Göz Haberi
MAKYAJ MALZEMELERİNDE ORTAK KULLANIMA SON VERİN

MAKYAJ MALZEMELERİNDE ORTAK KULLANIMA SON VERİN

Koronavirüs salgınında gözlerin en önemli bulaşma yerlerinden biri olması, göz hijyenini daha da öne çıkarıyor. Türk göz doktorlarını temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği’nden Oküloplastik Cerrahi Birim Başkanı Prof. Dr. Ferda Çiftçi, “Özellikle hanımların yaptığı yüz makyajlarında, hijyen her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. Makyaj, çok fazla yüz temasına neden oluyor. Araştırmalara göre koronavirüste gözden bulaşmanın oldukça yaygın olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle elimizle göz ve yüz temasımızı en aza indirmeliyiz. Özellikle kadınlarımızın göz çevresine yaptığı makyajlar, bu dönemde risk oluşturabilir” uyarısında bulundu.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
• Makyaj malzemelerinizi kimseyle paylaşmayın. Ortak kullanım her zaman risklidir.
• Makyajınızı steril şartlarda yapın, öncesinde mutlaka ellerinizi yıkayın.
• Eski veya uzun süre bekletilmiş makyaj malzemelerini kullanmayın. Bakteriyel risklere neden olabilir.
• Kirpiklerinize bu dönemde sıvı makyaj malzemeleri sürmeyin.
• Göz kalemi, kaş kalemi, far gibi göz ve göz çevresine yönelik makyaj malzemelerini çok çok dikkatli kullanın. Mümkünse göz ve göz çevresi makyajından bir süre uzak durun.
• Bu dönemde yapay kirpik kullanmayın.
• Makyaj malzemelerinin kesinlikle gözle, göz mukozası ile temas etmemesine çok dikkat edin. Makyajı temizlerken de gözle temastan sakının.
• Kontakt lens kullanıcısıysanız, önce lensi yerleştirin sonra makyaj yapın. Çıkarırken de önce makyajınızı temizleyin sonra kontakt lensi çıkarın. Yerleştirirken de çıkarırken de, lense dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.
Türk Oftalmoloji Derneği Oküloplastik Cerrahi Birim Başkanı Prof. Dr.  Ferda Çiftçi, Covid-19 virüsünün üç yoldan; ağız, burun ve göz yoluyla vücuda bulaştığını hatırlatarak, “Kadınlarımızın kendilerine gösterdiği bakım ve özeni takdir ediyoruz. Ama her zamankinden daha çok, bu dönemde güzelliğinize gösterdiğiniz özeni ve dikkati, sağlığınıza göstermenizi istiyoruz” diye konuştu.

 

Ağustos 2020