Röportaj
ALTRA OPTİK

ALTRA OPTİK

SEKTÖR TEMSİLCİLERİNE KENDİNİ TANITMA VE GÜNCELLEME İMKANI SAĞLAYAN SILMO İSTANBUL’UN HER SENE DAHA FAZLA İLGİ GÖREREK DEVAM ETMESİNİ DİLİYORUM.

Merhaba Banu Hanım… Bizlere kendinizi tanıtıp, sektöre giriş hikayenizden bahsedebilir misiniz?
Merhaba, hoş geldiniz... Kısaca bahsetmem gerekirse, Kasım 2014 tarihinden bu yana Altra Optik Genel Müdürü olarak görev yapıyorum. Profesyonel iş yaşantım, dental sektörde başladı. Uzun yıllar dental ve medikal alanlarda da faaliyet gösteren 3M firmasında satış, pazarlama ve iş geliştirme alanlarında çeşitli pozisyonlarda görev yaptım. Bu endüstrilerdeki deneyim ve yetkinliklerimi optik sektörü ile buluşturmam ise 2006 yılında çokuluslu bir firma olan PPG şirketinde, Transitions Optical’ın Türkiye Ticaret Müdürü olarak görev yapmaya başlamamla beraber oldu. Şu anda ise yine çok uluslu bir firma olan Shamir Optical Industry’nin Türkiye’deki şirketinde; Altra Optik’te iş yaşantıma devam ediyorum.

Bize Altra Optik’i tanıtır mısınız?
Bildiğiniz gibi; Shamir Optical Industry, 1972 yılından bu yana optik cam tasarım, üretim ve pazarlaması alanlarında 22 ülkede faaliyet gösteren; öncü ve lider çokuluslu bir firmadır. Altra Optik ise, Shamir Optical Industry’nin Türkiye’deki iştirakidir ve 2005 yılından bu yana Shamir’in Avrupa’daki optik laboratuvarlarından birisi olarak faaliyet göstermektedir. İstanbul Tuzla Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan ve %100 dijital üretim yaptığımız modern optik laboratuvarımızda üretilen; Shamir’in güçlü AR-GE altyapısı ve yüksek teknoloji ile geliştirdiği ürünlerimizi optik mağazalar aracılığı ile son kullanıcılara ulaştırıyoruz. Amacımız gözlük camı kullanıcılarının görüş ve buna bağlı olarak hayat kalitelerini en üst seviyeye taşımak; müşterilerimize ise hızlı, kesintisiz ve tam memnuniyet ilkesine dayalı çözüm odaklı hizmet sunmaktır.

Bünyenizde bulunan markalar, ürünler nelerdir ve ürünlerinizin belirgin özelliklerinden bahseder misiniz?
1972 yılında bifokal gözlük camı üreticisi olarak çalışmalarına başlayan Shamir, 1979 yılından bu yana özellikle progressive gözlük camı tasarımlarını geliştirmek üzere çeşitli klinik çalışmalar ve yoğun AR-GE yatırımları yapmıştır. Bugün Shamir, kendi bünyesinde 20’den fazla cam tasarımını barındıran, kişiselleştirilmiş gözlük camları tasarlayan, bu tasarımları son kullanıcılar ile buluşturmak için yazılım programları geliştiren sektörünün önde gelen teknoloji firmalarından birisi olmuştur. Öncü teknolojilerimiz Eye-Point Technology III®, Natural Posture™, IntelliCorridor™, As-Worn Quadro™ ve Close-Up™’tan faydalanarak üreten ve progressive camda “Yepyeni Bir Görüş Deneyimi” sunan Shamir Autograph III™; farklı yaşam şekilleri ve görüş ihtiyaçlarına çözüm sunan progressive camlarımız Shamir Autograph InTouch™, Shamir Urban™ ve kişiye özel bifokal camımız Shamir Duo™; modern ve spor çerçevelerde geniş çevresel görüş sunan, yüksek bombeli çerçevelere uyumlu progressive ve tek odaklı camlarımız Shamir Attitude™; çocuklara özel progressive gözlük camlarımız Shamir Cool™; kişiye özel tek odaklı camlarda Smart ürün ailelerimizle; her zaman en iyiyi arayan müşterilerimize hizmet sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sadece bir bölümünün adını saydığım ürünlerimizi geniş materyal seçeneklerimiz ve premium gözlük camı kaplama çeşitlerimiz ile zenginleştiriyoruz. Gözlük camı kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda en doğru ürünleri sunarak onlara “Mükemmel Görüş, Mükemmel Görünüş” sağlamaktan gurur duyuyoruz.

Türkiye genelinde şubeleriniz var mı ve genel yapılanmanız hakkında bizleri bilgilendirebilir misiniz?
Altra Optik ekibi olarak; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya şubelerimiz, Bursa ve Samsun bölge ekiplerimiz, çeşitli illerde faaliyet gösteren bayilerimiz ve Türkiye’nin dört bir yanında hizmet ulaştırdığımız müşterilerimizden gelen çağrıları karşılayan müşteri ilişkileri temsilcilerimiz aracılığıyla Türkiye ve yurtdışındaki müşterilerimize kusursuz hizmet ulaştırma hedefi ile çalışıyoruz. Geniş ürün yelpazemizle siparişten teslimata kadar tüm süreçlerde ve satış sonrası destekte tüm müşterilerimize en iyi hizmeti vermek, kalite ve kurallara bağlı yönetim anlayışımız ile müşteri memnuniyetimizi her zaman en üst seviyeye tutmayı hedefliyoruz.

Optik sektörünün bugününü ve geleceğini yeni gelişmelerin ışığında nasıl yorumlarsınız?
Teknolojinin gelişimiyle birlikte optik sektörü de dahil olmak üzere hemen hemen her sektörde radikal değişimler göze çarpıyor. Dijitalleşmenin her endüstride olduğu gibi bizim sektörümüzde de daha önemli bir rol oynamaya devam edeceğini düşünüyorum. Dijital dünyada yaşanan bu gelişimle birlikte, bilgi ve teknolojinin önemi tartışmasız her geçen gün artış gösteriyor. Bu süreçte biz de teknoloji vizyonumuzla sektörümüzde öncü firma olmaya devam etmeyi hedefliyoruz. Bu vizyonla, bu yıl dünyada bir ilki gerçekleştirdik ve yapay zeka teknolojisini kullanarak progressive cam üreten ilk firma olduk.

Üniversitelerle olan iş birliği ile gerçekleştirdiğiniz eğitim programlarınızı ve sosyal projelerdeki varlığınızı, sektörde görmeye devam edecek miyiz? Bu konudaki yeni hedefleriniz neler?
Ürünlerimizin tanıtımının ve bilgi paylaşımının önemini biliyor; tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarımızda sürekliliği önemsiyoruz. Üniversitelerde eğitim gören geleceğin optisyenleriyle, gerek laboratuvar ziyaretleri gerekse üniversitelerde düzenlediğimiz eğitimlerde buluşma fırsatı buluyor, bilgi aktarımında bulunarak mesleki gelişimlerine fayda sağlamayı hedefliyoruz. Bu çalışmalarımıza devam ederek öğrencilerin mesleki farkındalıklarını arttırmaya önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz. Tüm eğitim çalışmalarımıza ek olarak, Shamir’in 2019 yılı grup misyonu olan “Vision Mission” projesi kapsamında göz ve görüş sağlığının önemi konularında farkındalık yaratma çalışmalarına katkı sağlayacağız. Çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ile görüş sağlığının öneminin altını bir kez daha çizeceğiz.

2019’da bizi Altra Optik ile ilgili ne gibi sürprizler bekliyor?
Altra Optik ekibi olarak bizleri de heyecanladıran bir yenilikle müşterilerimizin karşısında olacağız. Yapay zeka teknolojisiyle üretilen ilk ve tek progressive gözlük camı dizaynı olan Shamir Autograph Intelligence camların üretimine dünyadaki tüm Shamir üretim tesisleriyle aynı anda Türkiye’de de üretime başladık. Biliyorsunuz yapay zeka teknolojisi önde gelen tüm sektörlerde insan hayatını kolaylaştıran bir unsur olarak kullanılmaya başlandı. Shamir AR-GE ekibi bu yenilikçi gözlük camı dizaynında yapay zeka teknolojisinden faydalanarak çağının ötesinde bir dizayn üretmeyi başardı. Bugüne kadar tasarlanan progressive cam dizaynları, gözlük kullanıcılarının reçete bilgileri ve çerçeve parametlerine göre cam dizaynının kişiselleştirilmesine imkan veriyordu. Shamir AR-GE ekibi presbiyopların hayat tarzları üzerine araştırmalar yaptı ve Big Data denilen bir yönetemle bugüne kadar ürettiği 5 Milyon progressive reçetesini inceledi. Bu çalışmalar ve araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre her görsel yaşa (adisyona) özel bir dizayn yapılması gerektiği sonucuna varıldı. İnsan aklını taklit eden yapay zeka yazılımı sayesinde aynı anda 12 farklı adisyon için 12 farklı dizayn üzerinde çalışılmaya başlandı. Yaklaşık iki senelik bir çalışma sonucunda yapay zeka teknolojisi ile üretilen ve presbiyopların yaşam tarzına göre dizayn edilmiş ilk progressive gözlük camı dizaynı ortaya çıktı. Yapılan kullanıcı testleri sonucunda çok olumlu geri dönüşler alan Shamir Autograph Intelligence gözlük camları Mart ayı sonunda İngiltere’de düzenlenen “Optician Awards” (Optisyen Ödülleri) “En İyi Gözlük Camı” kategorisinde ödüle layık görüldü. Biz de Altra Optik–Shamir Türkiye ekibi olarak bu benzersiz ve yenilikçi ürünü kullanıcılarımız ile buluşturmanın heyecanı ve gururunu yaşıyoruz.

Sizi rakiplerinizden ayıran nedir?
Öncelikle güçlü AR-GE alt yapımız, öncü teknolojilerimiz ile yüksek kalitede ürettiğimiz ürünlerimiz; her zaman müşteri ve hızlı çözüm odaklı hizmet anlayışıyla çalışan ekibimiz; müşterilerimizin ihtiyaçlarını tespit edip, bu doğrultuda son kullanıcılara en üst düzeyde ürün ve hizmet memnuniyeti sunmayı hedeflememiz Altra Optik’i rakiplerimizden ayıran en önemli özelliklerimiz.

Sizin de katılım gösterdiğiniz Uluslararası Silmo İstanbul 2018 Optik Fuarı bu yıl altıncı kez gerçekleşti. Bu yılki fuarı, gelişimini ve sektöre sunduğu hizmetleri nasıl değerlendirirsiniz?
Optik sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren tek organizasyon olması sebebiyle Silmo İstanbul fuarını kıymetli buluyor ve önemsiyorum. Sektör temsilcilerine kendini tanıtma ve güncelleme imkanı sağlayan böyle bir organizasyonun her sene daha fazla ilgi görerek devam etmesini diliyorum.

Sektörün nabzını tutmakta olan “4 your eyes” Optik Magazin Dergisi’yle ilgili neler söylemek istersiniz?
4 your eyes Optik Magazin dergisi, yıllardır kalitesinden ödün vermeden, yoğun içeriği ile sektörün nabzını tutan ve iletişimimizi büyük oranda desteklemesi açısından çok başarılı bulduğum ve yakından takip ettiğim yayınlardan birisidir. 4 your eyes’ın çalışmalarını destekliyor ve başarılarınızın artarak devam etmesini diliyorum.

Temmuz 2019