Marka Hikayesi
CONVERSE

CONVERSE

CONVERSE BİR AYAKKABIDAN DAHA FAZLASI OLARAK SPOR SEVGİSİ İLE BİRBİRİNE BAĞLANMIŞ EFSANELERİN, KAHRAMANLARIN VE BULUŞLARIN HİKAYESİDİR.

ERKEN DÖNEM VE CHUCK TAYLOR
1908'de Marquis M. Converse tarafından kurulan Amerikan spor markası Converse, performans ayakkabısı buluşlarıyla ve yaptıkları tüm yeniliklerde dolu dolu bir asırlık mirası da beraberinde taşır. 30'lu yaşlarının sonunda, daha önceden de ayakkabı şirketleri kurmuş olan Marquis M. Converse, Massachusetts'taki Malden’de Converse Kauçuk Ayakkabı Şirketi'ni açtı. Şirket bir kauçuk ayakkabı üreticisi olarak çalışmış, kadınlar, erkekler ve çocuklar için dondurulmuş kauçuktan ayakkabılar üretmiştir. 1910'da, Converse günde 4.000 ayakkabı üretiyordu. Bu durum, 1915 yılında tenis için atletik ayakkabılar üretmeye başlanıncaya kadar devam etmiştir. 1917'de Converse All-Star basketbol ayakkabıları üretimi şirket için bir dönüm noktası oldu. Bu atılım, Converse tarihine büyük ve önemli bir damga vurmuştur. 1921 yılında, Chuck Taylor adlı bir basketbol oyuncusu Converse'e ayaklarının çok ağrıdığı gerekçesiyle şikayette bulunduğunda, şirket bu şikayeti fırsata çevirdi. Taylor ile yapılan görüşmeler sonrasında Converse, Chuck Taylor’a marka elçiliği görevini verdi ve Taylor Converse ayakkabılarını Amerika Birleşik Devletleri’nin dört bir yanında tanıttı. 1923 yılında da, All Star damgasına Taylor'ın da imzası eklendi. Chuck Taylor, 1969 yılındaki ölümünden önce yorulmak nedir bilmeden işine devam etti. Converse aynı zamanda tamamı Afro Amerikan oyunculardan oluşan ilk basketbol takımı New York Renaissance'a da ayakkabı üretmiştir.

SAVAŞ, BARIŞ, YENİ YÖNETİM
1941 yılında ABD 2. Dünya Savaşı'na girince, Converse çizme, bot, ceket, kauçuk ayakkabı ve pilotlarla süvari bölüğündekiler için özel giysiler üretimine hız verdi. 1950'li ve 60'lı yıllardan 1970'lere dek, Nike, Adidas, Reebok gibi yeni çeşit ve modelleri satışa sunan güçlü rakipler karşısında diğer pek çok firma gibi Converse de pazar payının büyük bir kısmını kaybetti. NBA oyuncularının uzun yıllar boyunca severek giyecekleri basketbol ayakkabılarını üretmeye başlamasıyla, Converse'in toparlanması da gecikmedi. Şirket o yıldan sonra el değiştirince, ABD'deki son fabrika da kapandı. Sonrasında, ABD'de Amerikan marketleri için ayakkabı üretimi fazla uzun sürmedi ama Çin, Endonezya, Vietnam'ın da dahil olduğu pek çok Asya ülkesi, ABD'de kaybedilen pazar payının geri kazanılmasını sağladı. 9 Temmuz 2003 tarihinde, şirket, Nike'ın rekabetine dayanamayıp 305 milyon dolarlık satış teklifini kabul etti.

KAUÇUKTAN "ALL-STAR"A
Converse, üretime kauçuk ayakkabı şirketi olarak başlamıştır. Sonra, şirket oldukça popüler olan bir tenis ayakkabısı modeli üretmiştir. 1917 yılında ise All-Star üretimine başlanmış, Chuck Taylor'ın imzası da eklenince "Chuck Taylor" All Star basketbol ayakkabıları dünya çapında ün kazanmıştır. 1966 yılında, Converse temel siyah-beyaz Chuck Taylor All Star basketbol ayakkabısı modelinin farklı renklerde üretimine de başlamıştır. Joshua Mueller, Guinness Rekorlar Kitabı'na en geniş Chuck Taylor All Star modeli koleksiyonuyla girmiştir.

WEAPON MODELİ
Weapon, pek çok farklı renkte üretilmiştir. 1986 yılında, Converse "Weapon" adlı basketbol ayakkabısını piyasaya sürmüştür. Weapon'ın üretimine pek çok farklı renkte ve takımların kendi renklerinde olmak üzere devam edilmiştir. Modelin yüksek ve alçak tabanlı çeşitleri de üretilmiştir. Converse Weapon'ı 2002 yılında tekrar üretmiş ve 2003'te de "The Loaded Weapon" adlı bir üst modeli çıkarmıştır.

CONVERSE GİYEN ÜNLÜLER
NBA'de, Converse sıklıkla Dwyane Wade, Jason Williams, Chris Quinn, Udonis Haslem, Maurice Evans, Orien Greene, Andre Miller, Jameer Nelson, Kirk Hinrich, Steve Nash, Amare Stoudamire, Sam Cassell, Vladimir Radmanovic tarafından desteklenmiş ve giyilmiştir. 1980'lerin başında, Converse Chuck Taylor modelleri için bir kampanya düzenledi. Reklamlarda "They're everywhere (Onlar her yerde!)" diyen Larry Bird, Julius Erving ve Magic Johnson da kampanyada yer aldılar. Michael Jordan, Kuzey Carolina Üniversitesi'nin basketbol takımındayken de, Amerika Birleşik Devletleri’nin 1984 yılındaki olimpiyatlarda temsilcisiyken de Converse giymiştir. Nirvana’nın solisti Kurt Cobain, Green Day'in solisti Billie Joe Armstrong ve Jackass'ın yaratıcısı olan Johnny Knoxville de Converse giymekten vazgeçmemişlerdir.

1908
• 1908 yılında Marquis M. Converse kurduğu şirket, zamanla işleri büyüterek 1910 yılında günlük 4.000 adet ayakkabı üretim kapasitesine ulaşmıştır.
• Converse kauçuk ayakkabı fabrikasının kapılarını açtı. Genç Marguis Mills Converse, kadın-erkek ve çocuklara yönelik kışlık ayakkabılar ile üretime başladı.
• Kanvas ayakkabılar onları takip etti.

1920
• Dünyanın ilk basketbol ayakkabısı Converse All Star doğuyor. Bu ayakkabı basketbol oyununa ses getirdi.

1923
• Converse, Afro-Amerikan oyunculardan oluşan ilk basketbol takımı "New York Renaissance"a sponsor olur. Takım, yapılan atışlardan bir rekor kırarak tüm zamanların en başarılı takımları arasındaki yerini alır.

1932
• Chuck Taylor, Converse basketbol ayakkabılarını geliştirmeye yardımcı olup, Converse’in marka elçisi olarak görev yapar.
• Converse, Chuck Taylor'un imzasını, Converse yuvarlak logoya ekleyerek onu onurlandırır.

1935
Dünyanın ünlü badminton şampiyonu Jack Purcell, Converse için yepyeni ve dayanıklı bir kort ayakkabısı tasarladı. Belirgin özelliği gülücük şeklindeki burnu olan Converse Jack Purcell kortlarda ve Hollywood'da kısa zamanda vazgeçilmez olmuştur.

1939
İlki yapılan kolejler arası turnuva ile NCAA geleneği başladı. Turnuvada her iki takım oyuncuları da Converse giydi. Oregon Draks'ın ilk NCAA Şampiyonluğu ile Converse bir kez daha tarihe geçti.

1942
Converse Amerikan ordusunu desteklemek amacıyla askeriye için A6 uçuş botları yapmaya başladı. Savaş döneminde tüm Amerikan hava birlikleri, Converse bot giydi.

1957
7 yaşındayken annesini bir çift Chuck Taylor almaya ikna eden Julius Erving, ilk Chuck Taylor ayakkabısını $3.95 alır. Dr J. Olarak tanınan ve giydiği Converse'ler ile günümüz modern basketbolunu de etkileyen yeni bir oyun sistemi geliştiren oyuncu basketbol tarihini yeniden yazmıştır.

1962
Chuck Taylor, NBA'de bir oyunda en çok sayı atma rekorunu kırdı. Bu rekor hala kırılamamıştır.

1966
Converse, All Star'ın "Oxford" diye anılan bileksiz modelini üretti. Çok kısa süre içinde önce profesyonel oyuncular arasında sonrasında da halk arasında büyük beğeni kazandı.

1974
Converse basketbola "One Star" isimli kısa kesimli performans ayakkabısını hediye etti. Sonradan bu model alternatif görünüşü ile sörfçüler ve kaykaycılar tarafından da kullanılmaya başlandı.

1976
Julius Erving, Converse'in Proleather modelinin yapımında büyük rol oynadı.

1984
1984'teki Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya alan erkek basketbol takımına resmi sponsor oldu.

1986
Converse "Kendi Silahını Sen Seç" reklam kampanyası ile Converse Weapon Basketball performans modelinin satışını yükseltti.

1996
1970'den beri ilk kez, 1996'da Chuck Taylor, All Star yuvarlak logo, deri basketbol ayakkabısında kullanılmaya başlandı. Orijinal All Star'dan esinlenerek geliştirilen bu deri modelin satışları kısa sürede 1.000.000 çifti aştı.

2001
Converse, Nike tarafından satın alındı.

2003
Basketbol efsanesi John Isaacs'ın işbirliği ile Converse, eski performans ayakkabılarını yeniden tasarlayarak Re-Issue kategorisini oluşturdu.

2005
Converse, Miami Heat'in ünlü basketbol oyuncusu Dwyane Wade ile 2005 yılında 7 yıllık bir tanıtım anlaşması imzaladı.

2006
Wade basketbolun Oscar'ı olarak kabul edilen play-offların "En değerli oyuncusu" ünvanını aldı. Wade 1.3 ve Wade Mid'in ardından Wade 2 modeli All Star maçında tanıtıldı.

2007
Wade 3 modelinin tanıtımı yapıldı. Wade Converse ayakkabılarının tasarlanmasında aktif rol oynadı.

2008
Converse 100. yılını kutladı.

2010
Faklı ülkelerden gençlerin farklı malzemeler ve hayal güçleriyle yaratıcılıklarını birleştirerek gerçekleştirdikleri ilginç tasarım hikayeleriyle Converse, “Spark” kampanyasıyla hayat buldu.

2012
Converse ayrıca müzik endüstrisinde büyük bir rol oynadı. Müzisyenler markayla sınırlı sayıda ürünler için işbirliği yaptı. Bunlar arasında DC Comics, Pink Floyd, The Ramones, Sailor Jerry, Metallica, The Clash, Dr. Seuss, Grateful Dead, Ozzy Osbourne, Jimi Hendrix, Miley Cyrus yer alıyor.

2018
De Rigo Vision, Emea bölgesindeki portföyünü Amerika Birleşik Devletleri’nin ikonik markası Converse’i ekleyerek genişletiyor. Şirket, ünlü Amerikan markasının gözlük koleksiyonlarının Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki dağıtımından sorumlu oldu.
 

Nisan 2019