Göz Haberi
GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ NASIL SEÇİLMELİ?

GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ NASIL SEÇİLMELİ?

Camlar Ultraviyole Işınlarını Bloke Etmeli
Güneş ışınları, insan gözlerinin algılayamayacağı veya hissedemeyeceği oranda ultraviyole (UV) radyasyonu yayıyor. Gözlerimizi güneşten korumamızı sağlayan güneş gözlüklerinin UV ışınlarından koruyucu olması gerekmektedir. Güneş gözlüklerinin mutlaka UV ya da morötesi ışınları kestiğine dair bir sertifikası olmalıdır. Normalde her gözlük camı UV’yi değişik oranlarda bloke edebilmekle birlikte etkili UV blokajı için özel kaplamalar kullanılması gerekiyor. Güneş gözlüklerinin ışığı bloke etme gücü UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle belirtiliyor. Özellikle deniz kenarında ve kayak yaparken minimum UV400 korumalı olması gerekiyor.

CE (Conformité Européenne) Belgesi Olmalı
Kaliteli güneş gözlüklerinde güvenilir tescil belgesi olmalıdır. 1995’ten bu yana Avrupa Birliği standartlarına göre kaliteli gözlüklerin üzerinde CE (Conformité Européenne) ibaresi bulunuyor. CE belgesi, ürünün minimum güvenlik koşullarına uygun olduğunu ifade ediyor. Camların boyama ve mika olup olmadığına, camda çizik, kabarcık ve eğrilik bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir.

Gözlük Dikey Bir Çizgiye Odaklanmalı
Kaliteyi anlamanın bir başka yolu da gözlüğü taktıktan sonra dikey bir çizgiye odaklanmaktır. Bu durumda numarasız bir güneş gözlüğünü hareket ettirdiğinizde görüntü hareket etmez. Gözlüğü hafifçe yukarı aşağı, sağa sola hareket ettirdiğimizde bu çizgide oynama ya da kırılmalar oluyorsa o gözlük uygun değildir.

Işık Emilim Oranı Uygun Olmalı
Kullanım kılavuzlarında yer alan ‘ışık emilim oranı’ gözlük camının dışarıdan gelen ışığın ne kadarını emdiğini, ne kadarını yansıttığını ve ne kadarını içeri verdiğini ifade ediyor. Şehir ortamında yüzde 40-50, güneş ışınlarının daha dik geldiği dağlık bölgelerde yüzde 50-70, deniz kıyısında ve kayak yaparken yüzde 80-85 emilim uygundur.

Her Pahalı Gözlük, Kaliteli Demek Değildir
Güneş gözlüğünün sadece fazla ışığın geçmesini engellemesi yeterli değildir. Aksine zarar verir. Çünkü renkli cam takıldığında göz bebeği küçülmez. Böylece zararlı UV ışını göz içine bol miktarda girer. Bir güneş gözlüğünün kalite ve UV blokaj belgeli olması gerekiyor.

Güneş Gözlüğü Cam Türü Ekstra Koruma Sağlamaz!
Aynalı camlar göze gelen ışığın bir kısmını geri yansıttıkları için özellikle şiddetli ışığın olduğu deniz kenarlarında tercih edilebiliyor. Ancak aynalı kaplamalar göze gelen ışık miktarını düşürmekle birlikte UV blokaj oranını etkilemiyor. Polarize cam özelliğinin de normalde UV blokajıyla ilişkisi olmamakla birlikte hem polarize olan hem de etkili UV yapabilen camlar daha emniyetli ve iyi bir görüş konforu sağlıyor.

Şubat 2020