Röportaj
MARTIN&MARTIN

MARTIN&MARTIN

CUT-OUT KOLEKSİYONUNDA SONSUZ OLASILIKLAR ARASINDA YARATICILIĞIMIZI ORTAYA KOYABİLDİĞİMİZ BİR OYUN SAHASI İNŞA ETTİK.

Martin&Martin, bağımsız markalar arasında önemli bir geçmişe sahip. Uzun zamandır “Alman Yapımı” etiketiyle asetat çerçeveler üzerinde uzmanlaşan marka, yeni gözlüklerinde üç boyutluluğu ön plana çıkarmak için tasarımlarında geometrik şekiller ve kesikler kullanıyor. Martin&Martin’in yeni Cut-Out (Kesik) koleksiyonunda asetat ve metali birlikte harmanlıyor. Koleksiyonda, asetatın sunduğu rahatlığı, kolayca inceltilebilen metal ile birleştiriyor. Köln merkezli Martin&Martin’in Kurucusu Martin Lehmann ile yeni koleksiyona ilham olan binadaki fotoğraf çekimi sırasında asetat ve metal gibi iki ayrı dünyanın birleşmesi hakkında konuşma şansı yakaladık.

Uzun zamandır Cut-Out koleksiyonunun temasını bulmaya çalışıyordunuz. Şuanda koleksiyonun temasında en çok hoşunuza giden unsurlar nelerdir?
Cut-Out’un genel teması bizim için bir oyun sahasını temsil ediyor. Çerçevelerimiz için ferah ve rahat bir yapı oluşturduk. Tasarımla desenleri harmanlarken, çerçevelerin duruşu ve görünüşüne ayrıca özen gösterdik. Sonuçta, sonsuz olasılıklar arasında yaratıcılığımızı ortaya koyabildiğimiz bir oyun sahası inşa ettik. Cut-Out koleksiyonunu oyun sahasına dönüştüren her unsur hoşuma gidiyor.

Peki üç boyutluluğu çerçevelerinize nasıl kazandırdınız?
Çerçeveye üç boyutluluğu vermek için temel olarak çok katmanlı malzeme katmanlarını renkli çizgileri bozulmayacak şekilde çok yönlü CNC frezelemeyle işliyoruz. Bu işlemden sonra ayrıntılı bir parlatma işlemiyle mükemmelleştirdiğimizde üç boyutlu yüzey oluşuyor.

Koleksiyonda özellikle hangi malzemeleri kullandınız?
Cut-Out koleksiyonunda %100 geri dönüştürülebilir, çevre dostu malzemeler kullanmaya özen gösterdik. Bunun için pamuk ve ahşaptan elde edilen markamıza ait biyo asetat karışımımızı kullandık. Ayrıca İtalyan bir üreticinin M49 adını verdiği özel bir malzeme serisini de kullandık. Bu sayede malzemeler arasında harika bir uyum yakaladığımıza inanıyorum. Kullandığınız çerçevenin cesur bir tasarıma sahip olup olmadığı ancak yakından bakıldığında ortaya çıkar. Koleksiyondaki çerçeveler de uzaktan bakıldığında hassas ve narin iken, yakından bakıldığında güçlü ve dayanıklı bir yapı sunuyor. Koleksiyona bu özelliği veren ise tamamen teknolojinin kendisidir. Ayrıca koleksiyondaki modellerin camlarına metal çerçeveler yanı sıra, ayrı ayrı tasarlanmış çizgiler ekledik.

Koleksiyondaki tüm modellerde şeffaf zeminli katmanlar bulunuyor mu?
Hayır, Cut-Out koleksiyonunun birinci nesil modellerinde kesikler tamamen işlenmiş geometrik formlardan oluşuyordu. Hatta kullanıcının cildinde bu kesiklerin bronzlaşmaktan ötürü geçici dövmeler oluşturacağını bildiğimizden güneş gözlüğü koleksiyonumuza Tattoo (Dövme) adını vermiştik. Şimdiyse kesiklerin şeffaf zeminli katmanlarla kullanılması bize çok daha fazla heyecan verdi.

Şeffaf zeminli katmanlar ve renkli kesiklerin bileşimi yepyeni bir çeşit tasarım anlayışını doğurdu. Sizi bu konsepte çeken temel etkenler nelerdir?
Yeni Cut-Out koleksiyonunda renkli çizgili desenlerin çeşitli kombinasyonlarını çok fazla denedik. İnce çizgili çerçevelerle daha önce denediğimiz metalle sınırlı çerçevelerden daha narin görünümler elde ettik. Tabii bu kullanıcıya asetat çerçeveden aldığı konforun benzerini sunacak.

Sonrasında koleksiyonun konseptini cesur çizgilerle mi birleştirdiniz?
Bunun sonucu da çok daha pahalı çerçeveler oldu. Çerçevelerde, renkli çok katmanlı yapılan genleşme, açık renk tonları arasında değişen şeffaf zeminin üzerindeki çizgi gücünü ve renkler arasındaki olasılıkları arttırdı. Şu anda oyun sahasında denemeler yapıyoruz. Görünümü eşsiz olan “Wolf” isimli modelimizde olduğu gibi zemin şekillerinde ağır malzemeler kullanabiliyoruz.

Şuan taktığınız model Wolf mu?
Evet benim bu sıralar en beğendiğim model.

Cut-Out koleksiyonundaki renk paletini sade mi göz kamaştırıcı mı tercih ettiniz?
Bu konuda halen deneysel bir süreçteyiz diyebiliriz. İnce çerçeveli şekilleri renklerle harmanlamamız büyük ilgi çekti.

Koleksiyonda kaç adet model bulunuyor?
Cut-Out’da çift rakamlı model sayısı bulunduğunu söyleyebiliriz. Üstelik her modelin iki ila altı arasında değişen varyasyonları da bulunuyor.

Bu tarz tasarımlar yapmak için zamanlamanız uygun mu?
“Hippi üniforması” akımını biraz kırıp, palyaço ya da uzaylı gibi görünmeden yeni ufuklar keşfetmek açısından harika bir zamanlama olduğunu düşünüyorum.

Sizce Martin&Martin’den gelecekte de Cut-Out gibi koleksiyonlar beklemeli miyiz?
Asetat çerçevelerimizi tabii ki gelecekte daha ileri bir seviyeye taşıyacağız fakat Martin&Martin için Cut-Out modellerinin görünümleri gerçekten benzersiz ve özel. Özetle cevabım; kesinlikle modellerin yenilerini beklemelisiniz.

Kaynak: Spectr

Temmuz 2019