Röportaj
GÖZMER GÖZLÜK

GÖZMER GÖZLÜK

SILMO İSTANBUL’UN ORGANİZE EDİLDİĞİ İLK GÜNDEN BERİ OPTİK SEKTÖRÜNE POZİTİF BİR DEĞER KATTIĞINA İNANIYORUZ.  YURT DIŞINDAN KATILIMIN OLDUKÇA FAZLA OLMASI SEBEBİ İLE İHRACAT ANLAMINDA DA KATKISI OLDUKÇA YÜKSEKTİR.

Merhaba Coşkun Bey... Kendinizi okurlarımıza kısaca tanıtıp, optik sektörüne nasıl başladığınızı anlatabilir misiniz?
Gözmer Gözlük 2011 yılında sektörde uzun yıllara dayanan tecrübeye sahip girişimciler tarafından, optik sektörüne yeni bir soluk getirmek amacı ile kuruldu. Yerli üretim ve milli sermaye ile bilinirliği yüksek markalarımız ve yüksek kalitemizle optik sektörünün önemli üreticileri arasında yer almaktayız. Firmamız yaptığı yatırımlar, ürettiği katma değer ve sağladığı istihdam ile her geçen yıl hedeflerimiz doğrultusunda büyüme trendini devam ettirmekte ve ülkemizin gurur kaynağı işletmelerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Gözmer Gözlük’ün kuruluş aşamasından, vizyon ve temel değerlerinden bahsedebilir misiniz?
Gözmer Gözlük kurulduğu günden günümüze kadar, sürekli artan bir ivme ve kararlılık  ile kısa sürede optik sektöründe kendine yer edinmiş, aynı kararlılık ve üretkenlik ile sektöre yön veren aktörler arasına girmeyi başarmıştır. İçinde bulunduğumuz sektör, sağlık ve moda sektörünün birlikte ilerlediği son derece dinamik bir sektördür. Gözmer Gözlük olarak ürünlerimizin tamamını son moda ve trendlere uygun, antibakteriyel, antialerjik ve insan sağlığına hiçbir zararı olmayan, dünyada kabul edilmiş en kaliteli hammadde olan İsviçre menşeli Grilamid TR90 hammaddesinden üretmekteyiz. Vizyonumuz; kalitede, üretimde ve pazar payında sektörümüzün lider üreticisi ve ülkemizin lider ihracatçısı olmaktır. Üretimden satış sonrası hizmete kadar, en iyi kalite ve maksimum müşteri memnuniyeti firmamızın temel değerlerindendir.

İstanbul’da yer alan üretim tesislerinizin kapasitesinden, faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz?
İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerimizde aylık 150.000 adet gözlük üretim kapasitemiz ile üretimimize devam etmekteyiz. Optik ve güneş gözlüğü üretim kapasitesi ile sektörün önde gelen firmaları arasında yer alan firmamız, tüm yaş gruplarına hitap eden geniş yelpazedeki koleksiyonunu sektörün trendlerini yakından takip ederek sürekli olarak yenilemektedir. Teknolojinin tüm imkanlarından yararlanarak ve sürekli gelişim hedefi ile yenilikçi üretim anlayışımız sayesinde rakiplerimizden ayrışan bir kaliteyi müşterilerimize sunmaktayız.

Gözmer Gözlük olarak ihracat kapasiteniz ve stratejinizden bahsedebilir misiniz?
Ülkemizde optik sektörüne iç piyasa açısından baktığımızda; sektöre giriş kolaylığı, yüksek karlılık algısı gibi nedenlerle oyuncu sayısında sürekli artış olduğunu ve rekabetin her geçen yıl daha da artmakta olduğunu görmekteyiz. Bu nedenle büyüme stratejisine sahip üreticiler için ihracat önemli bir satış kanalı olarak ortaya çıkmaktadır. Firmamızın ihracat stratejisi; potansiyel pazarlara markamızı ve kalitemizi tanıtıp, ardından ilgili pazarda köklü ve yerli distribütör firmalar ile işbirliğine giderek pazar payımızı artırmak şeklindedir. 2020 yılı itibariyle 30’un üzerinde ülkeye markalarımızın ve kalitemizin ulaşmış olmasının ve ‘Made in Turkey’ bayrağını dalgalandırmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

Şirketinizin bünyesindeki markalar nelerdir? Markalarınızın ayırt edici özellikleri nelerdir?
Sektörün yakından tanıdığı Summit, Pulsar, Ramani ve Dehills markaları yanında şirketimizin 10’un üzerinde markası bulunmaktadır. Tüm tüketici gruplarına hitap eden optik gözlük markalarımız Summit ve Dehills, özellikle güneş gözlüğü kategorisi ile öne çıkan Pulsar Sunglasses, tercihini metal gözlükten yana kullanan tüketicilere hitap eden Ramani Eyewear markalarımızla Türkiye pazarında tüketicilerimizin yanındayız. Markalarımız kendi hedef kitlelerine uygun model ve renk özelliklerine sahip olup; kalite, tüketici sağlığı, tasarım ve satış sonrası hizmet tüm markalarımızın ortak noktasıdır.

Markalarınıza ait koleksiyonlarınızı oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz?
Koleksiyonlarımızı hazırlarken markanın hedef kitlesinin beklentisi ve ihtiyaçları tasarımlarımızın temel taşını oluşturmaktadır. Bununla birlikte tüm dünyadaki güncel moda trendlerini ve öne çıkan renkleri yakından takip ederek koleksiyonlarımızı oluşturuyoruz. Klasikleşen modellerimizde dahi koleksiyon güncellemesi yaparken küçük dokunuşlar yaparak tüketicilerimizin beğenisine sunuyoruz. Katıldığımız tüm uluslararası fuarlarda ve yapmış olduğumuz piyasa araştırmalarında güncel trendleri de kendi tasarımlarımız ile harmanlayarak ürün yelpazemizi geliştiriyoruz.

Satış ve dağıtım ağınızın işleyişinden ve gelişimi için neler uyguladığınızdan bahsedebilir misiniz?
Güçlü satış ağımız ve yetkin satış temsilcilerimiz ile Türkiye’nin 81 iline hizmet vermekteyiz. Müşterilerimize daha yakın olabilmek, daha hızlı ve sağlıklı hizmet verebilmek için İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana ve Diyarbakır gibi önemli lokasyonlarda yerleşik temsilciler ile çalışmaktayız. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını daha iyi analiz edebilmek ve çözüm bulabilmek için temsilci eğitimlerine çok önem veriyoruz. Temsilcilerimizin yetkinliklerini ölçerek periyodik olarak düzenlenen mesleki ve kişisel gelişim eğitimleri ile gelişmelerini sağlıyoruz. Bunun dışında doğrudan satış kanalımız olan www.gozmergozluk.com.tr adresinden ulaşılabilen bayi satış platformumuz da tüm müşterilerimizin hizmetindedir. Digital satış kanalımıza özel uygulamalarımız ve kampanyalarımız ile doğrudan satışlarımız her geçen gün artmaktadır.

Yaptığınız yeniliklerle ilgili bayi ve müşterilerinizi nasıl bilgilendiriyorsunuz?
Müşterilerimiz ile doğru ve etkili iletişim kurmayı çok önemsiyoruz. Bu bağlamda yaptığımız yenilikleri e-posta ve sms ile paylaşmanın yanında bu yeniliklerin bayilerimizin daha önceki hareketlerini analiz ederek, hangi bayilerimiz için daha fazla fayda sağlayacağını tespit ediyoruz ve müşterilerimize sağlayacağı faydayı onları ziyaret ederek yüz yüze aktarmaya gayret ediyoruz.

Covid-19 pandemisinden ne yönde etkilendiniz? Önümüzdeki dönem için Gözmer Gözlük olarak hedefleriniz nelerdir?
Öncelikle Covid-19 pandemisinde hayatını kaybeden tüm yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına da başsağlığı dilemek istiyorum. Hastalık ile mücadele edenlere de acil şifalar diliyorum. Türkiye olarak en kısa zamanda ve en az hasarla bu süreci atlatmak en büyük temennimiz. Biz Gözmer Gözlük olarak çalışanlarımız ve müşterilerimiz ile  büyük bir aileyiz ve doğal olarak ailemizin her ferdi bizim için çok önemli. Ne mutlu ki yaşanan bu süreçte şu ana kadar olumsuz bir durum ile karşılaşmadık ve karşılaşmamak için gerekli tüm önlemleri almaya çalışıyoruz. Üretim tesislerimizde önlemlerimizi en üst seviyeye çıkararak hem ülke ekonomisine katkıda bulunmak hem de süreç sonrası oluşabilecek yoğunluğu karşılamak adına faaliyetlerimize ara vermeden devam etmekteyiz. Bu süreçte müşterilerimiz ile daha sıkı iletişim halindeyiz. Onların ihtiyaç ve isteklerini değerlendirip kararlarımıza dahil ediyoruz. Birbirimize destek olarak aile dayanışması içinde bu süreci yönetmek için çabalıyoruz ve elde ettiğimiz başarı ile gururlanıyoruz.

Yaşanan pandemiyi de göz önünde bulundurduğunuzda, Türkiye optik sektörünün bugünü ve yakın geleceğini nasıl yorumlarsınız?
Covid-19 pandemisi küresel anlamda tüm sektörleri etkilediği gibi optik sektörünü de etkiledi. İnsanların önceliklerinde ve alışveriş alışkanlıklarında değişimler yaşanmaya başladı. Digital alışveriş platformların önemi her geçen gün artmaya devam etmektedir. Optik sektörünün bugününde bu değişkenlikleri doğru okumak, yorumlamak ve hızlı karar almak firmaların geleceği açısından önemli ve gereklidir. Türkiye’de optik sektörü tüketicilerin bilinçlenmesi ile birlikte uzun yıllar büyümesini sürdürecektir.

Gözmer Gözlük’ü diğer optik firmalarından ayıran başlıca farklılıkları nelerdir?
Gözmer Gözlük olarak en temel özelliğimiz paydaşlarımıza verdiğimiz değerdir. Bu anlayışla çıktığımız yolda müşterilerimiz ile aramızda oluşan bağlılık her geçen gün artarak güçlenmektedir. Müşterilerimizin bize duyduğu güven; işimizi daha dikkatli, seçici ve en önemlisi severek yapmamıza sebep oluyor. Doğal olarak bunların hepsi harmanlandığında ürettiğimiz ürünün kalitesi, sağlamlığı ve görselliği en üst seviyede form buluyor. Satış öncesine verdiğimiz önemi satış sonrasında da devam ettirerek müşteri memnuniyetini ön planda tutuyoruz.

Bu yıl sekizincisi gerçekleştirilecek olan Silmo İstanbul Optik Fuarı hakkındaki düşünceleriniz ve fuar hakkındaki genel izlenimleriniz nelerdir?
Silmo İstanbul’un, organize edildiği ilk günden beri Türkiye’deki optik sektörüne pozitif bir değer kattığına inanıyoruz. Yurt içindeki mevcut ve potansiyel müşterilerimiz ile bir araya gelme imkanının yanında yurt dışından katılımın oldukça fazla olması sebebi ile ihracat anlamında da katkısı oldukça yüksektir. Bundan sonraki organizasyonlarda Gözmer Gözlük katılımcı olarak yerini almaya devam edecektir.

13 yıldır optik sektörünün nabzını tutan dergimiz “4 your eyes” ile ilgili görüşleriniz nelerdir?
“4 your eyes” dergisi sektörün bağ kurmasını sağlayan, üreticileri ve mağazaları birleştiren, yeni trendlerin haber kaynağı olma misyonunu uzun yıllardır başarılı bir şekilde yerine getiren bir yayıncılık sergiliyor. Derginizin çalışmalarını yakından takip ediyor, faydalanıyor ve bu başarıyı sürdürülebilir kıldığınız için sizleri tebrik ediyoruz.

 

Ağustos 2020