Marka Hikayesi
FRED PERRY

FRED PERRY

SPOR GİYİMİN GÜNLÜK HAYATTA ÇOK TERCİH EDİLMEDİĞİ DÖNEMLERDE, EFSANEVİ FRED PERRY, SPOR GİYSİLERİ GARDIROBUMUZUN VAZGEÇİLMEZ BİR PARÇASI HALİNE GETİRDİ.

Fred Perry markası için İngiltere’nin dünyaya sağladığı en büyük katkı deniliyor. 1940 yılında kurulan firma, Wimbledon Tenis Şampiyonası’nın kazananı Frederick John Perry’nin ter bilekliği üretmesiyle faaliyete başladı. Fred Perry, tenis turnuvalarında terini silmek için bileğine bez bağlayarak eski futbolcu Tibby Wegner’in dikkatini çekmeyi başardı ve ter bilekliklerini birlikte üretmeye başladılar. İkilinin tasarladığı ter bileklikleri piyasada üretilen bezlerden daha hafif ve konforluydu. Tibby Wegner, tasarladığı ter bilekliklerinin Fred Perry adını taşımasını istiyordu. Başarılı tenisçi bu teklifi kabul edince Fred Perry markası da doğmuş oldu.

1952 yılında Fred Perry, Wimbledon’da ilk polo tişörtlerini beğenilere sundu. Markanın akıllı pazarlama stratejisi ve tanıtım kampanyası sayesinde Fred Perry önemli başarılara imza attı. Avusturyalı iş adamı Wegner ve İngiliz tenisçi, markanın logosunun Fred Perry’nin hayatını yansıtan bir imaj olmasını istiyorlardı. Fakat ikili ideal imajın ne olacağı konusunda kararsızdı. Sadece kariyeriyle değil özel hayatıyla da ön plana çıkan Fred Perry, yaşadığı ilişkilerle hayatına giren kadınlarla ve pipo içmesiyle dikkat çekiyordu. Kendini pipoyla özdeştiren Perry, markanın logosunun bir pipo olması gerektiğine karar verdi. Fakat Wegner bu imajın uygun olmayacağını ve markanın popülerliğine zarar verebileceğini düşündü. Uzun süren kararsızlıklar sonucunda logonun Laurel Wreath, yani taç şeklinde bir defne çelengi olmasına karar verdiler. Fred Perry, 1960’lı yıllarda işçi sınıfı anlamına gelen Mod kültürünün sembolü haline geldi. 1965 yapımı “Thunderball” isimli filmde James Bond karakterinin giydiği polo tişörtlerinin popülerliği artarken Bond karakteri de markanın M3 polo tişörtleriyle uzun süre özdeştirildi.  1979 yılında çekilen “Quadrophenia” isimli filmde Mod kültürünü temsil eden Jimmy, Fred Perry tişörtü giyiyordu. 2006 yılında çekilen “This is England” filminde yer alan polo tişörtlerinin İngiliz kültüründe çok daha fazla anlam ifade ettiği görülüyor. İşçi sınıfını simgeleyen Fred Perry polo tişörtleri, alt kültürü tarafından çabuk benimsendi. Logo geçmişten günümüze gelmeyi başararak İngiliz mirasının, spor kıyafetlerinin, polo tişörtleri ve Wimbledon Tenis Şampiyonası’nın simgesi olarak kaldı. Markanın M3 isimli tenis tişörtlerinin farklı renklerini talep eden müşteriler için çeşitli renklerde tişörtler üretildi. Marka 2009 yılında İskoç tenisçi Andy Murray’in sponsoru oldu. Böylece Fred Perry markasının bilinirliği önemli bir artış gösterdi. Fred Perry müzik mirasını sahiplenerek günümüzde müzik gruplarına da destek veriyor. Marka 2005 yılında en parlak genç müzisyenleri gün yüzüne çıkaran girişimi Subculture’ı, Paul Weller önderliğinde başlattı. Subculture, kurulduğu günden bu yana en yeni yeraltı sound’ları dünyaya duyurmayı hedefledi. The Young Knives, The Rakes, The View, Black Lips ve The Draytones bunlar arasında yer alıyor. Fred Perry polo tişörtleri, Gwen Stefani, Amy Winehouse, Freddy Mercury gibi birçok ünlü rock ve pop yıldızı tarafından gururla giyildi. 

FRED PERRY’NİN TENİS KARİYERİ
Fred Perry tenis kariyerine dünyanın en prestijli tenis turnuvası olan Wimbledon’a katılarak başladı. İlk maçında Roberto Bocciardo isimli İtalyan tenisçiyle karşı karşıya gelerek galibiyet elde etti ve ikinci tura kalmayı başardı. İkinci turda ise Norman Dicks’i yenerek üçüncü tura kaldı. Fakat üçüncü turda Martin Buxby’a yenilerek turnuvaya veda etmiş oldu. Fred Perry 1933 yılında şanssızlığını kırarak Jack Crawford’a karşı ilk kupasını kazandı. Böylece Perry 25 yaşında Wimbledon’u kazanan ilk İngiliz tenisçi oldu. 1935 ve 1936 yıllarında da yükselişini sürdüren Fred Perry bu yıllarda da Gottfried von Cramm’ı finalde iki kez yenerek Wimbledon Tenis Şampiyonası’nı üst üste kazandı. Böylece Fred Perry Wimbledon’u teklerde üç kez üst üste kazanan ilk oyuncu olmuş oldu.

1940
Fred Perry ter bileklikleri üreterek faaliyete başladı.

1952
Markanın ilk polo tişörtleri Wimbledon’da beğenilere sunuldu. Antik Yunan’da zafer sembolü olan defne çelengi, Fred Perry’nin başarılarını yansıtan logosu olarak seçildi.

1965
Fred Perry M3 polo tişörtleri “Thunderball” filminde James Bond karakteri tarafından giyildi.

1979
Mod kültürünün gözdesi olan marka, işçi sınıfını yansıtan “Quatrophenia” filminde yer aldı. Jimmy isimli karakterin giydiği polo tişört, oyuncunun üyesi olduğu Mod kültürüyle özdeştirildi.

1995
Efsanevi sporcu ve spor giyim dehası Fred Perry 2 Şubat 1995’te Melbourne Avustralya’da 85 yaşında iken hayata gözlerini yumdu.

2005
Fred Perry, Subculture’ı başlatarak yer altı Sound’ları tüm dünyaya duyurmayı hedefledi.

2006
“This is England” filminde Mod kültürünün haksız yere faşizm, milliyetçilik ve ırkçılıkla özdeştirilmesi konu ediniyor. Filmde oyuncular tarafından giyilen tişörtler 60’lı yılların alt kültürünü açıkça yansıtıyor.

2009
• Fred Perry İskoç tenisçi Andy Murray’e sponsor oldu.
• Fred Perry, Raf Simons ile iş birliği yaptı. Markanın 2009 Sonbahar/Kış koleksiyonunda trikolar ve pantolonlar dikkat çekti.

2010
İngiliz marka, ünlü şarkıcı Amy Winehouse ile iş birliği yaptı. Günümüzde ise sanatçı adına kurulan “Amy Winehouse Vakfı” ile iş birlikleri sürüyor. Amy Winehouse Foundation isimli koleksiyonda yer alan her parça ünlü sanatçının tarzından ve dövmelerinden ilham alınarak tasarlandı.

2011
Fred Perry, Men’s Authentic isimli Sonbahar/Kış erkek giyim koleksiyonunu beğenilere sundu. 70’lerin İngiliz tarzını yansıtan koleksiyonda büyük çantalar, parkalar ve atkılar yer aldı.

2012
Marka, kadınlara özel Sonbahar/Kış giysi koleksiyonunu tanıttı. 30’lu ve 40’lı yılları yansıtan koleksiyon vintage parçalardan oluşuyor. 

2013
Fred Perry, Raf Simons ile yeniden iş birliği yaparak İlkbahar/Yaz koleksiyonunu Paris Moda Haftası’nda beğenilere sundu. Renkli polo tişörtlerden oluşan koleksiyonda çoğunlukla blok desenlere yer verildi.

2017
Türk şirket Bilsar’ın mağazalarının adı Fred Perry’e dönüştürüldü. Bilsar, 6 adet Fred Perry mağazasıyla faaliyetlerine devam ettiğini açıkladı.

2019
• Fred Perry, Jamaika’nın kültürü ve müziğinden ilham alarak Art Comes First ile iş birliği yapıyor. Markanın 2019 İlkbahar/Yaz kapsül koleksiyonunda yer alan M12 polo tişörtleri dikkat çekiyor.
• Marka, Raf Simons ile bir kez daha bir araya geliyor. Marka, 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu beğenilere sundu. Pantolon, gömlek ve kapüşonlu gibi parçalardan oluşan ortak koleksiyonda RF (Raf ve Fred) baş harfleri bulunuyor.
• Fred Perry, Miles Kane isimli müzisyenle iş birliği yapıyor. 70’li yıllardan ilham alınarak tasarlanan kapsül koleksiyonda eşofmanlar oldukça dikkat çekiyor.

Temmuz 2019