de Eterna ile ortaklık yapıyor. Bu ortaklıklardan şüphesiz en verimli ve göze çarpanı olarak 1978 ve 1997 yılları arasında IWC ile girdiği işbirliğini sayabiliriz. Çünkü bu bahsettiğimiz zaman dilimi İsviçre saat endüstri için oldukça tatsız ve durgun bir dönemdi. Porsche Design ve IWC ortaklığı ile geliştirilen eşsiz saatler bu dönemde hem kullanılan yüksek kalitedeki materyalleri hem de işlevsel Alman tasarım özellikleriyle büyük ilgi gördü. Porsche Design saat ve saat aksesuarları günümüzde İsviçre kantonu olan Jura’da Porsche Design Timepieces AG bünyesinde geliştirilip, üretiliyor. Markaya ait saatlerin dünya çapındaki pazarlama ve satışları ise Porsche Design Group’un Almanya Ludwigsburg’daki merkezinden yürütülüyor. Porsche Design işbirliği yapmadan ürettiği ilk saat koleksiyonunu ise 2014 yılında dünya çapında beğenilere sundu. Porsche Design takip eden yıllar içerisinde ürün yelpazesini iyice genişletti ve otomobil aksesuarları ve saatlerden sonra güneş gözlüklerinden valizlere, takvimlerden tişörtlere, pipolardan akıllı telefonlara kadar bir çok ürünün tasarımlarını gerçekleştirdi. Lüksü ve kaliteyi yeniden tanımlayan her Porsche Design tasarımı, kullanıcılarına öncelikle yenilik, teknolojik yapılandırma ve özellikle işlevsellik vadetti.

Porsche AG’nın Satış ve Pazarlama bölümü 1994 yılında Porsche Selection adını aldı ve bu isim 2004 yılında Porshce Driver’s Selection olarak yeniden değiştirildi. 2012 yılında ise Porsche Design dünyanın dört bir yanında bir çok konsept mağaza açarak dağıtım alanını daha da genişletti. 2015 yılında Porsche Design Stüdyo’sunun ismi Ferdinand Alexander Porsche’nin onuruna değiştirilerek Studio F. A. Porsche’ye çevrildi. Günümüzde saatler, gözlükler, valizler, elektronik ürünler, erkek parfümleri yanı sıra spor ve moda koleksiyonları tasarlayıp, beğenilere sunan Porsche Design, lüks segmentte bir marka olarak yalınlık ve işlevsellik üzerine kurulu tasarım felsefesini devam ettiriyor. 150’den fazla ulusal ve uluslararası tasarım ödülüne ev sahipliği yapan marka, Alman kalitesini, kusursuz işçiliği ve Ferdinand Alexander Porsche’nin mirasını Zell am See’deki stüdyosundan dünyaya yayıyor.

PORSCHE DESIGN EYEWEAR...
Ferdinand Alexander Porsche’nin eşsiz tasarım felsefesi ve hüneriyle, lüks segmentte çığır açan ikonik modellerin merkezi haline gelen Avusturya’daki Porsche Design Stüdyo, ürün yelpazesini ilk kez 1978 yılında beğenilere sunduğu P8478 kodlu güneş gözlüğü ile taçlandırdı. 40 yılı aşkın süredir efsanevi gözlük modellerini piyasaya sunan Porsche Design Eyewear, P8478 ile yine tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardı. Günümüzde de en çok tercih edilen zamansız modellerden biri olan P8478, değiştirilebilir cam sunan pilot formu ile güneş gözlüğü modasına yön veren ikonik tasarımlar arasındaki yerini koruyor. Güneş gözlüğü segmentindeki başarılı çıkışını efsanevi P8478 ile yapan Porsche Design Eyewear, 1979 yılında P8479’u geliştirdi. Dünyaca ünlü Beatles grubunun solisti John Lennon’un eşi, Japon film yapımcısı, şarkıcısı ve söz yazarı Yoko Ono’nun tercih ettiği P8479, 1979 yılında tüm uluslararası dergi kapaklarında yer alarak şöhretine şöhret katmış oldu. Porsche Design Eyewear 1980 yılında da P8480 kodlu modeliyle benzer başarılara imza attı. Tasarımda kusursuzluğu her ürününde olduğu gibi gözlük modellerinde de hayata geçirmeyi başaran Porsche Design, işlevsel ve lüks tasarımlarıyla kullanıcılarına rahatlık ve konfor sunuyor. Porsche Design gözlük koleksiyonları günümüzde Almanya’nın lider cam ve çerçeve üreticisi Rodenstock tarafından piyasaya sürülüyor. 1877 yılında Münih merkezli olarak kurulan Rodenstock, dünya çapındaki yaklaşık 4.300 çalışanı ve 80 ülkedeki satış, dağıtım ortakları aracılığıyla Porsche Design imzalı gözlükleri lüks ve kaliteden ödün vermeyen kullanıcılara ulaştırıyor.

PORSCHE DESIGN, İKONİK GÖZLÜKLERİNDEN YENİ BİR SERİ HAZIRLADI
Porsche Design, olabildiğince yalın çizgilere sahip, işlevsel özellikleri ön plana çıkaran eşsiz tasarım felsefesiyle, 40 yılı aşkın süre zarfında ortaya koyduğu ikonik modellerini 2020 yılında yeniden revize ederek bir güneş gözlüğü koleksiyonu oluşturdu. Koleksiyondaki efsanevi Porsche Design güneş gözlüğü modelleri, günümüz yenilikleriyle yeniden yorumlandı. Porsche Design’ın sınırlı sayıda ürettiği bu özel koleksiyonda özellikle bazı modeller tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

Hexagon
Porsche Design, Hexagon (P8685) isimli güneş gözlüğünün tasarımda Porsche spor arabalarının motorunda yer alan altıgen vidalardan ilham almış. Zarif ve maskülen çizgilere sahip Hexagon’un çerçevesinde toplam 8 adet altıgen formda ve her biri elle yerleştirilen vida bulunuyor. Tamamen titanyumdan ve sadece 911 adet olarak üretilen bu özel güneş gözlüğünü polarize camlarıyla maksimum konfor vadediyor.

Mavi Dokunuş
1978 yılında Profesör Ferdinand Alexander Porsche tarafından tasarlanan efsanevi P8478 değiştirilebilir ve pilot formlu güneş gözlüğü; Porsche Design Stüdyo tasarım ekibi tarafından 2020’nin tasarım rengi olan mavi ile yeniden yorumlanarak sunuluyor. Sadece 2.000 adet üretilen P8478 parlak mavi tonlarında ve gümüş aynalı camlarıyla adeta göz alıyor.

Lasercut
Porsche Design’ın ilk olarak 2018’de beğenilere sunduğu P8663 modelinden esinlenilerek tasarlanan P8684, pilot formun düz camlarla birleşmesiyle çarpıcı ve ikonik bir stil olarak farkını ortaya koymayı başarıyor.

Tam Bir İkon
Özellikle ünlülerin gözdesi olan ve ilk olarak 1979’da beğenilere sunulan ikonik P8479, Porsche Design’a günümüzde de ilham olmayı sürdürüyor. P8479’u onurlandırmak adına tasarlanan P8693, metal köprüsü, zıt renkleri ve altıgen vidalarıyla teknolojiyi, işlevselliği ve lüksü kullanıcılarının zevkine sunuyor.

 

Ekim 2020