Marka Hikayesi
ZADIG & VOLTAIRE

ZADIG & VOLTAIRE

ZADIG & VOLTAIRE BİR YAŞAM BİÇİMİ, EŞSİZ BİR STİL VE ÖZGÜRLÜK HİSSİDİR. MARKA, İMZASI HALİNE GELEN KAŞMİRLE ÖZGÜRLÜĞÜN BİNBİR TONUNU SUNUYOR.

Paris merkezli Zadig & Voltaire, 1997 yılında Thierry Gillier tarafından kuruldu. Thierry, Fransız yazar ve filozof Voltaire’in “Zadig ya da yazgı” isimli romanından esinlenerek markası için Zadig & Voltaire ismini oluşturdu. Thierry Gillier, 1933 yılında kurulan Lacoste markasının Ortak Kurucusu Andre Gillier’in torunudur. Thierry ve erkek kardeşi Troyes’teki aile tekstil fabrikasının mirasçıları oldu. Tekstil alanındaki tecrübesi ve New York’taki Parsons Tasarım Okulu’ndan aldığı diploma ile Thierry Gillier, Zadig & Voltaire markasını kurdu. Günümüzde markanın kıyafetleri İtalya, Portekiz, Tunus, Fas ve Çin’deki tesislerde üretiliyor. Markanın arkasındaki asıl fikir, uygun fiyata lüksü sunmaktı. Fakat Thierry Gillier markanın aynı zamanda modaya uygun ve cazip hale gelmesi için yeni bir yol izledi. Markanın trikoları temel alan ilk koleksiyonu hemen ses getirdi.Kot pantolon, kaşmir kazak, bot ve deri ceketlerden oluşan ilk koleksiyon Zadig & Voltaire’in modanın kalbinde yer almasını sağladı.

Uygun fiyatlı kaşmir, yavaş yavaş markanın imzası haline geldi. Kaşmirde nadir görülen nane yeşili, neon pembe ve altın kumu renkleri Zadig & Voltaire’in cazibesini yansıtan renkler haline geldi. Rahat kazaklarının orijinalliğini, kafatası ve kartal gibi küçük ve asi detaylarla tamamlandı. Özgür ruhlu koleksiyonun rock dokunuşları günlük bir koleksiyondan çok daha fazlasıydı. Markanın her bir tasarımı şık, rahat, gösterişli ve Paris zarafetini yansıtıyor. Zadig & Voltaire, rock ve sokak tarzını kombinleyerek yeni bir stil icat etmiş oldu.

İLHAM KAYNAĞI
New York’taki Parsons Tasarım Okulu’ndan mezun olan Thierry Gillier, sanat koleksiyonuna olan tutkusuyla, çağdaş sanattan ilham alıyor. Thierry, en sevdiği eserleri koleksiyonlarına uyarlayıp tasarımlarında yansıtıyor. Şıklığın ve gündelik moda için gerçek bir manifesto olan Zadig & Voltaire, sanatı kendini özgürce ifade etme biçimi olarak görüyor.

PARİS MİRASI
Thierry Gillier, Zadig & Voltaire markasını dünyanın dört bir yanına taşıyıp duyulmasını sağlayarak Parisli markayı şöhrete kavuşturdu ve Paris mirasını tüm dünyaya yaydı. Bir jenerasyondan diğerine geçen miras, klasikle moderni, geçmişle geleceği birleştiriyor.

TASARIM ANLAYIŞI
Zadig & Voltaire çağdaş sanattan ilham alarak zarif ve sade tasarımlara imza atıyor. Zadig & Voltaire’in Sanat Yönetmeni Cecilia Bönström “Erkekler ve kadınlar arasındaki karşıtlık ve çekimin sembolü olması amacıyla, siyah-beyaz minimalist bir tasarıma odaklanmak istedik” dedi.

ZADIG & VOLTAIRE GÖZLÜKLERİ
Marka 2019 yılında, birbirinden klas güneş gözlükleri ve optik çerçevelerden oluşan koleksiyonlarıyla gözlük hayranlarını sevindirdi. Fransız zarafetini ve Paris romantizmini koleksiyonlarında yansıtan marka, günlük kullanıma uygun güneş gözlükleri ve optik çerçeveler sunuyor.

1997
Zadig & Voltaire, Thierry Gillier tarafından kuruldu.

2003
• İsveç tasarımcı Cecilia Bönström markanın Kreatif Direktörü olarak atandı. Marka daha sonra mücevherler, güneş gözlükleri, deri eşyalar ve mumlar dahi üreterek çeşitlilik kazandı.
• Genç rock sanatçıları onurlandırmak adına Zadig & Voltaire Music isimli bağımsız bir plak şirketi kurdu.

2006
Zadig & Voltaire, Londra’daki Sloane Caddesi’nde butik açarak uluslararası bir büyüme yaşadı. Daha sonra Lüksemburg, Belçika, İsveç, İsviçre, Japonya ve Güney Kore’de de mağazalar açmaya devam etti.

2010
Zadig & Voltaire, ilk optik ve güneş gözlüğü koleksiyonunu beğenilere sundu.

2011
Marka, mücevher koleksiyonu için tasarımcı Gaia Repossi ile işbirliği yaptı.

2015
Chloé’nin Kreatif Direktörü Paulo Melim Andersson, marka ile işbirliği yaparak Cecilia Bönström ile birlikte kadın ve aksesuar koleksiyonu tasarladı.

2016
• Zadig & Voltaire, 2016 Sonbahar/Kış hazır giyim koleksiyonunu beğenilere sundu.
• Marka, 2016 İlkbahar/Yaz kampanyası için ünlü manken Malgosia Bela ile işbirliği yaptı. Kampanyanın fotoğraf çekimleri Fred Meylan tarafından gerçekleştirilirken giysiler Moda Tasarımcısı Marine Braunschvig tarafından düzenlendi. 
• Zadig & Voltaire, ilk parfüm koleksiyonunu beğenilere sundu. Zadig & Voltaire Fragrance Tome 1 olarak adlandırılan parfümlerinin dağıtımı Clarins kozmetik şirketi tarafından gerçekleştirildi.

2019
• Zadig & Voltaire, Japonya’nın Kyoto şehrinde düzenlenen Uluslararası Fotoğraf Festivali Kyotographie için Benjamin Millepied’e destek sağlıyor.
• Marka, 2019 İlkbahar/Yaz erkek giyim kampanyasını beğenilere sundu. Zadig & Voltaire’in yeni ilham perisi ünlü manken Jordan Barrett kampanyanın yüzü oldu.
• Zadig & Voltaire, 2019 İlkbahar/Yaz güneş gözlüğü koleksiyonunu beğenilere sunuyor. Paris tarzını oldukça iyi yansıtan koleksiyon, rock ve romantik stillere sahip güneş gözlüklerinden oluşuyor.
• Zadig & Voltaire, 2019 optik gözlük koleksiyonunu piyasaya sundu. Yeni koleksiyonda yer alan optik çerçeveler Zadig & Voltaire’in özgür, spontane ve cesur kişiliğini yansıtıyor.

Eylül 2019