Göz Haberi
GÖZLERİMİZLE İLGİLİ NE KADAR BİLGİYE SAHİBİZ?

GÖZLERİMİZLE İLGİLİ NE KADAR BİLGİYE SAHİBİZ?

Gözlerimizle ilgili ne kadar bilgiye sahibiz? Göz sağlığımız için nelere dikkat ediyoruz? Dünyaya daha güzel gözlerle bakmanın püf noktaları…

Göz Muayenesine 30 Dakika Ayrılmalı
Kapsamlı bir göz muayenesi sayesinde şeker, yüksek kolesterol, tümör, tiroit, yüksek tansiyon gibi pek çok hastalığın teşhisi mümkün. Göz muayenelerinden sağlıklı sonuç alınabilmesi için en az 30 dakika ayrılması şart. Gözde oluşabilecek veya gözden tanısı koyulabilecek pek çok hastalığın da erken teşhis ve tedavisi mümkün olabilir.

Sağlıklı Kilo Korunmalı
Omega-3 yağ asitleri, C ve E vitaminleri, çinko ve lutein, makula dejenerasyonu ve katarakt riskinizi azaltabilir. Ispanak ve lahana gibi yapraklı yeşilliklerle birlikte yağlı balık, somon, uskumru ve hamsi tüketin. Çinko içeriği yüksek yiyecekler arasında et, kabuklu deniz ürünleri, fındık ve badem bulunur. Dengeli bir beslenmeye devam ederek, Tip 2 diyabet olasılığını düşürürsünüz.

Kaliteli Bir Güneş Gözlüğünüz Olsun
Güneş gözlüğü kullanımının da gözlerimizi korumada yardımcı olur. Tıpkı cildiniz gibi gözleriniz de ultraviyole (UV) korumasına ihtiyaç duyar. Mutlaka UV ışınlarının yüzde 99-100’ünü engelleyen kaliteli bir güneş gözlüğü kullanın.

Sigarayı Bırakın
Sigara içmek görme sinirinize zarar verebilir. Sadece göz sağlığınız için değil, tüm bedeniniz için sigara içmemeli, içiyorsanız bir an önce bırakmalısınız.

Kasım 2019