Marka Hikayesi
DIANE VON FURSTENBERG

DIANE VON FURSTENBERG

KORKUNUN ASLA SEÇENEK SAYILMADIĞI BİR YAŞAMI KUCAKLAYAN, DÜNYANIN EN GÜÇLÜ KADINLARINDAN BİRİ OLAN DIANE VON FURSTENBERG İKONİK MARKASIYLA YILLARA MEYDAN OKUYOR.

31 Aralık 1946’da Brüksel’de Diane Simone Michelle Halfin ismiyle dünyaya gelen Diane von Furstenberg, kruvaze elbise türüyle adını moda literatürüne kazımış değerli bir tasarımcı olarak karşımıza çıkıyor. Moldova doğumlu babası Leon Halfin 1929’da Kişinev’den Belçika’ya göç ediyor. Annesi Liliane Nahmias ise II. Dünya Savaşı’ndaki soykırımdan kurtulanlar arasındadır. Öyle ki, Diane von Furstenberg’un annesi, tasarımcının doğumunun 18 ay öncesine kadar Auschwitz toplama kampında esir tutuluyordu. Tasarımcı, annesinin kendisine “korkunun asla bir seçenek” olmadığını öğrettiğini vurguluyor. Diane von Furstenberg daha sonraki yıllarda Oxfordshire’da yatılı bir okula kaydoldu. Henüz 18 yaşında ekonomi okumak için Cenevre Üniversitesi’ne transfer olmadan önce Madrid Üniversitesi’nde eğitim gördü. O yıllarda Alman Katolik Prensi Tassilo Furstenberg’in oğlu Prens Egon von Furstenberg ve ilk eşi olan Fiat otomotiv servetinin mirasçısı Clara Agnelli ile tanıştı.

Bu büyülü ve asil çiftin ayrılmasından sonra hayatlarını birleştiren Diane ve Egon von Furstenberg’in evliliği, gelinin dini ve etnik kökenlerinden dolayı damadın ailesi tarafından başlarda onaylanmasa da sonuç olarak bu evlilik gerçekleşti. Yüce Majesteleri Prenses Diane ünvanını taşıyan tasarımcının, Alman Prensi Egon von Furstenberg ile evliliği uzun sürmedi. Diane, Prens olan eşinden 1973 yılında ayrılıyor. Daha sonra Paris’e taşınan tasarımcı, moda fotoğrafçısı Albert Koski’nin asistanı olarak çalışmaya başladı. İtalyan tekstil üreticisi Angelo Ferretti’nin yanında kesim, renk ve kumaşlar hakkında birçok bilgi ve deneyim kazandığı çıraklık sürecini geçirdi. Burada ilk ipek jarse elbiselerini tasarlayıp üretti. Furstenberg soyadını kullanmaya devam eden ünlü tasarımcı, moda şirketinin merkezi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin Manhattan bölgesini tercih etti. Diane von Furstenberg 2001’de Amerikan medyasında önemli bir yeri olan Barry Diller ile ikinci evliliğini gerçekleştirdi. Ünlü tasarımcı Diane von Furstenberg 2006’dan beri Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi (CFDA) Başkanlığı görevini yürütmekle beraber, 2014’te Forbes Dergisi tarafından dünyanın 68. en güçlü kadını olarak seçildi. 2015 yılında ise Time Dergisi tarafından “Time 100”e bir ikon olarak dahil edildi. Yıllar içerisinde başarısını ve gücünü birçok kez ispat eden Diane von Furstenberg, 2016’da ise New York’taki New School Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanı ile ödüllendirildi.

1972
Diane von Furstenberg, 1972’de kendi adını taşıyan markasını kurduğundan beri, renkli, cesur ve yaratıcı yaklaşımıyla feminenliği ön plana çıkaran dünya çapında bir lüks moda markası haline geldi.

1973
Diane von Furstenberg, Prens Egon ile evlendikten sonra kadın kıyafetleri tasarlamaya başlıyor. Diane “Egon’un eşi olduğum andan itibaren standart bir prenses hayatı dışında kariyer sahibi olmam gerektiğine karar verdim” dedi. 1973’te Furstenberg’lerin ayrılmasından sonra, Egon da moda tasarımcısı oluyor. Diane, New York’a taşındıktan sonra tasarımlarını “kesinlikle çarpıcı” olarak tanımlayan meşhur Vogue editörü Diana Vreeland ile tanışıyor. Adını New York Moda Haftası için moda takvimine yazdıran Diane’nın markası böylece kuruluyor.

1974
DVF 1974’te, modaya olan etkisi nedeniyle Metropolitan Sanat Müzesi’nin Kostüm Enstitüsünün koleksiyonunda yer alarak kruvaze elbisesini beğenilere sunuyor. Kruvaze elbisenin başarısından sonra, Furstenberg 1976’da Newsweek dergisinin kapağında yer alıyor. Aynı yıl Diane, Wall Street Gazetesi tarafından “Coco Chanel’den beri en pazarlanabilir marka” ilan edildi. DVF yakın zaman sonra kozmetik ve güzellik ürünlerinden oluşan serisini görücüye çıkardı. DVF’nin ilk parfümü Diane’in kızı “Tatiana”nın adını alıyor.

1979
New York Times, 1979 yılında DVF’nin yıllık perakende satışlarının 150 milyon dolar olduğunu bildiriyor. Diane von Furstenberg 1985 yılında, Paris’e taşınıp moda dünyasından oldukça uzaklaşıyor. Fransa’da bir Fransız yayınevi olan Salvy’yi kuruyor.

1991-1992
Diane von Furstenberg, 1991’e gelindiğinde kozmetik ve ev tekstili gibi yeni işletmelere de adını veriyor. 1992’de Diane von Furstenberg, QVC’de iki saat içinde Silk Assets koleksiyonundan 1.2 milyon dolarlık satış yapıyor. DVF’nin azalan başarısını yeniden canlandırmak için önemli bir yer tutan bu koleksiyon, DVF’nin yeniden dirilişini de temsil ediyor.

1997-1998
Diane von Furstenberg 1997 yılında markasını yeniden inşa ederek, yeni nesil kadınlara kendisiyle özdeşleşen kruvaze elbiselerini sunuyor. Diane von Furstenberg kendi hayatını anlattığı “A Signature Life” isimli kitabını 1998’de yayımlıyor.

2004-2006
2004’te DVF’nin Kreatif Direktörü H. Stern’in hazırladığı mücevher koleksiyonu beğenilere sunuluyor. Aynı yıl H. Stern eşliğinde şal ve plaj kıyafeti koleksiyonlarının da lansmanı yapılıyor. Diane von Furstenberg 2006 yılında, günümüzde de devam eden Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi Başkanlığı koltuğuna oturuyor. Diane von Furstenberg 2008’de, New York Yedinci Cadde’deki Fashion Walk of Fame’de yıldız sahibi oluyor. Ayrıca aynı yıl DVF ilk ayakkabı ve el çantaları koleksiyonlarını görücüye çıkarıyor.

2009
2009 yılında, Michelle Obama, Beyaz Saray’ın resmi Noel kutlamasında DVF imzalı kruvaze elbise giyiyor. Aynı yıl Marchon Eyewear, Diane von Furstenberg ile lisans anlaşması imzalıyor. Bu anlaşmaya göre Marchon Eyewear, DVF imzalı optik ve güneş gözlük koleksiyonlarının tasarım ve üretiminden sorumlu oluyor. Marchon Eyewear Ceo ve Başkanı Al Berg bu anlaşmayla ilgili olarak “Diane von Furstenberg’in klasik ve kendine güvenen tasarımlarını, optik ve güneş gözlükleri modellerine uyarlamak için sabırsızlanıyoruz. Diane von Furstenberg’in yeteneği, modayı kadınlar için zahmetsiz ve kolay ulaşılabilir hale getiriyor. Böylesine küresel bir markayla çalışacağımız için çok memnunuz” dedi. Diane von Furstenberg “Gözlükler hem gereklilik, hem koruma hem de ışıltıdır. Gözlük koleksiyonlarımız için Marchon gibi moda ve teknik dengesini çok iyi ayarlayabilen bir firmayla çalıştığımız için mutluyuz” dedi. DVF Eyewear 2009’dan beri markanın ikonik, canlı renkler ve baskılardan oluşan tasarım çizgisinden ilham alarak, kaliteli malzemelerle ışıltılı optik ve güneş gözlüğü koleksiyonları oluşturmaya devam ediyor. Yine 2009’da Moskova’nın en büyük halka açık sergi alanlarından biri olan Manezh’te Diane von Furstenberg, “Kıyafet Yolculuğu” başlıklı geniş çaplı bir retrospektif sergi açıyor. Andre Leon Talley tarafından tanıtımı yapılan sergi medyanın dikkatini çekiyor.

2010
Sergi, 2010 yılında Sao Paulo’da ve 2011 yılında Pekin’deki Pace Gallery’de gösteriliyor. 2010 yılında Diane von Furstenberg, Queen Sofia İspanyol Enstitüsü Altın Madalyası Galasında altın madalyaya layık görülüyor. 2011 yılında, DVF ev tekstili koleksiyonu ile özel bir parfüm olan Diane’i beğenilere sunuyor. 2012‘de DVF ilk çocuk koleksiyonu olan GapKids’i ve Current/Elliott ile ortaklaşa oluşturduğu kot pantolon koleksiyonunu beğenilere sunuyor.

2013-2015
DVF 2013’te Roxy ile işbirliği yaparak yüzme giysileri koleksiyonunu lanse ediyor. DVF imzalı giysiler ve aksesuarlar, Cambridge Düşesi Catherine, Gwyneth Paltrow, Kate Beckinsale, Madonna, Titina Brown, Jessica Alba, Susan Sarandon ve Jennifer Lopez gibi ünlüler tarafından giyildi. Google Glass, New York Moda Haftası’daki ilk lansmanını tasarımcının 2013 İlkbahar/Yaz moda şovunda yaptı. 2014 yılında Diane von Furstenberg, Ban Bossy kampanyasında, kadınların özgürlüğü ve hakları adına öncü kadınlardan biri olarak konuşma yaptı. 2015’te ise Paolo Riva DVF’de yeni Ceo olarak görevine başladı. İkonik kruvaze elbisesi ve imzalı baskılarıyla ünlü DVF, hazır giyim ve aksesuarların eşsiz koleksiyonlarını sundu. DVF, moda endüstrisinde feminen silüetlerin öncüsü olarak özgürlüğün, bireyselliğin ve yaratıcılığın sembolü oldu. DVF’nin Kurucusu ve Başkanı olarak Diane, zamanının çoğunu birçok hayırsever işlere adamaya devam ediyor. Merkezi New York’ta bulunan DVF, 70’den fazla ülkede global bir dağıtım ağıyla Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Asya Pasifik’te sahibi ve ortak olduğu mağazaları da içeren 875’in üzerinde dağıtım noktasına ulaşıyor.

YARDIMSEVERLİK
Diane von Furstenberg, topluluk oluşturma, eğitim, insan hakları, sanat, sağlık ve çevre alanındaki kar amacı gütmeyen kuruluşlara destek sağlayan “Diller” isimli Furstenberg Aile Vakfı’nın direktörlüğünü yürütüyor. Vakıf, her yıl liderlik, güç ve cesaret gösteren dört kadına verilen DVF Ödüllerine destek sağlıyor. 2011’de vakıf, dünyanın en büyük metropol kentlerinden biri olan New York’ta kentsel dönüşümün betonlaşmak olmadığını kanıtlayan “High Line Park” Projesine 20 milyon dolarlık bir yardımda bulundu. Diane von Furstenberg aynı zamanda, kadınlara yönelik kuruluş olan Vital Voices’ın Yönetim Kurulunda yer alıyor. Ayrıca New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in NYCEDC tarafından yürütülen, New York Moda endüstrisinin geleceği hakkındaki incelemeye de başkanlık yaptı. Diane von Furstenberg 2016’da Hillary Clinton’un Başkanlık kampanyası için gömlek tasarlamıştı.

Ocak 2020