Göz Haberi
ÇOCUKLAR İÇİN EN İDEAL GÖZLÜKLER

ÇOCUKLAR İÇİN EN İDEAL GÖZLÜKLER

Çocuğunuza en uygun gözlüğü bulmak için optik mağazaları gezmeniz muhtemelen kafanızı daha çok karıştıracaktır. Çocuklara yönelik çeşitli gözlük seçenekleri arasından çocuğunuza en ideal gözlüğü bulmanız için yanınızdayız. Göz doktoru, çocuğunuzun göz numarasına göre gözlüklerin tam zamanlı veya kısmi olarak takılması gerektiğini belirliyor. Bunun yanında göz doktoru, gözlüğün taşıması gereken özellikleri konusunda size tavsiyeler verebilir. Fakat çocuğunuzun gözlük seçimi konusunda son kararı yine siz vereceksiniz. Çocuğunuza en ideal gözlüğü seçerken dikkat etmeniz gereken tüm özellikleri sizler için derledik.

Uygun Cam Seçimi
Çocuğunuza, çerçeveden önce en uygun camı bulmalısınız. Bunun için cam konusunda size önerilerde bulunabilicek bir optisyenle görüşmelisiniz. Çocuğunuzun göz numarası yüksekse ve gözlük camının kalın olması gerekiyorsa, kalınlığını gizlemek adına mümkün olduğunca orta boy çerçeveler tercih etmelisiniz. Bunun yanında çocuklarınızın gözlük camları polycarbonateor Trivex malzemeden yapılmış olmalıdır. Bu malzemeler, gözlük camlarına dayanıklılık ve hafiflik sağlarken çocuğunuza da maksimum konfor ve kullanım rahatlığı sunuyor. Aynı zamanda Uv ışınlarına karşı koruma sağlayan bu malzemelerle çocuğunuzun gözleri rahat edecek.

Trend Gözlükler
Çocuğunuzun kullanacağı gözlükler reçeteli optik çerçeveler olsa da trend oluşuna önem vermelisiniz. Çocukların çoğu yetişkin gibi davranmak ve görünmek istedikleri için gözlüklerini seçerken yetişkinlere benzer, trend modeller tercih etmek isteyecektir. Plastik çerçeveler dayanıklı, hafif ve uygun fiyatlı olması nedeniyle eskiden çok tercih ediliyordu. Günümüzde ise aynı özellikleri taşıyan metal çerçeveler bulmak mümkün olduğu için popülerliğini kaybetti. Ancak çocuğunuzun nikel gibi malzemelere alerjisi olması ihtimaline karşı hipoalerjenik malzemelerden üretilmiş metal çerçeveler seçmeye özen göstermelisiniz.

Burun Pedi Olan Gözlükler
Çocukların burun gelişimleri tam olarak tamamlanmamış olmasından dolayı burun pedi olan gözlükler tercih edilmelidir. Bu konuda en sık yaşanan sıkıntı burun bölgesi gelişmemiş çocuklarda plastik çerçevenin kayma sorunudur. Burun pedlerinin plastik çerçevelerde bulunmamasından dolayı çocuğun burnu gözlüğü taşıyamaz ve gözlüğün kaymasına neden olur. Çocuğunuz, aşağıya doğru kayan gözlüğü düzeltmeyince gözlüğün üstünden bakmaya çalışacak ve gözlüğün bir anlamı kalmayacaktır. Bu yüzden her burun tipine uyum sağlayan, burun pedleri bulunan gözlükler tercih edilmelidir.

Uygun Gözlük Sapı
Çocuklarda, çerçevenin göze tam oturmasının yanında gözden kolaylıkla düşmemesi de gerekiyor. Çocuklarda tercih edilecek gözlük sapının kıvrımlı kısmı kulağı iyice sarmalıdır. Diğer bir alternatif ise gözlük saplarının başın arkasından bağlanmasıdır. Böylece gözlüğün düşme riski en aza indirgenir. Gözlük sapı ile gözlük çerçevesi arasındaki menteşenin esnek olanı tercih ederek çerçevenin ömrünü uzatmış olursunuz.  

Garanti Belgesi
Çocuğunuza gözlük alırken, aldığınız ürünün garanti belgesi olduğundan emin olmalısınız. Garanti belgesi sayesinde, garanti kapsamında ücretsiz tamir ve bakımlardan yararlanabilirsiniz. Garanti belgeniz yoksa tüm bu işlemler maliyetli olabilir. Garanti belgesi sayesinde, garanti süresi içinde geçerli birçok işlemi ücretsiz yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda gözlükle ilgili bir şikayetiniz varsa garanti belgesi ürününüz değişiminin veya iadesinin yapılmasını sağlayacaktır. 

Nisan 2019