Röportaj
NEBİM YAZILIM

NEBİM YAZILIM

HIZLI UYUM, VERİMLİ HİZMET

SİLMO İSTANBUL’U SEKTÖRÜN BİR ARAYA GELMESİ ADINA ÖNEMLİ BIR ORGANİZASYON OLARAK GÖRÜYORUZ. BİZLERİN DE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLDUĞUMUZ FİRMALARLA BİR ARADA OLMAMIZI SAĞLIYOR.

Sayın Sedat Taşçı… Yazılım teknolojilerinin popüler olmadığı dönemlerden beri, yazılım üreticisi olarak hizmet veriyorsunuz. Firmanızdan bahseder misiniz?

Nebim olarak, Türkiye’nin en köklü geçmişe sahip bağımsız yazılım üreticilerindeniz. Perakende, toptan satış ve üretim sektörleri için optimize edilmiş ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) ve mağazacılık yazılımları geliştiriyoruz. 1966’dan beri süregelen deneyimimiz ile; özellikle hazır giyim, konfeksiyon, ayakkabı, büyük mağazacılık, ev tekstili, halı, mobilya, züccaciye, optik, kozmetik, aksesuar ve diğer perakende sektörlerinde uzmanlaşmış durumdayız. Geliştirdiğimiz yazılımlar, yurtdışında da birçok marka tarafından kullanılıyor.

Çözüm ortaklarımız ile birlikte; bağımsız tek kullanıcılı mağazalardan, çok uluslu operasyonlar yürüten çok-şirketli firmalara kadar, her büyüklükte binlerce firmaya hizmet veriyoruz. Geliştirdiğimiz yazılımlar sayesinde hizmet verdiğimiz firmaların kaynaklarını en etkin şekilde kullanmalarını sağlayarak iş süreçlerini verimli yönetmelerine yardımcı oluyoruz.

Nebim’in yurtdışında da kullanılan çözümlerinden bahsedebilir misiniz?

Ar-Ge yaparak, sayıları binleri geçen müşterilerimizin isteklerini analiz ederek ve mevzuatı takip ederek; perakende, toptan satış ve üretim sektörleri için optimize edilmiş ERP ve mağazacılık yazılımları geliştiriyoruz. Müşterilerimiz, geliştirdiğimiz “Nebim V3” yazılımını, merkezlerinde ve üretim tesislerinde, satın almadan üretime, depo yönetiminden ürün dağıtım ve lojistik süreçlerine, finans yönetiminden insan kaynakları yönetimine kadar, tüm iş süreçlerini, aynı platform üzerinde, baştan sona entegre bir şekilde yönetmek için kullanıyorlar. Müşterilerimiz Nebim V3 ile aynı zamanda mağazalarındaki envanterlerini, arka ofis süreçlerini ve kasadaki perakende satış süreçlerini de yönetiyorlar. Çözüm ortaklarımız ile birlikte sunduğumuz “NebimExtra” versiyon güncelleme, bakım ve destek hizmeti sayesinde, geliştirdiğimiz Nebim V3 yazılımını canlı kullanıma aldıktan sonra müşterilerimizin Nebim V3’ten elde ettikleri kazanımların devamını sağlıyor ve verimliliklerini artırıyoruz.

Başlangıçta hizmet verdiğiniz sektör sayısının zamanla arttığını biliyoruz. Peki optik sektörüne geçişiniz nasıl oldu?

Nebim olarak 1966 yılına dayanan bir geçmişe sahibiz. Bu yıllardaki hazır giyim perakende deneyimi ile yıllar içinde perakendenin diğer alanlarında da yaygınlaşmış olduk. Perakende süreçlerinin birçoğu benzer olduğundan, bir sektörde sağladığımız fonksiyon zenginliğini ve kaliteyi diğer sektörlerin de faydalanmasını sağlayabilmiş olduk. Ayrıca o sektörün kendi has özelliklerini de ekleyerek tam bir odaklanma oluşmuş oluyor. Avm’ler de gelişen optik perakende zincirleri başta olmak üzere, bölgesel zincir mağazalar ve tek mağazalar şeklinde yayılmaya devam etmekteyiz.

Nebim V3’ün optik sektörüne kazandırdıklarıyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Nebim olarak, yerel mevzuat değişikliklerine, sektörel ihtiyaçlara çok daha hızlı uyum gösterebiliyor, bu nedenle müşterilerimize daha hızlı ve verimli hizmet verebiliyoruz. Nebim’in, sektörün köklü ve kapsamlı iş süreçlerine sahip olan birçok markayla iş birliği içinde olması sürekli yüksek becerilerini geliştirmesini desteklemektedir. Firmalar ERP’ye geçiş kararını aldıktan sonra Nebim’i sadece uyarlama sürecinde değil, aynı zamanda fiili kullanıma alma sürecinde de her an yanlarında bulabiliyor. Nebim olarak ürün ve hizmetin her boyutunda, müşterimizin gerçek ihtiyacına uygun çözümler sunduğumuz için sektörde farklı bir yerimiz olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda Nebim V3 optik çözümleri ile tüm perakendeci ve toptancı kullanıcılarımıza Optik Ürün Yönetimi kapsamında; optik çerçeve ve güneş gözlüğü, cam ve lens tanımlamaları, ÜTS’den otomatik ürün kartı aktarımları ve ÜTS bildirimleri gibi ürün yönetimine özel özellikler sunuyor. Nebim V3 Optik Perakende Süreçleri Yönetimi kapsamında ise; reçete işlemleri, Medula’dan optik çerçeve ve cam hakkı sorgulama, Medula’dan ve Nebim V3’ten karşılıklı otomatik e-Reçete aktarımı, sipariş ve kapora işlemleri, YN ÖKC üzerinden ödeme, avans ve fatura bilgi fişleri, siparişlerin atölye sevk işlemleri, teslimat ve faturalama işlemlerini kolaylıkla yapmalarını sağlıyor. Ayrıca toptancı firmalar için ithalat süreçleri, toptan alış süreçleri, ÜTS’den otomatik toplu irsaliye aktarımı, toptan satış süreçleri, optik karekod oluşturma işlemleri özelliklerini sunuyor. Mevzuat Desteği kapsamında ise - YN ÖKC, e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter, e-İrsaliye - Tax Free - KVKK, ETK uyum ve entegrasyonu hizmetlerini sunuyoruz.

Geliştirdiğiniz Nebim V3 ERP hakkında okurlarımıza neler aktarmak istersiniz?

Son 1 yıl içinde çözüm ortaklığı yapımızı güçlendiriyoruz. Yaygınlığımızı artırmak amacıyla ve Nebim V3 kullanıcılarına daha iyi hizmetler sunabilmek için 55 olan çözüm ortağı sayımızı 70’in üzerine çıkarmış olduk. Ayrıca 2018 başı itibari ile Türkiye çapında 20’nin üzerinde ilde seminer yapmak üzere aktiviteler yapmaya devam ediyoruz. Bu etkinliklerde birçok firma ile buluşarak Nebim V3‘ün verim arttırıcı fonksiyonları hakkında bilgilendirmeler yaparak iş birlikleri sağlıyoruz. NebimExtra hizmet portalımız sayesinde tüm Nebim kullanıcılarından isteklerini online olarak alabiliyor, izliyor ve öncelikler oluşturabiliyoruz. Bu nedenle tüm kullanıcılarımıza çözüm ortaklarımız ile birlikte yakın ve aynı çalışma şekli ile işlemleri yürütebiliyoruz. Nebim V3’ün yapısı yepyeni fonksiyonlar ile kullanıcıların verimliliklerini üst düzeye çıkarmaktadır. Nebim V3’ün optik sektörüne yönelik birçok yeniliği var. Bu yeniliklerle ve ÜTS ve Medula gibi mevzuat uyumluluğu ile optik kullanıcılarımızın zamanlarını daha verimli kullanmalarını, tüm işlemlerini daha hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirmelerini ve raporlamalarını sağlıyoruz. Sürekli artan iş birliklerimiz ve ilave gelen taleplerle Nebim V3 sürekli gelişmektedir. Güven, diyalog ve odaklanma, iş birliğimizde verimi daha da üst seviyelere taşımaktadır.

Sizin de katılımcılarından biri olduğunuz Uluslararası Silmo İstanbul Optik Fuarı ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

Sektörün bir araya gelmesi adına önemli bir organizasyon olarak görüyoruz. Bizlerin de orada hem işbirliği içinde olduğumuz firmalarla bir arada olmamız sağlanıyor, hem de yeni işbirlikleri yapabilmek için networking imkanı sağlanmış oluyor.  

Optik sektörüne hizmet eden dergimiz “4 your eyes” hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Yıllardır bu sektöre odaklanmış bir yayın olduğunuzu gözlemliyoruz. Dolayısı ile sektörü tanıma ve izleme açısında çok verimli bir çalışma sergileniyor. Bu bağlamda işbirliğiniz için teşekkür eder, başarılarınızın devamını dileriz.

Kasım 2019