Göz Haberi
ÇOCUKLARI GÜNEŞE ÇIKARIRKEN DİKKAT

ÇOCUKLARI GÜNEŞE ÇIKARIRKEN DİKKAT

GÜNEŞ IŞINLARI GÖZLERE DE ZARAR VERİR
Araştırmalar 18 yaşından önceki dönemde yaşam boyu alacağımız UV ışınlarının yaklaşık olarak %80’ini aldığımızı gösteriyor. Bu sebeple çocukluk döneminde güneşin zararlı etkilerinden korunmak çok daha önemli. Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar “Güneşin cildimizde olduğu gibi gözlerimize zarar veren kısmı da ultraviyole ışınları. Ultraviyole ışınlarını gözle göremeyiz; A-B-C olmak üzere 3 ana dalga boyundan oluşur. En zarar verici kısım olan ultraviyole C dünya atmosferi tarafından ozon tabakasında tamamen filtrelenir. Ultraviyole B çoğunlukla gözümüzün önünde en dış katman olan kornea tarafından emilir ve retinaya ulaşamaz. Ultraviyole A’nın ise büyük kısmı göz dokuları tarafından emilir, çok az bir kısmı retinaya ulaşır. Güneş ışığına uzun vadede maruz kalmak; göz içinde katarakt, gözün ön kısmında pterjium (kuş kanadı), pinguekula ve hatta bazı konjonktiva tümörleri, göz kapağında cilt kanserleri ve retinada sarı nokta hastalığı olarak bilinen maküla dejenerasyonunu gelişimine sebep olabilir” dedi.

Güneşe Çıkmadan Yapılması Gerekenler;

  • Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde çocuklar güneşe çıkarılmamalıdır.
  • Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için geniş kenarlı şapkalar ve gözleri saran güneş gözlükleri kullanılmalıdır.
  • Bebekler de güneş gözlüğü kullanmalıdır. Çünkü onlar erişkinlere göre daha hassastır.
  • Güneş gözlüklerinde UV400 olarak etiketlenen ürünler tercih edilmelidir. Bu ürünler 400 nanometre altındaki ışınları filtreler, ultraviyole A ve B ışınlarının yüzde yüzünü engeller.
  • Güneş gözlüklerinde camın renginin koyu olması açık renge göre üstünlük sağlamaz, önemli olan camın UV ışığını ne kadar absorbe ettiğidir.

Ağustos 2019